Seag

The Best of Czech.............Je jasné že iné ako 5* dať nemôžem.... Celé to prostredie, celá ta atmosféra je proste tak krásna že sa mi až plakať chce...... Avšak Werich je to najlepšie čo tento film prináša. Pri jeho hláškach som padal smiechom pod stôl....... Lepší český film nepoznám. ()

dr.fish

Nemáme mnoho z Jana Wericha na filmovém páse, ale tahle pohádka, to je především on. Spolu s Vlastou Burianem, král a pobočník, dvojice stárnoucích mužů ve víru dramatu se solí. Esence geniality, kdy ti dva dali do tohoto filmu vše co mohli (a i to, co nemohli), za všechny filmy, které po válce natočit nesměli. Každá minuta a scéna příběhu je zde skvostem (tak jako v Císařově pekaři), našlapáno nápady, jinotaji a moudry. Tady je pět hvězdiček opravdu málo!!! ()

WolfR

Úžasná pohádka s nezaměnitelným humorem a skvělým Janem Werichem. Krásná ukázka castingové trefy do černého, 5 hvězd. ()

otík

Jedna z nejlepších českých pohádek, která zaujme nejen svou moudrostí, ale i režisérovou vytříbeností nechat někdy mluvit místo slov filmový obraz. Skoro královna pohádek, i když Pyšná princezna je ještě o chloupek hezčí. Jo jo, takové pohádky se dnes už netočí. ()

Mylouch

Proti svým dobovým pohádkovým soupeřům "Sůl" překvapivě scénáristicky zadrhává nejvíce ve Werichových statických sólech, naštěstí vše dožene ve zobecňujícím poselství. K nejkrásnějším místům pak patří všechno s kořenářkou a s moudrou prostotou Marušky. "Teď chci být sama, ale jednou k tobě přijdu." Rážův rybář je potom opět pravým požehnáním. ()

Nivenx

Jedna z dalších českých komediálních pohádek, které jsou už dnes spíše klenotem kinematografie. Bohužel u dávno takhle hezky točit neumíme a hlavně nemáme tak kvalitní herce jako byl Werich, Burian či Lipský. 70% ()

sator

Ale jednou tady bude tabulka: V tomto bahně, zahynul král, který špatně panoval. Licoměrné živil, upřímné vyháněl. Říkal si král Já I., že je Já je poslední, to nevěděl. Here perished a King " who ruled badly- fed the false, drove out the sincere- called himself King We the First ()

LeoH

Podívejme, tak odsud je okřídlené: „Za prvé nevím, co to je, a za druhé mě to uráží!“ — Některé věci nestárnou, jako třeba Werichův prchlivý, paličatý, ale v jádru to poctivě myslící král a ustaraný ovdovělý otec v jedné osobě nebo Zpěvančina pěvecká extempore. — Povšimnutíhodné je, jak pár let po Císařově pekaři bolševická propaganda vyklízí pozice – král Já I. už nezraje k předání moci lidu, jen k pochopení, že je to lid, na jehož dobro je králi třeba myslet a s kým se má král radit, nemá-li to s ním špatně skončit. — Vždycky mi připadalo, že tenhle kousek stojí mezi ostatní českou pohádkovou klasikou jaksi stranou; snad je to tím, že ač jde o tradiční příběh se všemi pohádkovými atributy včetně čarující babičky, nafilmovaný v zásadě stejně konzervativně jako Pyšná princezna, zároveň tu řádí dva z nejuctívanějších tuzemských meziválečných komiků a tak trochu soutěží o to, kdo ho pro sebe ukradne větší kus, čímž ho posunují blíž k rodinnému filmu v moderním smyslu slova. Což je pro mě trochu plus a trochu mínus. ()

Honzíno

Dokonalá pohádka s dokonalým obsazením. Jako jednu z mála ji chci vidět pokaždé, kdy na ni v televizním programu narazím. ()

plechulka

Tohle je asi protopyp pohádky nebo alespoň české pohádky - krásná princezna, chudý rybář, pan král sice popletený, ale ne zlý, něco padouchů, aby bylo proti komu bojovat a hodně humoru, aby se dalo hodně smát - a na konci kolektivní veselí, protože máme přece kolektivní padesátá léta.... ()

Mrkvič

Asi nejkouzelnější česká pohádka. Skoro 60 let a málokterá pohádka se jí dokázala aspoň přiblížit. Pěkný příběh okořeněný příjemným humorem. ()

LiborGondek

Jedna z mých nejoblíbenějších českých pohádek. Werich a Burian jsou prostě dokonalý a jejich vaření se směji kdykoliv, bez ohledu, že už znám celý film nazpaměť. Kdo by také neznal "přiměřeně" nebo "jedno, nebo dvě vejce, dohromady tedy tři". Skvělé, dokonalé. Česká kinematografie, zejména dnes, již nevyprodukuje ani z půlky tak dobrý film. 95% ()