Fantomas kontra Scotland Yard (1967)

Poslední díl se stěhuje od vážné kriminálky a bondovské parodie do Anglie, kde z něj vzniká nefalšovaná crazy komedie., plná narážek na Anglii. Fantomas uplatňuje daň na život a na sídlo přijíždí komisař Juve, Fandor i Helena. Nechybí tu nic - strašidla na hradě, hon na lišku, vraždící komorník i vyvolávání duchů. Nezapomenetulné jsou scény s mizející mrtvolou nebo mluvícím koněm. A ve finále dojde i na trochu té akce. Co jediné mě zklamalo kdysi, že Fantomase zase nechytili a že nevznikl další díl.

Fantomas se zlobí (1965)

Juve a Fandor jsou poučeni z předchozího nezdaru a tak když se chystá Fantomas unést profesora Lefebra, Fandor se za něj přestrojí a Juvy si připraví arzenál bondovských hračiček včetně skvělé falešné ruky. Fantomas má ale ve svém bondovském sídle pár trumfů navíc. Dvojka e vtipnější a vymazlenější. Funés řádí naplno ve vlaku, na policejní stanici nebo v blázinci, Marais se rve jako o život a hraje trojroli, hračičky co mají jim zachrání několikrát život a závěrečná akce v bondovském sídle završená honičkou s SPOILER auto/letadlem SPOILER nemá chybu. Jen ten příběh tak trošku chybí.

Fantomas (1964)

Možná to není čistých pět hvězdiček. On je první díl v podstatě obyčejnou kriminálkou. Nepolapitelný Fantomas má svoji sci-fi skrýš, své zločiny rád páchá v maskách cizích lidí a udělá tak kriminálníka nejprve z novináře Fandora a později z inspektora Juva. Jenže díky geniálnímu Funésovi se z toho stává chvílemi crazy komedie (sestavování portrétu) a závěrečná našláplá dvacetiminutová honička, při které je využito vše od auta, vrtulníku, vlaku, člunu až po ponorku je prostě geniální. A navíc je to vše natočené s takovou pohodou a lehkostí, že nemůžu dát míň.

Asterix a Vikingové (2006)

Poslední kreslený Asterix je bezesporu jednoduchá hovadina, která opouští většinu tradičních náležitostí původních animáků. Místo nich zde máme moderního floutka, který učí vesničany tancovat na disco, má holuba esemesku a zamiluje se do tvrdohlavé vikingské dcerušky. Dále pak partu vikingů, jednoho přitroublýho záporáka, pár moralních ponaučení a závěrečný akčně-napínavý konec. Spíše to připomíná disneyovku než Asterixe. Přestože jsou tu Asterix a Obelix skoro navíc, bavilo mě to celkem slušně. Možná i více než dva předchozí díly, takže tu trojku tomu dám.

Asterix dobývá Ameriku (1994)

Oproti původním Asterixům je tohle takové béčko, mám pocit, že jsem ho v televizi nikdy neviděl a animace na rok 1994 je už hodně slabá. A navíc se někdo zbláznil a předělal jména všem postavám. Ale přesto jsem se docela bavil, nechyběli tu piráti, římani dostali znovu na frak a celý pobyt u indiánů byl docela povedený. Takže ty tři hvězdičky si to zaslouží. Plusem jsou i docela slušné písničky (Aswad, Bonnie Tyler, Right Said Fred), které naštěstí netrpí typickým znakem animáků a nikdy se je nepokusil přezpívat.

Astérix a velký boj (1989)

Nejslabší z klasické šestky kreslených Asterixů. Chybí humor, zajímavý příběh. Podvodný věštec mě nebavil, psychedelické scény s praštěným druidem byly divné, navíc se to celé nehne z okolí vesnice. Jako by nepříliš zábavný film z roku 1989 symbolizoval konec klasické francouzské kinematografie plné ztřeštěných komedií a milovaných klasik.

Asterix v Británii (1986)

Druhý nejlepší díl. Asterix a Obelix se vydávají za vzdáleným bratránkem do Anglie, pomoci jim proti Římanům a tvůrci využívají všech příležitostí tropit si z Angličanů žerty. Přestože se děj odehrává 50 let před naším letopočtem, Britové jsou stále stejní jako dnes, v pět si odejdou na horkou vodu s mlékem, mají své anglické trávníky, ragby i gentlemanské chování za všech okolností. Když se k tomu přidá trojitá fujkombinace kanec s mátovým sauce, teplé pivo a horká voda s mlékem a pár running jokes typu červený nos u všech co se napijí, o zábavu je postaráno. A Asterix a Obelix nakonec naučí Brity i to nejdůležitější - jak je důležité mít čaj.

Asterix a překvapení pro Cézara (1985)

Jeden z těch lepších dílů. Po šílené a nehodící se disko písničce v titulkách se Asterix a Obelix vydají zachránit dvojici Galů vypadajících jako Ken a Barbie. Aby se k nim dostali, musí se načas přidat do cizinecké legie, procestovat Afriku a nakonec vyhrát Cézarovy hry v Koloseu. Vtipy jsou skvělé, hlavně Obelix, který neustále celý film nechápe kdo je jeho přítel a kdo ne, nebo když je legračně zamilovaný do Barbie. A nakonec zjistíme i kdo zničil Koloseum.

12 úkolů pro Asterixe (1976)

Nejlepší kreslený Asterix a kult mého dětství. Asterix a Obelix dostanou 12 úkolů, po jejichž splnění i sám César uzná, že jsou bohové a můžou vládnout Římu. Je to právě rozmanitost a vtipnost úkolů, které táhnou příběh dopředu. Nezapomenutelný je především boj s byrokracií pro získání propustky, souboj s judistou, nebo když Asterix a Obelix vylezou na obrovskou horu uhodnout hádanku horského kmeta a ten Asterixovi oči a postaví ho před dvě látky, aby uhodl která je vyprána v Olympu a která v běžném pracím prostředku. A k tomu spousta skvělých fórků (Cézar napomínající Bruta aby si nehrál s tím nožem), originální řešení úkolů a solidní finální rubačka. A protože jsme v kresleném filmu, na konci se ukáže že možné je všechno a Galové ovládnou Řím... aby v dalším díle bylo zas vše při starém.

Asterix a Kleopatra (1968)

O fous slabší než první díl, možná proto že tento díl jsem v dětství nikdy neviděl. Asterix, Obelix a druid Panoramix se tentokrát vydávají do Egypta pomoci architektovi postavit pro Kleopatru palác a vyhrát ji sázku na Cézarem. Jenže klacky pod nohy jim háže konkurenční architekt a poté i Cézar. Výborná animace, pár skvělých bitek a nápadů, a nezapomenutelní piráti. Bohužel to trochu kazí muzikálová čísla jak z Disneyovky.