Casanova (2005)

Hmm,hodně vysoké hodnocení na místních stránkách.A já opět tak nějak proti všem :( .Casanovu jsem si nechtěl nechat ujít především kvůli režii Lasse Hallströma,od nějž jsem viděl sice jen dva snímky,Co žere Gilberta Grepa a Pravidla moštárny,ovšem oba jsem si ihned zamiloval a tak jsem mu prostě věřil i v tomto případě.Bohužel,jeho Casanova mě i přes obsazení talentovaného Heatha Ledgera dokonale nudil.Nepoužil totiž nic,co jsem měl na jeho předchozích filmech rád.Film nemá emoce,nemá úžasné zpracování a především ani vyjímečný příběh.Naopak,jak právě příběh,tak postavy jsou nezajímavé,klišovité a bez jiskry a ikdyž děj disponuje chvílemi docela slušným spádem,celé mi to stejně přišlo spíše jako jedna velká dobová taškařice,která byla jen jakoby doslovným převedením nějakého Shakespearova díla na plátno.Hallströmovi se tak tedy sice podařilo na 100% předvést klasickou kostýmní hru,komedii plnou převleků,záměn a intrik,ale bez jakéhokoliv nápadu,či oživení.Casanova je tedy romantickou komedií,ale nezáživnou a pouze otrocky natočenou.

Tajemný let (2005)

Tajemný let bych rozdělil do tří etap.Halucinogení úvod,slušně napínavý prostředek a klišovitý závěr,zakončený samozřejmě toporným hollywoodským happy endem.Ze začátku jsem si vážně nebyl jistý vůbec ničím,tvůrci ale místo aby mě tímto nezvyklím startem naladili,tak mi spíše hned od začátku dali znamení,že toto nebude úplně můj šálek kávy.Když však dojde k prvnímu zvratu,celé se to alespoň na chvíli srovná do docela koukatelné podívané a ikdyž mě Jodie Foster i Peter Sarsgaard oba svými výstupy a v podstatě celým hraním nehorázně vytáčeli,v této etapě filmu mě děj nenudil a chvílemi jsem byl i docela napnutý,jak se vše bude vyvýjet dál.Velmi brzy však přijde další zvrat a ten už jsem prostě a jednoduše nedal.Jednak do té doby otřesní herci byli snad ještě otřesnější,jednak celý ten zvrat byl fakt hodně tuctový a především i nudný a jednak vše spělo k tak okatému finále,že jsem si musel odplivnout.Takže na Tajemném letu mohu pochválit snad jen onu chvilkovou návštěvu tajemna a pocitu napětí,ale mizerní herci korespondující se zbytkem unuděného a hloupými zvraty vyplněného děje mi nedovolují hodnotit tuto nevydařenou báchorku jinak než jako velmi slabý průměr.

Gran Torino (2008)

S Eastwoodovými filmy,kde Clint figuruje především jako režisér,je to pro mě vždy velmi těžké.On sice po technické stránce zatím pokaždé vytvořil skutečný filmový klenot a emocionální zážitek,ale pro mě je to zároveň pokaždé i trochu třenice.Clint má totiž jeden z nejosobitějších filmařských stylů.Všechny jeho snímky jsou sice opravdu výborné,propracované,tíživé,plné emocí a zobrazující mnoho působivých pohnutých lidských osudů a i pokaždé přes primární jednoduchost mají neskutečnou sílu,zároveň z nich ale pokaždé pociťuji i určitou prázdnotu.A v případě Gran Torina nejde o nic jiného.Od prvních minut je jasné,jakým směrem se děj bude ubírat,veškeré dění,situace a činy se odehrávají podle daných not a očekávané finále je skutečně plné nefalšovaných citů a gest,takže Gran Torino má na diváka přímočarý účinek,kdy ho smete a nenechá vydechnout,ale Eastwood toho všeho dosahuje poměrně zdlouhavými a nedramatickými prostředky a ve výsledku u většiny jeho děl zjišťuji,že celé je to sice moc dobře natočeno,ale samotná podstata filmu je minimální.Abych to shrnul,Eastwood natočil kvělý film,ale jen proto,že je skvělým filmařem,profesionálem.Myslím,že kdokoliv jiný by na Gran Torinu pěkně vyhořel.Ostatně stejně jako u jeho ostatních předchozích filmů.Každopádně,i po herecké stránce ve svých téměř osmdesáti letech pořád neskutečně válí,ovšem nejvíc musím pochválit scénář.Tolik úžasných a ve spojení s tímto snímkem trochu zavádějících vážně vtipných a zábavných dialogů,s tím se člověk jen tak nesetká.Zkrátka,Gran Torino je film s velmi jednoduchým a přímočarým dějem,ovšem díky Eastwoodovým schopnostemi vznikl opravdový filmový zážitek,kde vyčnívají jak úderné a skvěle napsané dialogy,tak jeho precizní filmařina a herectví.Prostě úžasné pozlátko,vnitřek trochu bezduchý,ale celkový zážitek velmi intenzivní a působivý!

Boj (2007)

Tak pěkně to tu na CSFD Boj dostává na prdel.A na rovinu,bohužel opět dost neoprávněně.Jistě,ze spojení superborců jako Li a Statham šlo vytřískat asi mnohem víc,ale když se ohlédnu,jak dopadla většina projektů,kde se setkali dvě či více akčních ikon(ano,správně,narážím především na Expentables,ale i na mnoho dalších jiných),tak tento crossover ranařů ještě nakonec docela klapl.Začátek je sice krutě klišovitý a především minimálně první polovina filmu byla hodně zmatečná,ale pak Boj dostane jakoby druhý dech,vše se začne vyjasňovat,dostávat pořádné grády a vlastně divák postupně zjistí,že jde celkově od prvních minut o sakra promyšlenou jízdu,kde do sebe vše zapadává a nakonec ve finále dokáže sakra i mile překvapit.Hlavním kladem Boje je ovšem akce.Tedy ne že by jí bylo nějak extrémně moc,ale jakmile k ní došlo,dosahovala maximální úrovně.Byla dynamická a přesto neměla onen zbytečný a nudný moderní vizuál,kde je králem střihač a třesoucí se kamera,ale měla prostě drive a styl a především dokázala využít umu dvou opravdových akčních hvězd,které se nemují schovávat za dovednosti lidí za kamerou.Boj mi zkrátka přišel jako poměrně chytrá a překvapivá akční jízda,kde bylo využito jak charisma,tak dovedností obouch ústředních hvězd a i přes komplikovaně neoriginální děj mě opravdu dost zabavil.Prim tu ovšem hraje právě skvěle zvládnutá a nabušená akce.Boj prostě sice není akční hit,ale své kvality má určitě.

Ulovit miliardáře (2009) odpad!

Pokud jsem Jakubiskovo Post Coitum označil za absolutní filmové dno,pak nevím,co si mám myslet o výtvoru pana Vorla.Radši tedy budu šetřit čas a než abych tu opravdu vulgárně nadával na něco tak nepopsatelně odpudivého,tak sem prostě jen lupnu ODPAD! a budu se přesvědčovat,že s českým filmem už vážně nemůže být hůř.Takže jen ve zkratce,nejpříšernější film,tvořen nejstupidnějším scénářem,nejextrémnějšími hereckými nevýkony a především vše "obohaceno",či spíše korunováno nejubožejším stylem jednoho rádobyosobitého poplety,jaký se po našich kopcích prohání.Pan režisér prostě Miliardářem trumfl vše špatné,co zde kdy vůbec vzniklo.GRATULUJI!P.S.Paní Janečková a Sedláková by hodně rychle měli změnit obor,co je moc,to je moc.

Ochránce (2005)

Když jsem v programu uviděl film s Vin Dieselem pod názvem Dudlíkátor,musel jsem se začít strašně smát.To jsem ovšem ještě před shlédnutím této kokotiny netušil,že to bude jediný smích,který mě nakonec čeká ve spojení s tímto opravdu neuvěřitelným kouskem ve filmografii tohoto svalouše.Podobný namakanec The Rock sice také točí nesmyslné báchorky s kopou dětí,ale pokaždé byli alespoň v pohodě koukatelné a většinou i dost vtipné a zábavné,což se ale v případě Dieselovo chůvy nedá tvrdit ani trochu.Jednak Vin Diesel není ani trochu Dwayne Johnson a jednak The Pacifier nemá absolutně co nabídnout.Naprosto idiotský děj je ještě ta ze snesytelnějších věcí,které toto dílo tvoří.Daleko horší je,že ten pitomý a nudný děj je doprovázen tunou klišé,nevýrazným obsazením,nulovým humorem,tupými dialogy a vážně primitivním závěrem.Prostě jedna velká hrůza!Zkrátka,Vin Diesel dostal slušně zaplaceno,ale osobně doufám,že při tom trpěl alespoň stejně jako já při sledování této sračky.

Horší než smrt (2010)

Je pravda,že jsem nikdy nebyl příznivcem komedií plně zastoupených afroamerickými herci.Zde se to jimi doslova hemží a navíc jsou to vesměs tváře ve světě filmu sice dosti známé,ovšem zároveň i většinou tváře již dost zapadlé.To však nic nemění na tom,že Death at a Funeral mohu označit za čestnou vyjímku a mě tato doslova černočerná komedie opravdu pobavila.Od začátku nabere slušný spád,humor je sice většinou poměrně dost hrubozrnějšího a vulgárnějšího rázu,ale přesto má Horší než smrt šťávu a opravdu vtipných scén je tu překvapivě vážně kupa.Párkrát tu sice autoři i přestřelili a sjeli spíš až k trapnosti,ale těch momentů je tu naštěstí jen minimum.V žádném případě ale nelze očekávat od této komedie nějak inteligentní humor,jde čistě o situační vtipy,podané co nejjednodušejším způsobem,což jí ale nemám v žádném případě za zlé,neboť tu zkrátka a jednoduše fungujou a baví.Co mě překvapilo ale možná nejvíc,byli herci.Zkušení komici,jako Rock a Lawrence tu totiž totálně vyhořeli a patřili jasně k tomu nejslabšímu z celého obsazení.Naopak pár aktérů,kteří zrovna dvakrát ke komickým rolím netíhnout opravdu hodně překvapili a třeba Glover a především Marsden tu neuvěřitelně kralují jak hláškama,tak mnoha povedenými komickými výstupy.Americké Horší než smrt je prostě zástupcem laciné a přímočaré zábavy,ovšem když to šlape jako zde,je těžké si jím nenechat velmi příjemně zlepšit náladu.P.S.původní Death at a Funeral absolutně neznám,takže nemohu porovnat,ale je mi jasné,že dějově půjde možná o podobné snímky,ale stylem humoru budou každý naprosto někde jinde.

Případ číslo 39 (2009)

Jelikož jsem toho moc pozitivního v tomto snímku nenašel,zmíním to minimum hned na začátku.Úvodních dvacet minut,jejich atmosféra a naladění do dalšího děje,to bylo fajn a na úrovni.V této době však dojde ke zlomu,divák je následně jasně srozuměn s tím,co nastane a co se bude dít dál a skutečně jen asi málokdo mine následný vývoj klišovitého Případu číslo 39.Rozuzlení a šokující pointa je zkrátka prozrazena již v první třetině filmu a s tím už se vážně nedá moc pak co dělat.Krom zápletky byla ale do hajzlu spláchnuta bohužel i zmiňovaná slušně navozená atmosféra,napětí tím pádem též padlo a zbytek filmu byla už pak jen vážně neoriginální podívaná,která už mě z nudy nedokázala prostě vytrhnout.Navíc Reneé Zellweger,kterou nemusím normálně,je zde neskutečně odpudivá,nesympatická a otravná.Kdo však vyhořel ještě víc(což ale není zas vina přímo mladičké herečky,ale spíše autorů),je Jodelle Ferland.S tak špatné obsazenou rolí jsem se už dlouho nesetkal,prostě se pro svou postavu absolutně nehodila,hrůza.Případ číslo 39 je zkrátka mdlou a tuctovou podívanou,kde se toho vážně moc nepovedlo.

Pařba ve Vegas (2009)

I já jsem se samozřejmě u této super oddychovky skvěle bavil,ale po všech těch recenzích a komentářích jsem čekal vážně něco jiného.Já jsem si ve své hlavě totiž vyprodukoval představu o skutečně ulítlé,šílené a třeskuté komedii,prostě o jednom velkým,nekonečným nářezu,plném bláznů,vyjebanců a zhulenců.Pařba ve Vegas však ve skutečnosti až takovým odvazem neni.Tedy aby to nevyznělo špatně,tato jízda je vážně parádní zábavou,jen je daleko mírnější,možná i více inteligentnější a né až tak bláznivá jak jsem očekával.Příběh a celá zápletka je sice dost ujetá,ale po celou dobu nepřekročí hranice,nikdy nesklouzne k trapnosti,či přehnaně vynucenému stylu humoru.Pádí si to o sto šest,všichni a všechno je vážně cool,plné energie a šťávy.K tomu je celá tato spoušť ve Vegas oživena spoustou originálních,nevšedních a divokých scén,které se dokážou opravdu zavrtat do paměti.Navíc zde autoři neotravují žádným přehnaným moralizováním,či podobnými běžnými hollywoodskými sračkopraktikami,což bylo též velmi příjemným osvěžením a nemalým plusem.Další velkou předností Pařby je pak i obsazení.Vesměs do té doby méně známé tváře tímto popraskem na sebe upozornili a nutno říci,že právem.Největší ovace u mě osobně ale sklidil Zach Galiflanakis,on je zde vážně neskutečně zábavný a vtipný.Pařba ve Vegas je zkrátka pravou ukázkou nadupané zábavy,naplněnou kopicí parádních fórů,úžasných scén,neotřepaných vtipů a komplet sympatickými postavami a jejich představiteli.Prostě prdel jak se patří :) !

Pan tělocvikář (2007)

Pan tělocvikář má tak extrémně jednoduchou a neoriginální zápletku,že i sebevíc zkušenější režisér by s tímto otřepaným blábolem těžko udělal něco víc,než se podařilo právě autorovi Mr.Woodcocka.Jediným pozitivem je,že má poměrně hodně krátkou stopáž a docela i slušný spád.Co se však odpustit nedá,je skutečně hodně omletý scenář,bez špetky nápadů,nulových zvratů a vlastně vše plyne od prvních vteřin tak,jak se dá očekávat,sice plynule,ale nezáživně.A především zde chybí i to základní koření všech komedií,tedy humor a vtip.Sem tam se člověk sice může poušklíbnout,ale těžko Pana tělocvikáře může označit za vyloženě zábavnou podívanou.Bohužel k tomu nepřispělo ani hvězdné obsazení.Součastná sázka na jistotu v komediích Seann William Scott je zde krutě mdlí,oproti svým ostatním rolím ušláplý a doslova se chvílemi trápí a třeba takový Ethan Suplee ho vtipem jasně přehrává.Též osvědčená hvězda Billy Bob se tu spíš nudí a vypadá jako by svou postavu odehrál jen z povinnosti.Je bez života,energie.Susan Sarandon pak už jen těmto dvěma nejiskřícím postavám přicmrndává a ani ona toho moc bohužel nerozhýbe.Mr.Woodock je zkrátka taková klišovitá rychlopovídka,která sice příjemně rychle uteče,ale v divákovi nezanechá absolutně žádný dojem.

Časové pásmo bylo změněno