2001: Vesmírná odysea (1968) odpad!

V poslední době mám na výběr filmů poměrně smůlu, ale tohle teda bylo něco extra. Ani se mi nechce věřit, že se A. C. Clark přímo podílel na scénáři. 2001: Vesmírná odysea je bezpochyby jedním z nejhorších filmů, které jsem v životě viděl, a to opomíjím fakt, že je mi docela za těžko tento paskvil vůbec filmem nazvat. Na stopáži 2h 20 min je přibližně 1h 40 min naprosto zbytečných záběrů, hudba doprovázející tyto náhodně poházené výjevy beze špetky smyslu, je vysloveně otřesná a dráždila mi nervy od první do poslední sekundy. Celé je to šílené psycho a vůbec nevím proč něco takového Kubrick natočil. I mechanický pomeranč, který je jinak nevýslovným hnusem, se vedle tohoto počinu jeví jako docela snesitelné dílo.

Láska a smrt (1975)

Allenova Láska a smrt mě velmi zaujala a už dopředu avizuji, že pro mě je nejlepším Allenovým dílem. Film se mi líbil a místy mě i skvěle pobavil. Věřím, že i na plné hodnocení mohlo dojít. Nedošlo, ale zde tentokráte vidím chybu spíše v sobě, neboť v průběhu filmu velmi citlivě vnímám svou nedokonalou znalost různých období dějin v různých zemích světa, která můj požitek z tohoto díla snižuje. V pasážích, kde nemám tak silný znalostní hendikep, se bavím skvěle. Za mě je Láska a smrt jedno z nemnoha děl, které opravdu vyžadují značný rozhled pro pochopení většiny pasáží a vlastně i znázorňovaného humoru, který bez patřičných znalostí diváka vyšumí do prázdna. Závěrem bych rád ještě vyzdvihnul hudbu Sergeje Prokofjeva, která filmu padne jako ulitá. 73%

Sexuální výchova - Série 2 (2020) (série)

K druhé sérii už se nijak dalekosáhle vyjadřovat nebudu. Je v podstatě jen gradací veškerého humusu z první série. Po stránce filmařské jsou kvalitní všechny díly první i druhé série. Hodnotově však jde celý seriál úplně mimo můj směr. Heterosexuální páry už jsou zde ve znatelné menšině, hranice toho, co je ještě považováno za normální, se dále posouvají, a tak, upřímně řečeno, na třetí sérii už ani nejsem zvědavý a rád si ji odpustím. 45%

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Téma Star Wars je již dávno vytěžené a nemá, co nového nabídnout. A tak tento nový počin v krásném digitálním kabátě přináší pouze novou dávku „Girl Power“, podobně jako poslední terminátor a nese se tak na naprosto nesmyslné módní vlně genderové a samozřejmě opět i dalších korektností, ke kterým se tentokráte nebudu vyjadřovat. Nic se nemá přehánět, a tak i u tvorby filmů by nebylo od věci, vzít rozum do hrsti a v klidu se zamyslet, co je ještě normální a co už ne. 48%

Banáni (1971)

Hooodně bláznivá komedie, i na Woodyho… Ale oslovila mě. Humor lehký, v čase rovnoměrně rozprostřený, stopáž krátká, příjemná komedie. 72%

Terminátor: Temný osud (2019)

Female Terminator? To jako fakt? Nevím, jestli už jsem opravdu tak starý, ale mě tyto genderové věci fakt nejdou pod nos. Za mých mladých časů takového filmy holky nezajímaly a pro muže je tento paskvil jen stěží. Pak tedy nechápu účel či smysl natočení tohoto hnusu v hezkém digitálním kabátě. Arnold je sice pořád sympaťák a možná ještě větší než dříve, nicméně ani tato skutečnost tohle dílo hodné zapomenutí nezachrání. 34%

Sexuální výchova - Série 1 (2019) (série)

Po první sérii je pro mě Sex Education vysloveně zklamáním. Má očekávání byla velká, to nepopírám. Nejvíce mě překvapilo, že seriál není ani zdaleka tak komediální, jak jsem doufal, že bude. Ba co více, vážných či vysloveně dramatických momentů je v seriálu nepoměrně více než těch komediálních. Dalším, tentokráte veskrze pozitivním překvapením je, řekl bych až fantastický, výkon Gillian Anderson. Od Scullyové bych to nečekal :-) Ale zpět k negativům, těch je mnohem více… Opět se dostáváme k mé „oblíbené“ a opět neskutečně přehnané politické, genderové a všem dalším korektnostem dnešní doby. Z toho se mi upřímně chce zvracet a nemyslím si, že je potřeba těmito věcmi krmit naši dospívající mládež. Rád bych věřil, že to na jejich hodnotový žebříček a psychický vývoj nebude mít žádný negativní dopad, ale je mi jasné, jak naivní představa to ve skutečnosti je. No a hřebíček do rakve tomuto seriálu v mých očích zasadil poslední díl série, který bych si asi jen stěží dokázal představit horší, byť něco málo navíc tam ještě pokazit šlo. Druhou sérii ze zvědavosti zhlédnu též, ale v zásadní zvrat pro mě snesitelným směrem už moc nedoufám. 62%

Everest (2015)

Everest je zajímavý především tím, že přesto, že je z mého úhlu pohledu dobrým filmem, nemám k němu vůbec, ale opravdu vůbec, co napsat. 75%

Gentlemani (2019)

Gentlemani jsou dobrým filmem a v rámci Ritchieho tvorby rozhodně patří k tomu nejlepšímu, ale zdejší hodnocení i umístění je úplně mimo. Filmů srovnatelné kvality jsou tisíce. Tím nepopírám, že jsem si film užil a dobře se bavil, jen jsem prostě přesvědčený, že do TOP 200 nepatří ani zdaleka. Příběh filmu má k dokonalosti daleko, ale líbí se mi, má mnoho zajímavých, byť občas nesmyslných zvratů (zejména ke konci). Líbí se mi práce s kamerou a perfektní jsou zde herecké výkony, které dále umocňuje vysoký podíl sympatických charakterů. Hudební stránka je v souladu s celkovým vyzněním filmu, vhodně dokresluje atmosféru a neruší. Celkově se jedná o velmi příjemný film, který se dá po čase zhlédnout znovu. 82%