Bezva finta (1985)

Průběh bankovní loupeže nemá chybičku, vše běží jako na drátkách, ale pak děj postupně ztrácí šťávu. Jde asi o nejslabší film, který jsem s Belmondem viděla. (60%)

Zoufalství a naděje (2017)

Tento film vypráví pozoruhodný příběh o jednom vnitřně rozervaném knězi, kterého si s gustem střihnul Ethan Hawke. Děj se zpočátku táhne až hrůza, když si navíc člověk uvědomí, že se tu nedá najít téměř žádná pozitivní myšlenka. Jde však jen o takové plíživé ticho před bouří. Vygradovaná závěrečná dvacetiminutovka mě totiž úplně rozsekala, takže dokážu odpustit Paulu Schraderovi i ten romantikou nasáklý konec. A vlastně proč ne. Vždyť Mary byla pro Ernsta nejspíš jedinou možnou spásou a Ethan Hawke do té poslední minutky vložil snad veškeré své fyzické herectví. Zničehonic byl naprosto neodolatelný. (75%)

Zákal (2016)

To, co předvádí Maria Mamona v titulní roli, by se dalo bez nadsázky popsat jako mimořádný herecký výkon, který bere dech. Ryszard Bugajski natočil neskutečně silný snímek, jenž je prosycený tíživou atmosférou tak citelně, jako kdyby se v ní odráželo špatné svědomí nejen Krvavé Luny, ale i každého z nás. Mnohé pasáže filmu nutí k zamyšlení. Sama v Boha nevěřím, ovšem po zhlédnutí vrcholně vypjaté scény, kdy se Julia Brystigier konečně dočká rozmluvy s kardinálem, si aspoň dovedu představit, že když člověk neví kudy kam, může mu být pokání a obrácení se na víru jistou útěchou. (90%)

Kdo je to žena? (2020)

Pěkně hustá debata se v té dámské šatně rozpoutala, až mi z ní naskakovala husí kůže. Nakonec to rozsekla blonďatá transsexuálka jedinou větou, která dávala na daném místě opravdu smysl. Přesto jsem musela vyprsknout smíchy. Pokud podobnou diváckou odezvu měla Marin Håskjold v úmyslu, tak může počítat s tím, že se na její další tvorbu určitě zaměřím. (80%)

Shakira - Dare (La La La) (2014) (hudební videoklip)

Nedokážu pochopit, proč je Shakira tak oblíbená, když hlasově nijak nevybočuje z běžného průměru. Tahle příšerná odrhovačka je toho zářným příkladem. Videoklip působí jen o fous lépe než skladba samotná. (30%)

Boj (2015)

Když se pokusím vžít do situace, v jaké se ocitl hlavní hrdina v podání skvělého Pilou Asbæka, tak ten nejbrutálnější boj bych vedla se svým svědomím. A mám takový pocit, že on na tom byl stejně. Tento film vyvolává celou řadu zneklidňujících otázek, ale na žádnou z nich nedává jednoznačnou odpověď. Možná to bude tím, že se na ně bohužel úplně jednoznačně odpovědět nedá. (70%)

Nestřílejte! (2018)

O nikdy neobjasněném případu spojeném s vražednými útoky Nijvelského gangu jsem neměla ani potuchy, takže jsem po zhlédnutí tohoto filmu dost šokovaná, že se něco podobného vůbec kdy stalo a ještě k tomu v civilizované Belgii. Snímek Nestřílejte! sice není natočen nijak objevně, ale díky silnému příběhu je natolik poutavý, že ty dvě hodiny utečou jakoby nic. Na konci zbývá jen bezútěšný pocit zmaru nad obrovskou nespravedlností a zrůdností celého systému. Nedá mi to a musím se zmínit o Janu Decleirovi, který i po více než dvaceti letech od svého majstrštyku ve filmu Charakter dokazuje, že má herecky stále co nabídnout. (75%)

Tully (2018)

Moc hezky plynoucí příběh o mateřství a každodenním životním koloběhu s úžasnou Charlize Theron v roli unavené matky tří dětí. Bez ní by byl tenhle snímek poloviční. S neskutečnou grácií zastínila veškeré herecké osazenstvo a film si v podstatě ukradla sama pro sebe. A já jí tleskám také za ochotu nabrat potřebná kila, aby byla i fyzicky co nejvíce autentická. Ráda bych ještě podotkla, že patřím k těm, kterým se konec s nečekaným rozuzlením dost zamlouval. (80%)

Mé tiché myšlenky (2019)

Nechce se mi věřit, že má příběh opravdu reálné základy, protože ve výsledku se jedná o dost velký bizár. Nicméně tohle krapet netradiční pojetí k námětu sedne jak prdel na hrnec. Nejvíc jsem se nasmála při scéně, kdy se do centra zájmu dostal balzám na rty, ale těch lehce ujetých situací se tu dá najít povícero. (75%)

Oscar 2021 (2021) (pořad)

Podle mého názoru šlo o jedno z nejlépe stravitelných udílení cen za poslední roky. Možná k tomu taky trochu přispělo komornější pojetí a změna prostředí. Asi nejzábavnější výstup předvedla Glenn Close. Opravdu hodně jsem přála Oscara celovečernímu dokumentu Moje učitelka chobotnice a moc mě těší, že zlatou sošku v té nabité konkurenci skutečně získal. Celkově mi připadá, že byly ceny rozdány docela spravedlivě, snad jen s výjimkou kategorie Píseň, kde bych upřednostnila Celeste se skladbou Hear My Voice.