Ospalá díra

Sleepy Hollow

Ospalá diera

Horor / Mysteriózní / Thriller / Krimi

USA / Německo, 1999, 105 min

Typicky temnogroteskný Burton. Výtvarná stránka filmu je naozaj úchvatná, film je patrične strašidelný, ale stále máte pocit, že niekde za kamerou sa Burton dobre rehoce. Čo mi až tak nesadlo je príbeh. Na rozdiel od Burtonových najlepších filmov (Big Fish a Ed Wood) nie je príbeh nijako úderný a zaujímavý. Johnny Depp a Christina Ricci sú ako vždy excelentní, potešil ma Christopher Lee v šteku sudcu, ktorý Cranea pošle vyšetriť prípad a samozrejme ako vždy ľadovoľadový Christopher Walken. Toto si predstavujem pod pojmom oddychový film. 9/10(7.2.2005)

Zvláštní Burtonův krimi horor - konstáblovo vyšetřování série vražd v obci Ospalá díra, ze které je podezřelý legendární bezhlavý jezdec - a asi ne sám. Na mně to bylo trochu příliš drsné a místy málo přehledné, navíc Deppa vidět zrovna nemusím. Jedno ale Burtonovi musím pochválit: kvalitní typický svérázný styl plný zajímavých záběrů, který je velmi odlišný od ostatních tvůrců. Třeba ta čarodejnice s očima navrch hlavy byla báječná. A taky tu byl můj oblíbenec Christopher Walken v roli bezhlavého jezdce. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=nYHt8SdUj-U(11.11.2009)

od počátku je zde to, co umí snad jen T.Burton. tak nádherně ponurá atmosféra, ty krásně temné obrazy. a nechybí ani fantastické nástroje v rukou J.Deepa. může něco osvítilo tuto ponurost? ano! obrazy ze snů! ze snů, ve kterých se objevují věci, které už zapoměl a nemusím podotýkat, že jsou to výjevy přímo ďábelské a zároveň nádherné. a příběh? vše co se zde odehrává, velice dobře zapadá do výše popsané atmosféry. samí lidé s hlavou useknutou jako hlavičky pampelišek. ano, věřte vlastním očím!(18.12.2005)

Tim Burton dokáže vykreslit neuvěřitelnou atmosféru... jak detailně si pohrává s vizuální stránkou a s prokreslením postav, to je prostě kouzelné... jeho rukopis je nezaměnitelný. A opět obsadil svého oblíbence Johnnyho Deppa, který jako racionálně uvažující nervózní vědec-konstábl byl prostě úžasný... Byla jsem opět nadšena z obrazu, z té ponuré barvy, která se v závěru vykreslila do všech barevných tónů, ze zachycení doby a z hereckého představení v podání božského Deppa, který nezklamal... Přiznám se, že jsem si víc než příběh samotný vychutnávala jeho zpracování... Prostě mystická pohádka z temnějšího prostředí, která ohromí stylovým prostředím a sladce expresivními hereckými výkony.(21.5.2008)

8 / 10 Ak celý svet vnímate ako zmes svetla a farieb, tak vás tento film určite očarí - temné a opustené lesy pretekajúce atmosférou ako z kníh Hansa Christiana Andersena, studený severský vietor varovne pískajúci v kmeňoch bútľavých stromov, šedé oblaky majestátne sa vznášajúce vo vzduchu - to všetko sú obrazy, ktoré dokážu každému rojkovi a romantikovi zahrať na tú správnu strunu. Dielo, ktoré stojí a padá na Burtonovej réžií a hereckom výkone Johnnyho Deppa - ak ale ani jedného z nich príliš nemusíte, do tejto diery by som radšej neliezol. Mohli by ste prísť o hlavu.(7.1.2006)