Vesnice (2004)

Thriller s opravdu hodně překvapivým rozuzlením, které jsem nejprve intuitivně odmítl akceptovat jako idiotské, ale už po pár vteřinách mi to najednou dalo úplně jiný pohled a najedou všechno zpětně začalo fungovat a musel jsem uznat - a proč vlastně ne? Hodnotím s odstupem let co jsem film viděl poprvé a v mezičase jsem si na něj mnohokrát vzpomněl. Jak věci prostě mohou být úplně jiné než se jeví a jak každý přemýšlíme v mantinelech svého omezeného poznání a přitom velmi blízko mohou být úplně jiné světy. Možná to tedy není tak skvělý thriller jako jiné majstrštyky toho žánru, ale je to určitě dobrý film se zajímavým scénářem.

Znamení (2002)

Celý film poměrně slušně fungoval, chvílemi tuhla krev v žilách jen díky filmařské technice, ale konec to u mě hodně zazdil. Pokud bych se na to díval jenom jako na žánrový film asi bych uvažoval o 4, ale že bych si z toho odnesl něco víc, tak to asi bohužel ne. Pokud si chcete u filmu užít husinu a běhání mrazu po zádech tak doporučuji. Za jedno shlédnutí to rozhodně stojí.

Rychlejší než smrt (1995)

Inspirace Tenkrát na západě je jasně přiznaná a jedna z posledních scén, kdy Sharon Stone vzpomíná na smrt svého otce je jednoznačným přihlášením, skoro až remakem. Bohužel Sharon Stone není v roli úplně přesvědčivá. Gene Hackman je naopak skvělý! Příběh je prostý. Konec je jasný od páté minuty, otázkou je jen jaká k němu povede cesta. Napětí se příjemně zvyšuje smrtí Kida, kdy si položíte otázku jaká překvápka je ještě tvůrce připraven připravit. No a o to vpodstatě ve všech westernech jde. A tady se to podařilo na výbornou. Bavil jsem se od začátku do konce. Jistě to nemá všechny kvality a parametry Tenkrát na západě, originální je asi pouze obsazení Sharon Stone do takovéhle role + nějaké ty záběry skrz prostřelenou hlavu .... ale celkově to je prostě bezvadnej western. Za mě pěkné ****.

Revolver (2005)

Guy Ritchie byl příslibem dobrého filmu ... a skutečně to začalo velmi nadějně. Mimo jiné velmi zajímavá kamera, občas hodně zajímavé a výtvarně silné záběry, slušné dialogy ... asi po 50 minutách jsem začal být trochu nervózní, že furt moc netuším o co přesně jde a během závěrečné fáze filmu jsem pochopil, že se to ani nikdy nedozvím. Pravděpodobně to mělo být o vnitřních démonech, schizofrenii, egu ... Myslím, že se Guy Ritchie vydal někam, kde mu to prostě nesedne a výsledkem je zmatečný film, který není ani dobrou "gangsterkou" ani dobrým psyhothrilerem. A přitom to mohla být výborná detektivka á lá Danyho parťáci, stačilo ten scénář prostě dopsat.

Rafťáci (2006)

Podle mě docela slušná česká komedie, která pobaví, nenudí a na rozdíl od drtivé většiny zdejší komediální produkce není trapná. Fakt jsem se dokonce několikrát nahlas zasmál, což se mi mimo filmy Woodyho Allena často nestává. Vidím to na 3,5*. Myslím že do historie se ale nakonec zapíše zejména jako start kariéry Terezy Voříškové (ve filmu Radka) která tuším bude závratná.

Non Plus Ultras (2004)

Když to celé skončilo, tak jsem zjistil, že vlastně vůbec nevím o čem to bylo, proč jednotlivé postavy dělaly to co dělaly, čím se třeba živí, jaké mají motivace...bylo to takové pinožení různých stvoření, které postrádalo nějaký smysl a vizi. Pokud to tedy nemělo být o to, že každý si prostě hledá to své... bez uvažovaní o tom co a proč. Uvažoval jsem o 2*. Na druhou stranu jsem se ale do závěrečných titulků nenudil. Pár dobrých fórků, pár dobrých hereckých výkonů, dobrá našlápnutá hudba (Kashmir 9:41). Jakoliv fotbalové fanoušky nemusim, tak mě to ani neiritovalo. Zejména David Novotný je naprosto excelentní, jeho charisma sálá i z plátna, 100% přesvědčivý. Škoda jenom, že ta jeho postava není lépe napsaná a bohužel tedy nemá moc o čem přesvědčovat.

Redakce (2004) (seriál)

Tězce váhám mezi 1 a "odpad". Neuvěřitelně syntetické. Postavy říkají věty, které by skutečná bytost žijící mimo léčebnu nemohla vypustit z úst. Děj je místy až cimrmanovský. Koukám a pořád čekám, kdy herci začnou spiklenecky pomrkávat a propuknou v hurónský smích. Čekám kdy Milan Šteindler demaskuje, že jde o Českou sodu.... Ale ono je to bohužel myšleno vážně! Přitom námět dával prostor pro zajímavý seriál. Trapnost, trapnost, trapnost. Zejména u Milana Šteindlera si kladu otázku, zda mu toho skutečně bylo třeba.

Auta (2006)

Ačkoliv na animované filmy klasické holywoodské provenience nechodím a nijak mě neoslovují, tento film mě, přiznám se úplně dostal. Příběh srozumitelný pro děti a akceptovatelný pro dospělé, se silným morálním poselstvím, které ale nevyznívá trapně a školsky. Nikdy bych něvěřil, že animované postavy, jejichž předobrazem navíc nejsou zvířátka či lidé, dokážou vytvořit tak silné postavy s propracovaným osobnostním profilem, nebýt infantilní a vzbudit tolik emocí. V závěru filmu jsem měl skutečně slzy v očích.

John Q. (2002)

Je to celé poněkud klišovité, povrchní, bez výraznějšího nápadu či překvapení a závěr je patetický až hrůza. Ale zase na druhou stranu už jsem teda bohužel viděl řadu daleko větších hrůz. Tohle je taková oddechovka na níž se dá alespoň dívat bez permanentního pocitu trapnosti a studu, což o určité části mainstreamové produkce říci nemohu. Je to taková slabá 3.

Bathory (2008)

Celkově zajímavý a příjemný "historický" film. Jakubisko si vybral atraktivní a kontroverzní téma a zpracoval jej až provokativním způsobem. Zajímavý a velký příběh mocenských pletek pozdního středověku a osamělosti jednotlivce. Historická pravdivost je sice velmi sporná, ale vůbec mi to nevadí. Necítím z filmu úsilí o korekci historie. Pokud by to tak bylo, asi by režisér projevil více snahy o historickou autenticitu. Například postavy mnichů-agentů, vybavených nejrůznějšími technickými serepetičkami a lá James Bond, či ještě spíše á lá tajemný hrad v Karpatech vnímám jako autorské přiznání rezignace na historickou pravdivost a autenticitu. Jakubisko to prostě pojal ve smyslu "..ale mohlo to být třeba i takhle" a ono mu to výborně vyšlo. Film si získal značnou publicitu, rozproudil diskuse, vyjadřují se historici i publicisté a v důsledku je to tedy jistě film, který něčím obohatil. Plusy: * Ač je to film stopáží dlouhý, nenudil jsem se; * Dobrý / velký příběh; * Vynikající Anna Friel a standardně dobrý Karel Roden; * Přesah filmu mimo film; * Vynikající kamera; * Velmi se mi líbil Bolek Polívka, který opět prokázal, že dokáže zahrát i něco jiného než Polívku (na rozdíl od několika jiných...) Minusy: * Velkým minusem filmu je obecně rozšířený nešvar česko-slovenské produkce obsazovat do vedlejších ba podružných rolí známé a výrazné herce. Ti když nemají prostor dát postavě identitu podle scénáře, dávají jí tu vlastní. Pokud má role 1-2 věty, tak prostě Vašut zůstane Vašutem (navíc s potutelným úsměvem "...to jsem já"), Upír Krejčí totéž... už jsem jen čekal, kde se objeví Čtvrtníček. Pokud se navíc Lucie Vondráčková ve velmi vedlejší roli jmenuje zcela zbytečně Lucie (ač by se mohla klidně jmenovat Anna, Marika, Lubica, Ivica...), tak to fakt nepomáhá, ba to velmi ruší. Jsou to právě takovéto hlouposti a nedotaženosti, co film zbytečně sráží. Za honorář tří výše zmíněných (a bylo tam takových více) by se dal například udělat lepší kompars na bojové scény...