Shrek (2001)

Na to, jak všichni Shreka vychvalují, je místy překvapivě nevtipný a s poměrně "hloupým příběhem". Snad kdyby byl delší a víc tam rozvinuli tu pohádkovou říši... Nicméně dvojice režiséru je velice schopná, postavy nejsou jednorozměrné a můžete se na to dívat pětkrát, šestkrát, sedmkrát...

Obecná škola (1991)

Nejlepší film Jana Svěráka a jedna z bestovek českého filmu devadesátých let. Který snímek, proboha, získal v roce 91 Oscara za nejlepší cizojazyčný film? Inteligentní dialogy, citlivá a půvabná režie, chytrý humor, sympatické postavy, starosvětský feeling a příběh, který má hlavu a patu. To stačí k dobrému filmu, ale Obecná škola má tolik drobných plusů, za které ji musíte mít rádi. Třeba temný podtón filmu, který mu dodává divákova znalost, co tyhle zamilováníhodné postavičky čeká v budoucnu. Nebo úchvatná pasáž s Dvořákovým Largem. Nebo sexuální apetit obdivovaného profesora Hnízda. Nechtěně hloupý ředitel v podáni Rudolfa Hrušínského. Eda, který je pojmenovaný po svém mrtvém bratrovi Edovi. Spousta kultovních hlášek. Jeden z mála filmů, u kterých mě nenapadají negativa.

Sedm (1995)

Skvělá a napínavá detektivka, které k dokonalosti chybí onen pověstný krůček. A tím by bylo rozšíření postavy Kevina Spaceyho (nechce se mi uvěřit, že si Fincher myslel, že by to Spacey nezahrál). Chvíli jsem měla cukání dát pět hvězdiček, protože Sedm je opravdu úžasný film. Ale něco mu prostě chybí, je to můj subjektivní dojem. Na druhou stranu: je spousta filmů, které dostanou 100 % a už je pak nemusíte vidět znovu. Na Sedm se dá koukat pořád. Na desítkové stupnici bych mu dala 9/10.

Vetřelci (1986)

Skvělá ukázka toho, jak překonat syndrom druhého dílu. Poprvé jsem ten film viděla, když mi bylo osm let, takže si asi dovedete představit, jak na mě zapůsobil. Dodnes je to pro mě nejlepší horor, následován prvním Vetřelcem. Tím chci říct: nebojte se to pouštět dětem! Když člověk povyroste, už se u filmů tolik nebojí a tenhle zážitek prostě stál za to!

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Co napsat o filmu, který trůní na vrcholu vašeho osobního Top 10? Psala se polovina devadesátých let a Indy byl první film, který jsem si zamilovala. Je to zkrátka srdcovka. Z pokleslé literatury a brakových filmů namíchal Spielberg (s Kasdanem a Lucasem po boku) Dobyvatele ztracené archy s těžko překonatelným dobrodružným feelingem, úsměvem mladého Harrisona Forda a hajlující opičkou. Od okamžiku, kdy vidíte logo Paramountu měnit se na skutečnou horu až do závěrečných titulků doprovázených nezapomenutelnou melodií Johna Williamse je tenhle film jízda, které se i dneska málokterý film vyrovná.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Za to vypravěčské nadšení odpustíte Jacksonovi i chyby, kterých se v tomhle filmu dopustil. Tenhle film je víc nezřízeně sympatický než dokonalý. Mimochodem, nějak si nemůžu vzpomenout, že by Tolkien ve své knize nějak moc mluvil o Zlu a Dobru, kterýmižto otravnými zjednodušujícími termíny se recenzenti ohánění nejen v zámoří, ale i u nás. Profesor T. Sauronovi nadává nanejvýš do Nepřátel a Temných pánů. PS: Pro příznivce Cate Blanchett doporučuju rozšířenou verzi. Ale tři a půl hodiny je přeci jenom dost a je to o zdraví, koukat na to v kuse. Ale byla by to krásná smrt...

Život Briana (1979)

Hlavu vzhůru, Briane, budeme tu viset pár dní, vždycky někoho sundaj. Jak nemilovat film s takovýmhle poselstvím?

Vetřelec (1979)

Od doby, co z Kanea vyskočí ten prevít, není už oběd to, co dřív. Jako první jsem ovšem viděla dvojku a snad proto je pro mě lepší. Nicméně jsem si myslela, že po Vetřelcích už nemůžu zažít u filmu takový strach. Pan Scott mě vyvedl z omylu. Mimochodem, víte, že se tady střihalo? Chybí například scéna z finále, kdy Ripleyová najde svojí posádku zamotanou v kokonech. A to by byl fakt nářez.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Konečně jsem se dozvěděla rozdíl mezi americkou a evropskou gastronomií, co je tak nebezpečné na masáži nohou a proč nemám jezdit přes hrboly.

Forrest Gump (1994)

Vtipný i smutný, skvěle zahraný, zrežirovaný a po právu oceněný. Geniální film, který změnil můj pohled na idioty. Ale abych jenom nechválila: předloha Winstona Grooma vyloženě vybízela k takovému zpracování a je štěstí, že Zemeckis si s ní věděl rady. Najít chybu na Forrestu Gumpovi? Snad jedna - je výborným kouskem umění zvaného kinematografie, ale nic nového jí nedal, vzpomeňme třeba na Matrix nebo Indyho Jonese. Tím nechci říct, že by to byly lepší filmy, jen nejsou tak konvenční jako toto vpravdě mistrovské dílko.