• Krátkometrážní

47 róninů (2013)

"Zakazuji Vám mstít se." Aneb Amíci slyšeli, že japonské bojové filmy s prvky fantasy mají docela úspěch i mezi obyvately Evropy a USA a tak si řekli, že si něco takového taky natočí... Samozřejmě v jejich podání celé Japonsko mluvilo anglicky, taky tam nesměly chybět zpomalené záběry a hlavně spousta typických japonských slov, aby to fakt vypadalo důvěryhodně. Co se týče japonských herců.. udělali vyloženou vykradačku Posledního samuraje aneb H. Sanada, S. Koyamada atd.... (nutno podotknout, že mě ani Poslední samuraj nebavil, ale zase bych tyhle dva filmy moc nesrovnávala, bo toho mají společného opravdu jen málo). Ohledně Rinko Kikuči, celou dobu jsem si říkala odkud tu dvoubarevnookou mrchu, která si z vlasů udělá hůlky na jídlo, znám... a teď se koukám a je to jasné Pacific Rim. Jinak mě totálně dostaly schopnosti těch spešl mečů na konci... aneb meč, který rozsekne oheň a sviští z něj modré seky a řízi. Menší song na konec... Řízi řízi řízi, ať tam všichni zhynou, řízi řízi řízi americkáááááááááááááááááááááá blbost. (Domyslete si melodii originálu písně Řízni) 2-3*

Angliština Engliština (2012)

Za prvé úchvatný český titulek vás zaručeně pobaví:D Za druhé úchvatný učitel angličtiny pro cizince vás taky pobaví a zároveň máte chuť mu nakopat zadek.... prostě si naberete třídu plnou lidí z rozličných zemí, sami mluvíte jen anglicky a teď je budete učit.. myslíte si, že to nejde? Jde! Vždycky, když začnou mluvit svým jazykem a vy jim nerozumíte, prostě řekněte.. Speak english only. Připomnělo mi to učitele angličtiny v ČR na základce a gymplu.. ti byli takový opak... uměli pouze česky a anglicky asi jako ti cizinci tady. Za třetí je to nádherný film, který mi akorát trochu kazily poznámky mé mámy na chování Shashiné dcery a manžela, kterými se vůbec nesnažila narážet na mě. Za čtvrté je to vážně krásný snímek doprovázený barevnou atmosférou indických sárí a oslav a typickou "taneční" hudbou, která navodí skvělou atmosféru, abyste si snímek mohli naplno užít.

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Naprosto fantaskně perfektní... nějak nedokážu vypsat žádnou skvělou hlášku nebo scénu, protože takové byly všechny. Napsat tento chabý komentář mi trvalo tři měsíce a nakonec jsem si řekla, že to tu nebudu přehánět s tím bezpočtem gagů, co jsem si poznačila a prostě a jednoduše napíšu děkuju... děkuju všem, kteří se na filmu podíleli (Ne bohužel si nepřebírám Oscara a tohle není "ta" děkovná řeč). Kdo neviděl, musí vidět.... Aneb honba za jedním diapozitivem, který změnit Walterovi celý jeho nudný život (samozřejmě největší ironie je, kde ho nakonec našel ;))

Un bonheur n'arrive jamais seul (2012)

"Hudba má dobrý začátek a konec, ale uprostřed ta omáčka... - Hudba trvá jen pět sekund. - Dejte nám víc not. - Víc not? - Ty malé puntíky, černé a bílé. - Víc not. Proč ne? Vezmu nějakou notu a pošlu Vám ji." Následuje pár (ehm možná více než pár) mých postřehů... 1.) Francouzsky mají sílu jak vůl, když jim do ložnice nečekaně přikluše dítě, když dokáží muže odhodit z postele tak, že letí vzduchem. 2.) Francouzsky evidentně vydrží každou ránu, ač se zdá být i smrtelná a co více, bez jakéhokoliv zranění, otřesu mozku či zlomených žeber a to i když vám do páteře vletí umyvadlo právě vyrvané z trubek nevímjakou silou a rychlostí. 3.) Možno tu spatřit několik krycích identit... housenku - musíte být vykutáleni z postele v peřině a pak se plazit... sochu - navlékněte si triko jako kalhoty, peřinu na hlavu a pak prostě stojíte a předstíráte sochu.... neviditelnost - k tomu tričku na nohách přihodíte kalhoty na hlavu a schováte se do rožku... hospodyně si vás určitě nevšimne při té akrobacii. 4.) Zrychlené záběry působily jako z filmu Asterix a Obelix. 5.) Návod jak nenápadně svému milenci (pokud jste svobodná matka) předat zapomenuté části oděvu: Milenec počká v parku na lavičce. Milenka běží se synem parkem a stále hovoří a hovoří a nenápadně z kabelky na chodník trousí boty, ponožky a trenky... Dítě si toho nevšimne, ovšem všichni ostatní v parku ano. 6.) Film obsahuje názornou ukázku, jak si poradit s debilními vozíky v obchodech, když nemáte minci. 7.) 3 děti rovná se miniarmáda ninjů, kteří během týdne sežerou následující seznam potravin: 4 plata po 36 vajíčkách, 6 dvoulitrových mlék a 12 litrových, 4 balíky vody po 6 kusech atd.. vcelku 4 narvané vozíky. Především ale evidentně nesmíte zapomenou na celé plato Kinder řezů v čokoládě, protože vaše děti jsou rozmazlené a hlavně s tím řádně mrsknětě do košíku, ať je to pak napadrť. 8.) Ve snímku uvidíte nejvíc špionskou a zvědavou babičku na světě... sleduje svého vnuka schovaná za novinami společně s jeho dvěma kamarády na bowlingu. 9.) Gad Elmaleh je prý nový Bořek Stavitel. 10.) Uvidíte tu nejošklivější puget květin na světě... kdyby mi někdo takový donesl, taky bych ho nechtěla a ještě bych ho řádně danému člověku omlátila o hlavu. 11.) Nejlepší hláška: když malý prcek řekne Sashovi "Až vyrostu, umřeš." 12.) Nejlepší scéna: Akrobacie při zvedání spícího dítěte z postele.... upřímně jsem se málem počůrala smíchy a když ten malý otevřel oči a zíral na něj, zatímco on byl z toho úplně mrtvý strachy.. pak uslyší ránu, děcko hodí na postel a schová se do skříně.. normální chování, no ni? 13.) Tento sálodlouhý komentář je adekvátní vzhledem k míře pobavení a smíchu, jež vám snímek způsobí.

Dešťová víla (2010)

Jediné, čím se tahle pohádka liší od těch typických televizních v poslední době je to, že tam jsou záběry islandské krajiny. Bylo to moc zdlouhavé, v pohodě by se tato pohádka vešla do 60 minut a možná by si tak vysloužila 3*. Ty písničky tam byly strašné. Nechápu, proč tu nejhodnější ze všech tak trápili, aby potrestali pět lidí z celé vesnice... spravedlnost nade vše co? Ten Ondra byl taky pěkný debílek, když si jde tančit s Betty a nechá se od ní líbat, jak kdyby Květuška neexistovala. Co mě naprosto dostalo a fakt jsem se zasmála byl ten "olymp aka sluneční hrad" a jeho "obyvatelé" - Dejdar jako oheň, Labuda jako slunce atd... nemohla jsem.. a nejlepší ze všeho byla scéna, kdy žrali sorbet a koukali se na to, co se odehrávalo ve vesnici jak na plátno v kině:) P. S. Zajímalo by mě, kde vzali tehdy v českých zemích nějakcí kočovníci meloun.

Robocop (2014)

I kdybych to měla brát jakože si samo USA ze sebe výjimečně dělá srandu, ani tak by mi to nepřišlo bůhvíjak vtipné.. problém tohoto filmu byl ten, že mě více iritoval než aby mě bavil nebo uchvátil svou vizuální stránkou... a nekecám, byly chvíle, kdy jsem měla pocit, že se uzívu k smrti. Jak já prostě nesnáším tyhle americké kokotiny... Proč se na to dívám? Sama nevím, asi abych si mohla zanadávat čas od času a taky přece se nemůžu dívat na samé skvělé snímky, jinak bych nemohla semtam dát i škaredé hodnocení, no ni? Jinak určitě.. už ten začátek typu vidíte tu pohodu a slunečný den v Teheránu? Vůbec to není něco jako vězení, totálně ponižující a nelidské... a jooo droidy zmákli situaci.. aka zastřelili dítě.. super. Taky tu byla vidět krásná ukázka cenzury, které se nám v budoucnu zcela jistě opět dostane. No a ten konec mě fakt dojal... ne k slzám, ale k výbuchu smíchu. Prostě o čem že byl tenhle film, když ne o hovnu? "Now I know some of you may think that this kind of thinking is dangerous and these machines violate your civil liberties. Some of you even believe that the use of these drones overseas makes us the same kind of bullying imperialists that our forefathers were trying to escape. To you, I say... Stop whining! America is now and always will be the greatest country on the face of the Earth! I'm Pat Novak. Good night."

Frajeři ve Vegas (2013)

"I'm getting married. - What? To that young lady who's half your age? - She's almost 32. - Billy I have a hemeroid that's almost 32." Krásná komedie nahlížející na starouše velmi satirickým způsobem.. kdy tak ale nahlíží i oni sami na sebe. Má to docela hodně světlých okamžiků, pobavíte se u toho... ovšem za týden nebudete vědět, kromě dvou úžasných scén, o čem to vlastně bylo. "Remember fun. That thing you use to have before the permanent scowl set in. - Come on. I don't have a permanent scowl. - He said with a scowl. - I don't. - Ok. It's not a scowl. You're just ugly. " Scéna s 50 centem taky patří mezi ty světlé okamžiky filmu mimo pár dobrých frků typu "Billy now that's you've got ass hair on your head. Do you wash your hair or just wipe?" A proto jsou to ty krásné průměrné 3*.

Tamara Drewe (2010)

"What the fuck have you done to your nose? - Aliens came and took it." Už jen ten první záběr vás vtáhne do filmu aka úžasná příroda, polonahý chlap, nádherný západ slunce obarvující krajinu a přes to najednou růžový křiklavý titulek filmu.. och jak "estetické", ale nadhodí to tu předzvěst ironie, která se v průběhu filmu často vynořuje. Například pohled na chčijící krávu, zatímco jí jiná čuchá k zadku... to prostě potřebujete v každém filmu! Tento film na mě někdy působil až pětihvězdičkovým dojmem, protože ta ironie a komičnost byla perfektní. Na stranu druhou jindy působil jak jednohvězdový trapný americký (i přestože je to z VB) biják pro znuděné maminy a ještě znuděnější a ztřeštilé náctileté pipky. Proto i rozhodování, jak ho hodnotit bylo pro mě těžké.... o všem ale rozhodnul konec, který byl tak neskonale překombinovaný, hrozně se snažil dohnat a vysvětlit všecko, co si člověk už sám mohl domyslet a hlavně neskutečně neuvěřitelný a to né v tom dobrém slova smyslu... scénárista a režisér si asi nemohli vybrat žánr... komedie? drama? krimi? satira? romantika? hmm.. všecko dokopy to tam hodíme a zatřeseme s tím a bude... Něco mezi 3-4* ale spíše takové 3 a 1/3*:D P. S. Scéna s žádostí o ruku byla boží... "What's the ring saying, Bene? - Hello, I'm a ring. Will you marry me? I'm a platinum with a long garancy. Will you marry me?"

Ze života ptáků (1973)

Tak určitě ty pády mezi prsa a zadek, či zvonek na bradavce jsou určeny spíše pro dospělejší publikum. Je to výstižné, je to hezky ironizující a pravdivé. Chudák ženská, ale až na pár detailů mi to nepřišlo jako bůhví co. Z těch detailů se mi asi nejvíce líbily tyto tři: Za prvé když "milý" tatínek spal a chrápal, tak jelen z obrazu nad ním vydechoval v jeho rytmu kouř. Za druhé kráva jako kukačka - the best. A za třetí ten chlap, co šel na podium vypadal jako mrož a co z něj udělal ten šarlatán? Psomrože!

Praha secesní (1974)

Taková škoda... snímek je naprosto krásně udělaný.. jak se tu píše, ta symbióza poezie, hudby a výtvarného umění slučujícího architekturu, malířství, sochu i užité umění s módou je dokonalá... ale hrozně moc tomu škodí ta šedivost - ten vizuál... secese je nádherně barevný a svěží sloh a tohle vypadalo tím, že je to celé takové šedohnědé a tmavé a neobrysové jako dejme tomu art brut (ten je sice super, ale secese by tak vyznívat neměla). Já nevím, ale už i ze 70. let mají snímky krásnou barevnost. Proto jsem na rozpacích mezi 3-4*, i přestože secesi zbožňuju. "Ještě před první válkou se začíná umělecký výraz rozcházet do různých ismů, ale čím dál s čím většího odstupu, tím víc i věci míněné třeba protikladně splývají do jednoty slohu. Slohu předjímajícího pokrok a rozvoj techniky. Slohu stojícího i v jádru dneška."