Altmanův mistrovský, ironický místopis britského třídního systému je režijním koncertem pro takřka 30 herců. Mozaikovité vyprávění o jednom víkendu na venkovském šlechtickém sídle je jak ironicky přesnou studií doby a mravů, tak filmařsky suverénní a kultivovanou podívanou. William a Sylvie McCordleovi pořádají na svém honosném venkovském sídle sjezd aristokracie různého vlivu a postavení. Každý z přítomných má přiděleného sluhu, který krouží kolem jako žralok ujišťujíc se, že velkomožnému pánovi nic nechybí. Režisér nám detailně představuje každý takový pár a odhaluje jejich před okolním světem ukrývaná tajemství. Dějem pak radikálně zamíchá tajemná vražda, od které příběh nabírá na rychlosti a řítí se k originálnímu, šokujícímu a nepředvídatelnému finiši, jak se sluší na velikou personu světové kinematografie, Roberta Altmana. (oficiální text distributora)

Bragi66

Možná je to britská satira a snad i zlomyslná, ale určitě ne sžíravá, spíše taková povrchovka z vyšší společnosti. Rozdělení pozornosti mezi mnoho postav tento příběh neunesl. ()

sister

Moje velká láska. Vypadla na mě z novin. Nacpat do filmu tolik postav a vytvořit tolik vztahů je ambicióznější projekt než Kmotr IV. Plně jsem si Gosford Park vychutnala až při třetí projekci... Obdivuju Altmanovu odvahu. ()

lumi1

Nechápem ako môže mať tento film až tak vysoké hodnotenie. Podľa môjho názoru to bola nenormálna nuda, a už od úplného začiatku som mala nutkanie to vypnúť ale stále som čakala a dúfala, že niečo sa tam zmení a zaujme ma to. No bohužiaľ sa netalo, pretrpela som si celý film a dúfam, že už takú hlúposť nebudem v najbližšej dobe pozerať. Na to aký tam boli herci tak som čakala aj lepší dej. Dlhý film v podstate o ničom. ()

corax8

Určitě zajímavý pohled spíše pod schody, než nad schody. trochu mi dělalo problém vyznat se v postavách nad schody, byli takový plošší. pod schody to bylo opravdu lepší. ()

Cassovian

Nemôžem dať viac, než jednu hviezdu... nemal som síl tento výtvor dopozerať. Keď vidím hodnotenie ostatných, napadá ma, či sa jedná o ten istý film..... Bez deja, hromada postáv, guláš mien. ()

JohnnyV

Na to, jak se to dobře rozjíždělo, to nakonec moc rychle dojelo. Zločin byl odhalen až moc jednoduše a policejní vyšetřování zde ani nebylo třeba. ()

cyglos

dal jsem plný počet, protože jsem se setkal s filmem, kde vlastně zdánlivě o nic nejde, ale to nic je uděláno s takovou bravurou, že to , ale spoň mě se to stalo, musí vtáhnout do děje až to leze pod nehty. obrazová složka v šerosvitech, herecký koncert všech bez rozdílu, ať je to komorná či pán, šuškanda služebnictva o svých pánech. . . prostě "dokumentární" dobovka s parádní výpravou, kostými a maskami. ()

Herbert007

Opravdu moc pěkný film - nejdřív mi připadal těžký na orientaci, ale když jsem to zvládl, tak jsem si začal užívat scénáristický, herecký i režijní koncert... Ale nějak mi tam k úplné dokonalosti troška něčeho chyběla. ()

danny79

Velmi neobvykly film, ale zatracene dobre zahranych. Je to postaveno na mnoho dobrych hercich, z nichz vsichni maji podobny prostor, propracovanem scenari a kvalitni rezii. Sice to ma nalepku krimi, ale vrazda je tam skutecne jen okrajova, to potvrzuje i fakt, ze k ni dojde az na konci druhe tretiny filmu. Jde to psychologii postav a nasati dobove atmosfery ve vztahu aristokracie k ostatnim, ma to ale i komedialni prvky, urcitou miru napeti a zahadna. Ac jsem milovnik akcniho zanru, tohle ani me v zadnem pripade nenudilo. ()

Rathe

Nějak nevím jak popsat pocit, který jsem u tohohle filmu měl. Na jednu stranu to bylo hodně zajímavé, ale na druhou stranu jsem se u toho nudil. Třeba vražda tam byla pro mě naprosto nezajímavá. Celkově způsob, jakým byl podaný život na takovém panství, jak už snobských hostů, tak i jejich sluhů. Konec mě zaujal v tom, že nedal přímo najevo vraha. Jen poukázal jako možnost, ale spíš objasnil jinou myšlenku než hledání vraha, a to nalezení syna. ()

scarlet

Mistrná sociální sonda do vyšší anglické společnosti v době mezi dvěma světovými válkami, odehrávající se na typickém venkovském sídle při typické víkendové rodinné slavnosti. Film není nabitý dramatickým dějem, jde hlavně o vykreslení postav panstva a sloužících, vztahů mezi nimi, striktního rozdělení jejich světů „pod schody“ a „nad schody“. Světů, kde má všechno svá pravidla a vše se řeší se stoickým klidem, kde půlnoční vražda spíš působí jako jistý nepříjemný problém v organizování domácnosti, než bolestná ztráta. Altmanovi se podařilo film hvězdně obsadit až po role posledních komorníků, ve filmu uvidíme skutečný výkvět britských herců. ()

andy60

Hned po pár minutách mě napadlo, že mně to připomíná filmy podle Agaty Christie, a ty mě nikdy moc nebavily. Je tu hned 30 hlavních postav a sledováním každé z nich mě brzy přestalo bavit, takže jsem se v tom ztratil a vyprávění se pro mě stalo nezajímavé a nudné. Třeba na druhý pokus to dopadne lépe. ()

TylerD. odpad!

Takže 140ti minutová studie snobských, zkostnatělých aristokratů. 10 minut jsem vydržel zvracet, pak jsem to vypnul. Vůbec mi nevadí bohatí, co jsi uvědomují, že mají jen štěstí ale tyhle páprdky co si z nějakého důvodu skutečně myslí, že mají právo na víc než jiní, to je ignorantsví a to nesnáším. ()

Sejkorka

Tak nevím, ale všeho moc škodí. Spousta postav (i když většinou obsazených výbornými herci) , neustálé prokliky pod schodiště / nad schodiště. Strašně těžko se drží pozornost kdo je kdo. Ke všemu se film stane detektivkou zhruba v půlce. Přijde natvrdlej policista, proto asi nese film označení komedie. Pochopitelně jsou i pozitiva, Největší je zajímavá pointa, dobře to graduje. I když Poirot by to vyřešil na půl hodiny a ještě uspořádal závěrečnou šou. ()

peproch

Dnes se na tenhle film dívám jako na film pro pamětnici. Viděla jsem jej již tenkrát, tehdy byl nový, dnes jej konfrontuji s tolika detektivkami a kriminálkami, co jsem absolvovala a jimiž jsem denně zahrnována. Vražda , která se nevyšetří, protože vlastně není poptávka po vyšetření, mnoho lidí má mnoho rozdílných důvodů, motivů a pohnutek, to jak mystery už je, prostě zmizí člověk a teprve pak se ukáže pravda o našem pozůstalém bytí. Rituální motiv, smrtí jednoho mohou se napravit křivdy na mnohých a osvobodit mnohé a mnohé uvést do zmatků a prostě vyvětrat.... Smrt už nikomu nevadí. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon