• Krátkometrážní

Gulliverovy cesty (1996) (TV film)

Írsky spisovateľ Jonathan Swift napísal v roku 1726 satirický román "Gulliverove cesty". Je to jeho najznámejšie dielo, ktoré sa radí medzi klasickú anglickú literatúru. Jedná sa v podstate o fiktívny fantasy cestopis. Zachytáva neuveriteľné, dobrodružné príbehy doktora Lemuela Gullivera, odohrávajúce sa v neskutočných, rozprávkových svetoch. Táto literárna predloha sa stala predmetom viacerých filmových adaptácií. Ja som si pozrel verziu, ktorú v roku 1996 natočil režisér Charles Sturridge. Ten túto tému spracoval do formy stodeväťdesiat minútového televízneho filmu. Titulnú úlohu stvárnil americký herec Ted Danson. Napriek enormnej dĺžke som sa pri sledovaní tohto snímku nenudil. A bezprostredne po jeho zhliadnutí som si po dlhých rokoch opäť prečítal aj knihu. ***

Halloween končí (2022)

V roku 1979 natočil americký filmár John Carpenter snímok "Halloween". Stvoril horrorovú legendu. Vdýchol život Michaelovi Myersovi. Odvtedy bolo vyprodukovaných viacero titulov, v ktorých sa objavil tento chladnokrvný vrah. Videl som ich všetky. Niektoré ma bavili viac, iné menej. Naposledy oživil Michaelov príbeh režisér David Gordon Green, ktorý natočil vlastnú halloweensku trilógiu. Odštartoval ju v roku 2018 surovou chuťovkou, ktorá vzdáva podctu pôvodnému kultovému snímku. Dokonalá atmosféra, skvelý carpenterovský soundtrack a starý dobrý Michael Myers vo výbornej forme. Bol to parádny masaker. Dal som mu päť hviezdičiek. O tri roky neskôr, v roku 2021, prišiel do kín Greenov snímok "Halloween zabíja", ktorý plynule nadväzuje na prvú časť. Michael Myers dostal dosť priestoru, aby znova predviedol svoje vražedné vyčíňanie. Ja som bol z jeho výkonom spokojný. Ocenil som ho štyrmi hviezdičkami. A s radosťou som sa vrhol na tretí diel, ktorý nesie názvom "Halloween konči". Bohužiaľ však prišlo veľké sklamanie. Davidovi Greenovi došiel dych. Záver trilógie nezvládol. Tomuto nepodarenému experimentu nemôžem dať viac ako dve hviezdičky. **

Vrátila jsem se z hrobu (2018)

Keď sa Tess O´Neil narodila, považovali ju za mŕtvu. V nemocničnej márnici sa však po zásahu elektrickým prúdom telo novorodenca preberie. Vyrastie u sanitára, ktorý si ju tajne vzal do domu, kde žil so svojou matkou. Tess tam nemala ľahký život. V deň svojich šestnástych narodenín v sebe objaví schopnosť ovládať myšlienkami elektrickú energiu. To v mozgu týranej, zakomplexovanej teenagerky spustí amok. Vydá sa na vražednú púť, na ktorej chce potrestať všetkých, ktorí majú podiel na jej trpkom osude alebo sa v niečom postavili proti nej. Zároveň sa snaží nájsť svoju pravú matku. Chce sa jej pozrieť priamo do očí a povedať jej: Ahoj mamička, "Vrátila som sa z hrobu". Námet je to celkom zaujímavý, ale technické spracovanie a herecké výkony sú na dosť mizernej úrovni. **

Columbo - Columbo v přestrojení (1994) (epizoda)

V priebehu rokov 1971 až 2003 sa v Spojených štátoch amerických točil televízny kriminálny seriál "Columbo". Bolo vyprodukovaných desať sérií, ktoré dohromady obsahujú šesťdesiatsedem dielov. V poradí desiata epizóda z deviatej série nesie názov "Columbo v prestrojení" (Undercover). Scenár je spracovaním literárnej predlohy detektívky "Skladačka", ktorú v roku 1970 napísal spisovateľ Ed McBain. No nielen preto sa to vymiká tradičným dielom. Ďalším netradičným faktorom je to, že identita vraha je odhalená až na konci. Vo všetkých ostatných prípadoch vie divák už od začiatku, kto vraždil, a potom len čaká akým spôsobom inšpektor Columbo z oddelenia vrážd los angeleskej polície usvädčí páchateľa. Mňa ako columbovského nadšenca a zároveň aj priaznivca tvorby Eda McBaina táto epizóda z roku 1994 veľmi potešila. ****

Zvony pana Mlácena (1973) (TV film)

Som si vedomý toho, že Jaroslav Hašek patrí medzi špičku českých spisovateľov. Napriek tomu, že sa dožil iba tridsaťdeväť rokov, sa mu podarilo stať sa jedným z najznámejších českých literátov. S jeho tvorbou som sa však doposiaľ zoznámil len okrajovo, budem mu musieť venovať nejaký ten čas. Zatiaľ som si aspoň pozrel snímok "Zvony pána Mlácena", ktorý vznikol podľa jednej z jeho poviedok. Do podoby televízneho filmu ju v roku 1973 spracoval režisér Zdeněk Podskalský st. Do titulnej úlohy obsadil Josefa Kemra, ktorému sekundujú ďalší výborní herci. Je to komédia o podivnom pánovi, ktorý chce predať dva kostolné zvony. Je to krátka, príjemná filmová anekdota, s podmanivou prvorepublikovou staropražskou hašekovskou atmoférou. ***

Babovřesky 3 (2015) odpad!

Zdeněk Troška je rozporuplná postavička československej filmovej tvorby. Režisér, ktorý má svoj charakteristický rukopis, ktorý však mnohým filmovým kritikom nesmierne vadí, ale na druhej strane si získal pomerne výrazné sympatie bežného, jednoduchého diváka. Ja som k jeho tvorbe hodne zhovievavý, nezatracujem jeho snímky, vždy sa snažím im dať šancu a v kľude si ich pozriem. Väčšinou však zostanem sklamaný. Tak tomu bolo i v prípade snímku "Babovřesky", ktorý pán Troška natočil v roku 2013. Nebol som len sklamaný, ale doslova som bol znechutený z tých trapností, ktoré som tam videl. Bol to odpad! No a ja blázon, som si potom pozrel aj voľné pokračovanie, i keď som vedel, že "Babovřesky 2" budú taký istý odpad! Ale aby toho nebolo málo, tak som sa prinútil kuknúť na "Babovřesky 3", ktoré boli natočené v roku 2015. Asi tušíte, čo teraz napíšem. Áno, veru tak, bol to tiež filmový odpad!

Halloween zabíjí (2021)

V roku 1979 natočil americký filmár John Carpenter snímok "Halloween". Stvoril horrorovú legendu. Vdýchol život Michaelovi Myersovi. Odvtedy bolo vyprodukovaných viacero titulov, v ktorých sa objavil tento chladnokrvný, psychopatický vrah. Videl som ich všetky. Niektoré ma bavili viac, iné menej. Naposledy oživil Michaelov príbeh režisér David Gordon Green, ktorý natočil vlastnú halloweensku trilógiu. Odštartoval ju v roku 2018 surovou chuťovkou, ktorá vzdáva poctu pôvodnému kultovému snímku. Dokonalá atmosféra, skvelý carpenterovský soundtrack a starý dobrý Michael Myers vo výbornej forme. Bol to parádny masaker. O tri roky neskôr, v roku 2021, prišiel do kín Greenov snímok "Halloween zabíja", ktorý plynule nadväzuje na prvú časť. Michael Myers dostal dosť priestoru, aby znova predviedol svoje vražedné vyčíňanie. Ja som bol z jeho výkonom spokojný. Teším sa na tretí diel s názvom "Halloween konči". ****

Alizée en concert (2004) (koncert)

Alizée Jacotey je francúzska speváčka. Narodila sa v roku 1984. Prvý album jej vyšiel v roku 2000, o tri roky neskôr sa objavil druhý. Stala sa z nej známa, svetovo uznávaná a veľmi populárna interpretka, ktorá dokázala na svoje vystúpenia prilákať tisíce nadšených fanúšikov. V priebehu rokov 2003 až 2004 absolvovala sériu koncertov pod názvom Alizéé En Concert Tour, ktoré bolo zložené z štyridsiatich troch vystúpení. Z tejto akcie bolo vyprodukované oficiálne DVD "Alizée en concert". Zachytáva sviežu, peknú, mladú Alizze na vrchole kariéry a v najlepšej forme. Nie len, že je to dobre nasnímané, ale je to aj plné energie a akéhosi soft erotického náboja. Dvadsať ročná sexi Francúzska, ktorá sa štylizuje do pózy pätnásť ročnej čerstvo odpanenej lolity. No paráda. Vôbec sa nehanbím za to, že to na mňa urobilo dojem. ****

Huey Lewis & The News - The Power Of Love (1985) (hudební videoklip)

Huey Lewis (vlastným menom Hugh Anthony Cregg III.) je americký spevák, hudobník a skladateľ, ktorého najväčším kariérnym a i komerčným úspechom bolo, keď v roku 1985 zložil pieseň "The Power of Love". Nahral ju so svojou doprovodnou kapelou The News. V tom istom roku tento song použil režisér Robert Zemeckis vo filme "Návrat do budúcnosti" (Back to the Future). Jeho sci-fi trilógia o cestovaní v čase sa stala kultovým dielom, ktoré má dodnes milióny fanúšikov po celom svete. Tým pádom sa stala aj pieseň "The Power of Love" hitom. Bohužiaľ oficiálny videoklip, ktorý bol vyprodukovaný nemá s filmom "Návrat do budúcnosti" nič spoločné. Je to len jednoduchý záznam pódiového vystúpenia z nejakého disco klubu. ***

Madhouse (2004)

William Butler bol do roku 2003 pre mňa známy len ako predstaviteľ menších úloh v béčkových horrorových filmoch. Zaregistroval som ho v snímkoch ako sú napríklad "Piatok trinásteho 7", "Diabli 2", "Noc oživlých mŕtvol" alebo "Kožená tvár". Avšak pozor, v roku 2003 sa odhodlal natočiť podľa vlastného scenára celovečerný film. Podujal sa zrežírovať horror "Blázinec" (Madhouse). Bol to z jeho strany ambiciózny projekt, ktorý sa však predovšetkým vďaka Butlerovej neskúsenosti nepodarilo kvalitne zrealizovať. Pôsobí to rozháraným, nesúvislým dojmom. Chvíľami je to celkom atmosferické, ale miestami ma to aj nesmierne nudilo. Celé to vidím nanajvýš tak na dve hviezdičky. **