Vynález zkázy

• angličtina The Deadly Invention (více)

Geniální vynálezce, profesor Roch, je na pokraji objevu látky, která může ve špatných rukou zničit svět. A právě takové ruce má hrabě Artigas, tajemný a temný dobrodruh, který ve své ponorce brázdí světová moře, potápí lodi a bohatství, kterého se tak zmocní, je mu nástrojem k ovládnutí světa. Artigas unese profesora Rocha ze sanatoria a nutí ho, aby v jeho sídle v kráteru sopky Back Cup vynález dokončil. Shodou okolností Artigas unese i profesorova asistenta, inženýra Harta, který je i vypravěčem příběhu, a který se všemožně pokouší profesora osvobodit a zamezit zkáze. Hart nakonec vyšle jícnem sopky balón s poselstvím k lidstvu, jež se díky tomu spojí a jehož válečné flotily v hodině dvanácté zkáze zamezí. (AČFK)

MickeyStuma

Po technické stránce naprosto dokonalý trikový snímek nemající ve světové kinematografii konkurenci. Karel Zeman byl v této věci Mistr svého oboru, což uměl náležitě zužitkovat. Oživit ojedinělé ilustrace nám dobře známých ´Verneovek´ byl s ohledem autora příběhu dobrý tah, který se ve všech směrech vyplatil. Téma zneužití moderní techniky ve vojenství nijak nezestárlo a platí do dnešních dnů. Tzv. století páry v tomto směru bylo vyzdvihnuto naprosto ideálně s Verneovskou fantasií sobě vlastní. Film se právem stal českým filmovým klenotem. ()

Nerd4Dreaming

Strašně rad bych tomu dal 5* ale to bych u toho nesměl usnout 4 (slovy “čtyři”!!!!) večery po sobě. Fascinující leč zároveň těžce uspavajici. ()

agassi68

Sú len dva čs scifi filmy /nie komédie/ z 50 tych rokov, ktoré sú aj dnes prudko pozerateľné a obidva režíroval Karel Zeman.. ()

gombarix

Technická stránka dokonalá a bere dech i po půlstoletí v době digitální omnipotence, ale děj a dialogy jsou tak bizarně naivní a prostoduché (ač možná v souhře s předlohou), že 5* fakt nelze. Ty má vyhrazené baron Prášil, který má ulítlost v popisu práce. ()

Denny

Ano, měli jsem génia Karla Zemana, který již tehdy dokázal to, co se v amerických ateliérech tvořilo daleko později. Představme si, kdyby měl K.Zeman takové možnosti, jako mají filmaři dnes - jenomže ti zase nemají jeho nápady... Je to prostě klasika!!! ()

Jeand´Boa

Toto dílo je jasným vynálezem zkázy - zkázy pro všechny laciné filmy, na nichž se tak detailně a inteligentně nepracuje ... tento snímek jasně ukazuje, co dělá výtečný film výtečným filmem - poctivá práce!!! ()

mi-ib

Na tehdejší dobu a možnosti film nabízí nádherné animace a triky. Jenže celý příběh je tak trochu nuda a divák zbystří až ke konci, kdy čeká jak to celé vlastně skončí. ()

cogi

Lepší zpracování Julia Verna si neumím představit. Že režisér zvolil černobílé namalované kulisy, přidal filmu nádech něčeho fantastického a takový by ten příběh měl být. ... kdyby se natočilo tohle dílko dnešní technikou, jako třeba avatar, tak by se podle mě vytratila ta atmosféra a byl by to jen průměrný film, možná i podprůměrný. ()

Gabretta

3 dávám jen proto, že na dobu, ve které to vzniklo, jde o jistě pozoruhodné dílo. Jinak mě na tom ovšem nic neupoutalo. Pro "verneovky" se nadchnout neumím... ()

Biopler

Na tú dobu rozhodne triky hodné pochvaly. Ako divákovi mi však film prišiel nesúrodý a nie veľmi som pochopil konanie asistenta Harta. Nie je to zlý film, Zeman však nakrútil aj lepšie kúsky na môj vkus. ()

tranquill

Trikové zpracování nemá chybu, v tom byla Karel Zeman opravdu jednička. Co se týče námětu, mám radši Rážovo zpracování Tajemství ocelového města. ()

Schlierkamp

Československý dobrodružný film podle stejnojmenného románu J. Verna z roku 1895, jímž byl autor snímku, legendární režisér a výtvarník K. Zeman evidentně fascinován. Profesor Roch (A. Navrátil), jenž pracuje na vynálezu disponující ohromnou, dosud nevídanou ničivou silou, je unesen ničemným hrabětem Artigasem (F. Šlégr) do jeho sídla, jež je ukryté ve vyhaslé sopce uprostřed oceánu. Spolu s profesorem je násilím odvlečen i jeho spolupracovník inženýr Hart (L. Tokoš), jemuž se svým důvtipem podaří varovat světovou společnost před úmysly nebezpečného zločince Artigase a nadcházející zkázou. Ve snímku, jenž varuje před překotným technickým pokrokem, mohl Zeman naplno rozvinout své geniální výtvarné a animační schopnosti, film je skutečně přehlídkou jeho průkopnických filmových triků a impozantně ztvárněných fantazií. Z hlediska filmových efektů a výtvarného je Vynález zkázy jednoznačně dobovou celosvětovou špičkou a zřejmě autorovým nejlepším dílem. Bohužel tato silná dominance vizuální složky v mých očích příliš zastiňuje dějovou linii, herecké výkony a v podstatě herce samotné. Z tohoto důvodu mě ani tradičně skvělý hudební podklad od mistra Z. Lišky nedovolil tento mimořádný Zemanův filmový skvost hodnotit plným počtem. ()

Razzor_82

"Vynález netušených možností měl se státi vynálezem zkázy." Zemanovo sci-fi dobrodružství v papírových kulisách. Dokázal tady nabudit atmosféru ale mě to prostě zcela nepohltilo. Místy dost hluché scény jen s decentní hudbou. 6/10  ()

Arequipa

I když jsem již pěknou řádku let fanoušek fantasy a sci-fi ve filmu a knihách, z neznámého důvodu mě v mládí Verneovky minuly. Reklamou Karla Zemana na knihy tohoto legendárního autora sci-fi se nechám rád ovlivnit. Originální a vtipné scény: podmořský bicykl, podávání tužky jeřábem a natahovací pistole, z které v závěru střílí hrabě na balón. ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate