Top Gun: Maverick (2022)

S menším oneskorením, ale aj tak, som sa rozhodol pozrieť pokračovanie Top Gunu (našťastie v kine, pretože práve na veľké plátno je tento film najvhodnejší), najmä kvôli jeho vysokému hodnoteniu a mimoriadne pozitívnym ohlasom. Bol som zvedavý, či film aj na mňa zapôsobí tak ako na ostatných, a aj sa tak stalo. Je tu množstvo dychvyrážajúcich scén (myslím, že všetci viete, čo mám na mysli), veľmi pekná práca s kamerou, skvelé herecké výkony, ale niečo tomu stále chýba... Tým "niečím" mám na mysli poriadny príbeh... Áno, všetky zábery sú tu premakané do posledného detailu, ale keď film nemá dobrý scenár, tak jednoducho o túto vadu začne zakopávať. No, a na čo týmito "vadami" vlastne narážam ? Po prvé, záporné postavy tu nie sú ani len konkrétne pomenované (krajina, vzhľad...). Po druhé, máme tu klišé, a to také, že napriek všetkým prekážkam, Tom Cruise všetko prekoná a po tretie, aspoň na konci som očakával nejaký poriadny zvrat, ale nič také sa nekonalo. No, čo už, asi som len priveľmi náročný, alebo je to jednoducho tým, že som pôvodný Top Gun zatiaľ nevidel. Ale, v každom prípade, je Top Gun: Maverick pekná oddychovka, na ktorú sa veľmi dobre pozerá a určite by mi nevadilo si ju zopakovať. Za mňa 8/10

Městečko Záhad (2012) (seriál)

Mestečko Záhad, inými slovami, azda najlepší seriál môjho detstva. Ešte teraz si spomínam ako som pred toľkými rokmi tento animák miloval a tešil som sa na každú novú epizódu. Neskutočne ma bavilo objavovať nové záhady a tajomstvá, zoznamovať sa so sympatickými postavami a tajomnými knihami, smiať sa na (väčšinou) parádnych vtipoch, ale samozrejme v napätí čakať na veľkolepé finále, ktoré som videl už najmenej päťkrát. A ja teraz žasnem, že si Mestečko Záhad pre mňa zachovalo svoje čaro aj po takej dlhej dobe a stále ma baví ho pozerať. Síce už to pre mňa nie je také strašidelné ako to bývalo pre moje sedemročné ja, ale stále je tu na čo pozerať. Nemôžem uveriť, že tento seriál je z Disney Channelu, pretože sa ostatnej tvorbe tohto kanálu takmer vôbec nepodobá (česť výnimkám). Za celý ten čas, čo tento seriál bežal mu podľa mňa chýbala iba jedna vec... Tretia séria...

Terminál (2004)

Čo by ste spravili ak by vo vašej vlasti došlo k vojnovému prevratu a vy by ste zostali na opačnej strane sveta bez možnosti vrátiť sa domov? Ja osobne by som z toho bol nesmierne nervózny a celé noci by som nespal. No to nie je prípad Viktora Navorského, ktorý kvôli takémuto prevratu zostal na letisku v New Yorku. Miesto nervozity bol celý čas iba trošku zmätený a počas svojho deväťmesačného pobytu v "Exite 67" si vytvoril množstvo priateľov v podobe zamestnancov letiska. A práve toto dodalo celému filmu príjemný pohodový nádych. Steven Spielberg opäť veľmi náročnú tému spracoval do pekného, miestami vtipného vydania, ale na to som uňho už viac-menej zvyknutý. V podstate mi celý tento film vyčaroval úsmev na tvári (hlavne záverečná večera), a Tom Hanks mi svojou úlohou trochu pripomínal Forresta Gumpa, takže možno aj tomu vďačím za dobrý pocit, ktorý vo mne tento film zanechal. Určite odporúčam každému, kto sa v najbližšej dobe nechystá letieť do zahraničia :)

Živí mrtví - Série 9 (2018) (série)

"We are not just fighting to survive anymore... We're making a new beginning.“ Áno, máme tu nový začiatok a ja som za to veľmi vďačný, pretože tvorcom sa to podarilo na výbornú. Celá deviata séria je vlastne veľmi pekný návrat do starých koľají, a to najmä preto, že zbytočné rozhovory (ktorými predchádzajúce dve série oplývali) sa tu takmer vôbec nevyskytujú. Tiež je tu aj veľa akcie, tajomné záporné postavy, ale hlavne príjemný hororový nádych, ktorý som naposledy postrehol v prvej sérii (čo mi pripadá strašne dávno). No, ako vždy, vrhnem sa na (pokúsim sa, čo najstručnejšie, aj keď viem, že sa mi to nepodarí) prerozprávanie príbehu. Akcia začína hneď v prvej epizóde, kde sa ocitáme v postapokalyptickom Washingtone D. C., respektíve v Bielom dome. Z nasledujúcich troch častí si najlepšie spomínam na druhú, hlavne vďaka Rickovej parádnej práci s drevom :D Piata epizóda, ktorá bola podľa mňa nezabudnuteľná, uzavrela jednu veľmi dôležitú kapitolu THE WALKING DEAD – Rickovu kapitolu. V šiestej časti spravíme obrovský skok v čase, až o neuveriteľných šesť rokov a zoznamujeme sa so sympaťákom Lukeom a jeho partiou. Prešli ďalšie dve epizódy a na scénu prichádza úplne nový záporák, desivá skupina nazývaná Whisperers. Deviata časť bola príjemná oddychovka s Neganom, ktorý si uvedomuje, že svet už dávno nie je taký, aký býval, a preto sa neskôr rozhodne prikloniť na stranu dobra, čo z neho robí ešte sympatickejšiu postavu, než akou bol medzi Spasiteľmi. Nasledujúce epizódy podľa mňa veľmi nestoja za zmienku, aj keď boli dobré, no dej sa v nich nijako výrazne neposunul, takže preskočím rovno na pätnástu časť, ktorá mi doslova vyrazila dych. Nemohol som uveriť, že tvorcovia boli ochotní pripraviť o život až desať hlavných postáv, to sme tu nemali už veľmi dlho, možno dokonca aj nikdy. No a záverečná epizóda bola pre mňa už iba výplňou, aby séria dosiahla štandardný počet šestnástich častí. Takže, zhrnul by som to tak, že deviata séria moje očakávania určite naplnila, ak nie náhodou aj prekonala a s istotou a nadhľadom „upratala“ neporiadok, ktorý po sebe zanechala séria ôsma. Už spomínaný skok v čase podľa mňa tejto sérii veľmi prospel, pretože som si vďaka nemu všimol značný vývin a posun u niektorých postáv, najmä u maličkej Judith, hlboko veriaceho Gabriela, ale v neposlednom rade u charizmatického Negana, ktorému sa jeho šesťročný pobyt v cele už omrzel. Ďalšia vec, ktorú by som chcel vyzdvihnúť je pekná a pokojná práca s kamerou, ktorá tejto sérii dodala istý šmrnc. O práci scenáristov ani nerozprávam, lebo tá bola opäť geniálna. Toto spomínam v takmer každej recenzii na THE WALKING DEAD, no znovu sa tomu nemôžem ubrániť, takže, určite sa nemôžem dočkať nasledujúcej série, v tomto prípade už, bohužiaľ tej predposlednej... "I wanna tell you a different story... Just before the end, Ozzy, Alec and DJ found us... They gave us an opening and... everyone fought back... They fought like hell... And what they did was more than brave, because they defend each other. And they sacrificed each other... And they didn't even know each other, but they still fought like they did. Like they were a family... To the very end... And... In the end, their time was cut short, but ours keep goin'... So we have to keep goin'. For them, for all of us. We need to honor them... We need to honor them and we need to remember, that these friends, our family, died as heroes. That's the story that I wanna tell you... That's the story that I wanna all of us to remember.“

Živí mrtví - Ticho (2019) (epizoda)

Ja neverím, THE WALKING DEAD ma opäť dokázalo neskutočným spôsobom prekvapiť a dohnať k zimomriavkam. Takto sa mi to páči. Nepredvídateľné, veľkolepé, dojímavé. Deviata séria ma stále viac presviedča, že seriál sa vracia do starých koľají... Konečne.

Živí mrtví - Co přijde pak (2018) (epizoda)

Neskutočná emocionálna vydieračka vo forme rozlúčky s Rickom Grimesom, ktorá ma dohnala k zimomriavkam a následným slzám. Dokonalé, jedna z najlepších, možno aj najlepšia epizóda.

Zámek a klíč - Série 1 (2020) (série)

Pôvodný komiks Zámek a klíč od Joea Hilla bol podľa mňa geniálny a veľmi sa mi páčil, no to o jeho seriálovej adaptácii ani v najmenšom neplatí. Zápletka s hľadaním kľúčov a ich vlastnosťami je síce parádna, no veľmi mi prekážalo správanie jednotlivých postáv, ktorých hlúpe rozhodnutia ich veľakrát stáli život, potom veľmi zle vybratá hudba (poväčšine tvorená obľúbenými hitmi dnešnej mládeže) a v neposlednom rade totálne nesympatická a trápna záporná postava, ktorá sa celý čas tvárila, že je nad vecou a mňa to v posledných epizódach neskutočne unavovalo. Prvá časť nám vo forme pokojného zoznamovania a odhaľovania základných faktov ponúka pekný úvod do celého seriálu. Medzitým hlavní hrdinovia nachádzajú nové kľúče a v tretej epizóde, ktorá bola podľa mňa úplne najlepšou, sa dozvedáme, aká je funkcia jedného z najnebezpečnejších kľúčov, ktorý sa nazýva "Head Key". V nasledujúcich epizódach sa stalo jedine to, že hlavná trojica začína využívať kľúče pre zábavu na účet ostatných, no v siedmej epizóde sa na scénu, už s väčšou váhou, vracia starý známy vrah Sam, ktorý svojim konaním vlastne nedosiahol nič iné okrem vlastnej smrti. Ôsma a deviata časť boli zbytočnou vatou, kde sa udialo iba minimum podstatného a finálna desiata epizóda nebola ani trochu napínavá, ale potešilo ma, že tvorcovia to nepokazili ešte viac. Aby som to zhrnul, prvá séria Locke & Key síce bola veľmi predvídateľná a miestami nudná, ale pekná hra s kamerou, niekoľko dobrých hororových scén a vlastne aj celé čaro hier s kľúčmi sa mi páčilo. Pôvodnému komiksu tento seriál nesiaha ani po členky, podľa mňa práve preto, že je natočený štýlom, ktorý ocení najmä pubertálne publikum, do ktorého ja síce patrím, ale určite nepatrím medzi tých, pre ktorých by toto bola srdcová záležitosť. Kto vie, možno si niekedy pozriem aj druhú sériu... Ale prvej sérii, vyplýva to z môjho priemeru, dávam 6/10, aspoň za snahu. “At first, these keys were fun, but now we know they're more than that. They're important. They're part of our family and we need to protect them.”

The Walking Dead: Behind the Dead (2017) (TV film)

"People really love to make this show. It is the greatest summercamp on Earth." A nielen tvorcovia, ale aj ja milujem túto "show". A práve preto som sa rozhodol pozrieť si tento dokument. Vďaka nemu som sa dozvedel množstvo zaujímavých informácií zo zákulisia môjho obľúbeného seriálu, spomeniem napríklad "death dinners", ktoré sa usporadúvajú pred smrťou každej z hlavných postáv, potom to, že pri niektorých epizódach si herci dokonca ani nemôžu byť istí, či tá daná epizóda nebude ich poslednou, ale v neposlednom rade najmä to, že všetci herci z THE WALKING DEAD tvoria jednu veľkú rodinu a podľa mňa im tento seriál bude veľmi chýbať, keď už jedenástou sériou skončí. A nie iba im, ale určite bude chýbať aj všetkým fanúšikom, mne našťastie do konca zostávajú ešte tri série ;) No, aby som to viac-menej zhrnul, zhliadnutím tohto dokumentu som vôbec neľutoval a jediné, čo môžem teraz urobiť je zložiť veľkú poklonu všetkým tvorcom za to, čo dokázali v priebehu tých rokov vytvoriť. Nemôžem dať inak ako 10/10. "I've never experienced anything like that. People started, like, fighting, pulling on hair... Oh, your family doesn't do that?"

Živí mrtví: Počátek konce - Série 1 (2015) (série)

"The only way how to survive in mad world, is to embrace madness." No, ako by som len začal. V prvej sérii FEAR THE WALKING DEAD sa určite nejednalo o šialený svet, počas prvých troch epizód som sa dokonca nudil. Jediné tri prvky, ktoré držia celú túto sériu nad vodou sú pôvabná Alycia, ktorej vstupy na scénu ma zakaždým potešili, potom to, že celý príbeh sa odohráva v slnečnej Californii a napokon finálna epizóda, ktorá bola najlepšou z celej série. Ale ako by som mohol zhodnotiť poslednú epizódu, bez toho, aby som zhrnul (viac-menej sám pre seba) všetky predošlé? Prvá časť nám ponúka veľmi vlažný a pomalý úvod do celého diania, a to najmä tým, že sa z väčšej časti odohráva vo svete, ktorý ešte nebol poznačený apokalypsou oživlých mŕtvol. V druhej epizóde zavládol absolútny chaos a ja už som si aj začínal myslieť, že seriál naberie to správne tempo, no nestalo sa tak a tvorcovia sa v tretej epizóde rozhodli naladiť na hororovú vlnu, čo veľmi oceňujem a po pravde sa im to aj vydarilo, no koľko bolo okolo zbytočných kecov, to jediné mi vadilo. Potom prichádza na rad štvrtá časť, v ktorej sa dokopy nič neudialo, no nasledujúca, piata epizóda svojim záverom iba predznamenala to, že finále bude "podľa môjho gusta". A aj bolo. Šiesta časť priniesla to, čo mám na pôvodnom seriáli najradšej – napätie, nepredvídateľné rozuzlenia, ale najmä obrovské hordy "chodiacich mŕtvych". Ale samozrejme, že pôvodnému seriálu tento určite nemôže konkurovať, pretože dôvod jeho vzniku je pre mňa nad slnko jasnejší – vidina vyššieho zisku z dobre predávanej značky THE WALKING DEAD. Keď som sa rozhodol, že si pozriem prvú sériu tohto spinoffu, tak som si myslel, že viem do čoho idem, no v konečnom dôsledku ma FEAR THE WALKING DEAD príjemne prekvapil. Ale, tak, či tak, na druhú sériu sa v najbližšej dobe nechystám, pravdepodobne až po zhliadnutí celého pôvodného THE WALKING DEAD. Nevadí, aj keď to bolo celé neuveriteľne urozprávané, aspoň 7/10 si prvá séria zaslúži. "They do evil, because of fear. "

Galaxy Quest (1999)

Galaxy Guest je síce paródia, ale na mňa pôsobí ako úplne nezávislý film. Ak by mi vopred nebolo povedané, že toto je paródia na kultový seriál Star-Trek, tak by som bol presvedčený, že tvorcovia natočili úplne nezávislý film, v ktorom je všetko - humor, akcia a možno aj trocha napätia. Akonáhle pominie pomalší začiatok, tak sa tu začne striedať jedna vtipná scéna za druhou, či už vo forme dialógov alebo situačného humoru. Pôvodný Star-Trek ma nikdy úplne nebavil, no pre tento film to ani v najmenšom neplatí. Rozhodne som sa ani chvíľu nenudil a aj výborné herecké obsadenie ma veľmi potešilo. Samozrejme, že som si z tejto komédie vzal aj ako-také ponaučenie, a to, že všetky naše obľúbené seriály môžu byť skutočné! (Až ma z toho striaslo.) Ale nie, robím si srandu, no tak, či tak bol Galaxy Guest veľmi podarený sci-fi snímok, minimálne za 8/10. "Never give up, never surrender!"