Ospalá díra

Sleepy Hollow

Ospalá diera

Horor / Mysteriózní / Thriller / Krimi

USA / Německo, 1999, 105 min

Sleepy Hollow je parádní vizuální žranicí. Pochmurné gotické městečko, temné lesy zahalené věčnou mlhou, Bezhlavý jezdec na koni, spousta usekaných hlav v detailu a surrealistický strom smrti. Pokud tomuhle hororu něco nechybí, je to rozhodně atmosféra. Pro mě poslední skvělý Burton.(7.8.2011)

Burton s pomocí kameramana, tvůrců výpravy a hudby vytváří super atmosféru - snad každý záběr by se dal zarámovat a dát na zeď. Napětí, které by se dalo krájet, cítíte, jen se projdete po vesnici nebo kolem hlubokého lesa, což teprve, když se něco začne dít - ano ono se opravdu NĚCO začně dít.(15.7.2003)

Jeden z nejlepsich Burtonovo filmu. Skvela temna hororova atmosfera, trochu romantiky, dokonaly Depp a bezhlavy rytir, vyborne zahrany Christopherem Walkenem, ktery ma, i presto, ze skoro celej film nema hlavu, velike charisma. Vyborna gradace napeti, skvela hudba, nadherna kamera, proste tomuto filmu neni co vytknout. Jeden z mych nejoblibenejsich filmu.(6.3.2005)

Z vlny kostýmních velkofilmů, která horroru vládla v úpadkových 90.letech (Bram Stoker's Dracula, Mary Shelley's Frankenstein, Interview s upírem) se mi Sleepy Hollow líbí nejvíce. Tim Burton vsadil stejně jako ostatní hlavně na vizuální stránku věci, a dopřál divákovi skutečnou pastvu pro oči. (Tohle už jsou přímo vizuální orgie.) Ale na rozdíl od Coppolova Draculy, jehož jednotlivé obrazy jsou sice dokonalé, ale pohromadě už tak dobře nedrží, Burtonovi se podařilo bravurně sladit všechny ingredience do jednoho celku. Otěže mu vypadnou z rukou jen v závěrečné, zbytečně přehnané akční sekvenci, nad kterou se ale vzhledem ke všem těm úžasným předchozím dojmům dá přimhouřit oko.(6.6.2006)

„Nemôžete hýbať mŕtvolou!“ – „Prečo by som nemohol?“ – „Pretože!“ Fanúšikovia hororu vedia, že OSPALOU DIEROU vzdal Tim Burton (BATMAN, ED WOOD) poklonu starým Hammer hororom a minimálne kvalitným Zlom (démonický Christopher Walken) a úchvatnou vizuálnou stránkou (úchvatná výprava schválne vyzerá „za každú cenu štúdiovo“) sa mu to podarilo. Na tento brutálne čiernym humorom ohodený krvák je radosť pozerať, nevraviac o „páre zlých snov“ (ako ich sám nazval Johnny Depp) Christina Ricciová/Depp. Scenár Andrewa Kevina Walkera (SEDEM) je však príliš zamotaný, Burton sa v mäsito opulentnej audiovizuálnej stránke miestami stráca a celé toto inak obdivuhodné filmové „cvičenie v žánri“ mierne stagnuje. Keď som OSPALÚ DIERU svojho času videl v kine, bol som trocha chorý a zo všetkých tých nechutností (dorazil to ale až „krvácajúci strom“) mi bolo v ten deň naozaj zle od žalúdka. Kino Považan 2000(1.11.2004)