Vynález zkázy

• angličtina The Deadly Invention (více)

Geniální vynálezce, profesor Roch, je na pokraji objevu látky, která může ve špatných rukou zničit svět. A právě takové ruce má hrabě Artigas, tajemný a temný dobrodruh, který ve své ponorce brázdí světová moře, potápí lodi a bohatství, kterého se tak zmocní, je mu nástrojem k ovládnutí světa. Artigas unese profesora Rocha ze sanatoria a nutí ho, aby v jeho sídle v kráteru sopky Back Cup vynález dokončil. Shodou okolností Artigas unese i profesorova asistenta, inženýra Harta, který je i vypravěčem příběhu, a který se všemožně pokouší profesora osvobodit a zamezit zkáze. Hart nakonec vyšle jícnem sopky balón s poselstvím k lidstvu, jež se díky tomu spojí a jehož válečné flotily v hodině dvanácté zkáze zamezí. (AČFK)

zurivymlok

Ve své době to byl převratný počin, kdy Zeman z minimálního kapitálu vytřískal na tu dobu převratné efekty. Ty vytváří příběhu jedinečnou atmosféru, která člověka okamžitě vtáhne do tohoto světa. Na druhou stranu, prostinký scénář a občas až neuvěřitelná naivita snímku (a tím nemyslím ty stroje) a příliš pomalé tempo vyprávění sráží tento film v mých očích hodně dolů. Zatímco u efektů je jasné, že stárnou, myšlenky, rozpracování postav, herecké výkony , atp. je něco, co v čase nestárne a právě v tomto bodě film selhává (za příklad si stačí vzpomenout na ten nezúčastněný výraz herečky vypouštějící ptáčky, zatímco kolem ní padají trámy a loď se potápí). Do příběhu člověka vtáhne obraz a zajímavá atmosféra, ale už bohužel ne postavy a jejich ostudy - a to je podle mě špatně. ()

carnacv

Velice zdařilý film. Celým filmem se prakticky prolíná okouzlení moderní technikou a modernímy vynálezy; v důsledku to pak herecké výkony ustupují do pozadí a herci zastávají prakticky role vedlejší. Tomu ostatně přispívá i zvolený způsob vyprávění z pohledu deníku hlavního hrdiny. Velice mě zaujaly v té době určitě kvalitní triky, které s odstupem času musí lidké oko jedině obdivovat, i když dnes jsou již prakticky zastaralé. Vzhledem k obdivnému postoji vůči moderním technologiím jsou stroje podtženy mnoha zvukovými linkami, které činí film místy zvukově náročnějším. Celkově má film spád a musím uznat, že jsem ho se zájmem zhltnul od počátku až do konce. ()

zeromen

Český i světový unikát, který nebyl natočen v zasran.. Praze ale ve Zlíně, v takovém menším Hollywood. Jeden z nejlepších Zemanových filmů. Můžeme být na něho hrdí. ()

Dosty85

Na svou dobu úžasný sci-fi film. Klobouk dolů. Škoda jen, že je to všechno tak neeeesssmííírrrnněě táhlé a příběhově o ničem. ()

Signore

Po (bohužel nepříliš soustředěném) shlédnutí této klasiky má dojem, že Karel Zeman byl mimořádný vizionář, ale pouze průměrný režisér; no uvidíme, zda budu mít možnost druhého shlédnutí a poupravení názoru ... ()

metylovice

pribeh slabsi i kdyz nadcasovy. ale ty triky jsou kouzelne a skoda, ze kvalita ztraci ve strihu,prolinani a rychlosti prehravani nekterych casti-let ptaku apod. ()

Dharmma

Film byl ze začátku hrozně neslaný nemastný a má několik scén, kdy se člověk tak trochu nudí. Se vší úctou k tvorbě v té době, je hrozně zajímavé sledovat jak si režiséři poradili a to mě bavilo na filmu neskutečně moc. Ke konci už film chytl nějaký ten šmrnc a díky tomu jsem změnil svůj názor z 2 hvězd na ***. Film mi přijde hrozně přehodnocený, asi je to tím, co o něm slyší ve škole atp., ale i na svou dobu mi přijde přehodnocený. Jednoduše řečeno: ,,Myšlenka a odkaz filmu skvělý, nicméně samotný film jako výsledek není žádný zázrak" ()

the_weaver

Vizuálne a propagandisticky nápaditá interpretácia Verneovky.↵  V románe je profesor Roch ziskuchtivý vynálezca, ktorého nezaujíma "mierové využitie" jeho vynálezu. Film však ukazuje konflikt dvoch strán, kde tou zápornou je bojachtivá buržoázia a tej kladnej ide výhradne o mierové využitie. Do tejto role sa vtedy u nás veľmi intenzívne staval ZSSR v prípade energie jadra. Tento film zjavne posilňoval také bipolárne videnie sveta, a myslím, že to bolo zámerné. Skóre filmu na ČSFD ukazuje i to, ako sa mnohí hodnotiaci stotožnili s týmto videním sveta.↵  Tak násilné ohnutie predlohy si navyše vynútilo aj zmenu zakončenia. S ním si tvorcovia moc práce nedali a tak vznikla nebetyčná hovadina - ničivý delostrelecký granát, ktorý exploduje pri voľnom páde z malej výšky. Neviem, či to malo slúžiť ako osveta pre začínajúcich konštruktérov vojenskej munície, ale to snáď nemohlo zbaštiť ani školopovinné dieťa v päťdesiatom ôsmom.↵  Takýto propagandistický nedodělek potom nemôžu zachrániť ani občasné svieže momenty (ťavy na korčuliach) či neobyčajná a nápaditá vizuálna stránka. Škoda, že to s ňou tvorcovia občas preháňali, pozerať sa x-tý krát na tú istú samoúčelnú animáciu parného stroja mi ku koncu liezlo na nervy. ()

Vodomilec

"Když jsem byl ještě na houbách." Tak jako v dětství mě ty podmořské záběry okouzlují i dnes. Fantazie bez hranic. ()

evangelik

Každý z dlouhometrážních filmů Karla Zemana jsem viděl nejméně 10x. Při každém dalším sledování si už všímám detailů, již mi před tím unikaly. Teď jsem si zaklikal po jednotlivých představitelích hlavních rolí - inženýr, mladý Simon Hart váží dalekou cestu za svým učitelem profesorem Rochem. L. Tokošovi (Hart) je v době natáčení 35 let a A. Navrátilovi (Roch) 32 let..... ()

Kivis

U filmů tohoto typu jsem vždy na vážkách, zda zohledňovat datum vzniku, nebo hodnotit dnešním pohledem. Většinou hodnotím dnešní optikou a v případě, že jsem na vážkách, zaokrouhluji vzhledem k datu vzniku nahoru. U Vynálezu zkázy ale zůstávám u tří hvězd. V dané době jistě fascinující podívaná. Navždy jí zůstane jedinečná patina. Ale scénář je trochu slabší. Tady vidím velký rozdíl třeba v porovnání s Baronem Prášilem, kterého zub času především díky kvalitnějšímu scénáři tolik neokousal. Je to trochu úděl těchto filmů postavených na tricích. Triky ze Star Wars IV, z Návratu do budoucnosti nebo z Jurského parku dnes taky občas působí komicky, ale tu patinu a kouzlo dané doby už jim nikdo nevezme. To stejné platí o Vynálezu zkázy. ()

michalkop

Variace na kapitána Nemo. Přestože je černobílá a víc jak 50 let stará, stojí za to vidět. Proč? Kvůli úžasné umělecké stylizaci. Nesnažila se ani tak o co nejvíc sci-fi look, ale je laděná do steam punku. Karel Zeman a jeho důmyslné techniky se nezapřou. ()

Jaroslaw

7/10 Jasně není to tak skvělé jako cesta do pravěku a ano postavy a dialogy nejsou tak funkční,avšak co vyčnívá je skvělý audiovizuál,a pokud máte rádi skvělé ilustrace verneovek,pak tento film je přesně pro vás. ()

Pokri

Uznávam trikové kvality filmu, uznávam Zemanovo remeslo, ale žiaľ, príbehovo ma to nijako neoslovilo, a tak nemôžem inak. A to napr. Cesta do praveku patrí dodnes medzi moje najobľúbenejšie filmy, takže vekom filmu moje pocity ovplyvnené nie sú. ()

Peabody

především výtvarně neuvěřitelný nápad použít a animovat staré původní hetzelovské ilustrace pana Rieu (pokud se nepletu), k tomu volba černobílého materiálu. V Gottwaldově na to, pokud jsem slyšel, vytvořili tehdy samostatné patro ve studiích a podmínky byly prý docela slušné. Příběh je pochopitelně mírně dobově protiválečný, ale to je v zásadě i kniha, takže nejde o znásilnění. myslím si, že je to jedna z velkých českých klasik. ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate