Resident Evil: Afterlife (2010)

Ve čtvrtém díle se Anderson už ani nenamáhá předstírat, že jde o horor, nebo o nějakou realitu. Po brutálním béčkovém meganářezu, kde Alice a stovky jejích klonů vyčistí monumentální sídlo Umbrelly se ocitáme ve věznici L.A., kterou obléhají statisíce zombie a kde se pár přeživších upíná k poslední naději - lodi Arkádia, kde by mělo být bezpečí. Že to bude jinak je nasnadě, stejně jako tuny naprosto přemrštěných akcí, ve kterých nechybí psi ala Věc, obr s obrovským sekeromlatem a ve finále matrixovsko-terminátorský záporák. Je to samozřejmě béčková slátanina, která se nedá brát ani na chvíli vážně, ale na vypnutí mozku a zábavu ideální.

Resident Evil: Apokalypsa (2004)

Resident Evil 2 pokračuje kde jednička skončila. Zombíci se vyhrnuli z Umbrelly do ulic, policie se marně snaží situaci zvládnout, ve městě začíná apokalypsa a skupiny postav se marně snaží přežít. A do všeho se vrací teď už vylepšená Alice, která střílí, kope, skáče a bojuje jako nezastavitelný stroj. A když se to zdá málo, vypustí tvůrci Nemesis, odrovskou nezastavitelnou zrůdu s rakemetem a rotačákem. Ze začátku nechybí lekačky, postupně jich ubývá ve prospěch brutální nonstop akce. Z hororu se tak stalo béčko, ale jedno z nejnadupanějších béček co existují. Jediné výtky jsou k občas šíleným střihům a trošku nastavovaném a nepochopitelném konci. Ale rád si nadhodnotím, protože těch 58% si to nezaslouží.

Resident Evil (2002)

Začátek skvělé hororové série. Po 14 letech druhé shlédnutí a je to stále výborné. Hlavní hrdinka Alice se probouzí se ztrátou paměti ve futuristickém komplexu Umbrella, kde se k ní za chvíli připojí skupina vojáků a záhy je čeká peklo. Zombíci, vraždící počítač, zrádce ve vlastních řadách a postupné odhalování minulosti ve flashbacích. Pokud by to bylo málo, přijdou i odporní zombie-psi a jedna ještě odpornější obluda. A naprosto špičkový depresivní konec. Narozdíl od novějších dílů je to víceméně horor, hrdinka ještě nemá žádné superschopnosti a nechybí tu ani pár solidních lekaček. Zkrátka jednička Resident Evil je špičkový zástupce schématu skupina vojáků bojující proti příšerám v uzavřeném prostoru.

Vem si mou duši (2010)

Craven umí (uměl) točit hororové scény a tak jsou všechny slasherové scény povedené. Úvodní boj s policajty, vraždy, maska zabijáka nebo závěrečný souboj. I když uhýbání před střelami, teleportace nebo nekonečně životů zabijáka jsou už dnes k smíchu. Co povedené není je všechno okolo. Craven se chtěl vyhnout schématu parta debilních teenagerů je kosena vrahem, takže tu máme schéma parta debilních teenagerů je kosena vrahem, vedou mimoňské řeči, hrají mimoňské scény (zrcadlo, kondor) a vše je opředeno rádoby tajemnou minulostí, asi? přenosem duší, psychickými nemocemi ad... Nedává to smysl natolik, že se přistihnete, jak posloucháte, ale nechápete o čem se hrdinové vlastně baví. Ač jsem tomu nevěřil, 39% na ČSFD sedí.

Řetězová zpráva (2010)

Naprosto ale naprosto zabitý film. Důvod? Nějaký hovado vypustilo do oběhu verzi, která vymazala veškerý vraždy, evidentně pro nějakou televizi, aby to mohla pustit před 22 hodinou. Díky tomu jsem sledoval odtučněnou, nudnou kriminálku. A i když jsem si vraždy pustil dodatečně a nakonec stály za to, pachuť z filmu to nepřebije. A ani nemůže - 200 let stará sekta, která posílá řetězové maily a kdo je nepošle dál, je mrtvý (jak to dělali tehdy - poštovní holubi?). Parta debilních teenagerů, debilní filtry v každé scéně, řetězy vykradené z Hellraisera, IT nesmysly (mluvící počítač oznamující máte řetězovou zprávu WTF?). A SPOILER - jako zlatý hřeb večera se nedovíte ani náznakem, kdo byl vrahem! Prostě jen nějaký nabušený hovado s obvazy ala neviditelný muž, kterému neodpovídá žádná postava z filmu. Za těch pár mordů nakonec dávám hvězdičku ale jinak tvůrci s takovými nekonci jděte doprdele! PS: Stejně jako u obou dnes shlédnutých Piraní nechápu jak se to dostalo do kin.

Piraňa 3DD (2012)

Netušil jsem, že oproti šílené jedničce to může ještě o tolik horší. Spletl jsem se. Debilní teenagerovský kecy. Naprosto WTF scény (vagína, provázek usekávající hlavu, plastový trojzubec v hlavě). I to gore je slabší, na rozdíl od jedničky se to nerozjede, ale vybředne v nějakou dost slaboduchou blbedii, kde je krev aby se neřeklo a vraždy v roztřesených záběrech. A jako bonus 10 minut nevtipných zkažených záběrů. Hvězdička jen za Davida Hasselhoffa, který pochopil, že točí naprostou srágoru a maximálně si hraní sebe sama užil.

Piraňa 3D (2010)

Mezi zábavným béčkem a sračkou, ze které se vaří mozek existuje tenká hranice, kterou obvykle překoná pár piv... bohužel Piraňa 3D má tu smůlu že jsem koukal střízlivej. No co dodat, prvních 50 minut je to odpad - příšerné postavy, dementní zábava na pláži, vřeštící taneční muzika a milion koz. Já kozy rád, podmořský "kozí balet" byl fajn, ale proto se přece nekoukám na horor. Dohromady s opravdu příšernými digitálními piraněmi a podivnou skvadrou herců (štěk Dreyfusse, otřesný O´Connell, šíleně přehrávající Lloyd) je to jasný odpad. Pak se naštěstí Aja vzpamatoval, uvědomil si, že točí horor a rozjel parádní gorefest začínající masakrem na pláži a pokračující napínákem s těmi pár sympatickými postavami na potápějící se lodi. Druhá půlka byla opravdu slušná, krvavá, ale závěrečná blbost s obří rybou mě vrátila do reality - tohle je prostě kravina tak na 2* s bídou. Pusťte si radši Danteho originál.

Věc: Počátek (2011)

Pět hvězdiček tomu nedám jen z principu, že to není originál, který byl o fous lepší a že hlavní hrdinkou musí být nějaká pipina místo macho killera jako byl Kurt Russel. Jinak absolutně bez výhrad - ledová pustina, zarostlí polárníci, plamenomety, vzrůstající paranoia a naprosto ultimátní efekty! Ty příšery byly jako z originálu, stejně nečekaně nechutné, odpudivé a zvrácené, akorát natočené v CGI roku 2011. A veliký plus patří tvůrcům za sekvenci z finálních titulků s vrtulníkem a psem. Kdo viděl originál, pochopí :). Takhle má vypadat výborný prequel, Ridley Scott se s Prométheem může jít zahrabat. Horor roku 2011.

Sahara (1943)

Skupina vojáků pod vedením Humprey Bogarta umírá v poušti žízní, snaží se přežít a ubránit naprosto bezvýznamnou pevnost před hordami Němců. Nevím jestli jejich boj byl naprosto stupidní, nebo úžasně hrdinský, ale moc dobře se na to kouká. Skopčáci jsou zákeřní (ale ve finále lidští), hrdinové hrdinsky umírají, Bogart jako velitel je kupodivu naprosto bezchybný a finále jsem fakt nečekal. Jediná výtka je k samotným bitevním scénám, kde je až příliš jasné, že režisér nechtěl aby tekly potoky krve a mrtví padali po desítkách a tak většinu mrtvých jen tušíme a krev ukápne jen aby se neřeklo.

Pět hrobů u Káhiry (1943)

Uprostřed pouště se zraněný britský voják dostává do hotelu, který se brzy stává takovým mezinárodním gambitem. Zbabělý egyptský hospodský, hrdá francouzská číšnice, přiblblý italský generál, skupina britských zajatců a jako zlatý hřeb charismatický maršál Rommel se svými jednotkami. Hrdina se zaplétá do víceméně komediální špionážní hry, jejímž cílem je odhalit tajné německé zásoby. Čekal jsem trošku něco jiného v kategorii válečný film, ale dobré to bylo po celou dobu... dokud se režisér nezblázní a nezabije pohodovou atmosféru naprosto zbytečnou smrtí ve finále. Za tohle hvězdička dolů.