Komando (1985)

Bohužiaľ, toto doháňanie zameškaných akčných kultoviek 80-tych rokov nedopadlo ani tak dobre, ako Univerzálny vojak (3*). Arnie bol síce kultový od ponožiek až po špičku samopalu, a niektoré momenty i hlášky stáli za to, ale všetko ostatné naokolo až príliš trpí 30 rokov starými béčkovými neduhmi. Pritom o tri roky staršieho Barbara Conana si kedykoľvek rada pozriem a Total Recall spolu s Terminátormi 1-2 milujem až za ich futuristický hrob. Ale Komando veru nie, je príliš jednoduché.

Vzpomínky Casanovy (2005) (seriál)

Casanovove pamäti som čítala ešte v puberte (čo je teda už dosť dávno), takže si ich detailne nepamätám, no myslím, že táto verzia BBC je výrazne obohatená a prikrášlená, hlavne pokiaľ ide o posilnenie romantickej línie. Pozerá sa to dobre, hlavne vtipné momenty, celkovo ide o ľahkú zmesku komédie a melancholickej drámy prezentovanú dvoma verziami Casanovu - mladého a starého. Oddychovka na nedeľné popoludnie.

Chlupatá odplata (2010)

Pri nastavení na nižší stupeň diváckej náročnosti prvá tretina ešte pobaví, no postupne to ide dolu vodou. Omrzí opakovanie fórov aj divoké škľaby Brendana Frasera a jeho šéfa. Vyššiu náročnosť vôbec neodporúčam zapínať, v tom prípade táto jednoduchá rodinná komédia raketovou rýchlosťou zletí do odpadu. Pritom na podobné komédie staršieho dáta (Chevy Chase a podobne) mám slabosť - ale to boli iné časy :-)

Noční rande (2010)

Steva Carella nemusím vôbec a Tinu Fey asi len v 30 Rock - lebo polovicu tohto filmu som mala chuť ju fackať, až kým nezavrie klapačku. Nemám rada kričiacich a hysterických ľudí, ktorí sa zároveň správajú ako idioti, ale nakoniec som to prežila a musím so škrípaním zubov pripustiť, že ako bláznivá komédia na jedno použitie o dvoch trpákoch a podsvetí New Yorku to vcelku ušlo. Pomohli najmä vedľajšie postavičky - donchuan Mark Wahlberg, sympatická detektívka Taraji Hensonová a duo Franco+Kunisová a.k.a. Taste "here is your home" a Whippit :-D Tí boli lepší ako ústredný pár.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Ja som bola spokojná. Čo viac by sme čakali? Rozprávkový spektákel od Disneyho, kde je veľa bitiek, avšak príliš málo krvi - ako ostatne vo všetkých hollywoodskych fantasy štukoch. Čo sa dá robiť. Aj tak je to akčný, zábavný a hlavne na pohľad príjemný popkorn. Gemma Arterton sa mi síce nezdá taká nekonečne úžasná, aby som vzdychala nad jej krásou, ale mám holt iný vkus. Z vedľajších postáv ma potešili hlavne hlášky Alfreda Molinu :-)

Cemetery Junction (2010)

Smutno-láskavý film s čiastočne optimistickým záverom, aké vedia majstrovsky točiť práve Briti (viď napr. Billy Elliot). Merchant s Gervaisom opäť ukázali, že za ich komediálnym nadaním sa skrýva viac, než len vtipné scénky založené na životných trapasoch. Ak Rickyho Gervaisa poznáte iba z legendárneho Office, rozhodne vyskúšajte aj seriálik Komparz, potom Cemetery Junction - a radšej sa úplne vykašlite na The Invention of Lying.

Černá smrt (2010)

Krvilační kresťania verzus krvilační ateisti. Možno mal tento film našliapnuté na mnohovrstevné filozofické či ideologické posolstvo - mne sa však zdá, že zámer príliš nevyšiel... A to som sa tešila, že to bude hlavne o more. Možno je to len v druhej polovici príliš uponáhľané, ako píše Cervenak, no v každom prípade som sklamaná.

Bez soucitu (2010)

No jo... Všetky kritické poznámky tu už asi zazneli. Ja len dodám, že som sa bavila. Na jednohubku to bolo vcelku chutné, v mojom prípade za to môže predovšetkým čierny humor, bez neho by bol celý ten cirkus viac smiešny než zábavný. A ešte Travoltove hlášky strieľajúce do vlastných radov. Hamburgerové scénky do humoru nepočítam, tie mali len zabezpečiť lepšie stotožnenie sa amerického diváka s americkým búchačom uprostred yankeeami toľko mýtizovaného Paríža. A možno to malo čosi spoločné aj s Pulp Fiction - ale komu sa to už dnes chce riešiť? ;-)

Kick-Ass (2010)

Môj priateľ nemilosrdne vyhlásil, že je to rozprávka pre deti, akurát že "unrated". V podstate má pravdu - je to infantilné, zidealizované, čiernobiele a naivné - presne ako všetky ostatné superhrdinovské príbehy. No tento je predsa trochu iný - krvavejší, živelnejší a ľudskejší. Najmarkantnejším rozdielom je súcit a skutočná obava o hrdinu, ktorý dostáva brutálne na frak. (Napadlo vám niekedy strachovať sa o Supermana? Nie, je príliš dokonalý.) Pochopiteľne zostáva istota, že dobro nakoniec zvíťazí, ale tá je predsa súčasťou všetkých blokbasterov. Kick-Ass som si užila, zabavila sa a pokochala sa kamerou, efektami aj krvavým kúpeľom - ktorý má neodolateľné čaro, keď ho servíruje 11 ročné dievčatko s dušou cynického dospeláka :-)

Revizoři (2003)

Tri alebo štyri hviezdy? Kontroll je ideovo i dejovo pomerne jednoduchý film s nepríliš vyrovnaným tempom, ktorý privádza na scénu čiernobielych hlavných hrdinov, ich bizarných parťákov a temnú hrozbu k tomu. Ale nakoniec dávam 5* za atmosféru budapeštianskeho metra, narkoleptika Mukiho, divokú krásku Szofi, rozhovory u podnikového psychológa a samozrejme hlavného klaďasa. Bulcsú je sympatický a charizmatický rytier, typicky komiksový hrdina s vnútornými problémami, ktoré vyriešil po svojom. No keď si prejde svojím peklom či očistcom a pocíti, že jeho služba skončila, je mu dovolené odísť do neba v sprievode anjela... :-)