• Krátkometrážní

Přímý zásah (2004)

S kariérou švédskeho svalovca Dolpha Lundgrena to ide prudko z kopca. Keď sa v roku 1985 objavil ako Ivan Drago, súper rozbehnutého Rockyho Balboau, vo štvrtom pokračovaní boxerskej série "Rocky", tak to bol doslova raketový nástup. Počas ďalších desať rokov viac menej držal krok s akčnou hereckou špičkou. Natočil zopár komerčne úspešných snímkov. Na prelome milénia začal strácať dych a objavoval sa v stále viac a viac podradnejších filmoch. Postupom rokov sa prepadol do takmer úplneho odpadu. V roku 2004 sa zmietal už v ťažkej kríze. Svedčí o tom aj snímok "Priamy zásah", v ktorom stvárnil hlavnú úlohu. Príšený scenár, otrasná réžia, minimálny rozpočet a produkcia Nu Image. Ufff, poriadna sračka. *

Columbo - Smrtící korunka (1990) (epizoda)

Piata epizóda z deviatej série amerického detektívneho televízneho seriálu "Columbo" sa volá "Smrtiaca korunka" (Uneasy Lies the Crown). Inšpektor Columbo z oddelenia vrážd losangeleskej polície odhalí a usvädčí zákerného vraha, ktorý chcel svoj podlý zločin zvaliť na svoju manželku. Zabije jej milenca a snaží sa všetko narafičiť tak, aby veškeré podozrenie padlo na ňu. Jeho plány mu však skazí poručík Columbo, ktorý sebavedomého páchateľa ukolíše predstieranou naivitou a popri tom ho lapí do umne zosnovanej pasce. Columbo znova zabodoval, tak ako mnoho krát pred tým. Je to môj najobľúbenejší seriálový inšpektor. ****

Rampage Ničitelé (2018)

Filmov o zmutovaných obrovských zvieratách som videl mnoho. Videl som vyčíňajúcich žralokov, aligátorov, pavúkov, hadov a všeliaku inú háveď. Boli to prevažne nízkorozpočtové béčkové snímky. Tento krát sa do tejto brakovej témy pustil kanadský režisér Brad Peyton, avšak s podstatne vyšším rozpočtom. Dokonca si tu hlavnú úlohu strihol viac menej populárny svalovec Dwayne Johnson. A namiesto jedného zmutovaného monštra sú tu hneď tri. Gorila, vlk a krokodíl. Celé toto monster movie je odľahčené humorom, čo tomu len a len prospelo. Takže môžem skonštatovať, že som sa pri "Besnení" celkom dobre pobavil. Tri hviezdičky si to zaslúži. ***

Ivan Mládek: Jožin z bažin a další největší hity (2011)

Titul "Ivan Mládek: Jožin z bažin a další největší hity" obsahuje audio-vizuálne záznamy ku skladbám: 01. Zkratky, 02. Indián, 03. Pohádka o Sněhurce, písnička Švadlenka Madlenka, 04. Ztratil jsem sako, 05. Praha - Prčice, 06. Kráva v mlékárně, 07. Dáša Nováková, 08. Liška podšitá, 09. Koukejte vycouvat, 10. Medvědi nevědi, 11. Linda, 12. Hlásná Třebáň, 13. Dívka s dolíčky, 14. Černá hodinka, 15. 14 kubíků, 16. Punkva, 17. Prachovské skály, 18. My máme chaloupku v Blatné, 19. Jožin z bažin, 20. Psohlavci, 21. Neopatrný křeček, 22. Zmalovaná, 23. Sláva, nazdar výletu, 24. Rožnovské hodiny, 25. Dáša jedla cukroví, 26. Jez, 27. Přechod Svratky suchou nohou, 28. Jez. Je to kolekcia, ktorá určite poteší všetkých fanúšikov tohto svojrázneho českého speváka. ****

Lucie Bílá Best of Video (2009)

Titul "Lucie Bíla Best of Video" je v poradí druhý oficiálny výber najlepších videoklipov tejto českej speváčky. DVD obsahuje klipy ku jej pätnástim songom: 1. Bang! Bang!, 2. eSeMeS, 3. Miluji tě, 4. Trouba, 5. Tiché Gloria, 6. Vokurky, 7. Ave Maria, 8. Dalekohled, 9. Most přes milulost, 10. Requiem, 11. Maratón, 12. Jsi múj pán, 13. Co sudičky přály nám, 14. Hana Zaňa (Jinak to nebude), 15. Láska je láska. Možno týmto produktom potešila svojich ortodoxných fanúšikov, ja však mám dojem, že je to v podstate len mierne vytuningované DVD "Láska je láska", ktoré bolo vydané v roku 2004. Zbytočný, komerčne vypočítavý facelift. **

Sešli se na Vlachovce (1973) (TV film)

Až budu rockovej důchodce, budou hrát Sestry na Vlachovce. Každej rok budeme ve Varech a já na smrt čekat v Jevanech. Zřídka budou nejspíš produkce, mládež nás bude mít za tupce. Budem hrát na pohřbech fan clubu, Inženýr učí se na tubu. Trpíme srdeční slabostí, každý si stěžuje na kosti, do kalhot čůrat se nestydím, už ani s brýlemi nevidím. Holky nás pouštějí v tramvaji a z Olšan hrobníci mávají. Pijeme už jen rum za rumem, snad brzo budeme pod drnem. Fanánek má infarkt na baru, kapelník umírá v Subaru. Zpívat chci, však sláb jsem na plíce, houslista sáhl po devítce. Jsme strašně starý a nemocný, Bubenec hraje jak ponocný, Supici dostala skleróza, fanoušky zabila cirhóza. A že nás nelákaj kavárny, můžem jít o holi z Kovárny a klidně svalit se v podchodu, stáří má velikou výhodu. Už na nás nevolaj záchytky, vědí že míříme pod kytky. Důchodce má sotva na nájem a budí okolí nezájem. *

Plaváček a děd Vševěd (1981)

Toto filmové spracovanie literárnej rozprávkovej predlohy na mňa nikdy neurobilo dobrý dojem. Vidí sa mi to akési strohé a chladné. Marek Ťapák sa ako predstaviteľ jednej z hlavných postáv vôbec nehodí, navyše keď mu sekunduje rovnako neschopný Štefan Skrúcaný. Avšak keď som si všimol, že tento snímok režíroval Ťapákov otec, tak mi bolo hneď jasné, ako sa ku tejto úlohe dostal. Rodinkárstvo a protekcia tu vždy fungovali. Titul "Plavčík a Vratko" má viacero nedostatkov, ale tým najmarkantnejším je práve obsadenie Mareka Ťapáka do jednej z hlavných úloh. **

Divá Bára (1949)

Jenom se ptej, kolem plameny tančí, proč je tady divnej chlad? Nepospíchej! Kdo tě zavede zpátky a kdo při tobě bude stát? Víš já mám spoustu známejch v podzemí a divá Bára se mnou spí. Když je noc, všechno krásný zdá se mi. To jsme my - dávno prokletý. Ještě je čas. Jak tě nestvůra kouše, schovej nohy do peřin. Okolo nás je toho tolik co zkoušet. Na jedno zdraví nevěřim. Víš já mám spoustu známejch v podzemí a divá Bára se mnou spí. Když je noc, všechno krásný zdá se mi. Kdopak tě zval? Vem si do dlaně růži. Sevři ji a krve pij. Pojď jenom dál. Obleč si mojí kůži. Vysaj mě a použij. Víš já mám spoustu známejch v podzemí a "Divá Bára" se mnou spí!!! ***

Ovocňáčci (1991) (seriál)

Popis ku titulu "Ovocníčkovia" (Los Fruittis), ktorý napísal uživateľ TomBar hlása, že je to španielska animovaná telenovela o dobrodružstvách udatných ovocných hrdinov, ktorí putujú svetom, riešia rôzne problémy, bojujú proti zlu a pritom sa zabávajú. Je to výstižne definované, a keď sa nad tým trocha zamyslíte, aj poriadne blbé. Pestrofarebné, exotické, hovoriace ovocie, ktoré bojuje proti zlu. Uf, tak to je teda sila. Nonsens, bizard, crazy. No i napriek tomu sa na to dalo pozrieť a trocha sa pobaviť. I keď sa sám sebe čudujem, ale predsa len dám dve hviezdičky týmto podivným ovocníčkom. **

Tři sestry - Ať seš punk (2020) (hudební videoklip)

Vždy som mal rád pražskú partičku, ktorá si hovorí Tři Sestry. Časom a vekom sa moje sympatie ku ich tvorbe stále prehlbujú. Často a rád si púšťam ich albumy. Takže som tretieho novembra roku 2020 vytrvalo čakal na polnočnú youtube premiéru ich videoklipu ku songu "Ať seš punk". Oplatilo sa, nebanujem. Nesklamali, pobavili, pohladili ma po mojej punkovej duši. Cover verzia piesne "Mods, Skins, Punks" od anglických The Professionals sa im fakt podarila. S prerábkami starých songov im to vždy šlo perfektne, jak po hudobnej, tak i po textovej stránke. I tento krát to je opäť výborná práca, vrátane päťhviezdičkového videoklipu. V tejto pojebanej dobe fašistickej koróňa diktatúry mi táto old schoolová pecka od Troch Sestier prišla náramne vhod. Ďakujem vám, páni muzikanti. "Přijde tvrdá skouška, skusej big beat zakázat, povinná nandaná rouška a my budem pořád hrát!" *****