Kachní polévka (1933)

Nehodnotitelné, tenhle typ humoru jde úplně mimo mě. Je to zkrátka neskutečně stupidní. Komedie roku 1933.

Královna Kristýna (1933)

Obyčejná romantická pohádka maskující se za historický film. Švédská královna Kristýna nevěří na lásku, ale zamiluje se do španělského vyslance, který není politicky vhodný. Na rok vzniku slušné dekorace i kostýmy, Greta Garbo v roli roztávající ledové královny je parádní... nicméně když už točili pohádku a kašlali na historii, tak mohli tvůrci udělat aspoň happyend. Historický film roku 1933.

Lidé v hotelu (1932)

Grand Hotel. Lidé přicházejí a odcházejí a nikdy se nic nestane. V luxusním Grand Hotelu se proplétají osudy několika lidí, kteří tu přebývají - nešťastné primabaleríny, životem protřelé stenografky, zkrachovalého barona, snobského továrníka a umírajícího chudáka který si chce naposledy užít. Je to vtipné, romantické a nakonec i tragické (tu vraždu si tvůrci mohli odpustit), hraje zde herecká špička té doby a dá se říct, že na rok 1932 je to velice moderní. Taková ta směsice osudů, odehrávajících se na jednom místě - to se točí dodnes. Musím uznat, že jsem příjemně překvapen, drama roku 1932 a Oscar za nejlepší film... proč ne.

Šanghajský expres (1932)

Načinčaná nuda. Skupina lidí cestuje vlakem uprostřed občanské války v Číně (proboha co tam dělají?) a jsou pochopitelně chyceni povstalci. Většina postav je absolutně nezajímavých, na skupinu vojáků stačí jeden chlápek s kulometem a celá ta zápletka slouží jen k tomu, aby se On a Ona dali dohromady. Zkrátka melodramatický kýč jak bič. Pokud nejste fanoušci Marlene Dietrich (a já tvrdím, že za první republiky jsme měli lepší i hezčí herečky), nic moc Vám to neřekne.

Nejnebezpečnější hra (1932)

Trosečník z lodi má docela smůlu. Na ostrově kde se dostane je zdánlivě milý hradní pán, který si však užívá lovu nejnebezpečnější kořisti - lidí. První půlka s hradem a tajemství vypadá jako Universalovský horor (a možná trochu nudí), druhá půlka je svižný dobrodružný survival. Nechybí pasti, psi, honička džunglí a vynikající závěrečný souboj. Díky krátké stopáži a svižné akci se mi to nakonec dost líbilo, i když herecké výkony jsou opravdu úděsné. Dobrodružný film roku 1932.

Tarzan, syn divočiny (1932)

No byl to boj s tímhle filmem. I přes koukání na prastaré thrilery, dramata a horory jsem na prastarý dobrodružňák nebyl připraven. Studiově působící džungle, šamponek Tarzan, uječená hysterická Jane a spousta šíleností. Domorodý a zvířecí život nemají žádnou cenu. Na druhou stranu bylo to dobrodružný, akční a závěr ve vesnici pygmejů i docela napínavý. A musím uznat, že ty scény se zvířaty jsou neskutečné - souboje se lvy, krokodýli, hrochy, tygry, spousta slonů, opice... jak to sakra tehdy dokázali všechno natočit? Fascinuje mě ta doba - díky Haysově kodexu se i desetiletí poté při vraždě v thrileru důsledně odvracela kamera, ale tady nechybí násilí, polonahota i brutalita. I s přihlédnutím k době vzniku si to tři hvězdičky zaslouží.

Světla velkoměsta (1931)

Chaplina jsem kdysi jako dítě měl rád, ale málo platný, němý film a grotesky jdou dnes absolutně mimo mě. Z úcty ke klasice jsem shlédnul a dávám tři hvězdičky, abych nekazil hodnocení. Objektivně nejde nic vytknout, ale smutná groteska se sociálním podtónem mě zkrátka nebaví. Komedie roku 1931.

Na západní frontě klid (1930)

Žádné hrdinství, odvaha, čest, ani pitomé vedlejší linie. Parta kluků je v Německu zfanatizovaná svým profesorem a vydávají se do války. V pekle zákopů brzy poznávají hlad, špínu i smrt přicházející prakticky odevšad. Většina bojů je o ruiny uprostřed ničeho, většina smrtí přichází po výbuších granátů, jejichž původ ani nespatříme. Kromě toho je tu filozofování o nesmyslnosti války, shánění zásob, občas i nějaká ožíračka nebo holky a nejlepší pasáž je krátký návrat hrdiny domů, kdy zjišťuje, že nikdo nemá ani ponětí, čím si prošel. Režisér se ani nesnaží o nějaké velkolepé válečné scény, nicméně ta jedna bitva stojí za to už jen z hlediska toho, jak se tehdy bojovalo. Vojáci zvyklí na taktiky střemhlavých útoků jsou koseni granáty, rotačními kulomety a ostnatým drátem, boje v zákopech jsou tělo na tělo. Smrt hlavního hrdiny je stejně nesmyslná, jako celá válka. Nemá smysl hodnotit přehrávání nebo technickou stránku, na rok 1930 jde o fantastický film. Oscar tady přišel opravdu oprávněně. Válečný film roku 1930.

Pekelní andělé (1930)

Další z mých filmových návratů do počátku mluvené kinematografie. Hughesův "velkofilm" tvoří dvě rozdílné části. Dějovou linií je naivní milostný trojúhelník s příšernými hereckými výkony, přehráváním, šílenou nudou a praktický vším, co se dá čekat od počátků filmu. Kromě toho je tu ještě celkem slušné, ale z dnešního hlediska nepochopitelné finále v zajetí. Na druhou stranu jsou tu letecké scény a ty jsou opravdu parádní. Do modra! laděný souboj se vzdocholodí má atmosféru, pár mrazivých scén i perfektní efekty (pád vzducholodě) a letecká bitva nemá na třicátá léta obdoby - desítky letadel, prostřihy do kokpitů, kamera sleduje pády až na zem a naprosto úžasná, přehledná akce. Za tohle si ten film aspoň tři hvězdy zaslouží.

Na sever Severozápadní linkou (1959)

Obyčejný reklamní pracovník (uhlazený Cary Grant) se dostává doprostřed nepřehledné špionážní hry. Američtí agenti si vymyslí neexistujícího špiona a nepřátelští agenti si ho spletou s ním. Hrdina má tak brzy o zábavu postaráno - pokusí se ho zabít, je obviněn z vraždy a na krk se mu pověsí krásná, leč nebezpečná žena. Hitchcock se tak obloukem vrátil ke svým špionážním thrilerům a i když zápletka je slušná, tempo je docela pomalé a chvílemi jsem se i nudil nebo ztrácel. Naštěstí má režisér v ruce pár slušných zvratů, není to zas tak černobílé ("hodní" agenti jsou pěkný svině) a především pár skvostných scén. Opilecká honička v autech, napínák v aukční síni, legendární scéna s dvouplošníkem na poli nebo výborné finále na Mt. Rushmore. Nejvíce mě to připomínalo stylem, měněním lokací i akčníma scénama takový první pokus o bondovku. Každopádně krimi/thriler roku 1959.