Asterix a Galové (1967)

I po letech stále dobré. Seznamovací první díl, ve kterém poznáme vesničku Galů, obklíčenou římskými jednotkami, kouzelný elixír, jednotlivé postavy. A také Gaia Bona, který se snaží elixír z Galů dostat, ale místo toho zaviní v táboře epidemii růstu fousů a vlasů. Klasická animace, pohodový příběh.

Případ pro zvláštní skupinu (1989) (seriál)

Průměrný seriál, který je tak na 2 a půl hvězdičky. Kromě skvělého prvního dílu, kdy se vyšetřuje série vražd skořápkářské bandy nejsou jednotlivé díly nic moc, chybí tomu napětí a v šesti dílech není jediná akční scéna. To už ti Hříšní lidé byli akčnější. Nicméně prim zde hraje skvělá atmosféra konce 80. let, celý ten svět veksláků, bytařů, čórkařů a podvodníků a kupodivu to působí celkem uvěřitelně. A navíc jsou tu fajn postavy - od Somrova majora, kterého zná celá galérka přes rozjařenou a krásnou Brodskou až po sestru Agátu a její nadzááár :-) Zanechalo to ve mě slušný dojem, takže dávám za 3*

Dobrodružství kriminalistiky (1989) (seriál)

Výborný český seriál, který zvládá to v čem jiné krimiseriály selhávají - věrohodnost, napínavost a zároveň přináší úžasný pohled do historie. Spolupráce s Německem je vidět zejména v prvních dílech, kdy jsou výprava a kostýmy opravdu velkolepé a není problém uvěřit, že se díl opravdu odehrává v renesanční Francii nebo na starém anglickém sídle. První díly přitom přínáší opravdu převratné metody a vynikající příběhy, skvělí herci byli v té době samozřejmostí. Bohužel ke konci už to skřípe, náměty, výprava i provedení posledních dílů silně pokulhávají a proto jen 4*. Kdybych měl vybrat nejlepší díly tak určitě Střela - staroanglická detektivka, Krev - psycho s úchylným vrahem dětí, Rekonstrukce - vanové vraždy s geniálním rekonstrukcí případu, Mechanoskopie - vtipný odlehčený díl o kasařích ze staré školy a Portrét duše - vyšetřování žhářství v Polsku v době nejtužší vlády komunismu se skvělým Vašutem.

Zdivočelá země (1997) (seriál)

Hodnocení první série: Úžasný seriál. Sledujeme děj v letech 1945-1950 v místním pohraničí, kde se bývalý pilot a partička kluků rozhodnou vybudovat statek a bojovat se vším kolem. První díly mají úžasnou westernovou atmosféru. Jezdí se na koních, kluci nosí kolty proklatě nízko, máme tu spoustu panoramatických záběrů. Do toho farma nemá vodu, nemá dobytek, kolem se potulují nacisté, kolaboranti, pašeráci a vše zkomplikuje i strašlivé sucho. Přes to všechno je to všechno v podstatě krásné akční dobrodružství. Některé akční scény jsou na český seriál fantastické. Zhruba od půlky série se dobrodružství pomalu vytrácí a nastupuje plíživý duch komunismu. Vše vrcholí v posledních dvou dílech, které člověka vrátí z westernového dobrodružství do tíživé reality socialismu takovou silou, že to až bere dech. STB, mučení, vykonstruovaný proces, absolutní bezmoc. Přiznávám, že takhle depresivní konec jsem ještě u něčeho neviděl. Druhá série: Zmizela akčnost, zmizel western, zmizelo dobrodružství, zmizely i koně. Zbyla jen šeď komunismu. Přesto mě pořád osudy Maděry v lágru zajímaly, stejně jako osudy lidí na statku. Jen je vidět nepatrně slábnoucí kvalita - původní postavy jsou rozepsané skvěle, ale v lágru jde většinou o přehlídku nezajímavých charakterů. Seriál navíc končí dost nešťastně, smrtí jedné z nejlepších postav. Přesto - stále skvělý seriál. Třetí série: Kvalita jde dolů. Celý seriál netáhne dopředu nic, jen snaha ukázat jací byli ti komunisti hajzli. Což o to byli, ale je to docela nuda. Vyjma prvních dílů, kde se řeší Rusové se nic moc neděje. A navíc z dramaticky uceleného seriálu se stala telenovela. Chvíli jsem měl pocit, že sleduji další rodinná pouta, protože jediný čím dokázali tvůrci odlíšit postavy je, že je nechali řešit nejrůznější partnerské krize. Dějová linie s špiclem je průhledná, dostihová linie o ničem. Zkrátka těžký průměr. Čtvrtá řada: Sledujeme osudy statku po roce 1977. Přiznávám že sledovat ještě rozvinutější telenovelu byla pro mě těžká nuda a seriál jsem totálně zatratil. Kdo podepíše/nepodepíše, vstoupí/nevstoupí stále stejně za prd. Konec série je ale to nejlepší co jsem v českém seriálu viděl. Emoce, radost i smutek a hlavně naprosto úžasné uzavření příběhu. Díky poslednímu dílu jsem si uvědomil že seriál má obrovský smysl - ukázat všem těm pomatencům co tvrdí "zlatí komunisti" co byli vlastně zač. A ano je to propaganda a určitě i občas historicky zkreslená, ale věřím že se podobné věci děly. Proto přes telenovelnost, milion zbytečných postav a spoustu zbytečných dějových linií nechávám hodnocení na pěti hvězdách, protože tenhle seriál má smysl.

Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1993) (seriál)

Pokračování Arabely nemá kouzlo původního seriálu. Pochopitelně že ne. Je to natočené v jiné době, mnoho původních herců bylo mrtvých (Menšík), vyměněných (Nagyová, původní Mařenka Týblová) nebo silně zestárlých a bez elánu (Sovák, Filipovský). Někteří se z natáční efektně vyvlíkli (Vízner). Některé postavy a dějové linie byly na zabití (Roxana, strýček Pompo), jiné upozaděné (Petr, Arabela). Ale přes všechny výtky se pořád jedná o jeden z nejlepších českých seriálů po revoluci. Přes spoustu linií je většina slušně uzavřena, děj je napínavý, umí krásně gradovat, Jirka Lábus jako Rumburak je stále skvělý, Xénie prošla skvělou proměnou, dědci a Natálka jsou sympatičtí, Fantomas a jeho sbírka vynálezů tomu dává solidní sci-fi nádech, Pultanela je výborně vymyšlená a stále ještě je zde spousta humoru. A hlavně - v dětství to bylo napínavé a zábavné. Takže nemám srdce tomu dát míň než 4*.

Arabela (1980) (seriál)

Jeden z největších dětských kultů, napínák který uměl skončit vždy v nejlepším s úžasnou pohádkovou říší. Jak dopadl po letech? Na výbornou. Troufám si říct, že Arabela je ještě lepší než v dětství. Teprve nyní dokážu ocenit ty desítky úžasných gagů, vtipů a hlášek, teprve nyní oceňuji ty geniální herecké výkony předních českých herců, do detailů vypiplaný scénář se začátkem, prostředkem a koncem. Těžko se dá cokoliv vypíchnout, protože dokonalé je tady vše. Snad je Dáda Patrasová a její postava Xénie je snad ještě větší mrcha než samotný Rumburak a její vidění světa do pohádky moc nezapadá. Jinak bez chyby a za 5* A kdo by nechtěl prsten?

Nemilosrdná spravedlnost (1991)

Opět jedna béčková klasika. Seagal jako taliánský policajt s kamarádskými vazbami na mafii jde po zfetovaném grázlovi, který mu zabil parťáka. Po tom z pochopitelných důvodů pasou i policajti a také mafie, protože porušil pravidla. Což ovšem onomu hajzlovi nebrání dobře se bavit a zanechávat za sebou řádku mrtvol. Jednoduchoučký námět, odehrávající se v jedné noci slouží jako základ pro pár skvělých scén - bitka v baru, pár přestřelek a hlavně opravdu brutální likvidaci záporáka. Jestliže v Nicovi a Těžko ho zabít předal Seagal záporáka soudu a v Muž s cejchem smrti to vyřídil celkem rychle, tady si sadisti užijí brutálního finále včetně zakončení za které by se nemusel stydět lecjaký slasher.

Muž s cejchem smrti (1990)

Přidám hvězdu, protože Muž s cejchem smrti je asi jeden z nejlepších Seagolových filmů. Ohraný příběh o policajtovi který nechce bojovat, ale okolnosti ho donutí je už dnes úsměvný a jamajský voodoo gang rovněž, ale k čertu s tím. Steven láme končetiny, předvádí jednu skvělou techniku za druhou, nedělá mu problém ani boj se třemi protivníky naráz. Mrtvoly slušně přibývají (napočítal jsem zhruba 32) a finále je slušně brutální. A nostalgie je sviňa, takže celkem silně neobjektivní 4*.

Těžko ho zabít (1990)

Tak zhruba o fous lepší než Nico. Příběh je prostý - vlivný senátor dostane Seagala, který má natočený důkaz o jeho spolupráci s mafií do komatu a po 7 letech na něj posílá jendu vlnu zabijáků za druhou, až se Seagal naštve a přijde si pro něj. Opět to není bůhvíjaký akční nářez, ale příběh celkem drží pohromadě, Seagal předvede pár moc pěkných technik i hlášek ("jdi doprdele a umři" "jaký je to pocit vědět že zemřeš") a nakonec počet mrtvol kterých jsem napočítal 20 není taky málo. Minusy jsou zdlouhavá výcviková část a nevýrazný záporák.

Nico - víc než zákon (1988)

Po letech jsem se vrátil k Seagalovi a začal jsem od začátku. Nico je obyčejný polda s minulostí u CIA na kterou není moc pyšný. Dostává se na stopu kšeftům svých bývalých kolegů s drogama a pokusu zabít jednoho senátora. Nakonec se mu je podaří dostat před soud. Spíše krimi film než akční a na Segala je to celkem civilní - žádné machrovinky, žádné filozofování, žádné brutality. Hlavně se střílí, Segal předvede pár hodů, ale spíše se spoléhá na zbraň, finále je překvapivě antiklimatické (hlavní záporák není ani zabit). Čili přes spoustu shlédnutí v mládí neurážející průměr se spoustou věcí které příšerně zestárly.