Ospalá díra

Sleepy Hollow

Ospalá diera

Horor / Mysteriózní / Thriller / Krimi

USA / Německo, 1999, 105 min

TIm Burton obsadil do svého mysteriózního hororu svého dvorního herce Johnny Deppa a výsledek je bombastický. Neuvěřitelně stylový horor s velmi zajímavým příběhem, precizní kamerou, hrůzostrašnou atmosférou a bezhlavým Christopherem Walkenem. Za zmínku určitě stojí i výkon Christiny Ricci. Podle mě nejlepší film jaký do této doby Tim Burton natočil.....(11.12.2007)

od počátku je zde to, co umí snad jen T.Burton. tak nádherně ponurá atmosféra, ty krásně temné obrazy. a nechybí ani fantastické nástroje v rukou J.Deepa. může něco osvítilo tuto ponurost? ano! obrazy ze snů! ze snů, ve kterých se objevují věci, které už zapoměl a nemusím podotýkat, že jsou to výjevy přímo ďábelské a zároveň nádherné. a příběh? vše co se zde odehrává, velice dobře zapadá do výše popsané atmosféry. samí lidé s hlavou useknutou jako hlavičky pampelišek. ano, věřte vlastním očím!(18.12.2005)

Horor? Historický thriller? Detektivka? Psychologické drama? Fantasy? Parodie? Nevím a v případě Tima Burtona je třeba zříci se veškerého škatulkování, počkat si, až budete jednoho chmurného večera nebo deštivého odpoledne sami doma, uvařit si kotel černého čaje a sledovat, jak se tajemný přízrak bezhlavého (a vzhledem k těm zubům přibroušeným do špiček buďme rádi) německého vojáka prohání na přízračném oři temným lesem, v němž mají stromy podobu pravěkých ještěrů, mladého městského policistu, který zvládne praktikovat metody detektiva z Baker Street a prohlašovat, že je vše je věcí rozumu jen do té doby, kdy se na vlastní oči přesvědčí, že rozum je občas pěkně na...na nic, a křehkou krásku, jež rozhodně nemá ve zvyku reagovat na děsivé události zděšeným ječením a způsobným padáním do mdlob. A než se to celé vyřeší, zjistíme, že přinejmenším stejně podivná tajemství jako prokletý kraj skrývají obyvatelé Sleepy Hollow i detektiv sám... Bizarní atmosféru občas odlehčenou svérázným vtipem posiluje herecké obsazení: Depp si s chutí zahrál dalšího ze svých sympaticky potřeštěných vyděděnců, Katrina Christiny Ricci naproti tomu ztělesňuje půvabné, jemné, ale v rozhodujících okamžicích silné a vyzrálé ženství, a zapomínat bychom neměli ani na samotného bezhlavého jezdce Christophera Walkena. Vše ideálně doplňují herci ve vedlejších rolích.(22.7.2007)

Typicky temnogroteskný Burton. Výtvarná stránka filmu je naozaj úchvatná, film je patrične strašidelný, ale stále máte pocit, že niekde za kamerou sa Burton dobre rehoce. Čo mi až tak nesadlo je príbeh. Na rozdiel od Burtonových najlepších filmov (Big Fish a Ed Wood) nie je príbeh nijako úderný a zaujímavý. Johnny Depp a Christina Ricci sú ako vždy excelentní, potešil ma Christopher Lee v šteku sudcu, ktorý Cranea pošle vyšetriť prípad a samozrejme ako vždy ľadovoľadový Christopher Walken. Toto si predstavujem pod pojmom oddychový film. 9/10(7.2.2005)

Burton s pomocí kameramana, tvůrců výpravy a hudby vytváří super atmosféru - snad každý záběr by se dal zarámovat a dát na zeď. Napětí, které by se dalo krájet, cítíte, jen se projdete po vesnici nebo kolem hlubokého lesa, což teprve, když se něco začne dít - ano ono se opravdu NĚCO začně dít.(15.7.2003)