Muž v ohni (2004)

Tony Scott utopil nadějnou akci ve svoji už trošku okoukané a utahané hy-tech režii. Kdyby se režie ujmul podobně jako to udělal třeba Brian Helgeland (mj. scenárista Muže v ohni) ve skvělé ODPLATĚ, byla by to podívaná o mnoho lepší. V první půli se nás Scott snaží seznámit s vztahovým propletencem Fanning/Washington a až někdy v sedmdesáte minutě je teprve pronesen památný dialog: "A co bude dělat vy?" "To co umím nejlíp. Všechny je zabiju!" Mám za to, že kdyby tyhle tři věty ve filmu padli dřív, bylo by to mnohem lepší.

Kdo seje vítr (1960)

Dokonalé a ať už v některých ohledech jakoliv hollywoodské, dialogy a samotný scénář je napsán tak bravůrně, že se místy nestačí ani zírat. V šedesátých letech se točili skvělé filmy a tohle je trochu nedoceněná klasika od skvělého Stanley Kramera.

Vymítač ďábla (1973)

Upřímně a za pět prstů! Nikdy sem se nebál víc jak u VÝMITAČE ĎÁBLA. Vlastně jak - NEBÁL! Některé momenty byly už spíš na kraji kolapsu, o samotném závěru s vymítáním nemluvně. Tohle je masterpiece a myslím že titul horror století si nemůže uzmout nikdo jiný! Brrrr ...

Legenda pekelného domu (1973)

Jak píše Tron - pro fanoušky žánru. A duchařiny já rád. LEGENDA PEKELNÉHO DOMU ze sedmdesátek hravě předčí mnoho současných snímků o "strašidelných domech", ostatně jak se praví ve filmu: "Tohle je Mount Everest všech strašidelných domů." Což sedí. Zajímavé osazenstvo, na moji slabou náturu pár solidních lekaček, atmosféra která by se při troše snahy už dala i krájet a v neposlední řadě hodně zájímavé experimentální hudba! Doporučuju. Btw snímek u nás cca. před 2 lety vyšel záhadně na VHS.

Božská relikvie (1986)

Děsivá hudba! Tohle si z BOŽSKÉ RELIKVIE budu pamatovat ještě hodně dlouho ... Jináááč ... Jackie Chan tu celkem ujde. Nesnáží se hrát tolik na humornou notu, což je v jeho případě vždycky dost zásadní problém, naopak dokazuje že je celkem guma (v dobrém) a závěrečná pranice s bandou rumunských zubatek stojí za to. Chanovi filmy (ani Chana samotného) moc nemusím, ale tohle je jeden z mála na který budu v dobrém vzpomínat.

Lavina (1946)

Parádní drama. Skvěle natočené, s několika celkem překvapivými filmařskými momenty, parádní kamera a dobrá psychologie postav. Korbelář hraje advokáta, který zabil svou ženu, nicméně mu to i díky jeho vnitřní chladnosti není prokázáno. Když se ale octne v zasypané horské chatě, začně spytovat svědoví a přiznání je na jazyku ...

Hostel (2005)

Mám myslím jednu celkem dobrou výhodu oproti spoustě ostatních uživatel CSFD a to je v podstatě smutný fakt, že posledních pár roků absolutně nesleduju, co se na filmové scéně děje (ne, nečtu žádné filmové weby ani časopisy). Díky tomu nereaguji na nic jako "trend", nadšení nebo skandální ohlasy kolem některých filmů a díky tomu pak k většině snímku přistupuju s naprosto čistou hlavou a bez jakýchkoliv, ať už pozitivních/záporných očekávání. Tohle je myslím i případ HOSTELU. Eli Roth mě příjemně překvapil už svým CABIN FEVER, tady svůj styl ještě vytříbil a neváhal použít i pár odkazů na další filmy a tvůrce (například scéna s okem a poděkování T. Mikemu v závěrečných titulcích apod.). Samotná myšlenka filmu je alespoň pro mě dost děsivá. Rozhodně bych se nechtěl dostat do spáru "obchodníka", co vás za 50tis nechá umučit k smrti labužnickými sadisty a magory. Po krátkém úvodním rozjezdu začíná být atmosféra celkem tíživá, "městečko kdesi na Slovensku" působí dojmem, kde není dvakrát lehké dovolat se pomoci. Roth se až s jednou výjimkou (to oko) nesnáží býž až příliš detailní nebo bezprostředně šokující a režijní otěže má tak celkem pevně v ruce, závěrečné zúčtování s "kurvami" a likvidace "masožrouta" na wc kabince pak stojí za to a vylepšuje můj dojem z trošku uvadajícího dojezdu ve "fabrice". Dávám 4* a na nové Rothovi počiny se docela těším. (ad celkové hodnocení zde na CSFD ... tak uz to dopadá, když se film díky skandální a větší reklamě dostane do rukou i nehorrorovým fanouškům)!

Vanishing Point (1971)

Výtečný Barry Newman v parádně natočené béčkové jízdě. 97 minut dlouhá honička, zdánlivě bez "obsahu", ale s celkem jasnou pointou navazující na myšlenku doznívajících 60tých hippies let. Driver a bývalý polda Kowalski se žene do San Francisca aby tam byl ještě o den dřív a i přes svůj danný limit se rozhodne vyrazit do souboje, ve kterém je vítěz předem jasný.

Hlas smrti (2005)

Miluju horrory, ale jen duchařin se skutečně bojím (že bych na ně věřil?) a WHITE NOISE je v duchařském ranku rozhodně dost poctivý zásek. Režisér Sax buduje atmosféru svoji řemeslnou a vyklidněnou režií, chlupy se příjemně ježí a přichází jedna lekačka za druhou. Ke všemu scénář je vybudován na celkem smysluplném jevu a o to víc je děsivější. Pro mě snímek neztratil dech ani ke konci, ale musím uznat, že pointa a samotný závěr už byl přeci jenom trochu zbytečně naroubovaný tak, aby to mělo ZÁVĚR a POINTU. Jinak souhlasím s názorem, že role Michaela Keatona je jednou z jeho nejlepších za celou kariéru!

Daredevil (2003)

DAREDEVIL je jeden z těch zapadlejších komiksů, ale jeho filmová adaptace rozhodně není marná. Atmosféra proslulé Hell´s Kitchen je ucházející, slepý Ben Affleck má sice děsný účes, ale v kostýmu to jde už o poznání líp, Jennifer Garner je parádní buchta a Colin Farrell je v roli Bulseye dokonalý. Irské hovado co exuje pivo a šipkami se strefu do středu terče. Je to snad první Farrellova role, do které dal i něco ze sebe? (Mimochodem i visuální zpracování stojí za to. Kolik to vlastně vydělalo? Bude pokračování ...?)