Živí mrtví (TV seriál)

TWD

(neoficiální název)

Walking Dead

Horor / Thriller / Drama

USA, 2010 - 2018, 93 h 1 min (Minutáž: 44–67 min)

Tvůrci:

Frank Darabont

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks), Charlie Adlard (komiks)

Bear McCreary

Andrew Lincoln, Chandler Riggs, Norman Reedus, Melissa McBride, Lauren Cohan, Danai Gurira, Steven Yeun, Alanna Masterson, Sonequa Martin-Green, Josh McDermitt, Christian Serratos, Seth Gilliam, Ross Marquand, Lennie James, Emily Kinney, Michael Cudlitz, Scott Wilson, Austin Amelio, Sarah Wayne Callies, Laurie Holden, Tom Payne, Katelyn Nacon, Jeffrey Dean Morgan, Xander Berkeley, Chad L. Coleman, Austin Nichols, Steven Ogg, Jon Bernthal, David Morrissey, Irone Singleton, Lawrence Gilliard Jr., Jeffrey DeMunn, Michael Rooker, Emma Bell, Brighton Sharbino, Lew Temple, Madison Lintz, Jose Pablo Cantillo, Dallas Roberts, Noah Emmerich, Michael L. Covington, Pruitt Taylor Vince, Phillip DeVona, Jeremy Ambler, Amanda Dyar, Michael Raymond-James, Jeryl Prescott, Andrew Rothenberg, Juan Gabriel Pareja, Dave R. Watkins, Noah Lomax, Troy Faruk, Jackey Hall, Theodus Crane, Vincent M. Ward, Nick Gomez, Alexa Nikolas, Melissa Ponzio, Kyle Gallner, Vincent Martella, Juliana Harkavy, Audrey Marie Anderson, Kirk Acevedo, Meyrick Murphy, Enver Gjokaj, Danny Vinson, Sunkrish Bala, Kerry Condon, Daniel Thomas May, Travis Love, Lindsay Abernathy, Markice Moore, Michael Zegen, Santiago Cirilo, Jeff Kober, Brina Palencia, Addy Miller, Neil Brown Jr., Kyla Kenedy, Mike Mayhall, Marcus Hester, Keith Brooks, Keisha Castle-Hughes, Christine Woods, Teri Wyble, Victor McCay, Andrea Moore, Justin Evangelista, E. Roger Mitchell, Adam Minarovich, John Carroll Lynch, Davi Jay, J.D. Evermore, Merritt Wever, Benedict Samuel, Christopher Berry, Vanessa Cloke, Ethan Embry, Lance Tafelski, Labrandon Shead, Alec Rayme, Jordan Woods-Robinson, Laura M. Beamer, Beth Keener, Jay Huguley, Kenric Green, Jonathan Kleitman, Liz E. Morgan, Christine Evangelista, Andrew J. West, Owen Harn, Gale Anne Hurd, Chris Coy, Erik Jensen, Cullen Moss, Maximiliano Hernández, Christopher Matthew Cook, Rico Ball, Ian Scott, Ted Huckabee, Dahlia Legault, Aldis Hodge, Michael Harding, Cameron Deane Stewart, Irene Ziegler, Julio Cedillo, Gary Weeks, Lawrence Kao, Emma Bell (vyp.), Andrew Rothenberg (vyp.), Jeryl Prescott (vyp.), Dave Davis, Alex Van, Alexandra Breckenridge, Tovah Feldshuh, Jason Douglas, Austin Abrams, Ann Mahoney, Justin Miles, Michael Traynor, Claire Bronson, Elena Sanchez, David Silverman, Darin Cooper, James Chen, R. Keith Harris, Kimberly Leemans, Sherry Richards, Noel Gugliemi, Steve Warren, Linds Edwards, James Allen McCune, Jane McNeill, Kelley Davis, Deja Dee, Mandi Christine Kerr, Brody Rose, Karen Ceesay, Brett Gentile, Justin Kucsulain, Jeremy Palko, Ilan Srulovicz, Peter Luis Zimmerman, Major Dodson, Alicia Witt, Jeananne Goossen, Rus Blackwell, Jimmy Gonzales, Jill Jane Clements, Carlos Aviles, Ian Casselberry, Stuart Greer, Daniel Newman, Donzaleigh Abernathy, Ricky Wayne, Khary Payton, Tyler Chase, Elizabeth Ludlow, Briana Venskus, Sydney Park, Mimi Kirkland, Deborah May, Logan Miller, Autumn Dial, Elyse DuFour, Pollyanna McIntosh, Joshua Mikel, Thomas Francis Murphy, Kerry Cahill, Jayson Warner Smith, Sabrina Gennarino, Macsen Lintz, Cooper Andrews, Carlos Navarro, Karl Makinen, Mike Seal, Lindsley Register, Stephen Jones, Chad L. Coleman (a.z.), Tyler James Williams, Emily Kinney (a.z.), Viviana Chavez, Joshua Hoover, Brandon Fobbs, Chloe Aktas, Aerli Austen, Tim Parati, Nadine Marissa, Corey Hawkins, Jaqueline Fleming, David Silverman, Griffin Freeman, Robin Lord Taylor, Tate Ellington, Denise Crosby, Tyler J. Shaw, Jesse C. Boyd, Anniston Price, Tinsley Price, Kyle Clements, Avi Nash, Traci Dinwiddie, Callan McAuliffe, Lee Norris, Jason Davis, Sean Freeland, Jason Burkey, Cuyle Carvin, Charles Halford, Jon Eyez, Jose Miguel Vasquez, Ciera Payton, Elijah Marcano, Adam Hicks, Ricky Russert, Jan Harrelson, Keith Hudson, Kinsley Isla Dillon, Adam Fristoe, Aaron Farb, Nicole Barré, Hakim Callender, Jayne Atkinson, Kim Ormiston, Misty Ormiston, Peggy Sheffield, Gina Morelli, Mark Ashworth, Derek Roberts, Finch Nissen, Colin Dennard, Cherie Gierhart, Marc Gowan, John Finn, Eric Hunter, Matt Lowe, Ryan Hurst, Zach McGowan, Brett Butler, Rhys Coiro, Nelson Bonilla, Eleanor Matsuura, Dan Fogler, Nadia Hilker, Cailey Fleming, Angel Theory, Lauren Ridloff, Matt Lintz, Matt Mangum, Tamara Austin
  • Psychor

Že zombíci příliš inteligence nepobrali, to lze tak trochu předpokládat. Ale proč se musí jak naprostý tupoun chovat i hlavní postava, nad tím už zůstává rozum stát. V kombinaci s nulovou atmosférou a jakousi utahaností nelze ohodnotit více než jednou hvězdičkou. Darabont by se měl vrátit k žánrům, v kterých exceluje, protože hororová tvorba evidentně není jeho silnou stránkou. Na běžného diváka možná bude Walking Dead působit, hororový expert však řekne Darabontovi jasné ne.(5.4.2016)

• monolog

Tenhle seriál mi připomíná jeden vtip (a podotýkám dost nechutnej, lidé, kteří se nechají snadno znechutit to nečtěte). Povídají si tři ženský, která má chlípnějšího starýho. První říká: "Ten můj prasák mě šuká i když mám krámy." Druhá nato: "To nic není. Ten můj mě při krámech ošuká i vylíže." A třetí: "To je slabota. Ten můj dobytek mě při krámech vošuká, vylíže a s tou držkou od krve jde ještě strašit děti!" Světu začaly vládnout oživlé mrtvoly. Ano, je to tak, ale bohužel to jsou mrtvoly herecké a scénáristické (a někdy i politické). Kolik filmů, kolik románů začalo tak, že se hlavní hrdina probudil v nemocnici, kdy zkázu světa zaspal? Nespočet. O tomto je první díl, který bych ohodnotil tak třemi hvězdičkami, protože tam přeci je no něco šlo. Od druhého dílu dál to začíná být variací na Ošklivku Katku a jiné telenovely včetně ubohých dialogů o tom, "že já tě mám radši, než ty mě", nepříjemných postav a jejich nereálného jednání. Milí přátelé, tak na toto jsem se opravdu dívat nechtěl. Chtěl jsem, aby se postavy chovaly racionálně, chtěl jsem, aby to byli nejen herci rychlého střihu, ale i herci procítěného výrazu, chtěl jsem, aby si (jak říká klasik) scénárista vytáhl hlavu z prdele a vytřel uši a pokud to neudělal, tak bych mu ji chtěl utrhnout a hodit mu ji do obličeje (případně naplivat do krku). Tolik k mým pocitům, které jsem začal rozebírat po vzoru přiteplených hlavních hrdinů tohoto seriálu mnohem víc a jasněji... Upřímně, pokud jsou totiž lidé skutečně takoví idioti, jako postavy tohoto seriálu, pak je lidstvo doopravdy v případě nějaké větší celosvětové katastrofy odsouzeno k záhubě. Co nezvládne katastrofa, to dodělají oni sami a s nablblým úsměvem v napomádovaných ksichtě...(6.9.2011)

I. série: dobře odvedená práce, která kulhá hlavně v melodramatických dialozích, naopak exceluje v zaplevelené Atlantě a výborných zvratech (domov pro seniory, vykopávání hrobů etc.). Některé konflikty mezi postavami se definují jako nosné, jiné zase totálně tuctové, ale atmosféra je dost skličující na to, aby první sérii člověk absolvoval v příjemném napětí, jaké navozují podobně realistické vize konce světa. [75%] II. série: fenomenální rozjezd, atmosféra prvních dvou epizod vybičovaná na max. Pak bohužel nastoupí redneck syndrom a všechny postavy (s malými daryl-jímkami) zdegenerují do buranů, kteří se honí za vlastními ocasy a plácají pořád totéž. Už dlouho jsem nikoho tak nesnášel jako Dalea a jeho kuní trpitelství. Co by vystačilo na epizody tři je tu roztažené na dobrých 7 (když nepočítám silný start a solidní konec). I nové akvizice se budou muset obhájit v dalších sériích, tady totiž skoro nic nevychází. Hodně mrtvolný zážitek. [55%] III. série: aneb jak se ze zaujetí stala vášeň a z docela sympatických postav regulérní členové rodiny. Oproti druhé sérii všechno dobře - začátek není přepálený, jednotlivé situace jsou rozehrané, chemie postav proměnlivá, jen minimálně se opakují situace a dilemata (hodně prospělo odklizení milostného trojúheníku), návrat Merla stvrzuje největší devizu WD: schopnost nepředvídatelně měnit postoje k postavě na velmi malé ploše. Poetika post-apo rozvratu zachází v psychologické a etické hloubce mnohem dál než jakýkoli podobně orientovaný film. Způsob, jakým se z walkerů stává spíš stafáž v konfliktech dohasínající civilizace je mrazivý. Nebýt toho, že poslední díly série občas trochu "tahají čas" (13 by bylo akorát), šel bych do euforických otáček. I tak se z WD stává srdcovka a z Ricka a Daryla jedny z nejlepších postav v současné bedně. [85%](10.11.2010)

Start na Halloween, tak s chutí do toho - budu komentovat postupně epizodu od epizody a případně takhle aktuálně upravovat hodnocení celku. E01 "Days Gone Bye"/ Příběh začínáme rovnou z perspektivy postřeleného policisty Ricka, který se po nějaké době vzbudí v nemocnici, když už je zombie takover dokonán (28 DAYS LATER...). Pomalu se seznamujeme se žalostným stavem prázdného okolního světa, v němž se povalují mrtví, potácejí nemrtví a sem tam ukrývají nějací ti přeživší. Hezký - pár zombí kusů rozhodně stojí za to (zvlášť ten rozpůlený ohyzdňák), rozjíždí se to pomalu, ale jistě. Jelikož mi to přijde jako mix všeho, co už jsem viděl, doufám v nějakou tu originalitu nebo alespoň svižnější zábavu či zajímavější/působivější dění. Ale jo, vypadá to slibně. E02 "Guts"/ Paráda, začínám se bavit podle očekávání. Rick naráží na skupinu trosečníků a nenažraný zombies všude kolem. E03 "Tell It to the Frogs"/ Tenhle díl byl hlavně o mezilidských vztazích a to jako ne že nezajímavě. Ohlasy typu "dyť se kurva celou dobu nic nedělo" bych bral s rezervou, i když akční to teď pro změnu zase moc nebylo. Ale zatím všechno v pohodě. P.S. Ale sere mě postava Lori, škoda že podle mě asi hned tak nezařve. E04 "Vatos"/ Další celkem zajímavý vývoj, na scénu nastupují gangsteři a zombíci útočí (zase je tu pár hezkých kusů). Zrak mi to sice pořád nevytírá, ale začíná mi vadit, že je každý díl tak rychle pryč a navíc zbývají už jen dva. E05 "Wildfire"/ Tohle je naopak slabý díl. Nuda místo náběhu na strhující finále a Rick je čím dál nemastnější neslanější. Až posledních 5 minut bylo docela zajímavých. (jedna pěkná momentka) E06 "TS-19"/ (SPOILER) Ideální úkryt se mění ve zkurvenou bum-bum past, (/SPOILER) a finálních 15 minut série tak nějak kompenzuje ten jinak slabý dojezd. Doslov: WALKING DEAD není ničím extrovní seriál (jak mnozí doufali že bude), ale docela jsem si ho užil. Možná by bodlo víc akce a hororu, zkrátka o něco svižnější děj. Nebudu teď trpět nedočkavostí, ale na další sezónu rád podívám. Kéž by někdo vyměnil hlavního hrdinu za charismatičtějšího a víc badass týpka, plus vypudil tu jeho ženu... Hodnocení 1. série - 7,5/10.(2.11.2010)

Sice finišuji teprve pátou řadu, ale pochvalný canc si prostě nemůžu nechat ujít. Poslední dobou jsem neviděl seriál, který by mě tak bavil. A to i přesto, že v mnohých dílech je tolik vaty, že bych si z toho mohl přifouknout svou visco matraci. I přesto, že čtvrtá řada zavání epizodností a pátá je z rozjezdu dost nudná. Ovšem i tak... Mně se to prostě tak strašně líbí! Okamžitě do topky s tím! Seriozní psaní dodám až po zhlédnutí všech řad.(4.7.2015)

• - Spoiler: Postava Beth Greene (Emily Kinney) v jednej z častí 4. série objavila lyžičku, na ktorej bolo vygravírované "Washington D.C.". Po tom, ako postava Beth v 5. sérii zomrela, to fanúšikov inšpirovalo a tvorcom seriálu začali posielať plastové lyžičky s citátmi Beth, aby sa Emily Kinney vrátila naspäť do seriálu. (Amityville)

• - Ve 2. epizodě 1. série "Pach krve" přelézají zombie plot. Později, v dalších dílech, se pohybují jen tupě kupředu a pokud nezdolají překážku tlakem či nárazem, zastaví se o ni. (honx)

• - Norman Reedus (Daryl) se původně zúčastnil konkurzu na roli Merlea Dixona, ale byl odmítnut. Tvůrce ale zaujal natolik, že přímo pro něj vytvořili roli Daryla. (Brydnis)