Pohádka všech českých pohádek o pyšné princezně Krasomile, která odmítla vzít si za muže krále Miroslava. Ten si to však nenechal líbit a v přestrojení za zahradníka se dostal do služby na její zámek. Pomocí práce a lásky napravil princezninu pýchu, nejdřív však pro ni vypěstoval zpívající květinu. A to nebylo v Půlnočním království jen tak – díky proradným rádcům král zakázal v celé své zemi zpívat. Než se vše v dobré obrátilo, museli Král Miroslav s princeznou Krasomilou uprchnout ze zámku, cestou se skrývat u prostých lidí, a tím se princezně otevřely ještě více věci, o kterých neměla dosud ani tušení… Tato půvabná filmová pohádka režiséra Bořivoje Zemana lámala rekordy v návštěvnosti a doposud se bez jejího uvedení neobešly snad žádné Vánoce. Jeho uvedení však potěší v kteroukoli roční dobu. Princeznu Krasomilu si zahrála mladá Alena Vránová, v době natáčení a prvního uvedení filmu se však skutečně jmenovala ještě Kohoutová. (TV Prima)

Autogram

Čo scéna, to klenot. –– Zavaž mi střevíček! –– Rozprávka pre malých aj veľkých. Ako malý som nechápal celú psychológiu postáv, ktorá je tu vykreslená rozprávkovo bezchybne. Senilný kráľ, zákerní radcovia, najkrajšia princezná, spravodlivý princ a dobrá babička, čo viac si želať. –––– Šaty nedělej člověka. Člověka šlechtí práce. –––– Pamatuj si ševče: Nad nikoho se nepovyšuj a před nikým se neponižuj. ()

ghatos

Když je divák ještě malý nebo se úplně oprostí od politického kontextu, tak to jde. Já to viděl už 50x a čím jsem starší, tím víc mi vadí všudypřítomná politická uvědomělost a hudební chórová uřvanost. Na konci ty společné proletářské zpívánky nebo švec nefachčenko, co chce utéct za hranice....to je něco. 43%. ()

Jaro.Krafcik

Po psychu som si tento rok dal další čiernobiely film. Z čias Československa to určite bola klasika , no dnes už na diváka veľký dojem nezanechá. Rozprávka to bola ale celkom dobrá. Najviac prekážali asi začiatočné pasáže kde sa len spievalo, a tie pokračovali aj počas filmu. Na predvianočný čas ale dostatočne, aj keď na rozprávky ako je Perinbaba,tri oriešky či anjel pana to nemalo. Ešte mám v pláne pozrieť princeznú so zlatou hviezdou tak sa uvidí či bude kvalitnejšia ako pyšná. 3* ()

giovanni3

Klasická Vánoční pohádka a opět kvalita. Na ,,vykutálené rádce,, a hledací formuli, kterou k ním pronesl král. Pohádka mne jednoduše baví, ale ,,zpívající květina,, působí až příliš uměle a shledání matky s dcerou je taky takové zvláštní. Jinak je zde solidní příběh na "obyčejných" 94 minut. 4z5 ()

dafidsch

Veľmi ľudská a príjemná rozprávka. Páčili sa mi v nej jej spravodlivé a dobré princípy (pokora a pracovitosť).Bola trochu rýchla na mňa a všetko sa v nej riešilo akosi ľahko, bez bočných vplyvov. Bál som sa na začiatku, že bude muzikálová, ale nebola - čo bolo super. Dal som jej ale šancu (veľmi neobľubujem staré české a slovenské filmy) a mal som dobrý zážitok (69 %). ()

Alisa

Jedna z nejhorších ukázek propagandy vůbec..aneb začínáme už od dětí. Nemám tu pohádku ráda. Líbí se mi pouze "Rozvíjej se poupátko.." Omlouvám se všem, kteří ji považují za pohádkový skvost, ale já si radši pustím vámi neoblíbenou Nesmrtelnou tetu. ()

solskjaer

Klasika. Jinak než klasika se prostě nedá nazvat. Ač nejsem velikým milovníkem pohádek, tuhle si vždy rád připomenu, nenboť se jedná ještě o takovou pravou českou , nezkaženou, nekomerční, bláhově naivní pohádku, které již u nás vymřeli! ()

ranp

Jedna z pohádek, které se prostě musí vidět..těžko komentovatelné, jedním slovem prostě úchvatné. Podle mě jsou Pyšná princezna a Tři oříšky pro Popelku naše dvě nejlepší pohádky vůbec. Excelentní film, troufnu si říct, že se jedná o jeden ze symbolů Vánoc (nejen) u nás doma. ()

Sdoom

Jedna z nejhezčích pohádek vůbec, a nic na tom pro mě nemění ani fakt, že komoušská agitace se tam dá najít každé druhé scéně, zejména pak úvodní půlhodina není v podstatě nic jiného. Vše ale přebije ústřední dvojice, senilní král, proradní rádcové, krásná hudba a radost ze života, která z filmu přímo prýští. ()

Maynard.

Sice sem tuhle klasiku viděl asi tak 10krát, ale tyhle Vánoce snad poprvé od uplnýho začátku... Až letos sem si "všimnul", že začátek filmu je vlatně něco jako muzikál, kde se pěkně představí celý "šťastný" království. Jinak pohádka jak se patří. Akorát je škoda, že černobílá, páč jinak by krásně vynikly královské zahrady s tolika kytkama. Absolutně nejvymakanější je postava stařičkého krále, který si nechává nakukávat od svých zpropadených rádců snad i to, kdy má jít na záchod :o). Pár scén je nezapomenutelných, asi nejvíc je ta jak jedou na kládě, to sou panečku efekty... ()

insurgentes

Odporný budovatelský patos se táhne jako smradlavé hovno celým tímto jinak výborným filmem. Politicky nejzajímavější je postava pážete Vítka, které čeká na svou chvíli, ale potom holomek s jakou rozhodností vyhrožuje všem, kdo by zase chtěli slova napraveného krále vykládat jinak... óóó! Perfektně to zapadá do konceptu bipolárního světa - Půlnoční království s jeho úřednickými vydřiduchy je Říší zla (= kapitalismem), které, když se má napravit, tak musí 1) snížit daně, 2) zrušit zákaz zpěvu, 3) dát lidem práci a 4) dát lidem svobodu. "Půjde to?" ptá se král, který je sice mimo, ale tak mimo, aby neviděl ten zjevný rozpor, zase není. "Půjde," odpovídá Baba Proletářka. Musí. Co na tom, že když chceme někomu něco DÁT (i kdyby jen práci), tak se to musí někde někomu VZÍT, a tím pádem na snížení daní i na svobodu můžete zapomenout. Takže my tu pár let po měli už jednu hezkou debatu zda nezakázat majora Zemana, ale tuhle sračku, která podprahově zasírá naši mysl kryptokomunistickejma blábolama s chutí reprízujeme každej rok a necháme golfistu kdákat o kvalitě a zlatým fondu (Pane Bože já už chci na csfd tlačítko "ignorovat", aby mi už zrak nemusel sklouzávat na výplody tohohle etalonu průměrnýho myšlení!). On třeba takovej Babiš se raduje, protože to je přesně král Miroslav. A přesně jako on měl Ráž čistou tvářičku, když každýho v pohádce poučoval, že musí makat, makat a makat, tak za pár let pak hrál nechutnýho fízla u kontrášů... taky se vybarvil. ()

herr_carter

"Cééé, dééééé, ééééé, eeeef, gééééé, áááá, háááá, cééééééééééééééééééééééééé..", tento úryvek a část filmu mě rozesmávala od dětských let až do současnosti, jinak se ale jedná podle mých měřítek o pohádku, která patří do absolutní TOP 5 všech dob tuzemské tvorby..................moje hodnocení = 10 z 10. ()

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015