Živí mrtví (TV seriál)

The Walking Dead

Walking Dead

Horor / Thriller / Drama

USA, 2010 - 2018, 86 h 2 min (Minutáž: 67x45 min)

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks), Charlie Adlard (komiks)

Bear McCreary

Andrew Lincoln, Chandler Riggs, Norman Reedus, Melissa McBride, Lauren Cohan, Danai Gurira, Steven Yeun, Alanna Masterson, Sonequa Martin-Green, Josh McDermitt, Christian Serratos, Seth Gilliam, Ross Marquand, Lennie James, Emily Kinney, Michael Cudlitz, Scott Wilson, Austin Amelio, Sarah Wayne Callies, Laurie Holden, Tom Payne, Katelyn Nacon, Jeffrey Dean Morgan, Xander Berkeley, Chad L. Coleman, Austin Nichols, Steven Ogg, Jon Bernthal, David Morrissey, IronE Singleton, Lawrence Gilliard Jr., Jeffrey DeMunn, Michael Rooker, Emma Bell, Brighton Sharbino, Lew Temple, Madison Lintz, Jose Pablo Cantillo, Dallas Roberts, Noah Emmerich, Michael L. Covington, Pruitt Taylor Vince, Phillip DeVona, Jeremy Ambler, Amanda Dyar, Michael Raymond-James, Jeryl Prescott, Andrew Rothenberg, Juan Gabriel Pareja, Dave R. Watkins, Noah Lomax, Troy Faruk, Jackey Hall, Theodus Crane, Vincent M. Ward, Nick Gomez, Alexa Nikolas, Melissa Ponzio, Kyle Gallner, Vincent Martella, Juliana Harkavy, Audrey Marie Anderson, Kirk Acevedo, Meyrick Murphy, Enver Gjokaj, Danny Vinson, Sunkrish Bala, Kerry Condon, Daniel Thomas May, Travis Love, Lindsay Abernathy, Markice Moore, Michael Zegen, Santiago Cirilo, Jeff Kober, Brina Palencia, Addy Miller, Neil Brown Jr., Kyla Kenedy, Mike Mayhall, Marcus Hester, Keith Brooks, Keisha Castle-Hughes, Christine Woods, Teri Wyble, Victor McCay, Andrea Moore, Justin Evangelista, E. Roger Mitchell, Adam Minarovich, John Carroll Lynch, Davi Jay, J.D. Evermore, Merritt Wever, Benedict Samuel, Christopher Berry, Vanessa Cloke, Ethan Embry, Lance Tafelski, Labrandon Shead, Alec Rayme, Jordan Woods-Robinson, Laura M. Beamer, Beth Keener, Jay Huguley, Kenric Green, Jonathan Kleitman, Liz E. Morgan, Christine Evangelista, Andrew J. West, Owen Harn, Gale Anne Hurd, Chris Coy, Erik Jensen, Cullen Moss, Maximiliano Hernández, Christopher Matthew Cook, Rico Ball, Ian Scott, Ted Huckabee, Dahlia Legault, Aldis Hodge, Michael Harding, Cameron Deane Stewart, Irene Ziegler, Julio Cedillo, Gary Weeks, Lawrence Kao, Emma Bell (vyp.), Andrew Rothenberg (vyp.), Jeryl Prescott (vyp.), Dave Davis, Alex Van, Alexandra Breckenridge, Tovah Feldshuh, Jason Douglas, Austin Abrams, Ann Mahoney, Justin Miles, Michael Traynor, Claire Bronson, Elena Sanchez, David Silverman, Darin Cooper, James Chen, R. Keith Harris, Kimberly Leemans, Sherry Richards, Noel Gugliemi, Steve Warren, Linds Edwards, James Allen McCune, Jane McNeill, Kelley Davis, Deja Dee, Mandi Christine Kerr, Brody Rose, Karen Ceesay, Brett Gentile, Justin Kucsulain, Jeremy Palko, Ilan Srulovicz, Peter Luis Zimmerman, Major Dodson, Alicia Witt, Jeananne Goossen, Rus Blackwell, Jimmy Gonzales, Jill Jane Clements, Carlos Aviles, Ian Casselberry, Stuart Greer, Daniel Newman, Donzaleigh Abernathy, Ricky Wayne, Khary Payton, Tyler Chase, Elizabeth Ludlow, Briana Venskus, Sydney Park, Mimi Kirkland, Deborah May, Logan Miller, Autumn Dial, Elyse DuFour, Pollyanna McIntosh, Joshua Mikel, Thomas Francis Murphy, Kerry Cahill, Jayson Warner Smith, Sabrina Gennarino, Macsen Lintz, Cooper Andrews, Carlos Navarro, Karl Makinen, Mike Seal, Lindsley Register, Stephen Jones, Chad L. Coleman (a.z.), Tyler James Williams, Emily Kinney (a.z.), Viviana Chavez, Joshua Hoover, Brandon Fobbs, Chloe Aktas, Aerli Austen, Tim Parati, Nadine Marissa, Corey Hawkins, Jaqueline Fleming, David Silverman, Griffin Freeman, Robin Taylor, Tate Ellington, Denise Crosby, Tyler J. Shaw, Jesse C. Boyd, Anniston Price, Tinsley Price, Kyle Clements

Co se týče letošní seriálové sezóny, tak ŽIVÍ MRTVÍ jsou zatím to nejlepší co se v televizi urodilo. Frank umí a ví jak na to. Naplňuje fantazie fanoušků žánru a ještě přidává prvky, které ve filmech o zombících nevídáme zrovna často, jako je třeba soucit a lítost (scéna s odpravením beznohé cyklistky, nebo černochova žena). Rozpočet je rozhodně vidět, člověk by neřekl, že jde o seriálovou produkci jak je všechno působivé. Vy co jste viděli MLHU už jste viděli jak dokonale Frank zvládá apokalyptické průjezdy krajinou a vězte, že tady jsou ještě lepší, protože všechno není skrýté v mlze. Finále v Atlantě je pak naprostá špička tohohle pilotu. Z hereckého obsazení jsme zatím poznali hlavně Andrewa Lincolna, který bezvadně padne do bot Ricka Grimese. Z ostatních jsme toho moc neviděli, tak se raději zdržím ukvapených závěrů. Nemůžu se dočkat druhého dílu. První série: Špica. Rozhodně ze seriálů co letošní sezónu odstartovali mě tenhle chytl nejvíc. Po bezvadném pilotu následuje šťavnatá akce prokládaná obyčejným přežíváním v rozpadlém světě. Scény se zombíky nejsou ani tak děsivé jako spíš realistické. O Rickovi jsem už mluvil a i když všichni zůčasnění hrají výborně vyzvedl bych Jona Bernthala, jehož Shane si mě v závěru hodně získal a Normana Reeduse, kterému Daryl Dixon prostě sedne. Finále nechalo dveře dokořán pokračování a já teď budu muset čekat rok, abych zjistil co mu to sakra pošeptal! Druhá řada: Čekání to bylo dlouhé, ale vyplatilo se. Bublající kotlík emocí, tak by se dala popsat tahle řada. Shane rychle vyrostl v moji nejoblíbenější postavu, hlavně díky tomu, že je katalizátorem dění. To on žene dopředu změny hlavních charakterů. První půle si staví základy pro gigantické finále, které má několik zásadních a ikonických momentů. Ze závěrečného přerodu celé skupiny a především Ricka mrazí. Přitom to bylo dlouho zapotřebí. V současné době nejlepší seriál v éteru. Tak sem s třetí řadou. Vězení čeká... Třetí řada: Prozatím jednoznačně nejlepší série. Přibylo dílů a atmosféra je hustá jako těsto na chleba. Hlavní hrdinové padají jako mouchy a to tak efektně, respektive silně, že se toho televize bude ještě dlouho vzpamatovávat. Psychicky zhroucený Rick je na míle vzdálený tomu hloupému optimistovy z první řady. Carl se mění ve vraždící mašinu, i dětská armáda v Africe má v sobě víc lidskosti. Daryl konečně potkává bratra a celé je to hodně emotivní. Hlavně se ale objevuje Guvernér. Je to božan, nejde ho nemít rád. David Morrissey pracuje s klaďáckou aurou, kterou vyzařuje a používá ji k manipulování a vraždění tak samozřejmě a bez debat ospravedlnitelně, že divák nemá problém uvěřit, že by jej lid města Woodbery nenásledoval. Závěr je trošičku nedořešený a upřímně řečeno moc do dalších dobrodružsví Ricka a jeho party nenavnazuje, ale stále je co vyprávět a kam se hnout. Slabí lidé jako jsem já,... to my jsme zdědili zemi. Upřímně, čtvrtá řada se táhne jako nudle a postrádá svěžest a emocionální hloubku těch předchozích, přesto jde o seriál, který se sledovat vyplatí, protože má tendenci často velice příjemně překvapit. O zombíky tu už moc nejde, kromě pár příležitostí, kde se můžou projevit je tu za hlavní padouchy lidská povaha a nemoc, která osazenstvo věznice pěkně protřídí. Největší problém téhle řady je farmář Rick. "Kam se poděl ten ujetý, bezcitný cvok?" ptá se zklamaný divák. No odpoví závěrečný díl a to velice uspokojivým způsobem. Terminus může znamenat mnohé, ale já doufám, že teď - když už konečně svědomí číslo dva natáhlo bačkory - začne zase pořádná zábava. Pátá řada: Rick je zpět, i mrazivá atmosféra v doupěti jedlíků, to příjde k duhu. Minulá série mě malinko zklamala, ale tady se jede od začátku na bezcitnou strunu. Putování do Washingtonu má grády a podslední díly patří zase k tomu nejlepšímu. Pěkně se karta otočila, škoda že se tvůrci báli přitlačit ještě trochu na pilu. Každopádně se znovu těším, možná i tomu spin-offu dám šanci.(20.10.2010)

po prvom diely zatiaľ spokojnosť, má to dobrú atmosféru a nádych drámy, 2 a 3časť sa dobre dopĺňajú, zombíci zatiaľ robia len krovie pri stupňujúcom sa dramate skupinky ľudí skrývajúcej sa v lese __pozrel komplet 1 a 2 sériu a celkom dobre sa to rozbehlo __na konci 6.séria to začne haprovať prílišnou banálnosťou__ /80%/(14.4.2012)

Už po prvním dílu sem si říkal, z čeho jsou všichni tak nadšeni, postapokalyptický svět byl sice vykreslen dobře, ale nijak překvapivě a úvod jakoby z oka vypadl dalším několika zombie filmům. To sem samozřejmě jako znalý předlohy odpustil, ale až na jednu scénu v prvním dílu mi to přišlo maximálně 4 hvězdičkové. No a další díly pak už byly jen nehorázna nuda až na pár výjimek a dva poslední díly, které se od komiksu odklonily úplně, už byly dost velká katastrofa. Chci prostě říct, že bych byl mnohem víc spokojený, kdyby se držely předlohy se všemi jejími pointami a všemi směry pokračování, než vymýšlet takovéto složitosti za účelem se ještě více podobat dalším takovýmto filmům. Opravdu doufám, že 2. sezona bude lepší. Takhle jenom průměr 2. sezona nebyla lepší, byla tak nudná, že jsem ji vzdal po 2. dílech. 3. série mě udržela z poloviny, takže asi jakýsi mírný vzestup, pak jsem si ale uvědomil, že je to stále hrozně tupé a poslední díl byl přímo vrchol špatně napsaného finále. Asi s tím končím na dobro. Velmi smutné, že z jednoho z nejlepších komiksů, jaké kdy byly vydávány, vzniklo něco takto podprůměrného.(27.12.2010)

• monolog

Tenhle seriál mi připomíná jeden vtip (a podotýkám dost nechutnej, lidé, kteří se nechají snadno znechutit to nečtěte). Povídají si tři ženský, která má chlípnějšího starýho. První říká: "Ten můj prasák mě šuká i když mám krámy." Druhá nato: "To nic není. Ten můj mě při krámech ošuká i vylíže." A třetí: "To je slabota. Ten můj dobytek mě při krámech vošuká, vylíže a s tou držkou od krve jde ještě strašit děti!" Světu začaly vládnout oživlé mrtvoly. Ano, je to tak, ale bohužel to jsou mrtvoly herecké a scénáristické (a někdy i politické). Kolik filmů, kolik románů začalo tak, že se hlavní hrdina probudil v nemocnici, kdy zkázu světa zaspal? Nespočet. O tomto je první díl, který bych ohodnotil tak třemi hvězdičkami, protože tam přeci je no něco šlo. Od druhého dílu dál to začíná být variací na Ošklivku Katku a jiné telenovely včetně ubohých dialogů o tom, "že já tě mám radši, než ty mě", nepříjemných postav a jejich nereálného jednání. Milí přátelé, tak na toto jsem se opravdu dívat nechtěl. Chtěl jsem, aby se postavy chovaly racionálně, chtěl jsem, aby to byli nejen herci rychlého střihu, ale i herci procítěného výrazu, chtěl jsem, aby si (jak říká klasik) scénárista vytáhl hlavu z prdele a vytřel uši a pokud to neudělal, tak bych mu ji chtěl utrhnout a hodit mu ji do obličeje (případně naplivat do krku). Tolik k mým pocitům, které jsem začal rozebírat po vzoru přiteplených hlavních hrdinů tohoto seriálu mnohem víc a jasněji... Upřímně, pokud jsou totiž lidé skutečně takoví idioti, jako postavy tohoto seriálu, pak je lidstvo doopravdy v případě nějaké větší celosvětové katastrofy odsouzeno k záhubě. Co nezvládne katastrofa, to dodělají oni sami a s nablblým úsměvem v napomádovaných ksichtě...(6.9.2011)

Tematika zombies je v kurze. A v kurze je už poriadne dlho, nie len pár posledných rokov, akoby si niekto mohol myslieť. Je tomu tak už v podstate od dôb pôvodného Úsvitu mŕtvych, nasledovaného rozličnými inými pojatiami žánru zabiehajúcich od komédie až k muzikálu. Seriál The Walking Dead, alebo hezky česky Živí mrtví, však vzdáva hold drsnejšiemu kalibru v štýle hitov ako 28 days later, Země mrtvých, Noc oživlých mrtvol a podobne. Možno má svoje chyby, priemerný scenár či občas nepríliš múdre konanie postáv a dialógy, no aj tak som sa nemohol menej než kráľovsky baviť. Bonusom je obsadenie Andrewa Lincolna, Laurie Holden a Normana Reedusa, či epizódnych hviezd ako Noah Emmerich v roli doktora v závere prvej série. Hodnotenia sérií: 1. séria 90% // 2. séria 75% // 3. séria 75% // 4. séria 75% // 1. pol. 5. série 60% Poznámka: Moje súkromné guilty pleasure, na ktoré sa nesiaha.(11.9.2012)

• - Název posledních pěti epizod 5. série ("Remember", "Forget", "Spend", "Try", "Conquer") je odkaz na Daleovu (Jeffrey DeMunn) řeč z první série, kde mluví o čase. (Axarus)

• - Spoiler: Poté, co Andrea (Laurie Holden) ve 2. sérii omylem střelila Daryla (Norman Reedus), byli fanoušci pobouřeni a posílali herečce výhružky smrti.

(s.m.43.)

• - Základna pro přeživší zvaná Terminus stojí ve městě Mechanicsville v USA. (willy1)