Špinavá hra (1969)

Ano, cesta pouští za zničením skladů s palivem je opravdu špinavá a děsivě cynická, ale mě to prostě moc nebavilo. Není  tu komu fandit, bandě cynických všehoschopných žoldáků rozhodně ne a kladný Caine je tu spíše za pitomce. Subjektivně nemám podobné filmy plné šmejdů rád, objektivně to nekonečně putování pouští je docela nezáživné a roli v tom hraje i to, že podobných putování v Africe už jsem pár viděl, naposledy nedávno Tobruk. Dílčí scény (tahání aut, pokus o znásilnění) jsou super ale SPOILER za ten konec kdy zařvou úplně všichni bych dal ještě nejradši o hvězdičku méně.

Hájili jsme hrad (1969)

Sydney Pollack si natočil tak trochu artový válečný film. Je zima 1944 a skupina vojáků dostává za úkol bránit středověký hrad, který je jedinou cestou pro plánovaný německý protiútok. Je tu něco absurdních, až mimoňských dialogů, absurdních scén (nepotopitelné auto a voják skákající z věže), místy až poetická a mrazivá atmosféra. Vojáky zajímá všechno jen ne válka - velitel pomáhá hradnímu pánovi s hraběnkou :) jeho zástupce je nadšený z umění, jeden z vojáků povoláním pekař si v městečku "adoptuje" pekárnu i s rodinou. Zkrátka spíše nezávislý film na 3*, ovšem Pollack se ve finále utrhl ze řetězu a natočil napřed parádní bitvu (s nezničitelnými tanky) ve městě a poté brutální, krvavou a zoufalou obranu hradu, plnou krve, destrukce a umírání a donutil mě jít o hvězdičku výše. Kdo umí ten umí.

Tajemství Santa Vittorie (1969)

Američani natočili téměř stoprocentní italskou komedii. Malé italské městečko se za války pokouší schovat obrovské zásoby vína před přicházejícími Němci a u toho se hodně tančí, zpívá, křičí a nadává. Je to další z těch filmů co američani točili na konci šedesátek, které ukazovali že válka byla vlastně docela legrace a Italové v podstatě hodní. Nicméně závěr je hodně dusný a herci parádní. Anna Magnani je skvělá jako rázná, sprostá ženská, která dávno ztratila veškeré city k manželovi. A naprosto dokonalý Anthony Quinn, který si svého Itala dává na max - at už chlastá, dovolává se citů své ženy, švejkuje či se snaží být starostou nebo když ve finále čelí nacistické krutosti. Nakonec dávám za 3* i přes jednotlivé scény a klady, protože celkový dojem je tak trochu o ničem film. PS: Naprosto mě rozsekala scénka, když se doví, že jeho kamarád mu svádí dceru - slíbí mu trest na který do konce života nezapomene - střih na druhý den, kdy se koná svatba :D

Ponorka X-1 (1969)

No to bylo teda dílo. Televizní ořez, televizní look, laciná výprava skládající se z jedné místnosti, doku a bazénu s modýlkama a střílečka s paragánama utopená v temnotě. K tomu naprosto nulové postavy a herci včetně nezajímavého Caana s traumatem o kterém se nic nedovíme a víceméně nuda. Válečný film o ponorkách prostě nemůže točit televizní režisér za nulový rozpočet, pak to vypadá takto. Jediné co mě jakžtakž bavilo pár podmořských scén (odstraňování miny), jinak katastrofa.

Kapitán Nemo a podmořské město (1969)

Pro tyhle verneovské dobrodružňáky jemně šmrncnuté sci-fi mám slabost, kór když jsem tuhle verzi (asi) viděl jako dítě když začínala Nova. Na druhou stranu, no name herci, režisér, hodnocení a malý počet hodnotitelů nedávaly naději na nějakou klasiku. Nuže je to průměr. Do zlata laděné kulisy podmořského města jsou na hraně špatných a roztomile starých triků, příšera není pořádně vidět, ponorky jsou slabé. Postavy jsou celkem obyčejné, dějově taky žádný velký vzrůšo až na pár okamžiků (souboj s monstrem, finální únik). Na druhou stranu jsem se příliš nenudil, nic mě extra neštvalo. Zkrátka průměr někde mezi výborným Tajuplným ostrovem (1961) a mizerným Pánem světa (1961). Mírně nostalgicky nadhodnocené 3* a dobrodružný film roku 1969.

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Butch Cassidy a Sundance Kid je klasika, kterou jsem i já, nefanoušek westernů kdysi viděl a moc se mi líbila. Pamatoval jsem si po cca 20 letech jen finále a ježdění na kole, ale bylo mi jasné ze 14 westernů roku 1969 byl tenhle nejlepší. George Roy Hill natočil příběh dvou slavných bankovních lupičů s neuvěřitelnou lehkostí a nacpal jej spoustou nápadů. Intro ve formě starých němých kovbojek, cesta do Bolívie ve stylu zažloutlých fotek doprovázaných starou hudbou, osudový konec useknutý v nejlepším. Je to rozdělený na tři části, přičemž první je víceméně komedie plná stíracích dialogů a výborných scének - třeba když šerif shání dobrovolníky na lov, zatímco Butch a Sundance to pobaveně pozorují z balkonu a shromáždění využije potulný prodavač byciklů. Druhá třetina zas nemilosrdná štvanice, kde hrdinové marně zkouší jakýkoliv trik, aby se zbavili pronásledovatelů, které celou tu dobu nevidíme. A třetí část přežívání v Bolivii je zase vtipná, nápaditá, hrdinové dokonce marně zkouší žít poctivě. Není to moc akční, ale finální přestřelka to bohatě vynahrazuje. A k tomu superhvězdné duo Newman Redford, kdy Newman hraje pomalu stárnoucího frajírka a vtipálka, zatímco Redford je ten chladný bručoun. A jako bonus oskarová hitovka Raindrops Keep Falling On My Head, hrající v krásné cyklo scéně... tady se akademici opravdu trefili, ta písnička o rok později bourala hitparády. Prostě jedna z největších westernových klasik, která i přes špatný konec vyloudí úsměv na tváři a samozřejmě western roku 1969.

Divoká banda (1969)

Dopadlo to víceméně tak jak jsem čekal, mě ten Peckinpah prostě nebaví. Všichni tu střílí čtyřma a pěti hvězdičkami a já nechápu proč. Jistě jsou tu špinaví, zarostlí banditi v hlavních rolích, hodně se tu nadává, chlastá a přestřelky jsou plné krve, to všechno beru. Ale není to nic, co by nebylo k vidění i v jiných westernech a třeba takový Leone byl 10* drsnější. Borgnine a Holden jsou spíše za sympaťáky než za otrlé lumpy, navíc za záporáky je tu opět mexická armáda, opět se to odehrává v nepravděpodobném roce 1914 (vážně to takhle v té době někde vypadalo?), příběh je prostý a při dvouapůl hodinové stopáži se to místy vleče. Ty přestřelky jsou opravdu brutání (i když zbytečně přestříhané), ta poslední "komandovská" mě málem donutila zvednout na 4*... než mi došlo, že byla úplně zbytečná a pokud si to hrálo na reálný western, tak absolutně nesmyslná (a skončila samozřejmě špatně). Zkrátka slušné 3* a kult kolem Sama Peckinpaha nechápu.

Mackenovo zlato (1969)

Mackennovo zlato je takový ten klasický film, co jsem ho xkrát viděl v programu v televizi, ale nikdy jsem se k němu nedostal, až nyní. A je to paráda už od úvodní stylové písničky. Děj se v podstatě nehne z krásné přírody či prérie, kamera kouzlí na šedesátky nečekané záběry, včetně dost psychedelických, jsou tu krásné holky, ve vedlejších rolích Meredith, Robinson či Wallach a výborný ústřední trojlístek Peck, Sharif a Savalas. Příběh je taková americká dobrodružná variace na Poklad na stříbrném jezeře. Někde v prérii má být apačské údolí plné zlata a šerif McKenna (stárnoucí Peck) má tu smůlu, že má v hlavě mapu a stává se zajatcem banditů vedených charismatickým a pragmatickým Coloradem (výborný Sharif). A začíná putování plné zajímavých zvratů a chamtivosti. Vidina zlata zaslepí ctihodné měšťany co se neváhají spojit s bandity, zlatou horečkou trpí i indiáni a jak myslíte, že bude reagovat cynický velitel vojáků (tradiční Savalas)? Vybíjená postav je parádní, není to ani na chvíli nuda a fantastický finální souboj se zcela nečekaným (luxusním) katastrofický dovětkem rozhodl, že si trošku nadhodnotím na 5*. PS SPOILER: A hrdinové poruší pravidlo podobných filmů a s prázdnou neodejdou, což mi udělalo taky radost.

Maršál (1969)

Díky nesmyslným českým názvům jsem ani netušil, že Opravdová kuráž od Coenů je remake Maršála.  Což je fuk, protože jsem ji stejně neviděl. Maršál je každopádně western, který boduje naprosto parádním finále - jízda proti přesile, hadí jáma a zoufalý jízda o záchranu na konci jsou tak napínavé, že jsem uvažoval i o 4*. Ale bohužel předtím je to celkem nevzrušivá konverzačka, občas vtipná, nijak zvlášť objevná (holka se chce pomstít vrahovi táty), nijak zvlášť výpravná či akční. Navíc Glen "Rhinestone Cowboy" Campbell je prostě jen další průměrný zpěvák co si chtěl zahrát ve filmu a jeho postava je úplně zbytečná. Ta holka je zas tak příšerně nesympatický fracek, že sem ji chtěl uškrtit po 20 minutách filmu. Navíc nechápu proč evidentně dětskou postavu hraje dospělá herečka v děsně nepadnoucích hadrech ošmikaná na kluka. No a John Wayne? Ten hraje v podstatě svoji frajerskou klasickou postavu, jen o malý ždibec víc cyničtější a ožralejší než obvykle. Nehraje ji špatně, nicméně Oskar? Za co? Asi za celoživotní dílo. Nebylo to špatné, nebylo to super, prostě průměr za 3*.

100 pušek (1969)

Na začátku když se objeví letopočet 1912 a mexický plukovník v autě jsem se zděsil, ale naštěstí se jedná o klasický western. Do Mexika přijíždí černošský polda, aby chytil bankovního lupiče, který ale za peníze nakoupil pušky pro indiány, terorizované místní vojenskou posádkou. A brzy se oba zaplétají do války; přičemž hrdina chce většinu filmu prostě jen odvézt svého vězně. Vojáci vedení sadistickým plukovníkem se s tím nepářou, ale indiáni taky ne. Nechybí tu opravdu parádní akce - přepadení farmy je skvělé, přepadení vlaku parádní a finální dobývání města masakr, za který by se nemusel stydět leckterý dobový válečný film. Jim Brown v hlavní roli ujde, Burt Reynolds v prvním známějším filmu natřený na rudo vypadá sice komicky, ale je slušný. A Raquel Welchová je překrásná, ostrá jako břitva... a výborná! A někde mezi indiánskými kluky je i pozdější akční star Lorenzo Lamas (jeho táta hraje hlavního záporáka). Svižný, pohodový a akční western ve špageťáckých kulisách, kde mě naštval jen ten smutný konec jedné z postav.