Ospalá díra

Sleepy Hollow

Ospalá diera

Horor / Mysteriózní / Thriller / Krimi

USA / Německo, 1999, 105 min

"... budou padat hlavy.".....Najlepší Burton! Najlepší Depp! Tak krásne štýlovo a brutálne hravý. Plný čierneho humoru a hororovej atmosféry. Toľko režisérových nápadov a toľko nadšenia po každom mojom dopozeraní. Spočiatku som tomu dal o hviezdu menej, ale sám seba som sa potom spýtal, aký mám vlastne dôvod nedať tomu plnú paľbu? Nedokázal som si odpovedať.(21.8.2011)

Souboj novátorského policejního myšlení s týpkem, který intelekt ztratil současně s hlavou, má styl, duši i poetiku a tak si dovolím pouze vytahat za uši pana Elfmana, který mi jako zpestření rutinního hudebního doprovodu naservíroval i několik porcí pro mne nestravitelného hudebního hluchu.(20.10.2011)

Z vlny kostýmních velkofilmů, která horroru vládla v úpadkových 90.letech (Bram Stoker's Dracula, Mary Shelley's Frankenstein, Interview s upírem) se mi Sleepy Hollow líbí nejvíce. Tim Burton vsadil stejně jako ostatní hlavně na vizuální stránku věci, a dopřál divákovi skutečnou pastvu pro oči. (Tohle už jsou přímo vizuální orgie.) Ale na rozdíl od Coppolova Draculy, jehož jednotlivé obrazy jsou sice dokonalé, ale pohromadě už tak dobře nedrží, Burtonovi se podařilo bravurně sladit všechny ingredience do jednoho celku. Otěže mu vypadnou z rukou jen v závěrečné, zbytečně přehnané akční sekvenci, nad kterou se ale vzhledem ke všem těm úžasným předchozím dojmům dá přimhouřit oko.(6.6.2006)

• - Scéna s kočárem v Západním lese se točila více než tři týdny. (Hejtmy)

• - Model pokrouceného mrtvého stromu v měřítku 1:1 byl k vidění v Praze coby součást výstavy "Tim Burton a jeho svět". (M.u.t.t.t.y)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 25. (Zdroj: ČSFD.cz)