Prodloužený víkend (2013)

Hlavní myšlenku, že vás i pár dní může zformovat na vlastně většinu života, není těžké odvodit, nicméně je nepříliš uvěřitelná. Téměř dokonalý zločinec, který umí vařit, péct, prát, žehlit, opravit pračku, auto, vlastně všechno, jen mu jednou ujely nervy a musí za to chudák pykat. Naučí kluka vyměnit kolo u auta, naučí ho hrát baseball (ještě americký fotbal a basket chybí) a s jeho matkou prožije krátký, zato velmi intenzivní románek. Je škoda, že už z názvu divák dokáže odtušit, jak úvodní zápletka dopadne. Ale abych to jen nehanil, protože se mi to vlastně i docela líbilo - Winslet i Brolin předvádějí vynikající herectví a Reitman si občas důmyslně pohrává s napětím a diváckým očekáváním.

Želvy Ninja (2014)

Celkem vtipný pilot, kde mi ale chyběl trochu širší kontext (jako třeba u Spidermana nebo Supermana, asi až v druhém díle). A Megan Fox po těch úpravách vypadá hodně tragicky, s Arnettem mi k sobě ani trochu neseděli a Fichtner měl dostat více prostoru. Jeho Eric Sacks je k pláči šablonovitý.

Obchod pro sebevrahy (2012)

Film o šťastné rodině, která vlastnila lékárnu a pomáhala lidem. Jednoho dne se rodičům narodil syn, který kvůli vážnému onemocnění nemohl žít naplno. Nebyl šťastný tak jako jeho rodiče a oba sourozenci. Trpěl depresemi a bohužel nakonec nemoci podlehl. Rodiče se zhroutili, sestra spáchala sebevraždu.

Ex Machina (2014)

Spolu s Her tvoří Ex Machina výsostně aktuální diptych o tom, jak se nás pomalu, ale jistě zmocňují informační technologie, přičemž si tuhle cestu do záhuby ještě užíváme.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Až jednou tenhle obří balík komiksových adaptací od Marvela skončí, bude žánr natolik vyčerpaný, že ještě dlouho let poté po něm nikdo neštěkne. Už teď je jistá vyčpělost cítit - někdo starý odchází, někdo nový přichází, nový záporák, větší záporák, vyšší smysl, hlubší smysl, a tak dále, a tak dále.

Hodný dinosaurus (2015)

Nějaké fórky (a že hodně vtipné) tam jsou, ale překvapivě se hraje na vážný tón a celé je to takové nepixarovské a jednoduše nudné a zapomenutelné na rozdíl od jedinečného a nápady sršícího V hlavě.

Tísňová linka (2013)

Minimálně do tří čtvrtin chytrý a zábavný žánrový kus, který se v závěru převrací v něco tak nechtěně trapného, až mi bylo za tvůrce stydno.

Muži, ženy a děti (2014)

Širší souvislosti s vesmírem, naší existencí a smyslem života jsou v tom úplně zbytečně, vypravěč taky. Některé charaktery jsou příliš extrémně vychýlené od normy jenom, aby se ukázalo, jak nás informační technologie ovlivňují a hlavně deformují náš úsudek a smýšlení (jedno jakým směrem - někdo jim nerozumí vůbec, někdo málo, někdo zase až moc atd.). Na druhou stranu zajímavý (ne)vývoj postav, hrátky s vševědoucí narací skrze informativní smartphonové a jiné titulky a vynikající soundtrack (Bibio!). Film i přes výtky drží pohromadě, po Juno a Lítám v tom jsem od Reitmana nicméně čekal ambicióznější a méně schematické projekty (i na poli nezávislého filmu se dá vymyslet leccos).

Bitevní loď (2012)

Berg tyhle náborové akce umí celkem dobře. Je tam ale až příliš linií a občas to vypadá, že se mezi nimi jen zběsile "přepíná" bez jakéhokoli hlubšího smyslu či časové kontinuity a kauzální návaznosti. Pokud by si tvůrci se střihem dali větší práci, mohl z toho být opravdu solidní sci-fi biják, takhle film trůní na průměru.

Méďa 2 (2015)

Oproti jedničce notný pokles dolů. Vtipy vůbec nevycházejí z příběhu samého, ale ve většině scén jsou přidány jakoby navíc, aby se divák alespon něčemu zasmál. Koncept je sám o sobě dost nelogický, což se v prvním díle v podstatě neřešilo a bylo to dobře - divák tyto aspekty jednoduše nevnímal a bavil se promyšlenými gagy, protože o ničem jiném tohle není. Druhý díl se v jistém zasazení do reálného světa skrze soudní proces příliš plácá (a zbytečně narozdíl od Andrew - člen naší rodiny, kde to má své opodstatnění) a posouvá celý film někam úplně jinam. Třetí díl by už neměl vzniknout, téma je vyčerpané.