Živí mrtví (TV seriál)

TWD

(neoficiální název)

Walking Dead

Horor / Thriller / Drama

USA, 2010 - 2018, 86 h 26 min (Minutáž: 118x45 min)

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks), Charlie Adlard (komiks)

Bear McCreary

Andrew Lincoln, Chandler Riggs, Norman Reedus, Melissa McBride, Lauren Cohan, Danai Gurira, Steven Yeun, Alanna Masterson, Sonequa Martin-Green, Josh McDermitt, Christian Serratos, Seth Gilliam, Ross Marquand, Lennie James, Emily Kinney, Michael Cudlitz, Scott Wilson, Austin Amelio, Sarah Wayne Callies, Laurie Holden, Tom Payne, Katelyn Nacon, Jeffrey Dean Morgan, Xander Berkeley, Chad L. Coleman, Austin Nichols, Steven Ogg, Jon Bernthal, David Morrissey, IronE Singleton, Lawrence Gilliard Jr., Jeffrey DeMunn, Michael Rooker, Emma Bell, Brighton Sharbino, Lew Temple, Madison Lintz, Jose Pablo Cantillo, Dallas Roberts, Noah Emmerich, Michael L. Covington, Pruitt Taylor Vince, Phillip DeVona, Jeremy Ambler, Amanda Dyar, Michael Raymond-James, Jeryl Prescott, Andrew Rothenberg, Juan Gabriel Pareja, Dave R. Watkins, Noah Lomax, Troy Faruk, Jackey Hall, Theodus Crane, Vincent M. Ward, Nick Gomez, Alexa Nikolas, Melissa Ponzio, Kyle Gallner, Vincent Martella, Juliana Harkavy, Audrey Marie Anderson, Kirk Acevedo, Meyrick Murphy, Enver Gjokaj, Danny Vinson, Sunkrish Bala, Kerry Condon, Daniel Thomas May, Travis Love, Lindsay Abernathy, Markice Moore, Michael Zegen, Santiago Cirilo, Jeff Kober, Brina Palencia, Addy Miller, Neil Brown Jr., Kyla Kenedy, Mike Mayhall, Marcus Hester, Keith Brooks, Keisha Castle-Hughes, Christine Woods, Teri Wyble, Victor McCay, Andrea Moore, Justin Evangelista, E. Roger Mitchell, Adam Minarovich, John Carroll Lynch, Davi Jay, J.D. Evermore, Merritt Wever, Benedict Samuel, Christopher Berry, Vanessa Cloke, Ethan Embry, Lance Tafelski, Labrandon Shead, Alec Rayme, Jordan Woods-Robinson, Laura M. Beamer, Beth Keener, Jay Huguley, Kenric Green, Jonathan Kleitman, Liz E. Morgan, Christine Evangelista, Andrew J. West, Owen Harn, Gale Anne Hurd, Chris Coy, Erik Jensen, Cullen Moss, Maximiliano Hernández, Christopher Matthew Cook, Rico Ball, Ian Scott, Ted Huckabee, Dahlia Legault, Aldis Hodge, Michael Harding, Cameron Deane Stewart, Irene Ziegler, Julio Cedillo, Gary Weeks, Lawrence Kao, Emma Bell (vyp.), Andrew Rothenberg (vyp.), Jeryl Prescott (vyp.), Dave Davis, Alex Van, Alexandra Breckenridge, Tovah Feldshuh, Jason Douglas, Austin Abrams, Ann Mahoney, Justin Miles, Michael Traynor, Claire Bronson, Elena Sanchez, David Silverman, Darin Cooper, James Chen, R. Keith Harris, Kimberly Leemans, Sherry Richards, Noel Gugliemi, Steve Warren, Linds Edwards, James Allen McCune, Jane McNeill, Kelley Davis, Deja Dee, Mandi Christine Kerr, Brody Rose, Karen Ceesay, Brett Gentile, Justin Kucsulain, Jeremy Palko, Ilan Srulovicz, Peter Luis Zimmerman, Major Dodson, Alicia Witt, Jeananne Goossen, Rus Blackwell, Jimmy Gonzales, Jill Jane Clements, Carlos Aviles, Ian Casselberry, Stuart Greer, Daniel Newman, Donzaleigh Abernathy, Ricky Wayne, Khary Payton, Tyler Chase, Elizabeth Ludlow, Briana Venskus, Sydney Park, Mimi Kirkland, Deborah May, Logan Miller, Autumn Dial, Elyse DuFour, Pollyanna McIntosh, Joshua Mikel, Thomas Francis Murphy, Kerry Cahill, Jayson Warner Smith, Sabrina Gennarino, Macsen Lintz, Cooper Andrews, Carlos Navarro, Karl Makinen, Mike Seal, Lindsley Register, Stephen Jones, Chad L. Coleman (a.z.), Tyler James Williams, Emily Kinney (a.z.), Viviana Chavez, Joshua Hoover, Brandon Fobbs, Chloe Aktas, Aerli Austen, Tim Parati, Nadine Marissa, Corey Hawkins, Jaqueline Fleming, David Silverman, Griffin Freeman, Robin Lord Taylor, Tate Ellington, Denise Crosby, Tyler J. Shaw, Jesse C. Boyd, Anniston Price, Tinsley Price, Kyle Clements, Avi Nash, Traci Dinwiddie, Callan McAuliffe, Lee Norris, Jason Davis, Sean Freeland, Jason Burkey, Cuyle Carvin, Charles Halford, Jon Eyez, Jose Miguel Vasquez, Ciera Payton, Elijah Marcano, Nicole Barrett, Adam Hicks, Ricky Russert, Jan Harrelson
  • gudaulin

Nefunguje to na mě. Nefunguje to na mě ani za mák, stejně jako všechno, co vychází a napodobuje dílo George A. Romera a jeho legendární Úsvit mrtvých. Romero totiž svým ovečkám, pardon, zombíkům nadělil vlastnosti, které jim bohužel nedávají velkou naději na existenci v nepřátelském světě, kde by byli vystaveni konkurenčnímu tlaku. V přírodě totiž nevítězí ten vyšší, těžší nebo silnější, ale ten chytřejší. V reálném světě by nebozí zombie byli velice záhy brutálně zmasakrováni živými lidmi, kteří přes civilizační tlak posledních století v sobě stále uchovávají byť schovanou pudovou agresivitu, kterou si vybíjejí tu lovem, tu nejrůznějšími hrami, tu válečným tažením. Obrovské zbrojní arzenály armád, bezpečnostních složek, ale i nejrůznějších pošuků, co se připravují na soudný den, by jejich počet v krátké době zredukovaly směrem k nule. Pokud se zombie žánr nepojme jako parodie nebo zásadním způsobem nemodifikuje, tak se s ním prostě míjím. Mimochodem, je docela zajímavé, jak americký filmový průmysl miluje konce civilizace z důvody invaze zombies. Umím si představit desítky zcela reálných civilizačních kolapsů, které se nikdo nenamáhá převést na filmové plátno, a tyhle blbinky se chrlí jedna za druhou. A ještě jedno bych speciálně Darabontovi vytkl, i když jde spíš o práci scénáristy - Darabont pojal svůj příběh spíš jako líčení přežívání izolované komunity uprostřed nepřátelského světa. Kdyby k takovému kolapsu opravdu došlo, mám pocit, že bych měl úplně jiné starosti a používal úplně jiné výrazové prostředky a dělal úplně jiné věci než seriáloví hrdinové. Zkoukl jsem první tři díly a poté závěrečnou epizodu 2. série a s bolestí jsem konstatoval, že jsem jako ostatně často velmi dobře vystihl, kam se to bude celé vyvíjet včetně vývoje postav. Celkový dojem: 45 %.(9.1.2013)

Na jednej strane som si seriál zamiloval, na druhej stále nadávam na tú seriálovú rozťahanosť. Nezvyknem sa na seriály viazať, zvlášť nie na nekonečné série, ale horory a zombíkov môžem kedykoľvek. Zhltol som všetky tri série, každý večer po 3-4 diely. Seriál ponúka vždy v prvom rade dobre prekreslenie postáv a ich charakterov. V prvej a druhej sérii výborne fungujú napäté vzťahy medzi postavami - boj Ricka a Shana o vedúceho skupiny a Rickovu manželku. Osobne som si najviac zamiloval postavu Darylla(motorkár s kušou), ktorý síce v úvode nevyzeral príliš sympaticky, ale časom sa z neho stáva nepostrádateľný člen týmu. Jeho brat, ktorého hraje M. Rooker je tiež dobrá postava. Ocenil by som viac záberov opusteného veľkomesta, no chápem, že by to projekt výrazne predražilo. Zostrihať to tak na 20 dielov, to by bola jazda. Po tretej sérii už však začínam mať dojem, že sa to vlečie a už to nie je ono. 4. SÉRIA - 50%. je fakt iba nudná výplň. V tej väznici to už začalo byť poriadne nudné, zmenu som privítal, ale to som ešte netušil ako sa budú všetky postavy motať a blúdiť po lesoch. Myslím, že 4. sériou by to malo skončiť. Prestalo ma to baviť. 5. SĚRIA- začína sa to točiť v bludnom a nudnom kruhu. Už to nesledujem s chuťou ako prvé 2 série, ale už len znechutene nadávam a sledujem ako zo seriálu vzniká telenovela. Ešte jedna taká nudná séria a uberám na celkovom hodnotení. Už ma to fakt nebaví. 70%.(29.3.2013)

• Isherwood

První díl nadhodí celou vizi a pak se skupinka přeživších vydá dále. A mezitím se čtyři díly nic nestane! Pouze pilot, nabitý emocemi jako Remington ´870, a finále, které přinese něco nového, jsou lehce nadprůměrné, zbylé díly nekoukatelná nuda. To, co tvrvá hodinu, by šlo sfouknout za poloviční čas. Zpětně si nedokážu vybavit, o čem to bylo, když se rodinné rozmíšky vyřeší během chviličky a rozstřelování dokonalých (fenomenální maskérská práce!) zombíků zabírá minimum času. Tak řídký děj by neutáhl ani celovečerák, ne tak šestidílnou sérii. Vlastně jsem to sledoval proto, že jsem čekal na ‚něco‘. Největší past na televizního diváka za hodně dlouhou dobu. Ten divácký úspěch v zámoří je mi záhadou, každopádně chápu, proč v přípravné fázi na druhou sezonu Darabont vyházel všechny scénáristy, byť je mi její vznik vlastně docela putna.(7.12.2010)

• Renton

Creator: Frank Darabont .. Hodnotím - po první sérii – nízko. Ovšem nikoliv z vyšší rezistence vůči hororovému tématu, jak mi bývá občas u tohoto žánru podsouváno (navíc zombie tématiku mám ze subžánrů hodně rád), ale protože tento seriál je neskutečně utahaný, bez výrazných nápadů a s tím koresponduje hodně častá nuda. Nezachrání to ani postavy, protože jsou nevěrohodné a do úst jim jsou cpány občas vyloženě banální morality. Upřímně, nebyl jsem nadšen ani prvním dílem, který sesbíral hype body zejména za položku režisér (Darabont je hold pořád jméno, co budí zájem a zaslepuje zdravou soudnost), ale jinak byl jen neméně vleklou a neoriginální kopií témat již jinde viděných (zejména v rozjezdu téměř variací filmů 28 dnů poté). Pak to šlo spíše dolů a únik, zobrazený v poslední epizodě, si tvůrci mohli klidně nechat a jen vygradovat fatalitu osudu zúčastněných, protože je to jen tupé otevírání vrátek (prostě se jen odjelo někam - navíc žádný podstatný cliffhanger nepřišel s tím, že příště tak může přijít cokoliv - další nudná planina za jiným městem, další příchozí postavy z něj, další útrapné střílení do hlav, další bunkr, vojáci, naděje, lék, bla, bla..) pro další sérii. A není moc nadějí, že bude lepší. _ Vyhazov scénáristů neberu jako spásné řešení, sám Darabont si taky něco odpsal, takže by si měl zamést i před svým tvůrčím prahem! Update 11.8.2011. ___ Být to uzavřená minisérie, tak bych hodnotil mnohem shovívavěji a přimhouřil oko nad slabším scénářem, který místy své kouzlo měl, jenže s přepsáním finále, které otevírá širé silnice pro další sérii, musím zatím nekompromisně do spodních vod. _____ Druhá série odstartuje sračkoidně a bez jakýchkoliv změn k lepšímu. Už po první epizodě se seriálem končím...(6.12.2010)

První tři série a půlku čtvrté je to většinou velmi dobré. Ze všech současných seriálů, s nimiž jsem měl tu čest, mi tento připadal nejlepší. Poté následují rozpačité dojmy z úpadku. Ty napravuje až Terminus, kterým se zabývá poslední díl čtvrté a první díl páté série. Po celý zbytek páté řady jde kvalita do kytek a první půlka šesté je místy až zoufalá (Alexandrie). Několik posledních epizod je však návratem starého dobrého Walking Dead a naděje na důstojné pokračování jsou opět vysoké. Sedmou sérií se bohužel Walking Dead dostává na dno. Z každé epizody je podstatných tak 10 - 20 minut, zbytek je obludně zbytečná vata. K tomu nelze nepřipočítat hrozné digitální efekty a přemnožení nezajímavých postav.(15.2.2014)

• Laurie Holden

• - Spoiler: Postava Sophia (Madison Lintz) v komiksu nezemře, zatímco v seriálu ano. (Axarus)

• - Ve 14. epizodě 4. série, kdy jde Tyrees (Chad Coleman) zabít chodce na kolejích, mění se v jednotlivých záběrech poloha stromu, ležícího na kolejích. (Jirka_Globus)

• - Hra, kterou hraje Eugene (Josh McDermitt) ve Svatyni, se jmenuje Yar's Revenge, hraje ji na konzoli Atari 2600. (Axarus)