Živí mrtví (TV seriál)

TWD

(neoficiální název)

Walking Dead

Horor / Thriller / Drama

USA, 2010–2020, 110 h 58 min (Minutáž: 40–90 min)

Tvůrci:

Frank Darabont

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks), Charlie Adlard (komiks)

Bear McCreary

Andrew Lincoln, Chandler Riggs, Norman Reedus, Melissa McBride, Lauren Cohan, Danai Gurira, Steven Yeun, Alanna Masterson, Sonequa Martin-Green, Josh McDermitt, Christian Serratos, Seth Gilliam, Ross Marquand, Lennie James, Emily Kinney, Michael Cudlitz, Scott Wilson, Austin Amelio, Sarah Wayne Callies, Laurie Holden, Tom Payne, Katelyn Nacon, Jeffrey Dean Morgan, Xander Berkeley, Chad Coleman, Austin Nichols, Steven Ogg, Jon Bernthal, David Morrissey, Irone Singleton, Lawrence Gilliard Jr., Jeffrey DeMunn, Michael Rooker, Emma Bell, Brighton Sharbino, Lew Temple, Madison Lintz, Jose Pablo Cantillo, Dallas Roberts, Noah Emmerich, Michael L. Covington, Pruitt Taylor Vince, Phillip DeVona, Jeremy Ambler, Amanda Dyar, Michael Raymond-James, Jeryl Prescott, Andrew Rothenberg, Juan Gabriel Pareja, Dave R. Watkins, Noah Lomax, Troy Faruk, Jackey Hall, Theodus Crane, Vincent M. Ward, Nick Gomez, Alexa Nikolas, Melissa Ponzio, Kyle Gallner, Vincent Martella, Juliana Harkavy, Audrey Marie Anderson, Kirk Acevedo, Meyrick Murphy, Enver Gjokaj, Danny Vinson, Sunkrish Bala, Kerry Condon, Daniel Thomas May, Travis Love, Lindsay Abernathy, Markice Moore, Michael Zegen, Santiago Cirilo, Jeff Kober, Brina Palencia, Addy Miller, Neil Brown Jr., Kyla Kenedy, Mike Mayhall, Marcus Hester, Keith Brooks, Keisha Castle-Hughes, Christine Woods, Teri Wyble, Victor McCay, Andrea Moore, Justin Evangelista, E. Roger Mitchell, Adam Minarovich, John Carroll Lynch, Davi Jay, J.D. Evermore, Merritt Wever, Benedict Samuel, Christopher Berry, Vanessa Cloke, Ethan Embry, Lance Tafelski, Labrandon Shead, Alec Rayme, Jordan Woods-Robinson, Laura M. Beamer, Beth Keener, Jay Huguley, Kenric Green, Jonathan Kleitman, Liz E. Morgan, Christine Evangelista, Andrew J. West, Owen Harn, Gale Anne Hurd, Chris Coy, Erik Jensen, Cullen Moss, Maximiliano Hernández, Christopher Matthew Cook, Rico Ball, Ian Scott, Ted Huckabee, Dahlia Legault, Aldis Hodge, Michael Harding, Cameron Deane Stewart, Irene Ziegler, Julio Cedillo, Gary Weeks, Lawrence Kao, Emma Bell (vyp.), Andrew Rothenberg (vyp.), Jeryl Prescott (vyp.), Dave Davis, Alex Van, Alexandra Breckenridge, Tovah Feldshuh, Jason Douglas, Austin Abrams, Ann Mahoney, Justin Miles, Michael Traynor, Claire Bronson, Elena Sanchez, David Silverman, Darin Cooper, James Chen, R. Keith Harris, Kimberly Leemans, Sherry Richards, Noel Gugliemi, Steve Warren, Linds Edwards, James Allen McCune, Jane McNeill, Kelley Davis, Deja Dee, Mandi Christine Kerr, Brody Rose, Karen Ceesay, Brett Gentile, Justin Kucsulain, Jeremy Palko, Ilan Srulovicz, Peter Luis Zimmerman, Major Dodson, Alicia Witt, Jeananne Goossen, Rus Blackwell, Jimmy Gonzales, Jill Jane Clements, Carlos Aviles, Ian Casselberry, Stuart Greer, Daniel Newman, Donzaleigh Abernathy, Ricky Wayne, Khary Payton, Tyler Chase, Elizabeth Ludlow, Briana Venskus, Sydney Park, Mimi Kirkland, Deborah May, Logan Miller, Autumn Dial, Elyse DuFour, Pollyanna McIntosh, Joshua Mikel, Thomas Francis Murphy, Kerry Cahill, Jayson Warner Smith, Sabrina Gennarino, Macsen Lintz, Cooper Andrews, Carlos Navarro, Karl Makinen, Mike Seal, Lindsley Register, Stephen Jones, Chad Coleman (a.z.), Tyler James Williams, Emily Kinney (a.z.), Viviana Chavez, Joshua Hoover, Brandon Fobbs, Chloe Aktas, Aerli Austen, Tim Parati, Nadine Marissa, Corey Hawkins, Jaqueline Fleming, David Silverman, Griffin Freeman, Robin Lord Taylor, Tate Ellington, Denise Crosby, Tyler J. Shaw, Jesse C. Boyd, Anniston Price, Tinsley Price, Kyle Clements, Avi Nash, Traci Dinwiddie, Callan McAuliffe, Lee Norris, Jason Davis, Sean Freeland, Jason Burkey, Cuyle Carvin, Charles Halford, Jon Eyez, Jose Miguel Vasquez, Ciera Payton, Elijah Marcano, Adam Hicks, Ricky Russert, Jan Harrelson, Keith Hudson, Kinsley Isla Dillon, Adam Fristoe, Aaron Farb, Nicole Barré, Hakim Callender, Jayne Atkinson, Kim Ormiston, Misty Ormiston, Peggy Sheffield, Gina Morelli, Mark Ashworth, Derek Roberts, Finch Nissen, Colin Dennard, Cherie Gierhart, Marc Gowan, John Finn, Eric Hunter, Matt Lowe, Ryan Hurst, Zach McGowan, Brett Butler, Rhys Coiro, Nelson Bonilla, Eleanor Matsuura, Dan Fogler, Nadia Hilker, Cailey Fleming, Angel Theory, Lauren Ridloff, Matt Lintz, Matt Mangum, Tamara Austin, C. Thomas Howell, Jackson Pace, Kelley Mack, Joe Ando-Hirsh, Melissa Eastwood, Quandae Stewart, Maria Z. Wilson, Chloe Garcia-Frizzi, Anabelle Holloway, Gustavo Gomez, Samantha Morton, Sarah Wayne Callies (a.z.), Scott Wilson (a.z.), Tyler James Williams (a.z.), Lawrence Gilliard Jr. (a.z.), Tovah Feldshuh (a.z.), Cassady McClincy, Steve Kazee, Scarlett Blum, Javier Carrasquillo, Quinn Bozza, Ashlyn Stallings, Caroline Arapoglou, Benjamin Keepers, David Ury, Allie McCulloch, Kristin Erickson, Angus Sampson, Ben VanderMey, James Terriaca, Demeter Marczis, Rutina Wesley, Jessi Goei, Chris Hardwick, Caroline Duncan, Jason Kirkpatrick, Josh Ventura, Joey Simon, Elle Graham, Luke David Blumm, Brian Sheppard, Eric Mendenhall

Na jednej strane som si seriál zamiloval, na druhej stále nadávam na tú seriálovú rozťahanosť. Nezvyknem sa na seriály viazať, zvlášť nie na nekonečné série, ale horory a zombíkov môžem kedykoľvek. Zhltol som všetky tri série, každý večer po 3-4 diely. Seriál ponúka vždy v prvom rade dobre prekreslenie postáv a ich charakterov. V prvej a druhej sérii výborne fungujú napäté vzťahy medzi postavami - boj Ricka a Shana o vedúceho skupiny a Rickovu manželku. Osobne som si najviac zamiloval postavu Darylla(motorkár s kušou), ktorý síce v úvode nevyzeral príliš sympaticky, ale časom sa z neho stáva nepostrádateľný člen týmu. Jeho brat, ktorého hraje M. Rooker je tiež dobrá postava. Ocenil by som viac záberov opusteného veľkomesta, no chápem, že by to projekt výrazne predražilo. Zostrihať to tak na 20 dielov, to by bola jazda. Po tretej sérii už však začínam mať dojem, že sa to vlečie a už to nie je ono. 4. SÉRIA - 50%. je fakt iba nudná výplň. V tej väznici to už začalo byť poriadne nudné, zmenu som privítal, ale to som ešte netušil ako sa budú všetky postavy motať a blúdiť po lesoch. Myslím, že 4. sériou by to malo skončiť. Prestalo ma to baviť. 5. SĚRIA- začína sa to točiť v bludnom a nudnom kruhu. Už to nesledujem s chuťou ako prvé 2 série, ale už len znechutene nadávam a sledujem ako zo seriálu vzniká telenovela. Ešte jedna taká nudná séria a uberám na celkovom hodnotení. Už ma to fakt nebaví. 70%.(29.3.2013)

• Renton

Creator: Frank Darabont .. Hodnotím - po první sérii – nízko. Ovšem nikoliv z vyšší rezistence vůči hororovému tématu, jak mi bývá občas u tohoto žánru podsouváno (navíc zombie tématiku mám ze subžánrů hodně rád), ale protože tento seriál je neskutečně utahaný, bez výrazných nápadů a s tím koresponduje hodně častá nuda. Nezachrání to ani postavy, protože jsou nevěrohodné a do úst jim jsou cpány občas vyloženě banální morality. Upřímně, nebyl jsem nadšen ani prvním dílem, který sesbíral hype body zejména za položku režisér (Darabont je hold pořád jméno, co budí zájem a zaslepuje zdravou soudnost), ale jinak byl jen neméně vleklou a neoriginální kopií témat již jinde viděných (zejména v rozjezdu téměř variací filmů 28 dnů poté). Pak to šlo spíše dolů a únik, zobrazený v poslední epizodě, si tvůrci mohli klidně nechat a jen vygradovat fatalitu osudu zúčastněných, protože je to jen tupé otevírání vrátek (prostě se jen odjelo někam - navíc žádný podstatný cliffhanger nepřišel s tím, že příště tak může přijít cokoliv - další nudná planina za jiným městem, další příchozí postavy z něj, další útrapné střílení do hlav, další bunkr, vojáci, naděje, lék, bla, bla..) pro další sérii. A není moc nadějí, že bude lepší. _ Vyhazov scénáristů neberu jako spásné řešení, sám Darabont si taky něco odpsal, takže by si měl zamést i před svým tvůrčím prahem! Update 11.8.2011. ___ Být to uzavřená minisérie, tak bych hodnotil mnohem shovívavěji a přimhouřil oko nad slabším scénářem, který místy své kouzlo měl, jenže s přepsáním finále, které otevírá širé silnice pro další sérii, musím zatím nekompromisně do spodních vod. _____ Druhá série odstartuje sračkoidně a bez jakýchkoliv změn k lepšímu. Už po první epizodě se seriálem končím...(6.12.2010)

Sice finišuji teprve pátou řadu, ale pochvalný canc si prostě nemůžu nechat ujít. Poslední dobou jsem neviděl seriál, který by mě tak bavil. A to i přesto, že v mnohých dílech je tolik vaty, že bych si z toho mohl přifouknout svou visco matraci. I přesto, že čtvrtá řada zavání epizodností a pátá je z rozjezdu dost nudná. Ovšem i tak... Mně se to prostě tak strašně líbí! Okamžitě do topky s tím! Seriozní psaní dodám až po zhlédnutí všech řad.(4.7.2015)

ATMOSFÉRA - to především. Walking Dead je jako zázrakem seslaným z nebes. Přímo z božských rukou Franka Darabonta. Na převážnou většinu celkové stopáže mě pohltil tak úzkostlivý pocit napětí a strachu, že jsem v několika scénách zapomínal dýchat. Nepřeháním. Všechny zombie a hororové filmy (Já, legenda, Úsvit mrtvých, dokonce trochu i [REC]) vedle tohoto díla vypadají jako nemotorně se potácející batolata. Je neuvěřitelné, co dokáže jeden zručný režisér udělat s hororovým seriálem. Vážně, tento rok jsem zatím nebyl z ničeho tak paf: od prvního záběru po titulky (pilotu) rozhodně ne. Navíc s dalšími díly přibývají velice zdařilé dramatické linky přeživších... Jestli tempo nepoleví, máme tu bezesporu jeden z nej dramatických survival seriálů vůbec (polevilo trochu, ale WD je seriál hlavně o LIDECH, ne o zombies). *IN LOVE* 21.03.2012 - Tak já vám řeknu, jak Walking Dead vyšoupli z TOPky Fringe! Jednoduše... zatímco čtvrtá série příběhů o nadpřirozených jevech se už dobrou polovinu série plácá v bahně (přestávám sledovat) a vyčnívá tu jen pár výjimečných epizod, tak celá druhá sérka survival dramatu o zombících je nabitá energií. Až po okraj - a je jedno, že leckdy to je právě díky dialogům. Nepřijdou mi zdlouhavé ani nudné, ale naprosto úžasné, stejně jako celé dílo. Letím do shopu pro předlohu, a uvidíme se opět v říjnu!! UPDATE: Jako furt mě to po větší části epizod ze čtvrtý série hodně baví, ale dělám místo peckovýmu True Detective, už to není vončo.(3.11.2010)

,,Otče náš jenž jsi na nebesích, bdi nad námi v těchto bláznivých dnech“.... Přiznávám se bez kousnutí, že mě tenhle mix zombie filmů, kterej občas fakt neměl daleko k telenovele BAVIL! Hlavně okamžiky, kdy to mělo bejt napínavý! Náramný panoptikum úžasných hnusáků doplňuje optimistickej fakt, že není naděje. Jasně, hra na city šla mimo mě, to nefunguje. Spíš zdržuje. Taky moc sympatickejch hrdinů nepřežilo. Ale třeba se i tohle ve 2.sérii zlepší. Já věřím....dám 4*. NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že Sára z Prison Breaku hraje vykulený voči pořád nejlíp. 2.) Chci vidět zombíky papat koníka. 3.) Studuju na řezníka a probíráme ,,bourání“ člověka. 2.SÉRIE: BÝT ČI NEBÝT....(toť otázka).... /// Atlanta je pryč. Čeká je dlouhá cesta a ujetá vzdálenost nebude to nejdůležitější. Rick se neustále přesvědčuje, že bejt vůdce stojí za hovno a když se tvůrcům zdá, že je nuda, udělaj ze všech (na chvíli) idioty a hned je na co koukat. Sára se tváří čím dál víc jako píča (takže vlastně furt stejně, ať už dělá cokoliv) a všichni neustále omílaj dokola ty stejný sračky. Přestože je tu hodně věcí vyvolaných (jakoby) ,,uměle“, vyhrocený vztahy v ,,uzavřený“ komunitě ve světě plným zombíků se mi zdají zajímavější než v 1.sérii. Konečně nastává konec demokratickejch časů a já už se těším na prenatální vitamíny! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Vždycky jsem si přál ,,prohrábnout“ vyvrhnutýho chodce. 2.) Tvrdím, že většina by se měla podřídit menšině. 3.) Thx za titule ,,hlawoun“. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** Víte, že? Série vznikla podle komiksu Roberta Kirkmana a Tonyho Moora The Walking Dead? 3. SÉRIE ,,JDEME DO VÁLKY!“...... /// Dvě linie (blondýna Andrea a její story) a …. hele, vždyť jde jen vo to točit (zábavně!) válku se zombíkama. Do toho pár lidskejch sviní se solidním sporákem a spím či bdím … vono to všechno nakonec (aspoň chvíli) vypadá jako ,,Ztraceni“ (dvě komunity, strach o….atd, atd). Snaha tvořit neustálý napětí je fajn a taky se jim daří vzbuzovat emoce. Pěkně mě serou! Béčko, který mě (ještě furt) baví, i když jsem čekal větší finále. Ale stejně doufám, že budou mít co hrát i příště. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Furt tvrdím, že Černá mamba má bejt černá. 2.) Thx za titule ,,buráček“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ * /// 4.SÉRIE ,,…ALE AŽ NA TO PŘIJDOU, BUDOU SE CÍTIT PĚKNĚ HLOUPĚ.“ … ,,PŘIJDOU NA CO?“ … ,,ŽE SI ZAHRÁVAJÍ SE ŠPATNÝMI LIDMI...“ /// V první půlce lidi neválčej s lidma, ale s nákazou. Konec světa hold může mít spoustu podob, ale vždycky bude platit, že nejlepší přítel člověka je zbraň! Je to takový drsnější, bez (zbytečnejch) humanistickejch keců. A vůbec toho vykecávání tady moc není. Snad proto je to asi nejzajímavější série, která v první půlce těží ze zajímavý atmosféry a v tý druhý zase ze sounáležitosti k postavám či z dětskejch nápadů. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Přemejšlím, jakou zbraň si schovat na konec světa. 2.) Thx za titule ,,ACIN“ a ,,badboy.majkl“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * /// 5. SÉRIE: „BOJOVALI JSME, ABYCHOM SE DOSTALI AŽ SEM. A MUSÍME BOJOVAT DÁL…“ /// Chodící mrtví bojujou o naději. Série si udržuje nadstandard v napětí, akci a emocích, páč furt ještě (nejen mě) dokážou lidi překvapit. Výhodou tohohle seriálu je, že nemusej vymejšlet extra speciální zápletky. Prostě stačí, když „naši“ potkávaj sráče. V prostředku to sice trochu šlape vodu, ale nakonec (jako vždycky) s husinou po celým těle, čekám na další sérii. VŠICHNI UMŘETE! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zakládám osadu a nemůžu se rozhodnout, jestli přibrat živý nebo mrtvý. 2.) Thx za titule ,,ACIN“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ** /// 6.SÉRIE ,,VÁŠ SVĚT SE STANE O HODNĚ VĚTŠÍ…“ /// Tak jsem si myslel, že se na tom nedá nic dokurvit. Nechápu, proč se musej ty postavy po tom všem, co maj za sebou – chovat jako trapáci. Od strašáků (?) a akce se to posunulo víc k psychologii – takže tady snad všichni (naštěstí kromě zombíků) rozjímaj. Srát se s tím přestali až v devátým díle (a konečně někdo umírá)… Normální děj to má asi tak od 12týho dílu. Serou mě. Naplnit sérii vatou – aby ste to neprokoučovali! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Pacička pro štěstí se u nás dědí z mrtvoly na mrtvolu. 2.) Mý heslo je: Veškerej život je vzácnej!. 3.) Thx za titule „ACIN a Xavik6“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * /// 7.SÉRIE ,,JEN PROTLOUKAT SE NESTAČÍ. BUĎ MÍT VŠECHNO, NEBO NIC!...“ /// Sázka na sráče z předchozí série vychází. Vzbuzuje vztek a doufám, že budu moct na konci s radostí vydechnout… 3 příběhy (Rick, Maggie,… trochu Daryl), ale dlouho jedno a to samý. Tyran a jeho parta proti ostatním chudáčkům.Na druhou stranu – co jako maj furt vymýšlet, že? A pořádnej záporák je k nezaplacení. Takže zombíci hrajou druhý housle a naštěstí vod 10týho dílu začnou hrát lidi (kterým fandím) housle první… (nebo to aspoň seriálově začne vodsejpat!) /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * /// 8.SÉRIE PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(14.1.2011)

• Rus Blackwell

• - Spoiler: Postava Sophia (Madison Lintz) v komiksu nezemře, zatímco v seriálu ano. (Axarus)

• - Třetí série se původně měla odehrávat na střední škole. (Axarus)

• - Komiks, který četl Carl (Chandler Riggs) v 10. epizodě 6. série "The Next World" v lese, má název "Invicible", komiks od Roberta Kirkmana. (willy1)