Ospalá díra

Sleepy Hollow

Ospalá diera

Horor / Mysteriózní / Thriller / Krimi

USA / Německo, 1999, 105 min

Pro mě jednoznačně nejstravitelnější a nejzábavnější Burton a Johny Depp. Ospalá díra má své pohádkové a atmosférické kouzlo. Štědrá produkce, působiví herci, krásná podkladová muzika, překrásné periodické scény a kostýmy a pečlivá pozornost detailům. Moc hezké. 85%(9.9.2013)

Stylové, zajímavé, se skvělým Johny Deppem, výbornou atmosférou... nezbývá než doporučit.(9.3.2005)

Souboj novátorského policejního myšlení s týpkem, který intelekt ztratil současně s hlavou, má styl, duši i poetiku a tak si dovolím pouze vytahat za uši pana Elfmana, který mi jako zpestření rutinního hudebního doprovodu naservíroval i několik porcí pro mne nestravitelného hudebního hluchu.(20.10.2011)

Tim Burton Ospalou dírou pouze potvrdil to, co už je dávno známo – že je sice mistrem obrazu, ale vyprávění příběhů mu příliš nejde. Krom silnějšího scénáře tomuto nevyrovnanému mixu hororu, komedie a romance chybí také skutečně děsivé scény. Místo skutečného děsu dokáže být film pouze nádherně napínavý. A výtvarně neotřelý. 75% Zajímavé komentáře: Marius, ScreamJay, Faidra, Shadwell, Vronsky, plagjoklas, MilesTeg, pjotr76(30.4.2005)

Temnota se vkrádá do našich obydlí, krok za krokem pohlcuje naší mysl a ovládá náš zrak. Osobité Burtovovo dílo je důkazem již dávno známého faktu, že jeho fantazie je tak nepředstavitelně obrovská, že běžný divák by jí neprošel za stovku svých životů. OSPALÁ DÍRA vykazuje jistou podobnost s Polanského Plesem upírů, čili karikaturní zobrazení depresivního prostředí s kupou bizardních figurek k tomu. Při pohledu do minulosti burtonovského díla stejně jako kupříkladu ve Střihorukém Edwardovi i zde využívá poetiku záběru doplněnou poetikou hudby jenž v rukou skladatele Danny Elfmana má na děj až pohádkový vliv. Ona zvláštní chůze po hranici a pak i krajinou fantazie s kamerou mapující každý krok této cesty jakoby si občas hrála s Pytofovou obrazovou vizí v nepříliš dějově zdařilém Fantomu Paříže. Morbidně depresivní atmosféra má tak u někoho za následek dostání názvu Ospalá díra, tudíž mírně ukolébává, ovšem jiného mrazí v zádech. S nepředstíranou surovostí stíná bezhlavý rytíř hlavu za hlavou a vybledlá těla vesničanů jsou zalévána krví. Vize hlavního hrdiny jsou goticky chladné, chladné jak kovy mučících nástrojů jichž hřeby pronikají slabou lidskou kůží. Ona zvláštní nit milostného vzplanutí Cranea a Katriny je jako plamínek svíčky v temném rohu prosáklém smrtí. Johny Depp je jako rockový démon v krajině přízraků, bílá pleť, ďábelský pohled svědčí o tom, že se s charakterem své postavy absolutně ztotožnil. Christina Ricci je sice morbidně půvabné stvoření, ale jako Deppova partnerka mi do příběhu příliš nezapadá, stejně jako špatně volené hlasy v českém dabingu. Kameo rolička Christophera Walkena tak nasazuje definitivní korunu dalšímu z nezapomenutelných filmů, kterým už od začátku kraluje Tim Burton. Pro mě jednoznačných 5 hvězdiček, protože ona temná poetika vyprávění ve mě vzbudila celou řadu mrazivě depresivních prožitků.(31.10.2004)