Paint Your Wagon (1969)

Dvouapůlhodinový westernový muzikál s Eastwoodem. Nemá to ani český dabing a CZ titulky nemají přeložené písničky, dle počtu hodnocení tady to vypadalo na obskurní záležitost, ale přitom film byl v roce uvedení v USA dost velkým hitem. A nakonec to nebyl ani takový průser, jak jsem čekal. Písničky jsou totiž docela chytlavé, film je výpravný, plný davových scén, ale zároveň dost realistický. Celý příběh se odehrává ve zlatokopeckém městečku v Kalifornii v době, kdy tu platí jen takové zákony, jaké si komunita odsouhlasí. Takže je tu spousta chlast, děvky, špína, bordel a morálka na nule. Jediný pastor co se objeví se stává terčem posměchu všech a jak se vyřeší milostný trojúhelník mezi dvěma kamarády a jednou dívkou? No prostě si je veme oba :) Dost odvážné i dnes, natož v roce 1969. Navíc je to vtipné, nechybí jedna katastrofická scéna a Lee Marvin je jako starý, věčně ožralý zlatokop na útěku před civilizací fantastický. Eastwood je víceméně sidekick (se jménem Partner), ale svůj prostor dostane. Problém je, že ve filmu o nic nejde, jen o sled mikropříběhů z obyčejného života v městečku, díky čemuž je ta délka opravdu šílená. Navíc ve finále dochází dech i zábavnost spolu s tím, jak se tvůrci urputně snaží "vyřešit" milostný trojúhelník v souladu s tehdejší morálkou. Každopádně zajímavý, netradiční zážitek a ty silnější 3* naprosto bez problémů.

Pistole sedmi statečných (1969)

Ale jo, tohle nebylo tak špatný jak druhý díl a jak jsem čekal. Je to opět béčkový western, místy natahovaný a nudný, opět je tu stejná šablona sedmi pistolníků bránících Mexičany proti zlu a zmizel i poslední z původní sestavy Yul Brynner. George Kennedy je ale celkem slušná náhrada. Pistolníci jsou tentokrát celkem zajímavá sestava charakterů a herci spadají do kategorie béčkařů, které většinou odněkud znám. Záporáci tentokrát navíc nejsou no name banditi, ale prezidentovi vojáci utiskující vesničany, které vede sadistický plukovník, vyžívající se v odporným popravách. Díky malému Emilianu Zapatovi se to dá i zasadit do konkrétní doby prezidenta Diaze. No a finální dobývání pevnosti je naprosto parádní řežba, takže já jsem na béčkový western celkem spokojený na 3*.

Údolí Gwangi (1969)

Kombinace western a sci-fi, neznámí herci, neznámý režisér to smrdělo průšvihem. Při procházení starých sci-fíček mě tenhle film unikl a dostal jsem k němu až teď. A průšvih to není, stejně jako to není western, ani sci-fi. Je to klasický dobrodružňák ve stylu Ztraceného světa či Cesty do středu Země. Jen tady ten ztracený svět je jedno skalami uzavřené údolí v prérii, kam se dostane skupina lidi kolem westernové šou. To jediné z westernu jsou koně a prostředí, logika kulhá na obě nohy a je tu dlouhý rozjezd. Na druhou stranu postavy jsou celkem symaptické a triky dodal MISTR Ray Harryhausen, takže když se něco dít začne, je to paráda. T-Rex vs. triceratops, souboj s pterodaktylem a naprosto parádní finále, kdy T-Rex řádí ve městě a v kostele. Mít k tomu nějaký nostalgické vztah z dětství, dal bych určitě víc, takhle je to za 3*.

Willie Boy (1969)

Nic tak nenastolí westernovou atmosféru jako titulek 1909 a auťák v skoro prvním záběru (ironie). A on to v podstatě ani western skoro není, jen místy (prérie, kolty, koně, kovbojské oblečení), zatímco všude kolem to vypadá na civilizaci. Je to film o pronásledování, kde šerif s partou lidí honí indiána, který zabil (víceméně v sebeobraně) otce své přítelkyně, který mu ji nechtěl dát. Mám tenhle typ filmu rád, akční scény v divočině se povedly, včetně výborného finále ve skalách. Zbytek je ovšem děsný guláš. Indián je nesympatické, agresivní hovado, který na dívku co s ním utíká tak tlačí SPOILER až ji dožene k sebevraždě KONEC SPOILER. O moc lepší na tom není ani Redfordův hrdina, který víceméně nutí k sexu svoji (asi) přítelkyni. Čili ženské neschopné se postavit, k tomu pitomá hudba, pitomá vedlejší linie s příjezdem prezidenta, jedna z postav je stařík co nostalgicky vzpomíná jak lovili indiány a místy je to dost nuda. 3* fakt jen za Redforda, westernové části a proto, že 2* jsem dal mnohem slabším filmům.

Neporažení (1969)

Nu tak tohle byl western podle mého gusta. McLaglen nikdy netočil převratné filmy, ale vždy měl určitou kvalitu. Totéž se dá říct o Waynovi, který byl z 90% jistotou a tady je jako vždy skvělý a překvapivě mu výborně sekunduje Hudson. Je konec občanské války a jižanský plukovník se svoji jednotkou odmítá prohru. Radši zapálí svou plantáž a veme svoji jednotku a rodiny na cestu do Mexika přidat se k císaři Maxmiliánovi. Mezitím severský plukovník se svým oddílem nachytá pro armádu 3 tisíce koní, ale když zjistí že ho chtějí ošidit, vydá se rovněž do Mexika. Cesty obou mužů se střetnou a mění se od nepřátelství, přes opatrné spojenectví, respekt až po kamarádství. A zbytek je výborný a nechybí nic - velkolepá výprava, obrovské stáda koní, prérie, pár výborných bitev, zajímavé vedlejší postavy, trošku romantiky. A vše je svižné, vtipné a nemůže chybět pořádná hromadná bitka i ponaučení na konci (když hrdinové zjišťují, že v Mexiku je v cizí válce nic dobrého nečeká). Nic extra objevného, ale to staré dobré s naprostým přehledem natočené a zahrané.

Charro! (1969)

Neznámý režisér, neznámí herci a Elvis v hlavní roli, takže jsem čekal průšvih, místo něj přišel spíše průměr. Je to sice klasika hrdina proti padouchům, ale způsob jak hrdinu postavit proti padouchům je poměrně originální, ukradené dělo hraje roli v napínavém finále s ostřelováním města a záporák charismatický. Takže kromě poněkud antiklimatického konce je asi největší průšvih ten Elvis. Ten je sice k nepoznání zarostlý a k ději burácí výborná "spaghetti" muzika, ale přesto vypadá jak trouba a přehrává ho v podstatě naprosto každý. Elvis nebyl bohužel narozdíl třeba od Sinatry či Deana Martina herec a tady to vyniklo až bolestně. Těžko se fandí někomu, kdo má nulové charisma. To ostatní kolem na 3* ale stačí.

Ostře sledovaná banka (1969)

Westernová komedie, která se točí kolem nevyloupitelné banky, kolem které se motá celá řádka podivných existencí. Autoři tak nějak předpokládali, že to bude automaticky vtipné, když tu bude banda číňanů, přiblbý "hrdina", lehká holka, mexická banda s taťkou a dementním synem a banda falešných kazatelů. Nebylo, byla to víceméně kravina, chyběl pořádný režisér, herci (ani ten Zero Mostel to nevytáhl) a především humor. Párkrát jsem se pousmál, vyloupení bylo chvíli i napínavé, ale závěrečná dementní honička s balonem a vlakem jak z kreslené grotesky rozhodla o 2*.

Smrt pistolníka (1969)

Podobný námět jako u předchozího shlédnutého westernu Dobří a špatní hoši, ale mnohem hůř udělaný. "Moderní" západní městečko by se rádo zbavilo šerifa, který působí jak z šestákového románu a který má na svědomí spoustu mrtvých po přestřelkách. Na jedné straně je tak slizká městská rada a další "dobráci" na druhé straně bohužel agresivní, nijak sympatický Widmark, jehož sveřepou odhodlanost zůstat v úřadě ve kterém ho nikdo nechce film nijak nevysvětlí. Jsou tu i další roviny co nikam nevedou (mladík a jeho dívka), odnikud vynořivší se svatba, velké tajemství z minulostí vyšumí do ztracena. Zkrátka je vidět práce dvou režisérů a film se moc nepovedl; navíc je to dost nuda. Finální přestřelka je dobrá, ale člověk si tak akorát může říct - a cos jako čekal troubo?

Dobří a špatní hoši (1969)

I v roce 1969 se tvůrci westernů činili a těch známějších mě čeká hned 14. A tohle byl výborný start. Flag býval kdysi nejdrsnější šerif a McKay nejprohnanější bandita, který ovšem měl svoji čest. Jenže doba se změnila, v městečku jezdí už auta a vládnu mu prohnaný starosta a mladí banditi neváhají střílet i do zad. Čestný šerif je s poctami vypoklonkován z funkce a čestný bandita z bandy víceméně vyhozen. A tak se ti dva spojují, aby dokázali, že nepatří do starého železa a rozhodnou se zabránit přepadení vlaku. Je to místy sentimentální, až smutné, ale z větší části komedie, která ve finální honičce přechází až v grotesku. Zároveň tu ale nechybí výborná přestřelka. Mitchum a Kennedy jsou výborní, Balsam jako úlisný starosta ještě lepší a jako mladý hnusácký vůdce banditů je tu (skoro)začínající David Carradine. A Burt Kennedy opět zvládl relativně netradiční, vtipný western na 4*.

Topaz (1969)

Byl jsem na ten údajně průšvihový Hitchcockův film strašně zvědavý. A ano, dalo by se pár věcí vytknout. Nevýrazný hrdina hraný noname hercem. Je to  dost pomalý, z drtivé většiny dialogový film, chybí tomu prakticky jakákoliv akce, není tu ani tradiční napínavé finále. A namísto něčeho originálního je to "jen" klasický špionážní film, odehrávající se okolo Kubánské raketové krize. Je to proto špatný film? Ani omylem! Hitchcock stále umí originální scény (němý dialog fotografa a pobočníka), je tu nečekaná brutalita (mučení na Kubě), smutný osud milenky. A v jádru je to celkem reálně natočený špionážní film. Američani se nemůžou angažovat, jejich síť na Kubě se rozpadla a nikdo z Kubánců s nimi nebude mluvit. A tak se francouzský špion snaží získat jakékoliv informace o Kubě, v napínavé sekvenci se snaží dostat z ní informaci o raketách a ve finále odhaluje zrádce ve francouzské tajné službě, zatímco se mu rozpadá manželství. Navíc potěší mezinárodní obsazení (Dorová, Piccoli, Noiret). Zkrátka neoriginální, ale poctivý špionážní thriler, který v skoro nulové konkurenci stále bez problémů stačí na krimi/thriler roku 1969.