Zmizelá (2014)

Film je natočen podle knihy, která je zatraceně tlustá, a to je jeden ze zdrojů problémů filmu. Tvůrci se navíc rozhodli film natočit téměř doslovně podle knihy a na to ani 145 minut filmu prostě nestačí. Příběh je totiž poměrně složitá konstrukce, která když je do detailu popsaná a propracovaná, tak je logická, ďábelská a uvěřitelná. Film ale přece jenom musí občas udělat zkratku. Ty jsou však čím dál větší a děj pak poskakuje ve zlomech, které nejsou dobře připravené. Film se snaží velmi sledovat děj knihy a dává málo prostoru psychologii postav. Věnuje se daleko více Nickovi a málo Amy. Bohužel bez rozpracování vztahu hrdinky s jejími rodiči a roli knížek o Amy v jejím životě je motivace jejího chování nepochopitelná. Režijně to bohužel místy není zvládnuté do té míry, že se publikum v kině směje v momentech, kde to nebylo zamýšleno (zkrvavená vystupuje z auta…) a film přechází do nechtěné komedie. U Bena Afflecka jsem měl navíc chvílemi pocit, že si z toho dělá prdel. Je to celkem škoda, neboť námět je to jistě zajímavý, akorát to chtělo kreativnější způsob, jak to převést do filmu, kniha a film mohou zřídka kdy fungovat identicky. Rosamund Pike je ve své roli skvělá, chvílemi doslova mrazivá, role přesně pro ni a zásadně přispívá k tomu, že v některých částech filmu se podařilo vytvořit i díky skvělému soundtracku slušné psycho. Celkově velmi váhám mezi 3 a 4 hvězdičkami. PS. To, že poslední třetina filmu je jiná než v knize je PR trik snažící se maximalizovat prodeje knihy i filmu. Alespoň já jsem tedy jiné než kosmetické rozdíly nezaznamenal.

Revival (2013)

Byl jsem k tomu a priory velmi skeptický, ale byl jsem celkem příjemně překvapen. Slušná komedie, žádná řachanda, ale pár opravdu vtipných momentů, zejména okolo Miroslava Krobota. Oceňuji, že to téměř nikdy nepřekračuje hranice vkusného humoru, byť kdykoliv se objevil na scéně Richard Genzer, tak se to hodně zapotácelo nebezpečným směrem. Jeho postava je napsána hodně až jako "troškovsky", a on to svým zjevem a projevem ještě umocňoval. Kdyby tam nebyl, určitě bych přidal 10% a divím se, že to Alice Nellis dopustila. Přesto mě to dokázalo zaujmout a té partě jsem upřímně držel palce. Líbil se mi Marián Geišberg, který to svým charismatem táhnul a kterému jsem to jako jedinému věřil, a pak Jenovéfa Boková. No a samozřejmě Miroslav Krobot, který je kořením celého filmu. Vidím to tak na 70%.

Ona (2013)

Někdo pravil, že je to těžká hipsteřina ... a měl úplnou pravdu. Kníry, kalhoty s vysokými pasy, pletené svetříky, brýle s kostěnými obroučkami ... Estetická stránka je ale velmi zajímavou složkou filmu. Hezký design, téměř minimalistický, přesto spousta barev, opravdu vymazlené po estetické stránce. Těžko popsat, ale i jenom kvůli tomu stojí za to film vidět. Základní myšlenka filmu je velmi relevantní téma. Není to téma nové, ale s vývojem technologií nabývá najednou na aktuálnosti. Pro film je zdrojem mnoha zajímavých rozhovorů a momentů. Nicméně to celé plyne až příliš pomalu a v podstatě se toho zas moc nestane. Rozvláčností mi to připomíná některé ruské klasiky. Je to film zajímavý, jiný, ale na můj top list se nedostane. Trochu jsem se při tom také bavil představou, jak by to vypadalo, kdyby to vzal do rukou Woody Allen. Ne že by se mu hlavní hrdina trochu nepodobal...

Želvy Ninja (2014)

V rámci filmů pro děti jsem byl rád, že pro změnu převažovali živí herci a nepočítačový svět. Přece jenom na Megan Fox se kouká lépe než na nějakou CGI postavičku. Také pár hezkých a dokonce nápaditých záběrů Manhattanu. Děj je celkem jednoduchý a nekomplikovaný, možná až příliš. Jelikož v tom má prsty Mikael Bay tak je to samozřejmě nabyté spektakulárními akčními scénami, výbuchy.... Jednou se to vidět dá, ale myslím, že na to zapomenu během pár dní.

Špinavý trik (2013)

Po prvním zhlédnutí to jaksi nedokážu docenit. Buď mi něco zásadního uniklo a nebo ten film prostě za moc nestojí. Zajímavé jsou spíše jednotlivosti. Třeba Bradley Cooper je v některých scénách tak šílený a živočišný, že lépe zahraného psychopata jsem dávno neviděl. Chápu, že se režisérům nechce pořád dokola točit Podraz, kde kvality originálu těžko dosáhnou, ale bohužel snaha o nekonvenční vystavění příběhu pak dopadá tak, že divák nemůže na ději nijak emocionálně participovat a velmi často zbývá otázka WTF?!? Absolutní záhadou pak pro mě zůstává rozsah oskarových nominací tohoto dílka.

Na hraně zítřka (2014)

Je to rozhodně velmi dobrý a promyšlený film, navíc Tom Cruise i Emily Blunt podávají excelentní výkon. Ale výšin Matrixu či Počátku to rozhodně nedosahuje ani rafinovaností, ani filozofickým rozměrem, ani objevnými řešeními technickými / vizuálními. Asi bych preferoval, kdyby to bylo trochu více sci-fi & thriller než akční. Zejména v poslední čtvrtině filmu už je to prostě moc střílečka. Ale rozhodně vysoce nadprůměrné.

Jak vycvičit draka 2 (2014)

Slušnej rodinej animák, ale nějak mimořádně jsem z toho odvázaný nebyl a děti jak jsem koukal a ptal se taky ne. Ono pro generaci 25+ je to fascinující technicky dokonalou a zároveň hezkou, milou animací ... ale dětem, které začaly na filmy koukat v době po Avataru a vyrůstají na špičkových animacích počítačových her to přijde naprosto samozřejmé.

Všiváci (2014)

Vynikající casting, a klíčoví herci (Langmajer, Vetchý, Mádl ...) hrají dobře; krásné herečky (Voříšková, Kertestešová ...) jsou krásné a navíc taky dobře hrají. Výborná muzika (Mirek Chyška); chvílemi opravdu dobrá kamera a produkce asi taky nebyla úplně laciná. Záběry z Afganistánu vypadají opravdu dobře! Přesto to celé nefunguje. Základním problémem je už asi scénář. Snad žádná z postav se nechová normálně, obyčejně. V podstatě všichni jsou nějak vyšinutí a navíc propojeni neuvěřitelným kolotočem náhod a tragédií. Je toho prostě moc na to, aby to bylo opravdové. Asi by si na tom vylámal zuby kde kdo, asi se to vůbec nemělo točit. No a pak je tady kardinální problém v podobě režie. Scénář sám o sobě je problém, ale Roman Kašparovský to bohužel korunuje režií, která je jaksi naivní, primitivní, doslovná... a tak velmi často film sklouzne do situace kdy víte co přijde a říkáte si "...to proboha ne!" a ono bohužel ano! Zejména pražské akční scény pak působí opravdu směšně. Slow motion Ondra Vetchý prchající na Náměstí Republiky před autem s nápisem "pomáhat a chránit" je nechtěným vtipem. Myslím, že to za vidění stojí ze dvou důvodů: jednak kvůli opravdu dobrým a atraktivním hercům a herečkám (například Langmajerovi role sedne a dělá co může) a pak z akademických důvodů jako zajímavá ukázka toho, že i z mnoha dobrých ingrediencí může vzniknout fakt špatnej guláš.

Krycí jméno: Farewell (2009)

Není to špatné zachycením nálady a příjemně pomalu to plyne. Je to trochu jiné pojetí špionážního thrilleru. Méně akce, více psychologie. Velmi jasně to ukazuje cynismus velmocí. Bohužel ale spousta zajímavého se ve skutečnosti odehrála zcela mimo film a teprve v závěru se divák dozví, co se vlastně dělo. Což je velká škoda, neboť pokud by se alespoň v náznacích něco objevovalo v průběhu filmu, mohlo to být daleko zajímavější.