(mOnkey)

Netalentovaný decibelový maniak

1 4 7 10 11 12 13 následující >>
    • 3.1.2009  11:25
    Bio Ráj (1988)

Aneb síla přátelství a láska ke kinematografii neuhasíná v žádném věku.

• 1.1.2009  20:08

Strnulý výraz holohlavého Yula Brynnera se špičatýma ušima nemá chybu, co ale chybu má, jsou často toporné a křečovitě pronášené repliky, čemuž se nevyhne snad žádná z postav. I přes celkové pojetí se zde najde místo pro malý milostný románek a s ním spojenou trochu sentimentu, která naštěstí nikterak nenarušuje film jako celek. Hudební doprovod je pak už pouze sladkou odměnou bystrému posluchači.

• 27.12.2008  15:39
    Zabíjení (1956)

Dnes poměrně tradiční zápletku rezehrává Kubrick v napínavé drama s velmi hutnou atmosférou. Ta je paradoxně srážena k zemi v klíčových chvílích, kdy sledujeme jednotlivé aktéry zločinu, kterak se připravují na svůj úkol; opakovaně tak máme možnost přihlížet některým ze scén, abychom se nakonec dočkali velkého morálního finále, které myslí na spravedlnost.

• 25.12.2008  16:42

Další Kubrickův krátký, svižný snímek. Už zde Stanley experimentuje a rozhodně mu to vychází (sklenice hozená vší silou do obrazu a následný střih a záběr skrz roztříštěnou kameru). Pomalá první polovina dává tušit velkému finále, ve kterém vyniká dramatická hudba a samotná závěrečná potyčka. Tohle se Kubrickovi náramně povedlo!

• 22.12.2008  13:05
    Carmen (1983)

Při tanečních scénách čiší z protagonistů čistý temperament, u ústřední dvojice mi bohužel dost chyběl a především Antonio mi do celku typově příliš neseděl. Výstavba děje se odehrává především na parketě a Antoniovy city se průběhem času mění, jak na tanečním parketě do kroků Flamenca při zvuku libozvučné španělky, tak v soukromí. I proto se dá celkem snadno dovtípit závěru, který nad celým představením uzavírá oponu. 75%

• 20.12.2008  22:49
    Dinosaurové (TV seriál) (1991)

Seriál mého mládí. To Earlovo "Zlato, jsem doma" mi v hlavě zůstalo dodnes.

• 20.12.2008  15:33
    Das iTeam - Die Jungs an der Maus (TV seriál) (2007)

Společně s oběma světovými válkami a jódlujícími Gertrúdami asi to nejodpudivější, co Němci světu provedli.

• 19.12.2008  10:25
    Komando (1985)

Viděl jsem komedie všeho možného ražení, nové i staré, romantické i fekální, ale přísahám bohu, že tak jako u Komanda jsem se ještě nenasmál. Arnie je chlápek, co má místo mozku svalů kostku, ale přesto dokáže rafinovaně zneškodnit vše, ať už je to živé, mrtvé, zničitelné či nezničitelné. Komu záleží na tom, že Arnie je nesmrtelný, vlastní zbraně s nekonečnou kapacitou zásobníku, má šestý smysl a vycítí protivníka dřív, než se vůbec objeví. Když totiž někdo dokáže vytrhnout část potrubí ze zdi a mrštit je skrz protivníka, a to všechno s takovou elegancí, že z trubky ještě uchází pára, jde všechna legrace stranou.

• 6.12.2008  22:37
    Terminál (2004)

Zase jednou skvělý Tom Hanks, sám v cizí zemi, bez prostředků a možnosti odcestovat či vstoupit na americké území, je odkázán pobývat na letišti. Příběh mírně sráží dolů tradiční milostný románek, ale Hanksovy fórky naštěstí vše drží v umírněné rovině. Druhá polovina za tou první krapet zaostává, Spielberg naštěstí nedává romantické linii tolik prostoru, aby si sebrala větší část, než je nezbytně nutné. A tak i díky nepřeslazenému závěru, srandovnímu Hanksovi a půvabné Zetě-Jones musím udělit zasloužené 4*.

• 6.12.2008  11:14
    Zbouchnutá (2007)

Původně jsem přemýšlel o třech hvězdičkách. Jenže tvůrci značně přestřelili stopáž, 2 hodiny na přímočarou romantickou komedii je prostě příliš a divák jen stěží udrží po celou dobu stoprocentní koncentraci. Zbouchnutá je krutě nalajnovaná, herci prakticky nemají možnost příběh nějak výrazně utvářet nebo rozvíjet. Ten samotný staví na jedné těhuli, jejím "příteli" a aby se neřeklo, přidává několik nevýrazných roliček coby kamarádů či členů rodiny. Co mi otvíralo kudlu v kapse, byla všudypřítomná podlézavost; prakticky není hollywoodské hvězdy, která by se před kamerou na chvilku nemihla nebo o ní aspoň jeden z protagonistů neutrousil nějakou poznámku. Ještě že ne o všech až tak lichotivou. Romantických komedií jsou mraky a tam, kde by jim Zbouchnutá mohla konkurovat, jako by strnula na místě a smířila se se svým nelichotivým údělem "být až tou vzadu" (kam taky bezpochyby patří).

• 4.12.2008  14:50
    Knight Rider (TV seriál) (1982)

David Hasselhoff coby potírač zločinu a šarmantní svůdník s košilí rozhalenou až ke kolenům. Není nad to se pořádně zasmát cizímu neštěstí...

• 23.11.2008  01:38
    Fontána (2006)

K Fontáně jsem po vybroušeném Requiem for a Dream vzhlížel s nemalými nadějemi. Jak je ovšem vidět na hodnocení, nedostal jsem to, co jsem očekával. Ano, zpracování se nedá upřít profesionální přístup, Aronofskyho unikátní rukopis se jednoduše nedá zamést pod koberec. Hugh Jackman odvádí svůj standard (nikdy jsem ho neměl rád, přiznávám), Rachel Weisz bohužel nemá v hlavní příběhové linii tolik prostoru, kolik by si zasloužila, a další dvě separátní roviny příběh zbytečně drolí do nesoudržného celku, z nějž nejlépe vychází část odehrávající se v současnosti. Minulost je příliš strnulá, budoucnost naopak moc zmatená. Škoda promarněného potenciálu, který Fontána bezpochyby měla, leč pro překombinovanost a dějovou nevyváženost nevyužila. Možná se ale po další projekci vyšvihne o něco výš (jestli na ni tedy budu mít někdy odvahu). 50%

• 22.11.2008  12:05

Nabubřelý snímek, který si zdatně zvyšuje své renomé mně VELICE blízkou hudbou. Příběh i jeho zpracování je naivní, snad až dětinsky naivní. Naučit děcka základům Rocku a vyrazit s nimi na soutěž? Inu, proti gustu... Věřím, že kdyby po pódiu běhali rozvášnění rapeři, získá si daleko více fanoušků, snad i lepší hodnocení, jelikož klasický Rock a Rock 'N' Roll není ani zdaleka tak populární, bohužel. Za odvahu přijít s něčím originálním a připomenutím starých dobrých časů dávám 70%. // Ále, vem to čert, Rock je Rock a takových poct se mu nedostává každý den, hvězda navíc. 75%

• 22.11.2008  11:53
    Gladiátor (2000)

Velkofilm se vším všudy. Ridley Scott dokázal, že se velkých výzev nebojí. Do hlavních rolí obsazení Russell Crowe a Joaquin Phoenix se mu odvděčují nadstandardně věrohodnými a uvěřitelnými výkony. Výprava je strhující, film prakticky postrádá hluchá místa, takže budete většinu času zírat na obrazovku s otevřenou pusou a ani nedýchat. Akční scény mají náboj a jsou velmi, velmi působivé. Příběh se veze ve svižném tempu s rychlým spádem, k tomu hraje neméně strhující hudební doprovod, jenž umí být jak něžný, tak ve správných chvílích i patřičně surový. Jednoduše z toho vychází sakra dobrá podívaná. 85%

• 21.11.2008  15:50
    Californication (TV seriál) (2007)

Hank Moody je vážně sympaťák. Jeho každodenní starosti jsou natolik specifické, ale přesto tak všední a lidské, že se v něm leckdo může zhlédnout. Osobně mu v jeho "milostných" i životních pletkách fandím a jsem jen a jen zvědav, kam a jak se bude jeho život nadále ubírat.

• 28.10.2008  19:00

Nejgeniálnější vesmírná výprava všech dob. Snímek stejně důležitý jako samotná cesta do vesmíru.

• 28.10.2008  18:44

Nezvykle nelynchovský Lynch, čerpající ze skutečné události. Když se hlavní hrdina - Alvin - dozví, že jeho bratr, se kterým se nevídá, prodělal infarkt, rozhodne se jej navštívit. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby bratr nebydlel v sousedním státu a Alvinovým dopravním prostředkem nebyl zahradní traktůrek s návěsem. Avšak vzhledem k tomu, že pokrevní pouto překonává jakékoli vzdálenosti, Alvin se vydává na strastiplnou pouť přes celý stát jen za pomoci vozítka disponujícího zhruba rychlostí chůze zdravého člověka. Potkává řadu lidí, slušných (rodina, která mu poskytne přístřeší, když se jeho traktůrek porouchá) i nevychovaných (bratrů, kteří se domnívají, že starý člověk = hloupý člověk), aby se po několika týdnech cesty se svým bratrem setkal. Pokud by člověk nevěděl, kdo je autorem, těžko by hádal zrovna Lynche, který po Sloním muži mile dokazuje, že dokáže natočit velmi citlivý a lidský snímek. Hudby je sice pomálu, ale ústřední motiv znějící při jízdě krajinou skvěle dokresluje pocit stáří a osamění. Richard Farnsworth i Sissy Spacek předvádějí rozhodně jeden ze svých životních výkonů, věčná škoda, že pro pana Farnswortha to byl zároveň výkon poslední. 85%

• 27.2.2008  21:01
    Přátelé (TV seriál) (1994)

Co k tomu dodat? Přátelé jsou veličina. Celých 10 sérií si udržují vysoké tempo a nadstandardní kvalitu. Přestože natáčení už dávno utichlo, mánie kolem nich ani zdaleka ne. Sdílím názor, že v nejlepším se má přestat, ale i kdyby se autoři rozhodli seriál neukončit, o kvality následných sérií bych se ani v nejmenším nebál. // Původní komentář tu ponechám jako připomínku toho, že dřív jsem měl Přátele vážně moc rád. Jenže teď po deseti letech od jejich skončení jsem se na všechny díly podíval poctivě znovu a mnohdy bylo sledování spíš utrpení než zábava (kvalitativně to jde z kopce zhruba od osmé série, ale desátá už je vyloženě nesnesitelná). Upjatost, zakřiknutost (vážně se musí postavy bavit o vztazích a věcech s tím souvisejících jako zastydlí puberťáci?) a hlavně neuvěřitelná politická korektnost, to je jen drobný výčet těch nejhorších vlastností seriálu. A to jsem se ještě nedostal k postavám, které umí být závistivé, zlomyslné, pokrytecké a sobecké - vážně kamarádi do nepohody. Phoebe byla z šestičlenné party vždycky má nejméně oblíbená a na tom se nic nezměnilo, z Joeyho se zase v průběhu času stává čím dál větší pitomec a v posledních sezónách je jeho imbecilita pro potřeby „vtipu“ nevěrohodná a hlavně absolutně nevtipná. Vlastně jediný, kdo je sympaťák po celou dobu a klidně bych s ním zašel na pivo, je Chandler. Zábava je to sice po většinu času stále nadprůměrná, ale v konkurenci dnešních ostrých, nekorektních a kritikou protkaných seriálů už nekonfliktní Přátelé vážně neobstojí.

• 27.2.2008  21:01
    The Road Runner Show (TV seriál) (1966)

Chudák Wilík, tolik klacků, co mu život hodil pod nohy, tolik sofistikovaných principů a pastí, co dokázal vymyslet, takových nápadů co realizoval. A co je nejhorší, přesto toho zatraceného ptáka nikdy nechytil! : )

• 27.2.2008  21:00
    My z Kačerova (TV seriál) (1987)

Na tomhle animáku jsem jako malý vyrůstal a dodnes jsem mu zůstal věrný. Jsou jen dvě možná vysvětlení: 1) buď je opravdu tak zdařilý, že ani po letech neztratil nic ze svých kvalit, anebo 2) jsem stále pouze přerostlé dítě. Já myslím, že od každého trochu.

• 27.2.2008  21:00
    Ajťáci (TV seriál) (2006)

I když já osobně nemám o počítačích ani jim podobných technologiích ani páru, tahle IT banda se mi nějakým zvrhlým způsobem zamlouvá. Asi to bude těmi pošahanými asociálními individui, která pobývají ve sklepě lichotivě zvaném "kancelář". Roy i Moss jsou prostě skvělí a i na Jen jsem si postupem času zvykl (o Richmondovi raději ani nemluvě). První série je super, ve druhé se tvůrci až příliš odklonili od původního konceptu (ale Gay musical called Gay je výborný!), přesto se jednalo o vysoce nadprůměrné epizodky, a tak doufám, že ani průběh třetí série nezklame - zatím mám za sebou první 2 díly a jemně se mi zdá, jako by seriál nevěděl, jakým směrem se ubírat.

• 27.2.2008  20:57
    Červený trpaslík (TV seriál) (1988)

Čistě subjektivně to nejlepší, co Spojené království v rámci komediálního seriálu kdy vyplodilo. Maximálně sympatičtí hrdinové (a to včetně podlézavého a úskočného Rimmera, skutečného intergalaktického dobrodruha, jemuž chyběl k velikosti pouhý ždibíček), kteří mají navíc každý svou minulost, dobré a špatné vlastnosti, svou osobnost (Rimmer je protivný hnidopich, Lister nemytý trouba, Kocour sebestředný a sobecký, Kryton obětavý a zároveň sarkastický, a nezapomeňme na Hollyho, který umí ďábelsky dobře dělat měsíc; ostatní s námi nestráví tolik času). Pokud bych si měl až do konce života pouštět už jen jednu věc, bez mrknutí oka bych volil hochy z Trpaslíka, jelikož ani po těch zhruba třiceti zhlédnutích mě nenudí, ba naopak, stále mě dokáží udivovat a hlavně pobavit svými dnes již legendárními hláškami, které stále s oblibou cituju. O legraci jde přece až v první řadě. Počet zhlédnutí: 30+. // Posledních několik let jsem sledování Trpaslíka pěkně flákal, viděl jsem ho celého asi jen třikrát. Zato jsem si ho ve zvukové podobě hodil do mp3 a mobilu a zároveň naordinoval jako pravidelného večerníčka, bez kterého jednoduše neusnu. Teď, po šestnácti letech pravidelného sledování, když znám jednotlivé scény a dialogy zpaměti, mi to dokonale vyhovuje. Počet poslechů: 50+. Dokonalé není nic, ale Trpaslík k tomu má za těch necelých 150 let filmové historie zatím nejblíž.

• 27.2.2008  20:56
    Simpsonovi (TV seriál) (1989)

I přes úctyhodný počet epizod si "Simpsoni" drží nadstandardní kvalitu. Stále velmi svěží scénáře a nápaditá témata (// Psáno před pěti lety, kdy to s přihmouřením obou očí ještě jakž takž platilo.), která se zabývají jak současnými, tak i dávno minulými problémy. Se Simpsony je spojena řada hvězd, hudebníků, filmařů a pochopitelně i kvantum úsměvných parodií všeho možného i nemožného, autoři se nebojí obout vážně do nikoho (a ničeho)...Vypečená to rodinka.

• 27.2.2008  20:40
    Psycho (1960)

Tomuhle filmu patří nemalé prvenství, protože to byl právě on, který ve mně vzbudil lásku k filmu. Bylo mi tehdy osm let a jako každé dítě tohoto věku jsem si v onu noční hodinu poklidně spal, když tu mě vzbudil nějaký rámus. Vedle mě běžela televize a na ní jsem spatřil nápis Phoenix, Arizona. Byla to černobílá televize, takže to, že je film černobílý, jsem se tehdy nedozvěděl. Jelikož jsem nebyl unaven, řekl jsem si, že se chvilku podívám, co že to v té televizi zase běží za ptákovinu (kolem jedné ráno přece nemůže běžet nic jiného kromě porna - a i na to bych se s chutí podíval - vždyť jsem byl dítě : )). K obrazovce jsem nakonec zůstal přikurtován až do konce a až do rána se klepal strachy jako tajtrlík. Ano, Psycho mě tehdy děsilo svou dusivou atmosférou, nervydrásající hudbou a pochopitelně taky tajemnou vražedkyní (například tahle - pozor, neklikejte, pokud jste film neviděli! - dokonalá scéna mě vždycky odrovná). Byl jsem tak nadšen, že jsem si pak každý další týden nastavoval budík na pozdní hodiny noční (nebo časné hodiny ranní?), abych mohl sledovat další příběhy Normana Batese a jeho matky. Tomu prvnímu se ovšem ani zdaleka nevyrovnaly (ztrácely hlavně v již provalené pointě a nenápadité režii). No a ten osmiletý špunt si tehdy vytvořil vzor, vzor, který ctí dodnes.

• 27.2.2008  20:39
    Forrest Gump (1994)

Aneb jak to prosťáček Forrest daleko dotáhl. Nachomítl se k prakticky každé významné události druhé poloviny dvacátého století. Zažil válku ve Vietnamu nebo učil tančit samotného Elvise. Houževnatě se pustil do obchodu s krevetami a začal vydělávat; jednoho dne si usmyslil, že poběží, a tak běžel a běžel... a běžel. Získal svou jedinou lásku, potomka, prožil šťastný a plný život; prosťáček Forrest... 90%

• 27.2.2008  20:32

Krásná romantická pohádka. Spojení Burton - Depp bylo teprve na počátku své spolupráce, ale už tehdy zřetelně ukazovalo, že se bude jednat o spojení nevšední. Johnny je ve své roli úžasný, zvláštně chodí, téměř nemluví a taková mimika je mu naprosto cizí, ovšem jeho dobrotu a lidskost by mu mohli mnozí z cynických sousedů jen a jen závidět, přestože má Edward srdce z těsta. Na Winonu Ryder se také pěkně kouká a nejen z hereckého hlediska, není divu, že i Edward vzplane láskou k ní. Krásný konec, krásná hudba Dannyho Elfmana, co víc si přát.

• 27.2.2008  20:32
    Gappa (1967)

Přiznám se, že na Gappě jsem jako díte ulítával. Když se na ni dnes zpětně dívám, beru ji spíše jako příjemnou komedii s předpotopními efekty než spektakulární sci-fi podívanou, což je jen a jen dobře. Pokud se totiž divák upne na dobu, ve které snímek vznikl, může si užít nevšední romantickou komedii, kdy rodinka potvor z hlubin moře rozmačká pár papundeklových lodiček, městeček a lidiček, aby došla svého štěstí. 70%

• 27.2.2008  20:30

CO teda jako bude, he? To sem byl jako já, teda Alex, a tři moji frendíci, to jako Pítrs, Jiřík a Tupoun, a seděli sme v mlíčňáku Korova a decidovali se, co budem ten večer dělat, když je venku zima jak v prdeli. Po chvilce uvažování sme se shodli, že je čas na trochu toho starýho dobrýho utranásilí. Vyhlídli sme si jednoho takovýho ouldana a pořádně ho skopali do bezvědomí. To bylo blaho, ale moc nás to neuspokojilo, takže sme vyrazili za město, kde bydlela jedna ouldaná ptica, co měla barák plnej skrímujících ketek. Nechtěla nás pustit dovnitř, tak sem tam k ní vyšplhal přes windou a trochu si s ní pohrál. Jenže ta kráva zavolala milicjanty, a tak sem se chtěl dát na útěk, jenže ty parchanti mě podrazili, tolčokovali mě a nechali mě tam. Průser, ta forela zhebla a mě poslali do basy. Po nějaký době se mně naskytla příležitost se z basy dostat. Měli jenom jednu podmínku, musel sem podstoupit nějakou léčbu, která měla převychovat grázly jako sem byl já. Jasně že sem to bral, ale nastaly mi hrozný časy, ach, bratři moji. Nutili mě lukovat na gražny buči a málem sem to nezvlád. Když mě konečně pustili ven, byl sem jako beránek. Nemohl sem už dělat věci jako za starejch časů, protože jenom myšlenka na tolčokování nebo kartáčování ve mně vyvolávala pocity zvracení. Nakonec sem přišel i o to poslední, co mi v tom mym mizernym životě ještě zbejvalo, při poslechu Devátý Ludwiga vana sem to už nevydržel, otevřel windou a skočil. Probral sem se v nemocnici, kde mi ukazovali různý chorošný obrázky a po mně chtěli, abych jim jako řek, co na nich vidim. Zase sem se cejtil jako hjumaník, co je svym pánem a může se decidovat sám za sebe. A tohle bude jako konec mýho příběhu. Ale tam, kam teď guljám, volkuju odinočky, a vy se mnou, ach, bratři moji, nemůžete. Ale vzpomeňte si někdy na malýho Alexe, jakej byl. Amen. A všechen ten físíz.

• 27.2.2008  20:29

Moje srdeční záležitost. Můj oblíbený režisér zpracoval povídku mého oblíbeného autora, aby do jedné z hlavních rolí obsadil mého oblíbeného herce v jedné z jeho nejlepších rolí. Darabontovi se povedlo relativně krátkou povídku rozvinout do zcela svébytného celku, který se sice drží předlohy, ale přidává i svou vlastní hodnotu. Dojemný příběh touhy po svobodě, přátelství a pochopení. Příběh muže, který v jednom okamžiku ztratil to nejcennější, svou životní lásku a vlastní svobodu. Díky nezlomné vůli ale nakonec dokázal zvítězit nad nepříznivým osudem a znovu se nadechnul čerstvého vzduchu, vzduchu svobody. 90%

1 4 7 10 11 12 13 následující >>