Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Krimi
  • Horor

Ať žijí rytíři! (2009)

Seriál na čsfd zvlášť uveden není, tak ho hodnotím tady. Seriál je hodně nevyrovnaný. Má řadu dobrých a vtipných míst, ale taky místa špatně zrežírovaná, napsaná i zahraná. Bitevní scény jsou vesměs provedené dobře (obzvlášť závěrečná bitva), ale některé jsou nezvládnuté (bitva se Saracény). Zaznamenal jsem zvláštní jev: seriál se zlepšuje díl od dílu, jak co se týče řemeslné zručnosti, tak zábavnosti. Kdo se prokouše prvními dvěma, třemi díly, ten se v druhé půlce seriálu docela pobaví. Herci jsou rozestavěni na škále od špatných (Z.Žádníková, Písařík, Beran, Krobotová) přes průměrné (Prachař, Voříšková) až po vynikající - především Pavel Kříž, ale i Matěj Hádek a taky roztomilá Ivana Korolová, kterou doufám ještě v budoucnu někde někdy uvidím. Taky je problém, že na to asi měli málo peněz. Protože inscenovat např. velkou bitvu se Saracény s pouhými třiceti komparsisty, to je fakt trapas.

Neďaleko do neba (1987)

Občas se vyskytne kuriozita, která je natolik šílená, že se člověk až diví, co všechno může jedna chorá mysl vymyslet. A Ťapák se tedy překonal. Ale mě ani neudivuje, co Ťapák zplodil, jako spíš to, že to někdo schválil do výroby. Je to opravdu neskutečný mišmaš, a to nejen hudební. Mimo jiné je to taky alegorie, v níž na straně Dobra stojí tábor socialismu s lidovou kulturou a folklórem (Nebe), a na straně Zla kapitalismus (Peklo) s rockovou hudbou a punkery. Něco jako Rocky Horror Picture Show po slovensku.

Medená veža (1970)

Aha, tak asi tady budu jediný, komu se to nelíbilo. Technická kvalita obrazu byla víc než mizerná, ale možná to byla jen nekvalitní kopie. Scénář mi připadal dost odbytý. Děj nabízel mnoho zajímavých situací, ale ty většinou nejsou ukázány a jen se o nich mluví. Zásadní okamžiky děje prostě nevidíme. Charaktery postav jsou jednorozměrné, každá figura je vybavena jen jednou povahovou vlastností, Saška ani to ne. Přemýšlím, co by se stejným příběhem udělali Amíci, ti by to měli promakané mnohem víc. P.S. Druhý díl je o hodně lepší.

plakát

John Tucker musí zemřít (2006)

Zpočátku to vypadá jako příjemně cynická nadsazená komedie, ale postupem času jako by se tvůrci toho cynismu zalekli a film se mění v běžnou romantickou komedii, která nakonec vyústí v trapnou moralitu.

Život na úteku (1975)

Film o Kukorellim - bez jediného nápadu, schematický, klišovitý. Je to sice napěchováno akcí, ale hlavní hrdina je vylíčen příliš idealizovaně, nemá jedinou slabost, jedinou zlidšťující vlastnost, jediné, na co myslí, je odboj.

plakát

Smutek paní Šnajderové (2008)

Kdybych nevěděl, že Milkani je ostřílený režisér, tak bych si myslel, že to napsal a natočil nezkušený debutant (a ne moc talentovaný). Dialogy jsou hrozně banální, takové by vymyslel kdejaký metař po pěti pivech. Autoři navíc bohužel věnují málo pozornosti tomu hlavnímu, milostnému vztahu Šnajdrové a toho kluka. Trvá víc než hodinu, než k tomu konečně dojde. Místo toho se zabývají banalitami, které by se klidně daly vyházet a vůbec by to nevadilo. Scény s oběma milenci jsou nakonec právě to nejlepší, co ve filmu je, taky díky Geislerové. S výjimkou Töpfera a Štěpánové jsou všichni ostatní herci dost toporní. Kdyby se z toho vystříhal všechen balast a zůstala by ta půlhodinka o vztahu se Šnajdrovou, byl by to slušný krátký film. Takhle bohužel.

Dávajte si pozor! (1990)

Zvláštní rádobykomedie, která nemá děj, je to jen mozaika situací, které nemají vtip ani pointu. Autoři byli zjevně po revoluci tak opojeni svobodou, že do filmu nacpali všechno, co je napadlo, bez ladu a skladu, a nezabývali se nějakou dramaturgií. Navíc do filmu obsadili spoustu svých příbuzných a kamarádů (viz titulky). No, tak aspoň někdo měl z tohoto blábolu radost.

Očovské pastorále (1973)

Zajímavý film, který vyzdvihuje někdejší staré sedláky, kteří milovali své zvířectvo a svou půdu, skvěle jim rozuměli a mnoho uměli, a naopak do negativního světla staví družstevníky a jejich JZD, kteří k těmto věcem žádný vztah neměli. Je zvláštní, že něco takového autorům v roce 1973 prošlo. A nebo komunisté tenkrát hlavní myšlenku pochopili jinak ? Nevím. Režisérovi se bohužel nepodařilo dostatečně odlišit restrospektivy a současnost, takže jsem měl občas maglajz v tom, co je co. Výborný Pántik.

Operace Dunaj (2009)

Není to úplně špatné. Dialogy jsou dobře napsané, místy dokonce skoro vtipné, herci (i polští) nemají slabé místo a režisér je docela zručný - kdyby dostal do ruky lepší scénář, vypadalo by to lépe. První polovina filmu docela šlape, ale pak se začnou ve scénáři dít kraviny (např. Hrušínského pohřeb) a film padá dolů. Ale víc mi vadil ten hřebejkovský smířlivý postoj ve stylu "Co jsme si, to jsme si". Ten by měl mít své hranice, přece jen kamarádíčkovat se s okupanty, i když jsou to v soukromí hodní chlapíci, to mi nepřipadá dvakrát v pořádku.

T.M.A. (2009) odpad!

Někteří režiséři by měli zavčas přestat točit a jít do penze, než budou trapní. Juraj Herz toho měl nechat už někdy v polovině 90. let. Film T.M.A. dokládá jeho totální stařeckou tvůrčí nemohoucnost. Umí sice kouzlit s kamerou, ale práci s herci naprosto nezvládá. Herecké výkony jsou téměř bez výjimky strašné, v čele s Fraňkem (takové herecké dřevo jsem už dlouho neviděl). Ale on i ten scénář stojí za hovno. V tom strašidelném domě je možné úplně všechno, bez jakéhokoliv řádu, bez vnitřní logiky. Herz sem nacpal všechno, co ho napadlo, nebo co očíhnul v jiných hororech. A pořád mu to bylo málo, tak přidal ještě vraždící psychopatku, no vlastně pro jistotu hned dvě. Dialogy jsou příšerné (Marek: Co tu děláte ? Pošťačka: Jsem pošťačka, tak nosím poštu.) Postavy se chovají bez jakékoliv logiky, podle autorovy libovůle. No a ty naturalismy a nahotinky to už nezachrání, navíc jsou zcela samoúčelné (dívka prozkoumává deset minut celý dům nahá, aniž by ji napadlo si vzít aspoň župan). Naprosta sračka, pane Herzi. Prosím, nechte už toho režírování.

Ovládací panel
4 body