Altmanův mistrovský, ironický místopis britského třídního systému je režijním koncertem pro takřka 30 herců. Mozaikovité vyprávění o jednom víkendu na venkovském šlechtickém sídle je jak ironicky přesnou studií doby a mravů, tak filmařsky suverénní a kultivovanou podívanou. William a Sylvie McCordleovi pořádají na svém honosném venkovském sídle sjezd aristokracie různého vlivu a postavení. Každý z přítomných má přiděleného sluhu, který krouží kolem jako žralok ujišťujíc se, že velkomožnému pánovi nic nechybí. Režisér nám detailně představuje každý takový pár a odhaluje jejich před okolním světem ukrývaná tajemství. Dějem pak radikálně zamíchá tajemná vražda, od které příběh nabírá na rychlosti a řítí se k originálnímu, šokujícímu a nepředvídatelnému finiši, jak se sluší na velikou personu světové kinematografie, Roberta Altmana. (oficiální text distributora)

Raven0

Zajímavé nahlédnutí do britské historie, kde je striktně oddělen život smetánky a jejich služebnictva. Na detektivku trochu zvláštní stavba děje, už jen proto, že vražda se odehraje až asi v polovině snímku... Ale tady jde hlavně o brilantní zachycení dobové atmosféry a jejích neduhů. ()

venison

Perfektní herecké obsazení, skvělý scénář ve stylu Agathy Christie.. Trošku mě mrzelo, že se film skvěle rozjížděl, přirozeně nabíral tempo a opravdové "vyvrcholení" se seběhlo tak rychle :-( ()

lennyd

Jeden obyčejný víkend na jednom obyčejném venkovském šlechtickém sídle uprostřed staré dobré Británie. Na lovecký hon se sešlo několik aristokratů, samozřejmě včetně všech sluhů, kteří se o své pány pečlivě starají. Všeobecná pohoda je ale přerušena tragickou událostí, když je majitel sídla, sir William McCordle (Michael Gambon) nalezen zavražděný. Vyšetřování ale nikam nevede, neboť motiv mohl mít takřka každý, jenže kdo by se odvážil proti svým přátelům či nedejbože pánům... Film by se dal rozdělit na dvě poloviny. První polovina diváka uvádí do prostředí, kdy je možné vše pozorovat jak z úhlu pohledu aristokratů, tak i z pohledu sluhů - kteří si sice leckdy o svých pánech myslí své, nicméně stále svědomitě vykonávají svoji práci. Od okamžiku vraždy se film změní v prachsprostou detektivku, kdy vlastně nikdo ani moc nic vyšetřit nechce. U první poloviny jsem se dost slušně bavil, v dnešní době už člověk o úhlu pohledu ubohých sloužících moc nepřemýšlí. U druhé poloviny jsem se už trochu nudil, protože vyšetřování nikam nevede, a na vše musí nakonec přijít pitomá služtička, ehm. K filmu samotnému snad jen, že se to hereckými jmény jen hemží, nikdo z nich nemá větší vůdčí roli, čímž se film stává trochu chaotickým (podpříběhy s americkým režisérem a další tomu jen napomáhají). Z herců bych si dovolil zmínit snad Maggie Smith, jejíž urozená dáma je naprosto brilantní... ()

Pavlínka9

Pro mě jeden z nejlepších Altmanových filmů :) Takový klidný, pohodový film o pohledu do dvou rozličný světů v podání těch, kteří si žijí o snídani do postele a čaji o páté a těch, kteří jim všechny ty věci přichystají a ještě je k tomu oblečou :) První hodinku se seznamujeme cca s 20ti postavami, o nichž se dozvíme jen velmi málo a další hodinku jsme svědky boje za polapení vraha muže, na kterého mělo pifku velké množství lidí v domě :) Uhlazenost a strnulost, která je ve filmu do očí bijící je pro mě právě na tomto filmu to nejlepší. ()

hanagi

Stejná hierarchie, které se podřizuje panstvo v horních patrech, se odráží i na těch, kdo jim slouží. Detailní pohled, nesmlouvavě satirický a velice zábavný, je okořeněn vraždou, která je pro většinu přítomných stejnou nepříjemností jako skvrna na saku anebo pozdní příchod na večeři. ()

OHI

Už jen účast tolika kvalitních aktérů zaručuje nevšední podívanou. A jméno Roberta Altmana je jistotou druhou. ()

nevermore

Film jemný jak samet. Vždycky na něco takového narazím jen jednou za čas. Herecká plejáda je úžasně propracovaná. Práce s osvětlením stojí taky za zmínku. Já mám takové filmy prostě rád. 85% ()

Mikulka24

Ach! Nejenže tu hraje plejáda famózních britských herců, ale celý film navíc prostupuje typická tajemná atmosféra anglického šlechtického sídla. Příběh postupně odhaluje řadu nečekaných tajemství, a to jak mezi smetánkou, tak v řadách služebnictva. Kouzlo filmu dotváří dokonalý soundtrack! Pátá hvězdička Jeremymu Northamovi za skvostný herecký a pěvecký(!) výkon a jeho bratru Christopheru Northamovi za překrásnou hru na piano! ()

cross

Stylové, vytříbené, zajímavé a... nudné. Ne ne, Altman se mým oblíbencem asi nikdy nestane. Gosford Park mě rozhodně na první pohled velmi zaujal, a když se po hodině stále nic nedělo, říkal jsem si, že autor se snaží co nejvíc vykreslit psychologii postav. Nakonec jsem měl i neměl pravdu... Velmi dobré herecké výkony jsou podtrženy spíše nezajímavým a nudícím scénářem, který je ovšem napsaný s detailní vytříbeností. Samé protiklady, ve výsledku však drsně nekonvenční průměr... ()

Kali4

Pohled do nitra staré anglické společnosti, zvláště do vyšších kruhů, prostřednictvím těch nejpovolanějších - tedy sloužících. První polovina tohoto unikátu vás seznámí s poměry panujícími na starém venkovském sídle v období honů, kdy se sjíždí veškerá příbuzná smetánka. Naší hlavní průvodkyní je mladá a přívětivá komorná, i když postav je ve filmu požehnaně a ztvárnili je známí britští herci, kteří předvádí skvělé výkony. Maggie Smith jako povýšená stará lady, podváděná (i podvádějící :)) Kristin Scott Thomas, Tom Hollander jako tradiční "vlezdoprdelka", vskutku atypický komorník Ryan Phillippe nebo tajemný a nesmírně sympatický Clive Owen. Druhá polovina filmu přichází s nejasnou vraždou a na scéně se objevuje Stephen Fry v roli šťouravého inspektora. Vyšetřování však stojí trochu v pozadí, figurují zejména přiostřující se vztahy a záhady vyplývající na povrch. Gosford Parku nechybí humor a nadhled, promyšlená zápletka, nepřeberné množství charakterních postav a vyvrcholení, které byste nečekali. ()

mandlova

Bravurní Altman, skvělý scénář, úžasní herci a zápletka jak má být. Navíc má milovaná Anglie... tento film rozhodně stojí za opětovné shlédnutí ()

Gurtha

Gosford park patří k filmům, které musí člověk vidět víckrát, aby je vůbec pochopil. Každý pohled, každé skřípnutí dveří, každý záběr má svůj význam, jen o něm možná ještě nevíte. Jsou to jedny velké puzzle, které mě nikdy nepřestane bavit skládat. ()

klima777

Dobrý a kvalitní film. Téma výsostně zajímavé. Jenže je zde poněkud přelidněno a na rozdíl od Remains of The Day se divák jaksi nemá čeho chytit. Snad byla ona rozplizlost režijním záměrem. Nevím. Svět aristokracie pro mě vždy představoval nehostinnou pustinu (s Gosford Parkem nebo bez něj). ()

mcleod

Výborný film, který se navenek tváří jako krimi z aristokratického prostředí. Vražda je však v tomto případě pouze prostředkem ke společenské kritice, přesněji kritice anglického třídního systému. Kriminální drámo tak zabírá odhadem tak čtvrt až půl hodiny celého filmu, zbytek je věnován výbornému rozebírání vztahů a úrovní loajality mezi služebnictvem, aristokracií a mezi těmito třídami navzájem. Ocenit je nutné především výbornou režii, která předkládá atmosféru scén přesně odpovídající vymezení tříd, určitě také dobrý scénář a rozhodně i parádní herecké výkony. ()

strelenaL

Vytříbený klenot, díky němuž vznikl další úžasný námět – Downton abbey, který čerpá mnohé (nejenom úžasnou Maggie Smithovou, která hraje v již zmiňovaném panství) z Gosford parku. Sešlo se zde mnoho skvělých hereckých osobností počínaje Helen Mirren končící Brumbálem – Michaelem Gambonem. :-) Gosford park zaujme diváky, kteří mají rádi např. poválečné období, zámožnou rodinu s historií, která má jisté postavení ve společnosti. Něco ve stylu ságy rodu Forsythů, akorát s kapkou krimi. ()

killjezor

Perfektní pohled na anglickou smetánku a na jednotlivé vazby mezi nimi,včetně chování ke služebnictvu. Přijezd inspektora,jakožto představitele plebsu,vůbec nezmění chod panství. Věřím,že to takhle fungovalo. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon