Živí mrtví (TV seriál)

TWD

(neoficiální název)

Walking Dead

Horor / Thriller / Drama

USA, 2010 - 2018, 92 h 59 min (Minutáž: 44–67 min)

Tvůrci:

Frank Darabont

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks), Charlie Adlard (komiks)

Bear McCreary

Andrew Lincoln, Chandler Riggs, Norman Reedus, Melissa McBride, Lauren Cohan, Danai Gurira, Steven Yeun, Alanna Masterson, Sonequa Martin-Green, Josh McDermitt, Christian Serratos, Seth Gilliam, Ross Marquand, Lennie James, Emily Kinney, Michael Cudlitz, Scott Wilson, Austin Amelio, Sarah Wayne Callies, Laurie Holden, Tom Payne, Katelyn Nacon, Jeffrey Dean Morgan, Xander Berkeley, Chad L. Coleman, Austin Nichols, Steven Ogg, Jon Bernthal, David Morrissey, Irone Singleton, Lawrence Gilliard Jr., Jeffrey DeMunn, Michael Rooker, Emma Bell, Brighton Sharbino, Lew Temple, Madison Lintz, Jose Pablo Cantillo, Dallas Roberts, Noah Emmerich, Michael L. Covington, Pruitt Taylor Vince, Phillip DeVona, Jeremy Ambler, Amanda Dyar, Michael Raymond-James, Jeryl Prescott, Andrew Rothenberg, Juan Gabriel Pareja, Dave R. Watkins, Noah Lomax, Troy Faruk, Jackey Hall, Theodus Crane, Vincent M. Ward, Nick Gomez, Alexa Nikolas, Melissa Ponzio, Kyle Gallner, Vincent Martella, Juliana Harkavy, Audrey Marie Anderson, Kirk Acevedo, Meyrick Murphy, Enver Gjokaj, Danny Vinson, Sunkrish Bala, Kerry Condon, Daniel Thomas May, Travis Love, Lindsay Abernathy, Markice Moore, Michael Zegen, Santiago Cirilo, Jeff Kober, Brina Palencia, Addy Miller, Neil Brown Jr., Kyla Kenedy, Mike Mayhall, Marcus Hester, Keith Brooks, Keisha Castle-Hughes, Christine Woods, Teri Wyble, Victor McCay, Andrea Moore, Justin Evangelista, E. Roger Mitchell, Adam Minarovich, John Carroll Lynch, Davi Jay, J.D. Evermore, Merritt Wever, Benedict Samuel, Christopher Berry, Vanessa Cloke, Ethan Embry, Lance Tafelski, Labrandon Shead, Alec Rayme, Jordan Woods-Robinson, Laura M. Beamer, Beth Keener, Jay Huguley, Kenric Green, Jonathan Kleitman, Liz E. Morgan, Christine Evangelista, Andrew J. West, Owen Harn, Gale Anne Hurd, Chris Coy, Erik Jensen, Cullen Moss, Maximiliano Hernández, Christopher Matthew Cook, Rico Ball, Ian Scott, Ted Huckabee, Dahlia Legault, Aldis Hodge, Michael Harding, Cameron Deane Stewart, Irene Ziegler, Julio Cedillo, Gary Weeks, Lawrence Kao, Emma Bell (vyp.), Andrew Rothenberg (vyp.), Jeryl Prescott (vyp.), Dave Davis, Alex Van, Alexandra Breckenridge, Tovah Feldshuh, Jason Douglas, Austin Abrams, Ann Mahoney, Justin Miles, Michael Traynor, Claire Bronson, Elena Sanchez, David Silverman, Darin Cooper, James Chen, R. Keith Harris, Kimberly Leemans, Sherry Richards, Noel Gugliemi, Steve Warren, Linds Edwards, James Allen McCune, Jane McNeill, Kelley Davis, Deja Dee, Mandi Christine Kerr, Brody Rose, Karen Ceesay, Brett Gentile, Justin Kucsulain, Jeremy Palko, Ilan Srulovicz, Peter Luis Zimmerman, Major Dodson, Alicia Witt, Jeananne Goossen, Rus Blackwell, Jimmy Gonzales, Jill Jane Clements, Carlos Aviles, Ian Casselberry, Stuart Greer, Daniel Newman, Donzaleigh Abernathy, Ricky Wayne, Khary Payton, Tyler Chase, Elizabeth Ludlow, Briana Venskus, Sydney Park, Mimi Kirkland, Deborah May, Logan Miller, Autumn Dial, Elyse DuFour, Pollyanna McIntosh, Joshua Mikel, Thomas Francis Murphy, Kerry Cahill, Jayson Warner Smith, Sabrina Gennarino, Macsen Lintz, Cooper Andrews, Carlos Navarro, Karl Makinen, Mike Seal, Lindsley Register, Stephen Jones, Chad L. Coleman (a.z.), Tyler James Williams, Emily Kinney (a.z.), Viviana Chavez, Joshua Hoover, Brandon Fobbs, Chloe Aktas, Aerli Austen, Tim Parati, Nadine Marissa, Corey Hawkins, Jaqueline Fleming, David Silverman, Griffin Freeman, Robin Lord Taylor, Tate Ellington, Denise Crosby, Tyler J. Shaw, Jesse C. Boyd, Anniston Price, Tinsley Price, Kyle Clements, Avi Nash, Traci Dinwiddie, Callan McAuliffe, Lee Norris, Jason Davis, Sean Freeland, Jason Burkey, Cuyle Carvin, Charles Halford, Jon Eyez, Jose Miguel Vasquez, Ciera Payton, Elijah Marcano, Adam Hicks, Ricky Russert, Jan Harrelson, Keith Hudson, Kinsley Isla Dillon, Adam Fristoe, Aaron Farb, Nicole Barré, Hakim Callender, Jayne Atkinson, Kim Ormiston, Misty Ormiston, Peggy Sheffield, Gina Morelli, Mark Ashworth, Derek Roberts, Finch Nissen, Colin Dennard, Cherie Gierhart, Marc Gowan, John Finn, Eric Hunter, Matt Lowe, Ryan Hurst, Zach McGowan, Brett Butler, Rhys Coiro, Nelson Bonilla

1. Séria - 70% Hodinový pilot bol dosť dobrý a prvé tri diely sa celkom slušne rozbehli, nechýbalo tempo, napätie ,či akcia a aj príbeh bol dosť dobrý, ale tie zvyšné tri boli až moc naťahované, príbehovo nezáživné a chýbala aj lepšia akcia. Inak celkom fajn prvá séria, zombíci sa podarili. 2. Séria - 80% Druhá séria sa slušne rozbehla. Rozhodne lepšie ako prvá. Škoda, že sa ale väčšinou len vegetí na jednom mieste, pretože príbeh sa moc neposunul. Inak pridalo sa na akcii a aj vzťahy medzi postavami sú zaujímavejšie. 3. Séria - 89% Akčnejšie a ešte o chlp zaujímavejšie, no príbeh sa nikam výrazne neposunul. 4. Séria - 85% Walking Dead je jeden s tých seriálov, ktorý zatiaľ majú stúpajúcu tendenciu. V každej časti sa vie pritvrdiť a miestami fakt prekvapiť až šokovať. Občas to síce stráca dych v závere série, ale čoraz lepšie postavy a krvavé akcie, ktorých nie je vôbec málo to spoľahlivo vynahradia. 5. Séria - 85% Celkom vítaná zmena, že sme sa v piatej sérii posunuli mierne vpred. Nové postavy, prostredie, stále dobré krvavé akcie, šikovný strih sú stále zárukou tohoto seriálu, len ten príbeh keby mal o čom hovoriť. 6. Séria - 80% Viac menej rovnaké ako predošlé série. Stále je to zaujímavé, dobre akčné, krvavé, pekne zombícke a drsné, príbehom stagnujúce, ale aj nudné a zbytočne naťahované v niektorých častiach. Každopádne stále je to pútavo natočené a v závere až neskutočne šokujúce. 7. Séria - 75% Každá séria mi príde síce dosť zaujímavá na to aby som sa nenudil, ale zároveň mi každá ďalšia príde o niečo slabšia. Veľké mínus je príbeh, ktorý sa znovu opakuje a nikam sa neposúva. Naťahuje sa aj dlžka niektorých časti až na hodinu a niekedy je to už fakt zbytočne naťahované. Na druhú stranu tu máme magora v podaní skvelého Jeffreyho Deana Morgana, ktorý jediný túto sériu robí zaujímavou a drží vás v napätí.(23.8.2013)

Tematika zombies je v kurze. A v kurze je už poriadne dlho, nie len pár posledných rokov, akoby si niekto mohol myslieť. Je tomu tak už v podstate od dôb pôvodného Úsvitu mŕtvych, nasledovaného rozličnými inými pojatiami žánru zabiehajúcich od komédie až k muzikálu. Seriál The Walking Dead, alebo hezky česky Živí mrtví, však vzdáva hold drsnejšiemu kalibru v štýle hitov ako 28 days later, Země mrtvých, Noc oživlých mrtvol a podobne. Možno má svoje chyby, priemerný scenár či občas nepríliš múdre konanie postáv a dialógy, no aj tak som sa nemohol menej než kráľovsky baviť. Bonusom je obsadenie Andrewa Lincolna, Laurie Holden a Normana Reedusa, či epizódnych hviezd ako Noah Emmerich v roli doktora v závere prvej série. Hodnotenia sérií: 1. séria 90% // 2. séria 75% // 3. séria 75% // 4. séria 75% // 1. pol. 5. série 60% Poznámka: Moje súkromné guilty pleasure, na ktoré sa nesiaha.(11.9.2012)

Nejhorší svinstvo, který můžete provést filmové postavě, je, že ji přesunete do jiného žánru. Brolina z Tahle země není pro starý, veterána z vietnamské války, kterou americká média přirovnávala k dobývání Západu, přesunuli Coeni z westernu do thrilleru, kde mu žádná z westernových postav jako šerif a jeho kolegové nemohla přijít na pomoc. Tady zas policajt opustil policejní thriller a octl se nedobrovolně v zombie filmu. Na druhou stranu této skutečnosti vděčí za to, jak je pěkně vyobrazen. Kdykoliv se policajt octne na plátně, dopadne buď jako pohádkově zidealizovanej SNBák Zeman, anebo jako drsně fašistickej Harry Eastwood. Svět Walking Dead představuje ovšem něco jako návrat k pre-moderní civilizaci bez základních koordinát, v němž může policie znovu nabýt neutrality. Takový post-apo svět si pochopitelně žádá dokumentární styl, nakroucený ideálně na 16mm film, ke kterému tvůrci sáhli jednak proto, že digitální kamery jsou možná vhodný do tmy, jak nás učí Mann nebo Fincher, ale mají rezervy za dne (reprodukce pleťovek, rozsahu jasů, podání barevných odstínů a záznam rychle se pohybujících objektů je u filmového negativu bezkonkurenčně lepší), druhak je Darabont znám coby fanoušek Romera a pokračuje v triádě vepsané přímo do názvu jeho snímků „noc – úsvit – den“ a točí výhradně za světla a za třetí si v duchu mistra zakládá na tom ukázat, že ti, kteří přežili, mohou být nebezpečnější než samotní zobmies. Proto jsou stížnosti, které padají ohledně toho, že tu zombíci s každým dalším dílem vyklízejí pole, nespravedlivý, protože přeživší lidé tu jsou zombíci. A zombíci zase lidé, tvůrci jim nakonec věnují velkou péči, dělal na nich legendární Nicotero, a v záběrech, kde se komíhají, je kvůli nim uměle navýšeno zrno, což nám připomíná některé herce, kteří mají ve smlouvě zakotveno, že na sto minutový film připadne minimálně dvacet detailů jejich hezké tvářičky. Obdobnou zprávu, analogickou k prohození sil dobra a zla ve Walking Dead, k nám vysílá slavný muzikál Za zvuků hudby o skupince demokratických Rakušáků odolávajících nacistické okupaci, ovšem podíváme-li se na film blížeji, neunikne nám v Rakušácích semínko provinciálních fašistů spjatých s hroudou a folklórem a v Nacistech, kteří nejsou zastoupeni vojáky, ale jako manažeři či byrokrati pokuřující drahé cigarety, zahlédneme karikaturu kosmopolitních, dekadentních židů – co se jeví jako demokracie ve spárech nacismus je obrazem počestných fašistů, kteří odolávají zkorumpovaným židům.(17.11.2010)

Seriál mě natolik vtáhnul do děje, že musel jsem sledovat alespoň 3 díly denně. Seriál WALKING DEAD je pro mě tak trochu vysněný sen, který jsem si přál po zhlédnutí ÚSVIT MRTVÝCH a REC. 28 dní poté Darabontův WALKING DEAD strčí do kapsy. Působivé napětí v každém díle. Vztahy a konflikty mezi postavami jsou výborné a k nakousnutí (jako chodec do potravy). Kdo se rád dívá na zombie a akce v plném rozsahu hororového prostředí s napětím na maximum, každodenním přežití a tísnivého strachu, kdy se možná budete v noci při sledování otáčet za své záda - ten nesmí zaváhat a musí Walking Dead zhlédnout, protože to opravdu stojí za to. Seriál, který se nezastaví ohledně sledovanosti, ale půjde nahoru k vysokému hodnocení a k velké oblíbenosti. A ta vyvražd'ovačka - mé gusto. Seriál, který chci, aby trval věčně a nikdy neskončil a je mi jedno jestli budou stejné kulisy, herecké obsazení, nebo kam bude příběh směřovat. ****************************** 1. Série 95%, 2. Série 90%, 3. Série 70%.(14.3.2012)

Jak se tak momentálně ploužím po světě, sípu, chroptím, teče ze mě, vrávorám v nekoordinovaných pohybech, místo řeči ze mě vychází chrčivé bublání a zahlédnout se v nablýskané výloze obchodu je ještě děsivější zážitek než obvykle, je mi docela záhadou, že mi zatím místo antibiotik nikdo nenabídnul perforovat lebku kulkou či šípem, rozmašírovat ji tupým předmětem nebo nadělat z mého (snad) mozku fašírku sečnou zbraní. Seriál má svá hluchá místa, ale celkově se Darabont zase pochlapil a ukázal, že ne nadarmo patří k mým nejoblíbenějším režisérům. Seru na to, jedu domů chcípnout - do té doby žádám kolemjdoucí, aby drželi své brokovnice, kuše, pistole, ostřelovačky, mačety, basebalky a kladiva dál od té ošklivé boule, co mám na krku. 79%(27.9.2012)

• - Seriál se sice natáčel v Atlantě a jejím okolí, poloha jednotlivých lokalit ovšem skutečnosti  neodpovídá. Příkladem budiž městečko Senoia - natáčely se zde epizody z prostředí Alexandrijské komunity (pátá série), přičemž jen o několik desítek metrů dále se nachází ulice, jež posloužila jako exteriér pro natáčení scén z Woodbury (třetí série). (-bad-mad-wolf-)

• - Spoiler: Poté, co Andrea (Laurie Holden) ve 2. sérii omylem střelila Daryla (Norman Reedus), byli fanoušci pobouřeni a posílali herečce výhružky smrti.

(s.m.43.)

• - V první sérii, která se z větší části odehrává v okolí Atlanty, je mnoho záběrů, na kterých jsou vidět rozsáhlá pohoří. Ve skutečnosti je oblast kolem Atlanty téměř plochá. Jediná "hora" v okolí je Stone Mountain s výškou 251 m a nadmořskou výškou 514 m. (Brody01)