Nevada Smith (1966)

Tohle se opravdu nepovedlo i přes výborné obsazení. Hlavní hrdina je svědkem toho, jak tři muži zabijí jeho rodiče a rozhodne se pomstít. Nic proti tradičnímu námětu, ale je to roztahaný, s dementními dějovými kličkami, zbytečnými nehodícími se odbočkami (pobyt u inidánů, kněz, jižanský pracovní tábor v bažinách) a příšerně naivním hrdinou který se mávnutím kouzelného proutku mění na všehoschopného zabijáka. Korunu tomu nasazuje konec SPOILER kdy po letech pronásledování není hrdina schopen záporáka ani zabít. KONEC SPOILERu. A obsazení hrdiny je obrovský castingový fail - hrdina je teenager, napůl indián a všichni se tak  k němu chovají, ale hraje ho vrásčitý, modrooký blonďák s ostře řezanými rysy McQueen, který jako teenager nevypadal ani jako mladši natož v 36ti letech. Je to tak 2,5* ale ty 3 jsem dal lepším westernům a tenhle si je prostě nezaslouží.

Zálesák (1966)

Do morku kostí drsný western, z jehož námětu by se dnešní feministky nejspíše zbláznili. Někde v osadě nemá obchodník dost peněz pro drsného trappera a tak mu prostě prodá svou křehkou a němou služku jako manželku/otrokyni. Ten si ji odveze doprostřed divočiny, odkud není jak ani kam utéct, zavalí ji prací, hrubostí a nemá pro ni slušné slovo. A ještě čeká, že s ním bude spát. Psychologicky je to samozřejmě kravina, ta ženská by mu buď utekla, nebo zabila sebe či jeho prakticky hned na začátku SPOILER a ne až na konci až se sblíží po sexu. A ještě se k němu vrátí. KONEC SPOILERu. Jinak ale bez výhtad. Oliver Reed jako neotesaný zálesák je fantastický, stejně jako křehká Rita Tushingham. Přenádherná divočina plná sněhu, lesů a řek, fantastická kamera, naprosto brutální lesní souboj s vlky. Žánrově spíše dobrodružný film, ale zároveň western v tom stylu jak divoký západ popisoval Karl May - divočina plná zvěře, volně žijících indiánů a divoce žijících zálesáků, kteří se živí lovem kožešin. I ta osada je v podstatě součást divočiny a ne civilizace. Parádní podívaná, kterou mám silný pocit, že jsem kdysi jako hodně mladý viděl.

Souboj u El Diablo (1966)

Tradiční ale nečekaně drsný western. Souboj u El Diablo je příběh jedné nezkušené armádní jednotky + několik civilů, kteří na cestě čelí přesile Apačů na válečné stezce. Postavy skýtají nejedno překvapení - černošský exvoják a krotitel koní donucený cestovat s jednotkou, drsný kovboj co pátrá po vrahovi své indiánské ženy, či mladá žena čelící opovržení protože se vrátila k indiánům co ji unesli. A je to pekelně reálné. Apači zde v podstatě bojují spravedlivý boj a jsou to konečně pořádní indiáni, jak je popsal Karl May. Žádné ježdění v kruhu kolem vozů pod palbou pušek, ale využívání krytů v zemi, skvělý boj na blízko, mistrné plížení a střelba ze zákrytů tichými šípy, nechybí ani mučení. Díky tomu se boj ke konci mění na brutální survival kdy přežívá hrstka mužů a postavy se odhodlávají k nečekaným obětem. Garnera mám zafixovaného spíše jako komediálního herce, ale jako drsný kovboj je skvělý, Poitier byl ještě i v roce 1966 prakticky jediným černošským hercem co Hollywood znal (J.E. Jones, Kotto a Gossett měli teprve pár štěků) a je také skvělý. Zkrátka velice slušný tradiční western.

Pod kopyty stád (1966)

Opět western ne-western. Je to žánrově spíše historické drama z občanské války se sklony k melodramatu kombinovaný s dobytkářským westernem. Výborný je námět - jižané zajmou honáka obchodníka s dobytkem, aby jim pomohl ukrást seveřanům 2,5 tisíce kusů dobytka. Dmytryk je bohužel celkem nudař, takže to rozmělňuje nudným plánováním a ještě nudnějším milostným tokáním hlavního hrdiny. Přesto si to ty tři hvězdičky zaslouží - Dmytryk nedělá z jižanů zloduchy, nikomu nestraní, zmetci jsou tu na obou stranách. Westernový veterán Widmark si uhraje svůj standart, Holden jako vychcaný obchodník táhne i ty nudnější scény. A závěrečná akce - útok splašeného stáda na hlídaný most nemá chybu. Žádná klasika, ale docela fajn netradiční western.

Za řekou je Texas (1966)

No tohle bylo úžasné! Představte si klasický western - kovbojové, osadníci, dobytek, armáda, indiáni hodní i zlí. A do toho režisér s naprostou grácií práskne španělského lorda, který vyzývá k souboji fackou, šermuje, místní býky vyzývá na koridu, jedná jako gentleman, ale také veden ctí se naprosto bezhlavě vrhá do nebezpečí. Alain Delon mu navíc dal skvělé střelecké, jezdecké a dokonce akrobatické schopnosti, ty jeho kopy byly předzvěst karate filmů. Dean Martin kupodivu skvěle stvárnil hulvátského pistolníka. A ač je film poměrně tradičním westernem - šlechtic a pistolník brání osadníky před Komanči a nechybí napínavé, velkolepé i akční scény, režisér s gustem bourá klišé a sází podvratný humor. Pistolník tak simuluje, aby získal dámu, dáma z východu je tak trošku do větru, indiánský stopař sarkasticky komentuje dění, indiánský náčelník má největší problémy s pitomým synem a geniální finální plán selže, protože kapitán vojáků houby vidí. K tomu vtipy až z grotesky (šíp v zadku), "výměna manželek" a naprosto úžasný running joke s ropou, kterou nikde nechce :) Skoro 5*.

Grošák (1966)

Zcela jasná inspirace italskými spaghetti westerny a Leonem. Furie (je neuvěřitelné že točil ještě o 40 let později) maluje poměrně stylové scény i zajíamvé záběry (sledování mezi prsty). Do toho zaplivané špinavé mexické prostředí a výborný mexický záporák Chuj :D Medina (zcela překvapivě zahraný bílým Saxonem). Bohužel na opačné straně Brando podruhé dokazuje, že do westernů nepatří a navíc opět hraje tím svým nezůčastněným znuděným způsobem. Příběh o ukradeném koni také není z nejlepších a ke všemu je to velice ale velice táhlé, až uspávací (ne však nudné, dialogy jsou fajn). Pákový souboj se štíry či závěrečný "sniperský" souboj ovšem nemají chybu. Celkově vzato slušné 3*.

Dostavník (1966)

Ale jo proč ne. Sice jsem nepochopil, proč tentýž film natočil Hollywood po 27 letech znovu, ale remake v šedesátých letech neznamenal ještě zdebilnění původního filmu, jak to funguje dnes. Tvůrci prostě natočili tentýž příběh s těmi samými postavami, jen o něco moderněji. Postavy jsou výborně napsané a skvěle zahrané různými herci za zenitem či béčkovými hvězdami, které ale neztratili nic ze svého umu. Ann-Margret byla v mládí kočka a Bing Crosby si pro svoji poslední filmovou roli vybral neodolatenou roli opileckého doktora. Díky těm postavám to nenudí i když se většinu filmu moc neděje a když se něco dít začne (zoufalý boj proti indiánům, závěrečné zúčtování) je to výborně natočené, dokonce i s pár krvavými scénami. Já jsem spokojen.

Záchrana vzácného plemene (1966)

Anglické dámy, matka (výborná O´Hara) s dcerou si najmou krotitele býků (klasický Stewart) aby jim převezl býka k novému majitelu. Je to bezrohý, zvláště vyšlechtěný býk, který je každému k smíchu, ale přitom má jít o budoucnost pěstování dobytka. A krotitel má navíc v plánu prodat ho úplně někomu jinému. Jedná se tedy o dobytkářský western s naprosto uhozeným příběhem, který se navíc mění na konci v milostný několikaúhelník a dá se říct, že kolem těch krav se točí všechno, včetně svatby/nesvatby a s kým. Přesto se na to kouká příjemně - dialogy jiskří, Brian Keith jako zarostlý špinavý zálesák a jeho proměna je parádní a mezitím dojde k pár perfektně natočeným bitkám a jedné scéně splašeného stáda. Pohodový, neurážející průměr.

Vysoká hra pro pravou dámu (1966)

Vysoká hra pro pravou dámu je velice netradiční western. Není tu žádná prérie, rychlé kolty ani indiáni, žánr tu slouží jen jako kulisa pro pokerovou komediální konverzačku. Ale zato parádní! Henry Fonda přijíždí na každoroční turnaj největších boháčů a přes hlídající manželku a dítě nedokáže zvládnout závislost a prošustruje veškerý majetek, načež dostane infarkt. Jeho manželka která karty v životě nehrála musí zachránit situaci. Perfektní dialogy, skvostně zahráno nejen Fondou, ale i všemi ostatními (hlavně Robards, který naprosto nonšlantně zlikviduje svatbu své dcery). A naprosto skvělý konec, který ukáže jaký to byl celou dobu podraz. Není to moc western, ale je to výborný film.

Jízda v bouři (1966)

Hellman natočil v roce 1966 ještě jeden western, který je o fous lepší než příšerná střelba. Je tu celkem dost střílení, takže jsem neumíral nudou a příběh celkem ujde - trojice honáků se v divočině střetne s lupičskou bandou a vzápětí jsou považováni taktéž za lupiče a štvani muži zákona. Jinak platí totéž co u Střelby - příšerně laciné, nezajímaví herci včetně Nicholsona, postavy o kterých se za celý film nic nedovíme ať už ti "hodní" nebo lovci a navíc ti "hodní" se v podstatě chovají jako lupiči a ne jako honáci, takže není komu fandit. Korunu tomu dává příšerný voiceover rychlodabing. Zkrátka podprůměr na 2*.