Podkladem tohoto westernu se stala skutečná událost z roku 1864. Pětitisícové stádo hovězího dobytka, určené pro armádu Unie, se po drzé loupeži tehdy stalo kořistí hladovějících jižanských vojáků. V popředí děje stojí dva odvážní a také tvrdohlaví muži. Uhlazený obchodník Alvarez Kelly (William Holden), který využívá občanské války k vydělávání peněz, a neústupný jižanský plukovník Tom Rossiter (Richard Widmark), urputně bojující za téměř už ztracenou věc Konfederace. (oficiální text distributora)

Chrustyn

Netradičně pojatý a pomalu plynoucí western, který více přípomíná "Velkou Zemi" než westerny Sergia Leoneho nebo Sama Peckinpaha. Charismatický William Holden naštěstí dokáže utáhnout celý film a tak i přes pomalé tempo -v mých očích spíše dobrodružný- film příliš nenudí ale na druhou stranu v něm není nic čím by se stal nezapomenutelným. ()

RHK

Dobrodružný western o "nejprohnanější krádeži dobytka" hladovými vojáky Konfederace. Zábavný film stojí na hereckých výkonech a jiskření mezi postavami Holdena a Widmarka a na dobře napsaném scénáři. Z historie občanské války je skutečně doložen tzv. Beefsteak Raid - čili biftekový nájezd Jižanů v září 1864: http://en.wikipedia.org/wiki/Beefsteak_Raid . A ještě trailer: http://www.youtube.com/watch?v=eb9e2wQOCFI ()

Mylouch

Slušně zdramatizovaná pocta velká etapě americké historie, kdy bylo nutné chřtány hlavní yankeeských houfnic zalít kradeným mírovým dobytkem. Velké exteriérové scény v cinemascopu s gradujícím závěrem. Pro mě i přes motivické výpůjčky z dechovkových hitů trochu málo vlastenecká ♫ hudba mazáka Johnnyho Greena. ()

Han22

Opět western ne-western. Je to žánrově spíše historické drama z občanské války se sklony k melodramatu kombinovaný s dobytkářským westernem. Výborný je námět - jižané zajmou honáka obchodníka s dobytkem, aby jim pomohl ukrást seveřanům 2,5 tisíce kusů dobytka. Dmytryk je bohužel celkem nudař, takže to rozmělňuje nudným plánováním a ještě nudnějším milostným tokáním hlavního hrdiny. Přesto si to ty tři hvězdičky zaslouží - Dmytryk nedělá z jižanů zloduchy, nikomu nestraní, zmetci jsou tu na obou stranách. Westernový veterán Widmark si uhraje svůj standart, Holden jako vychcaný obchodník táhne i ty nudnější scény. A závěrečná akce - útok splašeného stáda na hlídaný most nemá chybu. Žádná klasika, ale docela fajn netradiční western. ()

nascendi

Film, ktorý určite poteší vyslúžilých vojenských provianťákov. Príjemný na sledovanie, sem-tam sa vyskytne zaujímavý dialóg, sem-tam môže divák obdivovať streľbu na prst bez mierenia, ale každého by mohla upútať bojová sila komparzu tvoreného stovkami býčkov, pred ktorými zdupkajú aj chrabrí vojaci Severu. S naším, veľkochovmi znehybneným dobytkom, by sa akčné scény dali nakrútiť, iba ak by išlo o komédiu. ()