doltn301

Této Sci-fi komedii z 80.let jsem dal tak vysolé hodnocení možná z nostalgie, ale vycházel jsem z toho, jak se mi film líbil tenkrát a to jsem brečel smíchy. Celkově mám rád téma cestování v čase a z toho plynoucí paradoxy spíše ve vážnějším duchu, ale v tomto filmu se to povedlo, právě díky cestování v čase bylo ve filmu spoustu super vtipů s tím souvisejících takže jak už jsem napsal, tenkrát jsem brečel smíchy ()

smajki

Trvalo mi celých 30 let od natočení tohoto snímku, než jsem ho mohl zařadit do kolonky "shlédnuté". Ani nevím, jestli jsem o něm nevěděl nebo ho jen dlouhá léta prostě ignoroval. Ať už tak nebo tak, jsem rád, že jsem se ke shlédnutí konečně odhodlal. I přes vysoké hodnocení jsem něměl žádná velká očekávání a říkal jsem si, že 30 let staré sci-fi mi přece nemůže nic dát a ničím mě překvapit. Jak jen jsem byl bláhový a pomýlený...I v dnešní době super efektů, kdy lze na počítači vytvořit vše, co si člověk usmyslí, mě toto dílko na téměř dvě hodiny usadilo do křesla a dopřálo mi vychutnant si skvělý neotřelý příběh se skvělými herci v čele s mým velmi oblíbeným M. J. Foxem. Zkrátka je to zábavné od začátku až do konce a už po prvním shlédnutí vím, že tento film uvidím ještě mnohokrát. ()

Kuzco

Viděla jsem asi před dvěma lety ve svých 21 letech. A protože se mi to líbilo a bavilo mě to (zvlášť Calvin Klein je nesmrtelnej) nadhodnocuji. Ale ten srdceryvnej uměle extrémně natahovanej konec si mohli odpustit-takhle to vypadá, jakoby potřebovali přesně 111 minut, aby jim to někdo proplatil. ()

prasjanko

Asi som si to mal predsa len pozrieť niekedy v osemdesiatom šiestom, keď mi to kámoš ponúkal, že super komédia s Michaelom Foxom, ale keďže som si pravdepodobne vtedy vybral nejakeho Bruce Leeho, či Jozefínku, čara tohto filmu som ostal navždy ukrátený. Dnes už to nepôjde. Už som videl Pythonovcov, Woodyho Allena, a trebárs aj tie Horúce strely. Teenagerská komédia. Priznávam, že nápad a scenár možno nie sú najhoršie. Najhoršia je trápne neoriginálna postava vedca, hypertrofovaná paródia na Eisteina. Za to, čo predvádza Christopher LLoyd, za to by sa nemusel hanbiť ani Majster N či Peter Marcin. Hrať celý film kokota síce môže byť vyčerpávajúce, ale herectvom by som to rozhodne nenazýval. ()

Kwax

Bradavice mají nový spád i u brumbála doma. Všelijaký hnus humus má i kdeco dosebe v případě nesymbolizujících bukev nad trotlím zámku. Porovnat řetkev a neřetkev zabere čas asi jako oblizování kulatých čokoládových ptáčků. Neníli libo nadržování, dočkáme se určitě i kvalitních prostřených majitelů stodol. Bukvy dukvy. ()

milous11

Úžasný film z roku v kterém jsem se narodil, ten rok asi znamenal pro filmy dobrým rokem, když vznikl i Rocky 4 atd. :-) inteligentně, zábavně udělaný film, kterých se dnes moc už často netočí. Kultovní film od kterého si ostatní filmy brali inspiraci. ()

BR23

Tento film je jedným z dôkazov toho že moja v poslednej dobe častá kritika novodobých filmov nieje spôsobená len mojou rozmaznanosťou a presýtením (i ked čiastočne môže byť) ale že na tom (kritike) aj niečo naozaj bude. /Návrat do budúcnosti/ som totižto 1x celé videl pred pár dnami, asi po 25 rokoch môjho života a 31 rokoch tohto filmu. A aj napriek tomu že som obrovskou masou filmov a seriálov zahltený napriek tomu sa mi tento film veľmi páčil. Omnoho viac než /Hobit, Mimoni, SW7, Jupier/ a pod... Do ,,hry,, vstupuje viacero faktorov a tým sú napr. to že áno možno sa mi tento film na rozdiel od novodobých páčil aj vdaka tomu že som bol schopný ospravedlňovať jeho chyby už len kvôli tomu že je to starý film, a vtedy také možnosti aké sú dnes oni vo filme nemali. Tým pádom to čo by som dneska vytkol trebárs /Hobitovi/ som ochotne /Návratu do budúcnosti/ toleroval. Na strane druhej už len fakt, že novodobé filmy (seriály) majú tie možnosti nebyť totálnymi píčovinami, ale tieto možnosti zahadzujú a sú totálnymi píčovinami, o niečom svedčí. Svedčí to o tom že kritiku si zaslúžia. Film /Návrat do budúcnosti/ je však viac než obstojný i ked verejné povedomie scenáristov, režisérov atd nemalo toľko ,,materiálu k premýšľaniu,, neboli rozvrhnuté tisícky a tisícky rôznych koncepcii že ako by to mohlo vyzerať, skrátka urobili to a podarilo sa. Teraz aj napriek mnohým zábezpekám to filmári mrvia. čím to? možno kvôli komertizácii, zapredanosti, snahe vytrieskať z toho čo najviac, nečistým myšlienkam... Moja sonda do tejto problematiky v komentári tohto filmu vôbec nieje náhodná kedže (si myslím) sa skvele hodí na porovnanie vtedajšej doby a doby ,,dneška,, (vid /Návrat do budúcnosti 2/) Film sa mi páčil ešte z jedného dôvodu a tým je prostý fakt že milujem Futuramu :D a podobnosť s týmto filmom je veľmi veľká. ()

tykeww

Originální příběh, příjemný humor, sympatický Michael J. Fox, potrhlý génius Christopher Lloyd... Co víc dodat, jeden z filmů mého života. ()

pietri

Všechny tři díly hodnotim plnym počtem..je to tak úžasnej film,že jsem ho viděl snad stokrát.Škoda,že už se netočí takové filmy. ()

Jirkacek

První trilogie Návrat do budoucnosti jsem viděl v průběhu těch let, co uplynuly od jeho natočení v roce 1985 už několikrát a nikdy jsem nebyl zklamán či znuděn. Možná moje nadšení plynulo zejména z toho důvodu, že ve filmu hrál důležitou roli faktor cestování časem, což bylo vždycky moje nejoblíbenější filmové téma. Už od dětství mne lákala představa, že když člověk udělal nějakou chybu, dostal zanedlouho šanci ji napravit, uvést vše do pořádku a vést tak život podle svých představ, pokud možno bez následků. Ne vždy se totiž našinec i cizinec v životě rozhodne správně a události jej pak semelou a vedou jiným směrem, i když si myslím, že do určitého bodu člověk dojde vždy a tyto body jsou jasně předem dané, jen je otázka, kterou stranou a za jakou cenu se tak stane. Návrat do budoucnosti pojal takovou možnost velmi zábavnou a komediální formou a podle mne se tak celá tato trilogie stala ve filmovém průmyslu legendou a jedním z nejlepších počinů žánru cestování časem. V prvním díle, který se odehrával v roce 1985, jsme se na začátku seznámili se sedmnáctiletým studentem střední školy jménem Marty McFly (Michael J. Fox), který chodil na školu spolu se svou milou dívkou Jennifer Parkerovou (Claudia Wells). Díky svému vlažnému přístupu ke studiu měl problémy s učitelem Stricklandem (James Tolkan), ale to Martyho moc netrápilo. Jeho nejlepším přítelem byl podivný doktor a vědec Emmett Brown (Christopher Lloyd), který po 30 letech bádání vynalezl stroj času, který zabudoval do auta značky DMC DeLorean. Jedné noci pozval Martyho na parkoviště před supermarketem, kde poprvé úspěšně vyzkoušel na svém psovi Einsteinovi cestu čase. Vzápětí na místo přijeli libyjští teroristé, kterým doktor ukradl plutonium, jenž potřeboval jako palivo pro stroj času. Zatímco doktora Arabové zastřelili. Martymu se podařilo v DeLoreanu ujet, jenže se náhodou spustil stroj času a dostal se tak do roku 1955. Po dramatickém přesunu do města, které teprve začalo vznikat, vyhledal doktora z roku 1955, kterého přesvědčil, že opravdu přijel z budoucnosti a od té chvíle se oba snažili vymyslet způsob, jak Martyho vrátit do jeho doby. Jenže to nebyl jediný problém, protože se Marty náhodou setkal se svými rodiči Georgem (Crispin Glover) a Lorraine (Lea Thompson) a jeho matka se do něho zamilovala místo do otce. To Marty musel napravit, aby zachránil existenci vlastní rodiny i sebe samotného, a tak musel dát své rodiče dohromady, díky čemuž došlo na nejednu absurdní situaci. Na společné rodinné fotce, kterou měl s sebou, totiž pomalu začali mizet postavy jeho starších sourozenců Davea (Marc McClure) a Lindy (Wendie Jo Sperber). Přes různé peripetie nakonec dosáhl svého a jeho rodiče se poprvé políbili na školním večírku a zamilovali se do sebe. Budoucnost celé rodiny tedy byla zachráněna, zbývalo ještě dostat se zpět do budoucnosti. Proto z večírku Marty spěchal k radnici, do jejíž hodin měl v přesný čas uhodit blesk, který měl dodat energii pro stroj času, protože plutonium v roce 1955 nešlo nijak sehnat. Marty ze své současnosti věděl, že právě v roce 1955 silný blesk udeřil do radnice a zničil její hodiny. Na poslední chvíli se jim plán podařilo realizovat a Marty se vrátil do své původní doby. Na stroji času si nastavil dobu o 11 minut dříve, než rok 1985 opustil (1:35 AM -> 1:24 AM), aby tak zachránil doktora před Libyjci. Když se ale na místo dostal, jen viděl opakování scény, v níž doktor po střelbě klesl k zemi. Nebyl však mrtev, protože na sobě měl neprůstřelnou vestu. Marty mu totiž v minulosti roku 1955 nechal varovný dopis, doktor ho sice původně před Martym roztrhal, protože svoji budoucnost nechtěl znát. Po Martyho odcestování však dopis slepil a zachránil si tak život. Doktor Martyho zavezl domů a se svým strojem času vyrazil vstříc budoucnosti roku 2015. Doma Marty zjistil, že jeho výlet do minulosti měl na jeho rodiče velký pozitivní dopad. Na rozdíl od stavu, z něhož časem odcestoval, byl jeho otec úspěšným spisovatelem, rodina byla bohatá a i Martyho starší sourozenci byli šťastnější a v životě úspěšnější. Biff Tannen (Thomas F. Wilson), který původně byl šéfem George McFlye, mu nyní leštil před domem auto. Když se Marty chtěl se svojí dívkou Jeniffer vypravit k jezeru, objevil se doktor s tím, že s ním oba musí do budoucnosti, protože se jedná o jejich děti. V doktorově vylepšeném stroji času odletěli vstříc druhému dílu série. Paradoxně pro mne byl první díl trilogie Návrat do budoucnosti nejslabší, ačkoliv tomu obvykle bývá naopak. Možná je to proto, že jsme se nejdříve museli seznámit s postavami snímku a také místem děje, potažmo strojem času. Domnívám se, že Christopher Lloyd v roli potrhlého doktora zde zahrál možná nejlepší scénář své herecké kariéry, samozřejmě spolu s tou ve snímku Adamsova rodina. A ty jeho hlášky - třeba ,,u všech Skotů " ty mne opravdu pobavily !!!! Michael J. Fox za ním nezůstával pozadu a také ztvárnil skvělou postavu mladíka, který pro svou rodinu a dívku udělal tolik dobrého - ale o tom nikdo z nich nesměl dozvědět !! Vždycky mě pobavilo, jaký měl člověk z budoucnosti problém chovat se v roce 1955 jinak než je zvyklý, protože některé věci ještě neexistovaly a někteří lidé nebyli těmi, kteří žili o třicet let později. A Pepsi Cola prý v té době byla tak drahá, že ji běžně neprodávali. !!!! Každopádně se jedná celkově o perfektní a originální zápletku, která by si zasloužila i více dílů než jen tři. Vzhledem k tomu, že se mi film tak líbil, zakoupil jsem si jej v červnu 2019 na blu-ray disku a pochopitelně jsme se doma na něj podívali znova. Kouzlo prvního překvapení bylo sice pryč, ale alespoň jsem si mohl více vychutnat samotný průběh filmu. Znovu jsem se tak ujistil, že se režiséru Robertu Zemeckisovi povedlo v roce 1985 natočit velmi zábavný a dokonale provedený film, který jsem viděl již několikrát a pokaždé mě hrozně bavil. Suma sumárum, Návrat do budoucnosti 1 ode mne získal pět budoucích hvězdiček *****. () (méně) (více)

jencek

Marty McFly a doc.Brown-přátelé v čase...tahle trilogie mě prostě neomrzí.Do nejmenších detailů propletená série výletů v čase je (aspoň pro mě) kultovní.Parádní příběh,super obsazení,bezva muzika...a hlavně...všimli jste si,že i ten nejzápornější padouch neskončí s ustřelenou hlavou ale vždycky jen ve hnoji? ()

creatides

Tento dnes již legendární film (potažmo celou trilogii) netřeba dlouze představovat. Filmů o cestování časem je poměrně hodně ale tento přece jenom mezi všemi vyniká. Čím? Genialitou jakou je skloubený humor, vědecké chápání cestování časem a DeLorean... ano ten slavný DeLorean který chtěl mít každý malý kluk doma. Filmová budoucnost rok 2015 kam se Marty McFly s doktorem Brownem vydali už je minulostí. Ale ani přesto tento film nikdy neskončí v zapomenutí. Co říci závěrem - snad jen že ten sportovní almanach by se mi hodil :-) ()

MaxPayne

Film, který ve vás prostě probudí touhu nasednout do Deloreanu a cestovat časem. Postavy Martyho a Doktora Browna byli herci naprosto skvěle ztvárněny a tudíž do scénáře perfektně pasují. ()

panfilmu

Moje srdcovka. Hned po Gumpovi. A taky od stejnèho režisera. Všechny tři díly jsou fantastický. Nemaj chybu Vinikající scènář a skvěle propracovaný. Takovè scifi se už moc netočí. Obsazení J. Foxem byla trefa do černýho. Ostatně všichni herci, tam zahráli dobře. Jen mě mrzí, že M.J. Fox svůj stín Martyho nepřekročil. Ale, asi je to i způsobeno jeho nemocí. Ne herectvím, protože herec, je dobrej ! Je málo filmů, kde se nedá nic vytknout a i když je třetí díl trochu slabší, Tak všechny jsou špička a všem pět hvězd. ()

vampvegetar

aj s odstupom času mi tento "hit" nesadne. je to za vlasy pritiahnutá sci-fi komédia, síce oddychová , no preamerikozivaná, ako keď si poviete že hamburger je lepší ako pizza urobená podľa vašej chuti a znalostí. Ideálne v dobe boom autokín, no nie pre vážneho diváka, komercia na najvyššej úrovni mládeže. Osobne mi viac z tej doby podobného razenia chutila "krásna mimozemšťanka" s Basingerovou. ()

mfanta

60% - Z dnešního pohledu (2018) poněkud úsměvná komedie o cestování v čase, která obsahuje zajímavé a originální prvky. Například postava šíleného vědce s neustále vykulenýma očima je dokonalá. Dobře se autoři také popasovali s tématem mezigeneračního "incestu". Nemohl jsem si též nevšimnout zadních dvířek do druhého dílu, které zde byly rovnou umístěny. ()

VincentB.

Tomuto filmu a vlastne celej trilógii (že je to trilógia som donedávna nevedel) som sa dlho vyhýbal. Išlo o taký vzdor mne vlastný. Toto je predsa povinná jazda a mne sa to nechce pozerať bol som však nesmierne prekvapený aké je to geniálne. Možno dvojka trochu slabšia ale som rád, že tento film existuje lebo rozhodne ovplyvnil mnohých ľudí, umenie, film, pop kultúru ... atď. Všetko krásne funguje, príbeh pestrý, postavy, plastické. Ako v tej dobe to muselo byť neskutočné vidieť v kine. Dávam 100%. (100% za dvojku a 100% za trojku) ()

Robert Zemeckis a nová sci-fi

Robert Zemeckis a nová sci-fi