Ospalá díra

• Německo

Ospalá diera

Horor / Mysteriózní / Thriller / Krimi

USA / Německo, 1999, 105 min

Zvláštní Burtonův krimi horor - konstáblovo vyšetřování série vražd v obci Ospalá díra, ze které je podezřelý legendární bezhlavý jezdec - a asi ne sám. Na mně to bylo trochu příliš drsné a místy málo přehledné, navíc Deppa vidět zrovna nemusím. Jedno ale Burtonovi musím pochválit: kvalitní typický svérázný styl plný zajímavých záběrů, který je velmi odlišný od ostatních tvůrců. Třeba ta čarodejnice s očima navrch hlavy byla báječná. A taky tu byl můj oblíbenec Christopher Walken v roli bezhlavého jezdce. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=nYHt8SdUj-U(11.11.2009)

"... budou padat hlavy.".....Najlepší Burton! Najlepší Depp! Tak krásne štýlovo a brutálne hravý. Plný čierneho humoru a hororovej atmosféry. Toľko režisérových nápadov a toľko nadšenia po každom mojom dopozeraní. Spočiatku som tomu dal o hviezdu menej, ale sám seba som sa potom spýtal, aký mám vlastne dôvod nedať tomu plnú paľbu? Nedokázal som si odpovedať.(21.8.2011)

Óda na imaginaci a filmařský styl. Tim Buton má dar neobyčejného rukopisu, který z jeho filmů dělá cosi nadpozemského, překypujícího fantazií v každém detailu, v každé barvě. Sleepy Hollow je bezesporu výtvarně nejdokonalejší horror, jaký jsem měl tu čest vidět, na každém jeho záběru je vidět nesmírná vizuální péče a z každého záběru je cítit kouzlo, jaké je vlastní jen skutečným mistrům imaginace. Možná namítnete, že „Sleepy Hollow“ není nic víc nežli docela strašidelný příběh z konce 18. století, namixovaný se slušnou detektivkou, jenže v mých očích je mnohem, mnohem víc. Stejně jako v doposud posledním Burtonově filmu „Velká ryba“ se v „Sleepy Hollow“ projevuje Burtonova fascinace světem racionality a imaginativního snění a jejich věčným střetáním. Ichabod Crane Johnnyho Deppa není jen roztomile nejistá figurka se sebevědomou maskou a grimasami herce ze starých horrorů, je to i další z Burtonových postav, které docházejí ke zjištění, že ne vše je osvětlitelné racionalitou a iracionalita je nedílnou součástí našeho světa, našeho života. Ale nač vlastně tyhle rozbory „Sleepy Hollow“ je film s dokonalou hororovou atmosférou a neodolatelně makabrózním smyslem pro humor, pastva pro oko i duši zároveň. Film, který narozdíl od thrillerů na jedno použití a la Šestý smysl neztrácí věčně uhrančivou magii pohyblivých obrázků. Vivat Buton!(13.4.2004)

Tim Burton Ospalou dírou pouze potvrdil to, co už je dávno známo – že je sice mistrem obrazu, ale vyprávění příběhů mu příliš nejde. Krom silnějšího scénáře tomuto nevyrovnanému mixu hororu, komedie a romance chybí také skutečně děsivé scény. Místo skutečného děsu dokáže být film pouze nádherně napínavý. A výtvarně neotřelý. 75% Zajímavé komentáře: Marius, ScreamJay, Faidra, Shadwell, Vronsky, plagjoklas, MilesTeg, pjotr76(30.4.2005)

Stylové, zajímavé, se skvělým Johny Deppem, výbornou atmosférou... nezbývá než doporučit.(9.3.2005)

• - Pro každou oběť muselo být vytvořeno zvlášť hlava a tělo. (Pir.z.Ka)

• - Role Katriny Van Tassel byla nabídnuta mimo jiné i tehdejší přítelkyni Johnyho Deppa Winoně Ryder. Liam Neeson, Brad Pitt a Daniel Day-Lewis byli zase zvažováni pro roli Ichaboda Cranea. Roli bezhlavého jezdce zase chtělo studio nabídnout Marlonu Brandovi. (Morien)

• - V záběru, kdy Ichabod Crane (Johnny Depp) píše do svého bloku "spiknutí vede k Baltusovi", je písmo jiné než na záběru poté, kdy už nepíše. (Dlee)