Altmanův mistrovský, ironický místopis britského třídního systému je režijním koncertem pro takřka 30 herců. Mozaikovité vyprávění o jednom víkendu na venkovském šlechtickém sídle je jak ironicky přesnou studií doby a mravů, tak filmařsky suverénní a kultivovanou podívanou. William a Sylvie McCordleovi pořádají na svém honosném venkovském sídle sjezd aristokracie různého vlivu a postavení. Každý z přítomných má přiděleného sluhu, který krouží kolem jako žralok ujišťujíc se, že velkomožnému pánovi nic nechybí. Režisér nám detailně představuje každý takový pár a odhaluje jejich před okolním světem ukrývaná tajemství. Dějem pak radikálně zamíchá tajemná vražda, od které příběh nabírá na rychlosti a řítí se k originálnímu, šokujícímu a nepředvídatelnému finiši, jak se sluší na velikou personu světové kinematografie, Roberta Altmana. (oficiální text distributora)

Lukoye

Bůh ví, že jsem se na tento film těšil. Jistě film ve velkém scénáristickém stylu, v Poiarotovském stylu. Je to přesně to co nemůžu přenést přes srdce. Každopádně je zde jasně vyskreslené zákulisí snobského šlechtického života anglické šlechty první poloviny dvacátého století. Zákulisí tákající se jeho služebnictva, jejich živata, názorů, absurdity a humánosti otrockého života komorníka, komorné. Přesto se mi to zdálo nudné a děsně rozvlklé, z čehož první polovina do vraždy je v některých momentech skoro uměle nastavovaná. Vyšetřování policií je nesmyslné, postrádá dějový smysl, je jakoby vedlejší událostí, která nakonec ani není nijak vyřešena. A stejné je to i s koncem a vyvrcholením filmu. Ani byste si ho nevšimly. Dovrá sociologická sonda, ale jinak nuda. ()

Driscoll

70 % --- [DVD] --- Gosford Park se mně docela těžko hodnotí. Na jednu stranu se pyšní celou řadou skvělých herců a taktéž celou řadou skvělých hereckých výkonů. Děj se nikam zbytečně nežene, spíše se zaměřuje na detailní popis prostředí a vztahů mezi submisivním služebnictvem a snobskou zdegenerovanou šlechtou anglického venkova z počátku 20. století. Na druhou stranu občas ztrácí tempo docela zbytečně. Mimo to vyžaduje film od diváka spoustu pozornosti a úsilí, neboť ztratit se v moři postav a vztahů mezi nimi je snažší, než v detektivkách od Agaty Christie. Volím zlatou střední cestu a dávám pouze 3 *. Ale možná se někdy (když bude čas) k Gosford Park vrátím a své hodnocení zvýším. ()

Grizzly

nuda, nuda, nuda...zkratit na polovinu (A ze by to slo. Tolik zbytecnych zaberu sem snad jeste nikdy nevidel) a byla by z toho docela dobra atmosfericka kriminalka. Chapu, ze slo hlavne o vykresleni nekdejsi anglicke tridni spolecnosti, ale to na vic jak dvouhodinovou zabavu nestaci. Jakykoli zfilmovana Agatha Christie se mi libila vic. Na tenhle film hodne rychle zapomenu a nechapu proc je neco takhle zdlouhaveho tak oslavovano. 40% ()

jarvis

pokud máte u detektivky pocit, že jaksi pořád čekáte na pořádné rozuzlení, a přitom je najednou konec, asi je něco špatně ()

blazenka

Herecký koncert všech zúčastněných. Střídání obou prostředí - panstvo nad schody a služebnictvo dole pod schody - podává věrohodný obraz britské společnosti. Kriminální zápletka propojuje obě sféry a odhaluje skryté pravdy. Pro mě je to 85% ()

Saur.us

V hlavní roli: všichni včetně psa. Dokonale natočená sonda do světa pravé britské aristokracie a jejich služebnictva. Je radost pozorovat scénky ze salónku, kde všechny postavy opravdu hrají svou roli, ať už jsou středem pozornosti diváka, nebo jen nakukují a třeba potajmu poslouchají. Velice pasivní, klidný film, kde je označení komedie nebo krimi vyloženě estetické. ()

Marsello

Anglickosť je originálna. Intrigy, pretvárka, renta, hony, prepych, raňajky, zábava... Silné obsadenie, anglická atmosféra a hudba - to tam bolo to naj. ()

Radek.SCH

Ze začátku to vypadalo jako ukecanější verze Agathy Christie, ale postupem času se to vybarvio a zjistil jsem, že sleduju - i když televizně vypadající - přesto kvalitní film, ve kterém nejde v první řadě o děj, jako spíš o vykreslení postav a tehdejších "zvrhlíků" (rozuměj Vyvolených, bohatých, s dobrým jménem) a zachycení doby. ()

lemonova

Veľmi zvláštne vyrozprávaný film - z niekoľkých perspektív a zároveň zo vtáčej.. a kam len oko pozrie, samá herecká hviezda. Obzvlášť ma potešila prítomnosť Alana Batesa.. Na 5* by ma to však muselo viac chytiť za srdce. ()

Redbee

Aneb i konservativní Angličané si ze sebe dokážou dělat legraci! Není toho snad důkazem věta v tomto úžasném snímku: "No tak! Je angličanka nebo je jen afektovaná!" Excelentní herecký výkon Maggie Smith. ()

Meiers

Výborný film, jakožto okno do britského společenského bontonu doby mezi válkami, v podání skvělých herců, výborné režie a scénáře, který byl poprávu oceněn oscarem. ()

Gabretta

K mému velkému překvapení mě film vůbec nenudil. Těšila jsem na se hezké kostýmy a dobovou atmosféru, čehož se mi dostalo. Jako bonus navíc i příjemná hudba a dobré herecké výkony (sledováno především kvůli Kristin Scott Thomas, i když tady měla mnoho šikovných kolegů a kolegyň, kteří hráli skvěle). Ze začátku bylo snad i jednodušší orientovat se ve služebnictvu než v urozených hostech - pomalu v každé scéně bylo lidí jako kobylek. Vražda tomu dodala trochu tajemna. Užila jsem si to. ()

Critic

Takovej lepší díl Columba bez Columba :) Ale ne, fakt parádní film se skvělým scénářem a kvalitními herci. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon