Batman a fantom (1993)

Skvělý animák, který perfektně zapadá do seriálové podoby. Přestože využívá asi nejznámějšího záporáka ze Batmanovského světa Jokera, nabízí plnohodnotný příběh, který by se bez Jokera klidně obešel a kterému nechybí nic z toho co dělalo seriál výborným - skvělé postavy, výborná akce a konečně i trochu nahlédnutí do Batmanovské minulosti.

Batman (1997) (seriál)

Mírně slabší pokračování, nebo spíše dalších 24 dílů původního seriálu. Batman zůstal stejný, ale ostatní postavy postihla změna animace, která se na některých nepěkně vyřádila (Mad Hatter, Penguin, Poison Ivy, Catwoman) a z jiných se pokusila udělat úplně nové postavy (Scarecrow, Killer Croc). Rovněž změna Robina (i když později vysvětlená) nepotěšila. To plus pár slabších dílů dává "jen" 4 hvězdičky, jinak se jedná o stejnou pohodovku jako původní seriál s některými vynikajícími díly (Over The Edge je jeden z nejlepších "co kdyby" dílů co jsem kdy viděl).

Batman (1992) (seriál)

Nemám výhrady. Batman drží stejnou lajnu jako kreslený Spiderman. Propracované scénáře, perfektní náměty dílů, skvlěá akce. A hlavně vynikající postavy - jména jako Penguin, Joker, Two-Face, Riddler, Poison Ivy nebo Catwoman zná každý, ale tady jich je mnohem více a každá postava je přesně podle mých představ. Samotný Batman je pak temný, stejně jako kresba a celé ladění seriálu. Vyčíst lze jen málo - snad že nikdo neumírá a záporáci v jendom díle chycení jsou v dalším díle venku jako by se nechumelilo. A oproti Spidermanovi chybí storyarcy a vývoj postav - což jsou ale jen drobné vady na kráse.

Želví nindžové III (1993)

Mnohem lepší než jsem čekal, zvláště po shlédnutí recenzí od AVGN a Nostalgia Critic. Nicméně pokud odhlédneme od naprostého odklonu od seriálu a pár prapodivných vtipů, tak je trojka celkem povedená. Bitky mají znovu šmrnc, výprava středověkého Japonska ujde a příběh mě celkem bavil. A slizký obchodník se zbraněmi v podání Stuarta Wilsona je skvělý, tenhle chlápek se na podobné záporáky v 90. letech vyloženě specializoval. Vytknout se tomu všemu dá lecos, ale pořád je to celkem zábava a lepší než druhý díl. 60% a tři hvězdičky.

Želví nindžové 2: Tajemství kapaliny (1991)

Mnohem slabší než první díl. Želvy nepoužívají zbraně, ale srandovní předměty, bitky nemají šťávu (paradoxně nejlepší je ta úvodní v obchoďáku) a hlášek také ubylo, zato přibylo infantility a přiblbého humoru. Ve finále se to trošku rozjede, Trhač je pořád frajer a dvojice nových mutantů je fajn, stejně jako skvělé číslo s Vanilla Icem, jenže konec je zas totálně zabitý. No těžko to hodnotit očima dospělého, nicméně více jak 50% bych tomu nedal ani jako dítě.

Želví nindžové (1990)

Po nakoukání seriálu jsem se těšil jak shodím i film a ejhle, ono je to i po těch letech proklatě zábavné. Pravda ze začátku jsem těžce překousával všechny ty změny (Casey Jones prakticky bez masky, jiná April, jiný příběh Třísky) i blbý vtipy, ale někde kolem jedné třetiny film dostane grády, humor najednou funguje, mezi Caseym a April to správě jiskří, akce je kupodivu docela slušná a želvy doopravdy používají své zbraně. A navíc z Trhače jde opravdu strach, finále mě na rozdíl od mnoha kritiků baví a navíc z filmu číší všechny ty věci co patří do počátku devadesátých let (dětské gangy, hiphop, videohry, skejt). Pro mě slabší ale zasloužené 4 hvězdičky.

Želvy Ninja (1987) (seriál)

Želvy Ninja - v dětství jeden z nejkultovnějších seriálů. Ještě než se objevily Akta X, Krajní Meze, Xena a další věci jsem miloval Opičího krále, Arabelu a Ninje želvy. Na začátku 90. let nebylo nic lepšího - akční figurky, žvýkačky, samolepky, automatová mlátička, komix, filmy a hlavně seriál. Čtveřice želv pojmenovaná po renesančních malířích, pizza, legendární zbraně (bo, sai, katany a nunjaky - kdo neměl doma jedny vyrobené ze dvou klacků a provázků?), krysí mistr, dvojice tupých mutantů, sexy April a hlavně dvojice záporáků Trhač a Krang. Bojové umění se potkalo se sci-fi a humorem a stvořilo bezpochyby pětihvězdičkový dětský kult. A jak seriál dopadl z dnešního pohledu? Dal jsem si práci a skouknul všechny natočené díly - a seriál strašně zestárl. Oproti Kačerům, kteří jsou klasikou dodnes se drží stále stejného schématu - Trhač vymyslí plán, Rocksteady a Bebob vše zkazí, želvy plán překazí, Trhač uteče, April natočí reportáž a nás čeká ponaučení a vtip na konec. Tvůrci to naštěstí časem začnou střídat, takže se objevuje pestrá škála padouchů a poslední tři série značně přítvrdí, ztemní a místo Trhače nás čeká boj z docela našlapaným mimozemským vládcem ale... seriál je těžkopádný, přes spoustu zbraní a bojových umění nikdy nikdo nikoho nezabije, nezraní ani mu vážně neublíží, veškerá likvidace padouchů probíhá v komediálním stylu, padouši střílí, ale nikdy netrefí, humor je značně infantilní. Tohle je zkrátka seriál pro děti, a z nostalgie by se na něj nikdo neměl koukat, protože si zkazí vzpomínky a uvědomí si, že něco se vrátit zpět nedá. Z dnešního pohledu tak maximálně za dvě hvězdy, ale nemám to srdce dát svému dětskému kultu tak málo, takže průměrem za 3.

Legionář (1998)

Před nějakýmu x lety mě tento film neuvěřitelně překvapil a potěšil. A i po letech musím uznat, že jde o jeden z nejlepších Van Dammových filmů. Van Damme nehraje žádného bijce, ale obyčejného boxera, který odmítne prohrát zápas, zmanipulovaný mafií a po smrti bratra prchá z bláta do louže - do náruče cizinecké legie. Ta bojuje v nekonečné poušti proti oprávněně naštvaným Arabům, kterým se nelíbí že se jim tu roztahují cizinci. Legionář není žádný velkofilm, ale nabízí solidní příběh, skvělé vedlejší postavy podpořené hereckými výkony (Van Damma se to pochopitelně netýká), humorné odlehčení i solidní emoce. A když dojde na válečné scény, jsou perfektně natočené. Zkrátka a dobře se nejedná o žádné béčko, ale solidně natočený historicko-válečný film, kterému se kromě mírné lacinosti nedá moc vytknout. Pro mě proto zasloužené 4 hvězdičky i po letech a úpřimně ty odpady tady fakt nechápu.

Sinister (2012)

Hutná, tížívá atmosféra, skvělý herecký výkon hlavního hrdiny, takový je nový horor Sinister. V notně omšelém a stokrát ohraném začátku děje přijíždí rodina do strašidelného domu, jenže hlavní hrdina nejen ví o děsivé historii, ale je dokonce odhodlán ji odhalit. Pro slávu, peníze a ukojení osobní posedlosti je ochoten riskovat zdraví i život své rodiny. Postupně se prohrabává starými nahrávkami, kde je ovšem rodinná idylka vždy vystřídána brutálním vyvražděním celé rodiny. Tyhle home videa se velice povedly a v kombinaci s několika dalšími faktory (povedené lekačky, skvělý hlavní hrdina, atmosféra kina s krásně vyděšenou kamarádkou po boku :-) ) dávají zapomenou na docela přepálenou délku a zoufale neoriginální konec.

Avatar (2009)

Avatar mi v kině utekl, díky krachu mého filmového domácího kina jsem ho ještě neviděl a tak jsem ho zkoukl dneska poprvé v televizi. A bylo to báječné. Ať si škarohlídi tvrdí něco o šmoulech, ať vytahují podobnost s Tancem s vlky, Pocahontas nebo třeba i Albionem (PC hra s podobným námětem), ať se smějí ekologickému poselství a naivní paralele na utrpení indiánů - já to všechno uznám. Uznávám i že Cameron vytáhl všechny možné i nemožné filmové klišé co jdou, stejně tak jsou chodící archetypy polovina postav co se ve filmu objeví, ale nic z toho není důležitý. Důležité je že všechno to dohromady prostě funguje, důležité je že každou chvíli nastoupí "ty vole" efekt, když se objeví něco z úžasné flóry nebo fauny Pandorry, důležité je že fungují emoce, romantika, humor i správně dávkované akce. Cameron zopakoval svůj model z Titanicu - dvě hodiny romantika a poslední cca hodinu akce, ale zopakoval to skvěle. Když uvidíte stovky Pandořanů na svých létajících "dracích" a "koních" proti monumentálnímu vojsku, robotům a helikoptérách, budete zaraženi v křesle a držet palce. Díky Jamesi Camerone, že si mi navíc dokázal že blockbuster lze natočit i bez rychlých střihů a zběsilé kamery (zdravím Michaela Baye) a s klasickým rozvrstvením postav. Jasné sci-fi roku 2009.