Prometheus (2012)

Začnu pozitivy. Pěkná výprava, efekty jako vesmírná loď, mimozemská loď a planeta. Pár pěkných hororových scén. A teď negativa. Byla to zkrátka neskutečná sračka. Postavy vědců přilétají na planetu, motají se jeskyněmi jako banda pitomých teenagerů z béčkového hororu a stejně pitomě jich pár umře. Celý film je neskutečná nuda vyplněná dialogy, které nedávají žádný smysl, postavy si vyměňují pseudo-psychologické bláboly typu "každé dítě chce zabít své rodiče. Většina postav je zbytečných. A hlavně... není to Vetřelec. Vetřelec se zde ani neobjeví, místo toho jsou tu nějaké chobotnice. A nefunguje to ani jako prequel. Ani to, že by "tvůrce" nechali umřít s vyhřeznutým břichem na křesle, jak bylo v prvním díle tu není. Zkrátka naprosto zbytečný film.

Strážci Galaxie (2014)

Klasická space opera, to už jsem dlouho neviděl. Tvůrci vzali hudbu 70. let (žádné extra známé pecky, ale o to lepší), styl 80. let (parta outsiderů vs. ultimátní zlo) a k tomu špičkový humor a efekty. A samozřejmě to funguje. Akce, vtípky, efekty a záchrana vesmíru nemůže zklamat. Sice mě přišla o fous lepší první půlka, která mě připomněla seriál Firefly (parta rozhádaných hajzlíků co se snaží vydělat) než záchrana světa a každou chvíli mě napadlo něco, z čeho si to půjčuje (Farscape, Thor), nicméně čert to vem... zábava je to skvělá. Já jsem Groooth!

Total Recall (2012)

Při sledování filmu mě napadla okřídlená hláška z Pelíšků - takový práce to dalo a přitom taková blbost. Total Recall verze 2012 se drží příběhových zvratů z originálu, nabízí spoustu střílení, moderních soubojů, ale jinak je sterilní až běda. A nevím v čem je problém, nebo možná vím. Ono totiž při hrdina bez paměti je jak z Bournovy trilogie, mnohapatrové slumy vypadají jak ze spousty jiných sci-fi, roboti jsou něco mezi Stormtroopery a roboty z Já robot, veškeré akce neobsahují jediný wow moment. Ale hlavně, není to Total Recall. Není to božský Arnie pomáhající odboji na Marsu (na Mars se ani nepodíváme!!!), nejsou tu geniální efekty, jen generické scény stokrát viděné. Zkrátka Len Wiseman natočil další Underwold - film plný akce, ze kterého nebudete za týden vědět vůbec nic. A tohle si legenda jako Total Recall nezaslouží.

Bitevní loď (2012)

Podobná béčkařina jako Pacific Rim, ale nesrovnatelně zábavnější. Battleship sice vykrádá všecko možné - seznamování a milostný trojúhelník ala Armageddon, monstra ala Transformers, souboje na čtverečkové mapy vypadají jako papírové lodě, nicméně funguje to. Hrdina je průserář, co zachrání svět, má krásnou přítelkyni, nechybí potrhlý vědec, beznohý negr, statečný japončík a nakonec i ultrabadass důchodci s lodí ze 40. let. Akce a destrukce jsou perfektní, stejně jako napětí při nočních bojích, nebo radost z každé zničené emzácké lodě. A režisér navíc sází výborný odlehčující hlášky i scény (burito!)... zkrátka perfektní bezmozková zábava ala 90. léta. Na pět hvězdiček to sice není, ale bavil jsem se skvěle. PS: Rihanna ve filmu úplně zbytečná, ani hudba není od ní (AC/DC).

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

John Carter je zlomený voják z války Jih proti Severu, po smrti ženy odmítá bojovat a do čehokoliv se plést a díky podivnému talismanu se ocitá na Marsu. A je to fantastický zážitek. Proti sobě zde stojí dvě mocná města, bojuje se na meče, ale i na bleskové zbraně, létá se zde v podivných lodích. Do toho jsou tu relativně přátelští zelení divoši s primitivními puškami (něco jako goblini) a ne zas tak přátelští šedí divoši (něco jako orkové). A také jedna princezna, souboje v aréně s monstry, ultra roztomilý "pes" a neskutečný mocní "mágové" v pozadí. Jo a zmínil jsem se, že hrdina umí díky vyšší hustotě podobné kousky jako Superman? Zkrátka suprově vymyšlený svět plný fantazie, nápadů a dobrodružství. Žánrově něco mezi sci-fi a fantasy. Úplně jsem si vzpoměl na původní Star Warsy, Flashe Gordona a podobný věci, co jsem sledoval když mi bylo náct a každou chvíli jsem křičel wow. Moc bezvadný film, který musel zákonitě propadnout, protože tyhle světy plné fantazie už v dnešní době moc nefrčí.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Power Rangers a Godzila si dávají po piči v blockbusteru, který se ani nedá hodnotit standartně. Nezajímavý hlavní hrdina i jeho ošklivá holka, nulový příběh, Ron Perlman ve vedlejší roli je jasně nejlepší postavou (a dvouscénou s baby Kajunem si krade celý film). Co zbývá? Ano roboti versus příšery si dávají po piči, což vypadá efektně, nenudí, ale celou dobu jsem si říkal, jestli na to nejsem už trošku starej. No a hlavně přichází na řadu tu logické dotazy proč mají roboti plasmové děla, rakety, tekutý dusík, ultimátní meče, ale do monster buší celkem zbytečně pěstma. Po šesti pivech slabé tři hvězdy, za střízliva asi ještě míň.

Enderova hra (2013)

SPOILERY! Kdysi dávno někde ve dvaceti jsem Cardův román hltal, byl jsem na větvi z bojů v simulátoru a závěrečná pointa "nebyla to jen simulace" mě řádna dostala. Od té doby uplynulo spousta let, já už nejsem nadšený ze všeho kde je vesmír, mimozemšťani a lasery a tak mě i toto zpracování nechalo celkem chladným. Enderova hra je v podstatě Harry Potter/libovolný výcvikáč ve vesmíru, má dvě hodiny, chvílemi nudí a přesto nedoříká vše. Otázka dětských vojáků, genocidy nebo lidských obětí války je zde jen naťuknuta, stejně jako Enderův rychlý postup. Pomrknutí na další díl zůstalo nenaplněno. A tak zbývá je solidně odvedené řemeslo se slušnými herci a jednou zajímavou vesmírnou bitvou. Těžko říct, zda by na mě dneska působila knížka lépe.

Nevědomí (2013)

Země byla zničená jadernou apokalypsou při boji s mimozemšťany. Ruiny země hlídá technik (Tom Cruise), který se stará primárně o drony a o to, aby věže odčerpávaly vodu pro cestu na Titan. Tož premisa parádního sci-fíčka, kde se do půlky budete ptát co se tu vlastně děje. A pak přijdou zvraty a brutální. První se dal po nasledování stovek filmů, seriálů a epizod Krajních mezí odadnout, další mě ale posadily na zadek. A tím bych končil s naznačováním, protože příběh je tady naprosto zásadní a už dlouho jsem neviděl něco tak chytře vymyšleného. Nic není jasné, kdo je kdo, na čí straně je pravda a když se karty odhalí, budete držet palce a modlit se za happyend. Co zbytek? Tom Cruise hraje svůj standart, Morgan Freeman je charismatická fosílie, holky jsou tradičně spíše do počtu. Výprava je pěkná s pár malebnými scénami (chata v jezerní kotlině). Akce není moc, ale když přijde stojí za to, neboť se jedná většinou o boj s naprosto nezničitelnými drony. Celkově parádní záležitost s vynikajícím příběhem bez jakékoliv větší chyby. Sci-fi roku 2013.

Elysium (2013)

Potřetí Blompkamp, potřetí tři hvězdičky. Opět tu máme odpudivé špinavé hnusné gheto (Chánov) kde žijí domorodci (cigoši) v totální bídě, špíně a chudobě. Hlavní hrdina (nijak výrazný ani sympatický Damon)´se sice snaží pracovat, ale sklízí za to posměch od svých spoluobčanů, pohrdání vychcaného managmentu fabriky a nakonec ho to stojí smrtelné ozáření. Jediná šance na záchranu je vesmírná stanice Elysium, kde si hrstka vyvolených žije v přepychu, luxusu pod vedením političky s imige Angely Merkelové (odpudivá Jodie Foster). A tak hrdina s partičkou jemu podobných dostane nápad, že ten ráj by měl patřit všem, ne jen těm, co si ho vybudovali. Zkrátka paralela dnešní migrantské krize v celé kráse. O tom jak funguje společnost dole nebo nahoře se nedovíme nic, hrdinům se moc fandit nedá, efektů a výpravy se moc nedočkáme, protože je to vše dirty a tak jediné co stojí za to jsou solidní akce (standart) a parádní západák Kruger. Ale nebudu jen kritizovat. V jednu chvíli (přenášení dat v mozku) mě napadl Johny Mnemonic a zhruba na té stejné úrovni jsem se bavil.

Lebkouni (1989) (seriál)

Další dluh z dětství splněn a seriál nasledován. Lebkouni jsou mixem mezi kriminálkou a rodinným seriálem se špetkou akce a sci-fi. Jako kriminálka je to celkem inteligentní, i když trochu pomalé a nudné, nějaký ďábelské honičky nebo přestřelky tu opravdu nejsou. Stejně tak by člověk těžko hledal nějaké hard sci-fi náměty nebo efekty, vrcholem je pohled na domovskou planetu návštěvníků. Nicméně díky sympatickým hlavním i vedlejším postavám, zajímavým vedlejším liniím (rodina Francisců, rodící se vztah Matta a Cathy) a především velice zajímavým odlišnostem skoro lidských Tenctoňanů se to to dá bez problémů sledovat i dnes. Po počátečním znudění mě to nakonec docela chytlo a brutální cliffhanger ve finále by mě asi celkem naštval nebýt pěti navazujících filmů. 36%? Ale no tak, tenhle seriál je tak solidních 60%.