V jiném stavu (2016)

Film, který vznikal nějakých deset let, a přitom vypadá, že vznikl ve velkém spěchu. U každého záběru jsem měl pocit, že režisér jel na první dobrou a bylo mu jedno, že kameraman občas neumí pořádně zaostřit. Jako studentský film to ujde, ale dát to do kin ? Připomíná mi to Řehořkovy Proměny, až na to, že to má lepší scénář a horší (mnohem horší) kameru. To nemohli najít kameramana, který ví, jak se zaostřuje ? Působí to pak zbytečně amatérsky.

Tajemství pouze služební (2016)

Scénář (od Pavla Zeleňáka) na Magnuskovy poměry docela ujde, i když by se víc hodil do televize. Nicméně vše ostatní je typický Magnusfilm: režie je nenápaditá, kamera statická a víceméně amatérská, lacinost z toho čiší na sto honů (produkci zjevně nezbyly peníze ani na kompars). Zachraňují to jako vždy známí herci, kterých Magnusek sehnal opět dost velký počet. Jak to ten chlap dělá, že vždy do svého filmu ukecá taková jména ? K jeho cti budiž přičteno, že - jako už tradičně - obsadil mnoho herců, kteří už se ve filmech moc neobjevují (Jelínek, Vyskočil, Rázlová, Trávníček, Oliva aj.) Za ty herce přivřu oči a dám dvě hvězdičky.

Bohéma - Snad to nebude tak hrozné (2017) (epizoda)

Snad to nebude tak hrozné...Je to hrozné. Bohéma má shodné rysy s předchozím Sedláčkovým cyklem České století (ač scenárista je jiný): scénář nestojí za nic, je nesoudržný, rozpadá se na jednotlivé epizody, v nichž postavy odříkávají citáty svých reálných předobrazů, Sedláček neumí tyhle věci režírovat, inscenace situací je toporná a strojená. Divákovi tedy nezbývá než se bavit tím, jak herci (a maskéři) dokáží imitovat jednotlivé historické osobnosti. V tomto případě si asi nejlépe vedou V.Javorský jako Vlasta Burian, M.Dlouhý jako Zdeněk Štěpánek a J.Plesl coby Miloš Havel. Děj skáče rychle kupředu, historické události jsou vysvětlovány nenápaditě čtením novin nebo promítáním týdeníků. Ale nejvíc mi vadí, že scenáristka míchá skutečná fakta se smyšlenkami, takže divák neví, co je pravda a co fantazie. Lepší by bylo buď jedno, nebo druhé.

Trpaslík - Úterý (2017) (epizoda)

Dal jsem tomu šanci, ale ukazuje se, že to nikam nevede (leda tak do pr...e). Prušinovský s Kolečkem by strašně chtěli napodobit Vorlíčka s Macourkem, jenže k těm mají daleko - asi milión světelných let. Pár slabých vtipů a nezvládnutá režie. Další šanci už tento seriál ode mne nedostane.

Svět pod hlavou - Anděl odplaty (2017) (epizoda)

Myslel jsem, že tenhle seriál bude něco jako Probudím se včera říznuté detektivními případy, ale 2. díl ukázal, že to bude jen trapné nesrozumitelné mysteriózno založené na nezáživném střídání retrospektiv, snových vizí a reality. Na něco takového se odmítám dívat 10 dílů, takže tímhle dílem se seriálem Svět pod hlavou končím.

Trpaslík - Pondělí (2017) (epizoda)

Kolečkovy scénáře mi (kromě Marty a Věry) nikdy nepřišly vtipné a soudě podle prvního dílu Trpaslíka nebude tento seriál výjimkou. Prvních dvacet minut je zoufalých, nezazní jediný vtip a herecké výkony dětských neherců jsou tragické. S nástupem černouška se to trochu zlepšilo, ale moc nadějně to nevypadá. Doufám, že budeme ušetřeni propagandy o xenofobii českého národa. Dám tomu ještě šanci.

Osudový okamih (2015)

První polovina filmu budí dojem, že půjde o zvláštní romantickou komedii o jednom střeleném mladíkovi a prostopášné studentce. V druhé půlce, kdy se Matěj psychicky zhroutí, se film mění v drama a končí to jako hodně přehnaná moralita. Ale budiž, na to, že jde o amatérský film, je to zahrané a natočené docela slušně, asi jako průměrná televizní inscenace. Viděl jsem i horší české a slovenské filmy, takže dvě hvězdičky si to zaslouží. Nízký rozpočet ovšem dost bije do očí a je vidět, že tvůrci neměli ani na zaplacení komparzu, protože tu žádný není. Herce Hoštaj posbíral v televizních seriálech, jediné známější jméno je Tatiana Kulíšková, která se tu ovšem objeví jen na půl minuty v úplném závěru filmu.

Sezn@mka (2016)

Tak po technické stránce je to bída (zvuk, kamera), ale scénář je docela vtipný a mikrosvět seznamek vykresluje celkem trefně. Škoda, že v poslední čtvrtině, kdy hrdinové odjedou na Kanáry, scenáristce došla invence a film doslova umřel. Herci jsou fajn (až na přehrávajícího Vondráčka), po dlouhé době rád vidím Kajnarovou.

Der Knabe mit den 13 Vätern (1976) (seriál)

Stejně nechápu, proč ty seriály ČT nekoupí. Hráli v nich převážně čeští herci a práva určitě tak drahá nebudou. Akorát dabing by byl problém, protože většina těch herců už je po smrti. Ale mohli by to dát s titulkama, mně by to nevadilo.

Řachanda (2016)

Jak už to u českého filmu bývá, hlavním zlem je mizerný scénář, který nedodržuje základní dramaturgická pravidla a tudíž nedrží moc pohromadě. Hodně pochybná je morálka příběhu, kdy postavy, které se prokazatelně dopustily mnoha špatností, nejsou vůbec potrestány (Theofil, Jakub, Matěj). Proč produkce nenajala nějakého soudného dramaturga ? Většina herců navíc šíleně přehrává (hlavně Polívka mladší a Pfauserová jsou na facku, čestnou výjimkou je snad jen Vilma Cibulková). Klady ? Pár vtipných jednotlivostí, kamera a snad i hudba. Kam ten český film spěje, když už neumíme dělat ani pohádky ?