Altmanův mistrovský, ironický místopis britského třídního systému je režijním koncertem pro takřka 30 herců. Mozaikovité vyprávění o jednom víkendu na venkovském šlechtickém sídle je jak ironicky přesnou studií doby a mravů, tak filmařsky suverénní a kultivovanou podívanou. William a Sylvie McCordleovi pořádají na svém honosném venkovském sídle sjezd aristokracie různého vlivu a postavení. Každý z přítomných má přiděleného sluhu, který krouží kolem jako žralok ujišťujíc se, že velkomožnému pánovi nic nechybí. Režisér nám detailně představuje každý takový pár a odhaluje jejich před okolním světem ukrývaná tajemství. Dějem pak radikálně zamíchá tajemná vražda, od které příběh nabírá na rychlosti a řítí se k originálnímu, šokujícímu a nepředvídatelnému finiši, jak se sluší na velikou personu světové kinematografie, Roberta Altmana. (oficiální text distributora)

stanyslaw

videno davno, hodnoceno dnes, protoze jsem potreboval jeden petihvezdickovy jako jubilejni tritisici hodnoceni. a je to proste muj Altman. ()

ShossGrey

Aristokracia skrytá za šedou maskou bez emócií, ktorá mala zaručený život v prepychu už len vďaka svojim predkom, ktorý sa od praveku vydelili ako náčelníci a bojovníci, čo im zaručilo drahé kovy a predmety. Bolo predurčené spoločenské postavenie už 10 tisíc rokov vopred? V Anglicku určite a pokiaľ vašimi žilami nepretekala krv úspešných pravekých lovcov, vďaka ktorým prišla majetková nerovnosť k životu, nemohli ste sedieť v honosných panstvách, s ironickým nadhľadom ste nesmeli komentovať každodenné slasti a starosti medzivojnovej epochy a kŕčovitým spôsobom ste si neodpíjali z Earl Grey, pripraveným tými v čiernobielych rovnošatách, ktorých paleotické príbuzenstvo už toľko úspechu nemalo. ()

Tiiso

Altmanův počin, který patří k těm zdařilejším. Je to trochu netradičně podána detektivka, která dokáže dobře navodit tehdejší atmosféru a která má sice zdánlivě jednoduchou zápletku, ale je ve spleti postav mistrně servírována. Právě množství postav může ze začátku někomu dělat potíže. Já jsem film musel vidět několikrát než jsem si všiml některých detailů a momentů. Herecké výkony jsou skvělé a režisér dokázal po celý film udržet to správné tempo. ()

denbrough

Pár světlejších místeček, ale opravdu pouze kratičkých, nemohou tento film uchránit od nízkého hodnocení, které mu věnuji. Tento film mě vlastně vůbec ničím nezaujal, nepřekvapil, nepohladil.. V několika komentářích se dočítám o "skvělém humoru", který se zde vyskytuje.. Já jsem tam ale žádný nenašel. Mám rád Anglii, anglickou kulturu, ale tento film kolem mě jen tak proplul... jako bych se přes dvě hodiny díval z okna na rušnou ulici. Čekal jsem od něj mnohem mnohem víc, vzhledem k hodnocení a vzhledem k počtu nominací na filmové ceny.. Velice přeceňovaný film. ()

dj_kure

Všechno fajn, ale konec useklej, začátek natahovanej a inspektor tam defacto ani nemusel bejt. Trosku zklamani i kdyz atmoska celkem dobrá. 65% ()

Talina

Podle mě to byl film o ničem, ale zároveň i o všem...mám z něj hodně smíšené pocity. Z počátku jsem to sice absolutně nepobírala, říkala jsem si "co to ***** je" , ale pak, když mě to vtáhlo do děje, tak jsem jenom mlčky pozorovala a snažila se pochopit i nepochopitelné. ()

Freshoun

Poté co jsem si velice oblíbil seriál Panství Downton sem se rozhodl že se podívám i na Gosford park protože sem často četl o tom že je to podobné a nebo dokonce stejné ale opak je pravdou.Tento film nedosahuje zdaleka kvalit Panství Dowton. ()

quorra

Tohle byl opravdu zvláštní zážitek - celý film jsem čekala, kdy už to teda začne a ono to najednou skončilo. Přesto jsem se vlastně vůbec nenudila! Takže budu věřit Altmanovi a považovat to za záměr, jak nejen obsahově, ale i formálně ztvárnit prázdnotu a, haha, bezobsažnost. ()

Lavinia

Na to, že mě nalákali na detektivku, která se nekonala, to byl velmi příjemný zážitek. Neuvěřitelně propracovaná studie snobské (a hojně prohnilé) britské lepší společnosti s frňákem nahoru a namyšlenou držkou, což se reflektuje i na služebnictvu. A pod pozlátkem bída a ubohost. Vynikající podívaná. ()

Blutarg

Je to docela vo houně film... Prvních 80 minut je děsně dlouhých, pak konečně vražda, ale dalších 50 min nic moc. Přesně tak, jak se mi líbil seriál Panství Downton, tak stejně moc se mi tento film nelíbil. ()

nula87

Brilantně vykreslená anglická smetánka s vynikajícími hereckými výkony, ale příliš mnoho postav a rozuzlení, které přijde jakoby mimochodem, film trochu srážejí. ()

_-0-_

Velkolepé anglické sídlo, hostící v předválečné době "panstvo" s jeho služebnictvem. Skládanka tvořená kombinací podivné morálky, snobismu a egocentrismu, dvěma společenskými vrstvami, velkým množstvím postav s komplikovanými vzájemnými vztahy - to vše zabaleno do rámce vyšetřování vraždy. Ironický model britské společnosti, jehož mnohé aspekty nemůže divák z kontinentu pochopit. Vynikající scénář, skvělé herecké výkony. ()

Cortesz

Možná půjdu proti proudu, ale tenhle film mě ničím neokouzlil, a jde o jeden z nejnudnějších filmů co sem snad viděl. A o čem je ? O bandě snobů co si na víkend přijeli zalovit, nažrat a chlubit se tím kdo má lepší služebnou nebo co. Herců se zvučnými jmény tu je požehnaně, ale že by předvedli nějakej chvalitebnej výkon bych taky neřekl, spíše mi včichni přišli na chlup skoro stejní a těch postav a jmén je tolik, že jsem asi po půl hodině už nevěděl kdo je kdo. Vražda zde sice byla, ale snad úplně zbytečná, která by se hodila snad jako epizodní díl nějakého seriálu typu vraždy v Midsomeru, kde by to byl jeden z nejhorších a nejslabších. ()

Melpomene

netypicko typická anglická detektivka zobrazujúca prehnitú spoločnosť anglickej aristokracie s vraždou na vidieku. samozrejme nemôže chýbať klebetné služobníctvo, ktoré o svojich pánoch vie viac ako ktokoľvek iný a mieša karty celej spoločnosti. aj napriek tomu, že tento film postráda postavu výrazného detektíva, ktorý prekukol každého pri prvom pohľade, nechýba napätie z hľadania vraha, ako aj samotných príbehov. film je výnimočný aj celou škálou výrazných postáv, z ktorých žiadna nevytŕča, ale všetci herci tu udivujú svojim reálnym stvárnením ()

petite fille

veľmi sofistikovaná detektívka s mnohými subtílnymi odbočkami. presne ten druh filmu, čo na mňa osobne pôsobí fascinujúco. je to hlavne perfektnou ilúziou honosného sídla, ktoré sa delí na elitu na poschodiach a chamraď na prízemí (+ vynikajúce obsadenie!). rovnako ma potešilo to pomalé tempo, v ktorom sa postupne rozvíja mozaika vzťahov. tieto dve veci dokopy dávajú niečo viac než len príbeh o vražde. je to síce hlavný motív, ale to podstatné o charakteroch a pomeroch, čo sa navrstvuje za ním, je oveľa delikátnejšie a práve to dáva tomu celému silu a estetiku. zážitok sa vytvorí podľa toho, kam zaostríme pozornosť, teda i divák je akýmsi "detektívom". skvele vymyslené, napísané i zrealizované. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon