Altmanův mistrovský, ironický místopis britského třídního systému je režijním koncertem pro takřka 30 herců. Mozaikovité vyprávění o jednom víkendu na venkovském šlechtickém sídle je jak ironicky přesnou studií doby a mravů, tak filmařsky suverénní a kultivovanou podívanou. William a Sylvie McCordleovi pořádají na svém honosném venkovském sídle sjezd aristokracie různého vlivu a postavení. Každý z přítomných má přiděleného sluhu, který krouží kolem jako žralok ujišťujíc se, že velkomožnému pánovi nic nechybí. Režisér nám detailně představuje každý takový pár a odhaluje jejich před okolním světem ukrývaná tajemství. Dějem pak radikálně zamíchá tajemná vražda, od které příběh nabírá na rychlosti a řítí se k originálnímu, šokujícímu a nepředvídatelnému finiši, jak se sluší na velikou personu světové kinematografie, Roberta Altmana. (oficiální text distributora)

JASON_X

Scénáristicky mistrně vycizelované nahlédnutí mezi různorodou předválečnou anglickou smetánku, která se setkala ve venkovském sídle mj. u příležitosti honu. Zprvu si jistě leckterý divák úlevně oddechne že máme republiku, když uvidí tu přehlídku nechutných snobských kreatur (jak mezi panstvem, tak mezi jejich nafoukaným služebnictvem). Nato mu možná dojde, že mamonem ovládaná a často buranská a polovzdělaná buržoazie je ještě o třídu horší třída. A pak si třeba řekne, že je to jen film, zjistí že pár postav je mu vcelku sympatických a začne si užívat spletitý a zároveň záživný příběh s velkou porcí konverzace okořeněné detektivní zápletkou. Už kdysi před lety v Ponrepu se mi tenhle Altman hodně líbil a dneska ne jinak. Plejáda známých hereckých xichtů, bravurně vystavěný příběh, jemná klavírní hudba a věrohodná dobová atmosféra. Za menší mínus bych pak považoval třeba přílišnou zkarikovanost některých postav a tendenční černo-bílé stranění zneužívanému "dobrému" služebnictvu na úkor "zlé" aristokracie. ()

Gary

Kecy Kecy Kecy, Vražda, Kecy Kecy, Konec. - To je děj Altmanova filmu. Nesmíte čekat napětí, nesmíte čekat humor, nesmíte čekat skoro nic, krom dobře napsaných textů. Nominace na Oscara za nejlepší film ? Ve jménech hlavních postav se začnete lehce orientovat až ke konci a některé sluhy pomalu nerozeznáte ani podle obličeje. Režisér nedokázal využít suverénnost Maggie Smithové, ani kvalitní herectví Michaela Gambona. Co se týče Owena, ten roli nehraje, ale odříkává. Zklamání oscarového favorita za rok 2001. ()

bouncer

Krásná sonda do života anglické šlechty a jejího služebnictva v meziválečném období ochucená trochou detektivky. Vše plyne v typicky pomalém, skoro bych řekl i altmanovském, tempu. Velice příjemná podívaná. ()

murakamigirl

Altman vraždí. Nepreháňam. Vražedný film. Čo je jeho radosťou? Výprava, herci a hudba, i keď to posledné ma pri prvom (nemá cenu klamať- neúspešnom) pokuse vypozerať Gosford Park ešte podporilo zotrvať v stave chronického užívania troch rôznych antidepresív /deň... Prvý raz som sa silila až do odpadnutia, dnes som už prezieravo nenechala Gosford Park na noc a s veľmi, veľmi, veľmi veľkým hrncom silného kafíčka som sa odhodlala znvou. Opäť chaos v postavách a ich spätosti, opäť to odsýpalo ako dve hodiny v protivnej čakárni u lekára bez časáku, knihy či mp3, vlastne citeľne horšie, ak berieme do úvahy, že v tej čakárni vás niekto môže osloviť a zadok času tak nakopnete konverzáciou..., opäť iritujú viaceré postavy a opäť úmyslene i neúmyselne vypadávam z diania za živšími myšlienkami... Avšak ani sa nemôžem hnevať, herci zhrabli honorár viac ako zaslúžene a Clive, samostatná kapitolka, je taký úhrančivý!!! No čo dodať, bolo to fakt napínavé. Mala som nahnané, či budem ešte dvadsaťročná, keď to skončí... ()

Terva

Čaj o čtvrté, večeře v osm, vražda o půlnoci. Ocenění: Oscar 2001 - původní scénář; nominace: vedlejší herečka (H. Mirren), vedlejší herečka (M. Smith), výprava, kostýmy, režie, film Zlaté glóby - režie; nominace: film (muzikál/komedie), vedlejší herečka (H. Mirren), vedlejší herečka (M. Smith), scénář BAFTA - cena Alexandera korda za britský film, kostýmy; nominace: masky, vedlejší herečka (H. Mirren), vedlejší herečka (M. Smith), výprava, původní scénář, cena Carla Foremana za neslibnejšího nováčka (J. Fellowes za scénář), cena Davida Leana za režii César - nominace: film Evropské unie Broadcast Film Critics Association Awards - herecký ansámbl Evening Standard British Film Awards - film Florida Film Critics Circle Awards - herecký ansámbl Kansas City Film Critics Circle Awards - vedlejší herečka (M. Smith společně s J. Connelly za film Čistá duše) London Critics Circle Film Awards - britský film, vedlejší herečka (H. Mirren také za film Poslední přání) National Society of Film Critics Awards - režie, scénář, vedlejší herečka (H. Mirren) New York Film Critics Circle Awards - režie, scénář, vedlejší herečka (H. Mirren) Satellite Awards - vedlejší herečka v komedii/muzikálu (M. Smith), herecký ansámbl ......Scénář : Julian Fellowes. Kamera : Andrew Dunn. ()

Agatha

Hodně mi to připomnělo Panství Downton, ale zde jaksi chyběla ona jiskra. Na jeden film mnoho postav, avšak báječně obsazených dle Altmanovic stylu. Těžko se v tom všem chaosu orientuje kdo je kdo, což je ale nakonec nepodstatné. Je to takové nahlédnutí pod pokličku navenek ctnostné anglické smétánky. Ono se řekne: sjede se panstvo na hon - vše je dokonale načinčané, nachystané, delikatesy navařené, nikde ani smítko. Ale čí zásluhou to všechno šlape jako hodinky? Upachtěné služebnictvo lítá jak hadr na holi, aby se dvořanstvo náležitě nadláblo, a kdo je posléze nejvíce znaven - samozřejmě milostmadam. Klobouk dolů před jejich uměním. ()

MrCreosote

První polovina filmu zabývající se životem smetánky a jejích sluhů byla výborná, a kdyby celý film probíhal takhle, vůbec by mi to nevadilo. Bohužel se po vraždě film poněkud rozklížil a korunu tomu nasadil Stephen Fry v roli až montypythonského detektiva. Jestli to měla být parodie, tak jsem jí moc nepochopil. I tak se ale jedná o povedený snímek a určitě si ho ještě někdy pustím znovu. P.S. Maggie Smith tady dokazuje, že je to Paní Herečka a tímto se definitivně zařadila do žebříčku mých oblíbenkyň. ()

Marek1991

Snobizmus a riadenie života druhých nemusím a preto mi bolo ťažké toto pozerať, napriek tomu, že sa jedná práve o poukázanie na elitárstvo, imperializmus a ten snobizmus z rokov minulých. Myslím, že to zvládli, no nijak zvlášť ma film neohúril. Svojím spôsobom je to aj detektívka, no dosť natiahnutá, aby sa mi to páčilo. Toto komorné dielo mi len spôsobilo odpor k tomu, k čomu som už odpor cítil. Herecky to bolo presvedčivé, veď asi každý z nás má ešte v sebe niečo z povahy ľudí, ktorí druhými pohrdajú, komandujú ich, určujú pravidlá a povyšujú sa, to je proste ľudská zlá stránka, ktorá nie je až tak skrytá, ako napríklad sadizmus, či iné vlastnosti. Je to dobrý film, no čakal by som niečo výraznejšie. ()

joehot

Klobouk dolů před Altmanem a tím kvantem herců, jejich postav a jejich motivací, které dokázal ukočírovat. Nicméně si myslím, že vztah k tomuto filmu bude mít divák stejný jako vztah k detektivkám. A ten u mě zrovna nepropuknul. (Jako společenská kritika mohl být Gosford Park mnohem jízlivější.) ()

corpsy

Áčková herecká zostava dodala tomuto ináč nie veľmi originálnemu príbehu iskru a uistila ma, že nie všetky filmy druhu ´´ako z románu Agathy Christie´´ sú nudné a na zahodenie. ()

SlecnaSmilly

Rok se s rokem sešel a je to tu, jeleni jsou zase v říji, jupijou. My, co čteme pravidelně magazín Myslovost, víme, že je to ideální čas k lovu, každej pořádnej nimrod má svou zaručenou metodu, kdy a jak vábit a opravdoví frajeři tak přilákají do své honitby fakt parádní kousky zvěře. Takže pročistíme hlavně pistolí, poštelujem mušku největšímu sokovi ve zbrani, protože kam muška, tam puška, že jo, a jde se na to. Přesně takovouhle pohůdku si maloval sir William, když zval anglickou aristokratickou smetánku na svoje venkovské sídlo. Sešlo se mu tam opravdu hodně hostů a ještě si každej z nich přitáhl alespoň tucet sluhů, komorných či posluhovaček. Situace stává se dosti nepřehlednou a je jasný, že se něco stane a to něco bude vražda. Mňo, takže do sebe hodíme čaj o páté a jde se na hon. Všichni u obrazovek držíme palce zvířátkům, aby se lovci postříleli navzájem dříve, než to zasáhne třeba tu roztomilou kachničku, ale pár němých tváří zařve a až pak teprve se dostane i na samotného pána domu. Jako detektivka to není moc dobrá, jedinci odkojení Agatou Christie poznají vraha asi tak do deseti nanosekund, ale fanoušci Panství Downton budou nejspíš nadšeni z kostýmů a dobového interiéru. Já docenila hlavně hraběnku Trenthamovou, která trousila suché vtipy, kudy chodila, ta baba je boží. ()

Cimr

Gosford Park je jeden z filmů, na které byste ze zřejmých důvodů určitě neměli koukat unavení... Přesto má v sobě něco, co se člověku prostě musí líbit, i kdyby mu oční víčka padala sebevíc. Kostýmy, hudba, prostředí, herci a také občasné vybroušené hlášky, které vás ze spánku vytrhnou a přinutí zamyslet se. Celkem milý film, ale nesmí se k němu přistupovat jako k detektivce. Tedy přesně tak, jak jsem k němu přistupoval já... ()

baribal

na vraždu čekám půl filmu a i tak se nic převratného neděje... a když už konečně se blíží konec a má se odhalit vrah, tak se to odbude tak, aby se neřeklo, že na konci detektivky neodhalí vraha... škoda, čekal sem víc ()

Krt.Ek

"Člověče Altman, vy tam máte figur jak na orloji.", zvláštní je, že i když mě film nutí začít komentář parafrázi Karla Infelda Prácheňského z divadelní hry Záskok, autorské dvojice Svěrák, Smoljak, nemám pocit, že nadbytečný počet postav nějak těžce prozkouší vaší kriminalistickou dedukci. Myslím, že nejsem sám, komu celkem brzy po vraždě došlo, jak to vlastně bylo. Nabízí se teda, že pan Altman selhal, pokud tedy chtěl natočit napínavý krimi film. ___ Samozřejmě, musím počítat s možnosti, že film není myšlen jako krimi, ale jako sociální tragédie. I tady ale tvůrci dle mého selhali respektive nezaujali mou maličkost. Problém je právě zbytečně velký počet postav. Přiznávám, že jsem se v motivacích postav ztrácel. Právě ta zamotanost mě měla asi navést pryč od vraha, to se ale nepovedlo. Je to škoda, dost jsem se totiž na mix dramatu o "hradní rodině a jejích sloužících" a kriminálky těšil. Bohužel mě plně neuspokojila ani jedna rovina. ___ Nezbývá než říct, že mě na filmu zaujalo jenom vylíčení britského aristokratského způsobu života (mluva, kostýmy), hodně mi to připomnělo můj oblíbený seriál Panství Downton. 60% ()

verbst

Poprvé sem to viděl někdy dávno na ČT2 ve filmovým klubu. V originále a nebylo to nic moc... Ted sem si to dal znovu s tátou v dabingu a musím zvýšit na - je to prostě super... Nechápu jak jsem to mohl takhle dlouho přehlížet ()

Freemind

Mohlo to být horší, nebylo to špatné. Altman vytvořil velmi zajímavou atmosféru a ukázkově ji promrhal. Film je okatá pocta klasickým anglickým kriminálkám, na rozdíl od nich ale zbytečně košatí a vrství další a další linky a detaily až za hranici únosnosti. V okamžiku kulminace a prozrazení skutečného pachatele je už divákovi všechno víceméně jedno, pointa vsákne do pěstěného trávníku a v hlavě zbude jen spousta hezkých obrázků, kulis a zajímavých postav. Ty se skutečně povedly, souhlasím ale s tím, že u roztržitého inspektora - chudák Stephen Fry - to tvůrci trochu přeťápli. To už nebyla komická vložka, ale dost hrubě tesaná karikatura. Odpočinkový film, který rychle překryjí novější zážitky. ()

kaylin

Ukočírovat takové herce a dát všem dostatek prostoru, aby zde fungovali jako jeden ansámbl, to skutečně chtělo schopného režiséra a Robert Altman ukázal, že jím rozhodně byl. Přesto mě nedokázal film vtáhnout. Je skvělý z hlediska režisérského, hereckého, ale třeba i kostýmního, jen ten příběh mě prostě neohromil. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon