Četník ze Saint Tropez (1964)

Už to není taková legrace jak před lety, chybí tady nějaký ucelenější příběh a na můj vkus mají moc prostoru četníkova dceruška, její parta kamarádů a vůbec život zlaté mládeže v Saint Tropez. Ovšem když de Funés začne sekýrovat četníky, podlézat svému šéfovi, když chytá nudisty, nebo si hraje na milionáře, tak je to pořád skvělé. A finále se zloději obrazů není špatné. Takže z nostalgie pořád za pět.

Malý pitaval z velkého města (1982) (seriál)

Není to kupodivu tak špatný, jak se mi zdálo ze začátku. Jen se člověk musí naladit na tu správnou notu. Případy nejsou nijak objevné, dokonce se řeší i takové banality jako loupež papoušků, sražený cyklista nebo podfuky v bytovém družstvu. A jejích řešení většinou spočívá v rutinní, nezáživné mravenčí práci, kombinaci, výsleších. Akce jsou zde za 15 dílů všehovšudy dvě. A přesto, nebo proto se mi seriál celkem líbí, protože je to celé takové realisticky působící. Policajti zde pracují tak, že si říkáte - jo tak nějak by to mohlo fungovat. Navíc zde opět hrají prim skvělí herci - pošťuchující se frajeři Zedníček a Krampol, mladičký Michal Pešek a zkušený veterán, který nerad zbraně Vlastimil Hašek. Celkově žádná extra klasika, ale ani žádná hrůza.

Sedmá rota za úplňku (1977)

Nejslabší díl. Trojlístek hrdinů je pořád skvělý, ale celé zasazení do civilu a podivného příběhu o odbojářích tomu moc neprospělo. Přestože jsem třetí díl taky kdysi viděl, nepamatoval jsem si jedinou scénu a skoro žádná scéna nebyla zapamatováníhodná.

Návrat sedmé roty (1975)

O fous lepší než první díl, na který dvojka přímo navazuje. Opět sledujeme trojici pohodářů na jejich nekonečných pokusech o útěk, přičemž ve dvojce mezi naprosto nezapomenutelné patří celý pobyt na zámku a nekonečné manévry s matracemi. To jsem si už v dětství říkal že Němci nemůžou být tak pitomí :-). Jinak standartně skvělé hlášky (grupýr, červený drát na modrý knoflík) a na komedii celkem napínavé vlakové finále.

Kam se poděla sedmá rota? (1973)

Klasika mého dětství a možná nejpohodovější válečný film. Trojice francouzských vojáků prochází okupovanou Francií a snaží se prostě nějak přežít. Mezitím se koupou, chytají králíky a potkávají plejádu nejrůznějších charakterů, které dobře vypovídají o tom jak k okupaci přistupovali prostí francouzi (nezapomenutelná scéna s hokynářem). Navíc mají úplně boží transportér, který jsme si s bráchou stavěli v dětství ze Sevy. Přestože první díl není nijak akční, napínavý nebo extra vtipný, sálá z něj letní pohoda.

Návrat velkého blondýna (1974)

Teprve druhý díl přínáší tu šílenou zábavu, kterou jsem čekal od jedničky. Karty už jsou rozdány, Francois Perin už ví, že byl zneužit a užívá si dovolenou v Riu s milovanou Christinou. Jenže šéf tajné služby Toulose se ho potřebuje zbavit a když to nevyjde, přesvědčit vyšetřujícího kapitána, že Perin je opravdový špion. Vše ve dvojce je lepší - Richard snažící se zahrát bondovského špiona (s bondovskými hudebními motivy), Maurice flegmaticky sleduje mrtvoly i agenty, zápletka je zamotanější, některé scény jsou geniální - například karate a finále v koncertní síni je jaksepatří našlápnuté. Pro mě jedno z mála pokračování, které bez problémů strká první díl do kapsy.

Velký blondýn s černou botou (1972)

Velký blondýn je v podstatě klasickým špionážním filmem s pár komickými prvky. Plukovník Milan se snaží sesadit šéfa tajné služby Toulouse a ten na něj nastraží obyčejného hudebníka v podání Pierra Richarda, který nemá o ničem tušení. Milan rozjíždí špionážní mašinérii se vším všudy a popravdě je to celkem nuda a ani šaškující Richard to moc nezachraňuje. Až posledních skvělých 20 minut s likvidujícími se agenty, mizejícími mrtvolami a šílejícím kamarádem Mauricem to vytáhne na 4 hvězdy.

Muž z Acapulca (1973)

S odřenýma ušima pět hvězdiček. Belmondo jako Bob Saint-Clair je geniální, jedním výstřelem sundá 4 chlapy ze stromu a když se rozhodne k pořádnému masakru, tečou doslova potoky krve. I Belmondo jako looserovský spisovatel, který do svých knih rád vepisuje lidi kteří ho naštvou, z nakldatele udělá padoucha a z instalatéra oběť je super. Celé to na konci ale notně brzdí romantická linie a podivný konec agenta. No ale už za scénu "chce to více krve, násilí a sexu" nemůžu dát míň.

Muž z Hongkongu (1965)

Deprimovaný milionář Belmondo má života dost a protože sebevražda mu nevychází, najme na sebe vrahy. Jenže pak se zamiluje a chce vše zrušit. Do toho tu máme čínského mistra, dvojici pojišťováků, sluhu, tlustého zabijáka a spoustu a spoustu honiček a různých ztřeštěností. Jen chybí maličkost - scénář a příběh. Je to zkrátka mišmaš scén, které dohromady nic moc netvoří, proto pro mě jen za tři.

Muž z Ria (1964)

Muž z Ria trošku zestárl. Belmondo je prostě Belmondo, ať už nabručenej že musí zachraňovat přítelkyni nebo když předvádí jeden kaskadérský kousek za druhým, akce jsou tu celkem v pohodě a nechybí tu krásná "typická ženská" a roztomilý černoušek, který všechno zařídí. Jen ten příběh o hledání tři sošek nedrží moc pohromady a přes spoustu akcí se to trošku táhne. Ale beru v potaz jak je to starý film, takže zaokrouhluji směrem nahoru.