Živí mrtví (TV seriál)

The Walking Dead

Walking Dead

Horor / Thriller / Drama

USA, 2010 - 2017, 74 h 18 min (Minutáž: 67x45 min)

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks), Charlie Adlard (komiks)

Bear McCreary

Andrew Lincoln, Norman Reedus, Steven Yeun, Chandler Riggs, Danai Gurira, Melissa McBride, Chad L. Coleman, Lennie James, David Morrissey, Jon Bernthal, Larry Gilliard Jr., Jeffrey DeMunn, Michael Rooker, Emma Bell, Sonequa Martin-Green, Michael Cudlitz, Lauren Cohan, Emily Kinney, Scott Wilson, IronE Singleton, Brighton Sharbino, Lew Temple, Madison Lintz, Jose Pablo Cantillo, Dallas Roberts, Noah Emmerich, Michael L. Covington, Pruitt Taylor Vince, Phillip DeVona, Jeremy Ambler, Amanda Dyar, Michael Raymond-James, Jeryl Prescott, Andrew Rothenberg, Juan Gabriel Pareja, Dave R. Watkins, Noah Lomax, Troy Faruk, Jackey Hall, Theodus Crane, Vincent M. Ward, Nick Gomez, Alexa Nikolas, Melissa Ponzio, Kyle Gallner, Vincent Martella, Juliana Harkavy, Alanna Masterson, Audrey Marie Anderson, Kirk Acevedo, Meyrick Murphy, Enver Gjokaj, Danny Vinson, Sunkrish Bala, Kerry Condon, Daniel Thomas May, Travis Love, Lindsay Abernathy, Markice Moore, Michael Zegen, Santiago Cirilo, Josh McDermitt, Jeff Kober, Christian Serratos, Brina Palencia, Addy Miller, Neil Brown Jr., Kyla Kenedy, Mike Mayhall, Marcus Hester, Keith Brooks, Keisha Castle-Hughes, Christine Woods, Teri Wyble, Victor McCay, Andrea Moore, Justin Evangelista, E. Roger Mitchell, Adam Minarovich, John Carroll Lynch, Davi Jay, J.D. Evermore, Merritt Wever, Benedict Samuel, Christopher Berry, Vanessa Cloke, Tom Payne, Jeffrey Dean Morgan, Katelyn Nacon, Ethan Embry, Lance Tafelski, Labrandon Shead, Alec Rayme, Jordan Woods-Robinson, Laura M. Beamer, Beth Keener, Jay Huguley, Kenric Green, Jonathan Kleitman, Liz E. Morgan, Christine Evangelista, Austin Amelio, Andrew J. West, Owen Harn, Gale Anne Hurd, Chris Coy, Erik Jensen, Cullen Moss, Maximiliano Hernández, Christopher Matthew Cook, Rico Ball, Ian Scott, Ted Huckabee, Dahlia Legault, Aldis Hodge, Michael Harding, Cameron Deane Stewart, Irene Ziegler, Julio Cedillo, Gary Weeks, Lawrence Kao, Emma Bell (vyp.), Andrew Rothenberg (vyp.), Jeryl Prescott (vyp.), Dave Davis, Alex Van, Alexandra Breckenridge, Ross Marquand, Austin Nichols, Tovah Feldshuh, Jason Douglas, Austin Abrams, Ann Mahoney, Justin Miles, Michael Traynor, Claire Bronson, Elena Sanchez, David Silverman, Darin Cooper, Xander Berkeley, James Chen, R. Keith Harris, Kimberly Leemans, Sherry Richards, Sarah Wayne Callies, Noel Gugliemi, Steve Warren, Linds Edwards, James Allen McCune, Jane McNeill, Kelley Davis, Deja Dee, Mandi Christine Kerr, Brody Rose, Karen Ceesay, Brett Gentile, Justin Kucsulain, Jeremy Palko, Ilan Srulovicz, Peter Luis Zimmerman, Major Dodson, Alicia Witt, Jeananne Goossen, Rus Blackwell, Jimmy Gonzales, Jill Jane Clements, Carlos Aviles, Ian Casselberry, Stuart Greer, Daniel Newman, Steven Ogg, Donzaleigh Abernathy, Ricky Wayne, Khary Payton, Tyler Chase, Elizabeth Ludlow, Briana Venskus, Sydney Park, Mimi Kirkland, Deborah May, Logan Miller, Autumn Dial, Elyse DuFour, Pollyanna McIntosh, Joshua Mikel, Thomas Francis Murphy, Kerry Cahill, Jayson Warner Smith, Sabrina Gennarino, Macsen Lintz, Cooper Andrews, Carlos Navarro, Karl Makinen, Mike Seal, Lindsley Register, Stephen Jones, Chad L. Coleman (a.z.), Tyler James Williams, Emily Kinney (a.z.), Viviana Chavez, Joshua Hoover, Brandon Fobbs, Chloe Aktas, Aerli Austen, Tim Parati, Nadine Marissa, Corey Hawkins, Jaqueline Fleming, David Silverman, Griffin Freeman, Seth Gilliam, Robin Taylor, Tate Ellington, Denise Crosby, Laurie Holden

Nejhorší svinstvo, který můžete provést filmové postavě, je, že ji přesunete do jiného žánru. Brolina z Tahle země není pro starý, veterána z vietnamské války, kterou americká média přirovnávala k dobývání Západu, přesunuli Coeni z westernu do thrilleru, kde mu žádná z westernových postav jako šerif a jeho kolegové nemohla přijít na pomoc. Tady zas policajt opustil policejní thriller a octl se nedobrovolně v zombie filmu. Na druhou stranu této skutečnosti vděčí za to, jak je pěkně vyobrazen. Kdykoliv se policajt octne na plátně, dopadne buď jako pohádkově zidealizovanej SNBák Zeman, anebo jako drsně fašistickej Harry Eastwood. Svět Walking Dead představuje ovšem něco jako návrat k pre-moderní civilizaci bez základních koordinát, v němž může policie znovu nabýt neutrality. Takový post-apo svět si pochopitelně žádá dokumentární styl, nakroucený ideálně na 16mm film, ke kterému tvůrci sáhli jednak proto, že digitální kamery jsou možná vhodný do tmy, jak nás učí Mann nebo Fincher, ale mají rezervy za dne (reprodukce pleťovek, rozsahu jasů, podání barevných odstínů a záznam rychle se pohybujících objektů je u filmového negativu bezkonkurenčně lepší), druhak je Darabont znám coby fanoušek Romera a pokračuje v triádě vepsané přímo do názvu jeho snímků „noc – úsvit – den“ a točí výhradně za světla a za třetí si v duchu mistra zakládá na tom ukázat, že ti, kteří přežili, mohou být nebezpečnější než samotní zobmies. Proto jsou stížnosti, které padají ohledně toho, že tu zombíci s každým dalším dílem vyklízejí pole, nespravedlivý, protože přeživší lidé tu jsou zombíci. A zombíci zase lidé, tvůrci jim nakonec věnují velkou péči, dělal na nich legendární Nicotero, a v záběrech, kde se komíhají, je kvůli nim uměle navýšeno zrno, což nám připomíná některé herce, kteří mají ve smlouvě zakotveno, že na sto minutový film připadne minimálně dvacet detailů jejich hezké tvářičky. Obdobnou zprávu, analogickou k prohození sil dobra a zla ve Walking Dead, k nám vysílá slavný muzikál Za zvuků hudby o skupince demokratických Rakušáků odolávajících nacistické okupaci, ovšem podíváme-li se na film blížeji, neunikne nám v Rakušácích semínko provinciálních fašistů spjatých s hroudou a folklórem a v Nacistech, kteří nejsou zastoupeni vojáky, ale jako manažeři či byrokrati pokuřující drahé cigarety, zahlédneme karikaturu kosmopolitních, dekadentních židů – co se jeví jako demokracie ve spárech nacismus je obrazem počestných fašistů, kteří odolávají zkorumpovaným židům.(17.11.2010)

Start na Halloween, tak s chutí do toho - budu komentovat postupně epizodu od epizody a případně takhle aktuálně upravovat hodnocení celku. E01 "Days Gone Bye"/ Příběh začínáme rovnou z perspektivy postřeleného policisty Ricka, který se po nějaké době vzbudí v nemocnici, když už je zombie takover dokonán (28 DAYS LATER...). Pomalu se seznamujeme se žalostným stavem prázdného okolního světa, v němž se povalují mrtví, potácejí nemrtví a sem tam ukrývají nějací ti přeživší. Hezký - pár zombí kusů rozhodně stojí za to (zvlášť ten rozpůlený ohyzdňák), rozjíždí se to pomalu, ale jistě. Jelikož mi to přijde jako mix všeho, co už jsem viděl, doufám v nějakou tu originalitu nebo alespoň svižnější zábavu či zajímavější/působivější dění. Ale jo, vypadá to slibně. E02 "Guts"/ Paráda, začínám se bavit podle očekávání. Rick naráží na skupinu trosečníků a nenažraný zombies všude kolem. E03 "Tell It to the Frogs"/ Tenhle díl byl hlavně o mezilidských vztazích a to jako ne že nezajímavě. Ohlasy typu "dyť se kurva celou dobu nic nedělo" bych bral s rezervou, i když akční to teď pro změnu zase moc nebylo. Ale zatím všechno v pohodě. P.S. Ale sere mě postava Lori, škoda že podle mě asi hned tak nezařve. E04 "Vatos"/ Další celkem zajímavý vývoj, na scénu nastupují gangsteři a zombíci útočí (zase je tu pár hezkých kusů). Zrak mi to sice pořád nevytírá, ale začíná mi vadit, že je každý díl tak rychle pryč a navíc zbývají už jen dva. E05 "Wildfire"/ Tohle je naopak slabý díl. Nuda místo náběhu na strhující finále a Rick je čím dál nemastnější neslanější. Až posledních 5 minut bylo docela zajímavých. (jedna pěkná momentka) E06 "TS-19"/ (SPOILER) Ideální úkryt se mění ve zkurvenou bum-bum past, (/SPOILER) a finálních 15 minut série tak nějak kompenzuje ten jinak slabý dojezd. Doslov: WALKING DEAD není ničím extrovní seriál (jak mnozí doufali že bude), ale docela jsem si ho užil. Možná by bodlo víc akce a hororu, zkrátka o něco svižnější děj. Nebudu teď trpět nedočkavostí, ale na další sezónu rád podívám. Kéž by někdo vyměnil hlavního hrdinu za charismatičtějšího a víc badass týpka, plus vypudil tu jeho ženu... Hodnocení 1. série - 7,5/10.(2.11.2010)

Seriál mě natolik vtáhnul do děje, že musel jsem sledovat alespoň 3 díly denně. Seriál WALKING DEAD je pro mě tak trochu vysněný sen, který jsem si přál po zhlédnutí ÚSVIT MRTVÝCH a REC. 28 dní poté Darabontův WALKING DEAD strčí do kapsy. Působivé napětí v každém díle. Vztahy a konflikty mezi postavami jsou výborné a k nakousnutí (jako chodec do potravy). Kdo se rád dívá na zombie a akce v plném rozsahu hororového prostředí s napětím na maximum, každodenním přežití a tísnivého strachu, kdy se možná budete v noci při sledování otáčet za své záda - ten nesmí zaváhat a musí Walking Dead zhlédnout, protože to opravdu stojí za to. Seriál, který se nezastaví ohledně sledovanosti, ale půjde nahoru k vysokému hodnocení a k velké oblíbenosti. A ta vyvražd'ovačka - mé gusto. Seriál, který chci, aby trval věčně a nikdy neskončil a je mi jedno jestli budou stejné kulisy, herecké obsazení, nebo kam bude příběh směřovat. ****************************** 1. Série 95%, 2. Série 90%, 3. Série 70%.(14.3.2012)

• Tom Hardy

Uf, tolik otravných klišé a vaty jsem v jednom seriálu neviděl už dlouho. Na každý díl padá jeden originální moment (první díl má tank, druhý pochod mezi mrtvými, třetí ruku, čtvrtý masakr v lese, pátý loučení se sestrou a šestý pravdu o T19) a tunu pitomého chování a natahování již tak dlouhých scén. Fakt, že už každý druhý zombie film/seriál vykrádá úvodem Den Triffidů rovnou přecházím. Ale opravdu musí být „nezvykle“ hlavní krysou nejlepší přítel? Tradičně se musela objevit skupinka debilů, která těsně splněním úkolu (v tomhle případě získání tašky) zadělá na nový problém? Vážně byla nápaditost tvůrců tak malá, že se hned dvakrát pokusili dolovat emoce sprchou? A maximální palec dolů za nejblbější využití působivého tracku ze Sunshine – dát to do pozadí scény, kdy se jen jede autem, to už zavání tvůrčí krizí. Skvělé masky, obstojné obsazení, výborný vizuál, jeden dobrý nápad na díl a děje tak stěží na celovečerní film. Podobně blbě nafouknuté, jako tematicky spřízněné Jericho…(14.3.2011)

Na to akú ma komiksový Walking Dead mohutnú fanúšikovskú základňu a aké priaznivé ohlasy zbiera je až prekvapivé, že sa v zásade pohybuje v klasických mantineloch zombie subžánru. Originalita teda takmer žiadna ale zase sa môže oprieť o realisticky písané postavy, ktoré sú aj v popredí na úkor akcie. A to možno až príliš, prešlapovania na mieste je viac, než by bolo vhodné a väčší ťah na bránku by naisto neuškodil. Aby sa stal Darabontov počin plnohodnotným hitom a naozaj kvalitným seriálovým počinom, ktorý dokaže uspokojiť aj nečitateľov predlohy, mu ešte niečo chýba ale zábava to napriek tomu je a občas dôjde aj na nejaký originálny nápad. 70%(7.12.2010)

• Laurie Holden

• - Spoiler: Medzi seriálom a komiksom, z ktorého vychádza, môžeme nájsť pár rozdielov, ako napríklad: Daryl (Norman Reedus) v komikse nie je, Guvernéra (David Morrissey) zabila Lilly (Audrey Marie Anderson), namiesto Hershla (Scott Wilson) si jeho smrť vytrpel Tyreese (odseknutie hlavy), Tyreese (Chad L. Coleman) aj Hershel zomreli pri okupácií väznice a taktiež Guvernér stratil v komikse ľavé oko a pravú ruku, zatiaľ čo v seriáli len pravé oko. Rick (Andrew Lincoln) má v komikse 29 rokov, kým v seriáli 36 a Abraham Ford (Michal Cudlitz) je ľavák, kým v komikse je pravák. (BaffoSK)

• - Make-up Carlova (Chandler Riggs) poraněného oka trval téměř 9 hodin. (willy1)

• - Stanice HBO vysílání seriálu Živí mrtví odmítla, vedení se obávalo, že to bude příliš agresivní seriál. (DaNikzz)