Ospalá díra

• Německo

Ospalá diera

Fantasy / Horor / Mysteriózní

USA / Německo, 1999, 105 min

Oscar 1 : Výprava + 2 nominace: Kamera, Kostýmy(8.3.2004)

Burton má lepší věci, ale Johnny Depp je zde správnej ňouma a Christopher Walken předvádí opravdu velice sugestivní výkon, zvlášť když vezmeme v úvahu že 90% filmu nemá hlavu :D:D:D:D(26.3.2006)

Vizuálně naprosto dokonalé (ano, hammerácké horory mám rád stejně jako Tim), ale rozhodně to není strhující zážitek jako v případě nejlepších Burtonových filmů. Už kdysi dávno v kině mi vadil mírný chlad a dvojka Depp - Ricci mi k sobě prostě nepasuje. 70%(25.8.2008)

„Nemôžete hýbať mŕtvolou!“ – „Prečo by som nemohol?“ – „Pretože!“ Fanúšikovia hororu vedia, že OSPALOU DIEROU vzdal Tim Burton (BATMAN, ED WOOD) poklonu starým Hammer hororom a minimálne kvalitným Zlom (démonický Christopher Walken) a úchvatnou vizuálnou stránkou (úchvatná výprava schválne vyzerá „za každú cenu štúdiovo“) sa mu to podarilo. Na tento brutálne čiernym humorom ohodený krvák je radosť pozerať, nevraviac o „páre zlých snov“ (ako ich sám nazval Johnny Depp) Christina Ricciová/Depp. Scenár Andrewa Kevina Walkera (SEDEM) je však príliš zamotaný, Burton sa v mäsito opulentnej audiovizuálnej stránke miestami stráca a celé toto inak obdivuhodné filmové „cvičenie v žánri“ mierne stagnuje. Keď som OSPALÚ DIERU svojho času videl v kine, bol som trocha chorý a zo všetkých tých nechutností (dorazil to ale až „krvácajúci strom“) mi bolo v ten deň naozaj zle od žalúdka. Kino Považan 2000(1.11.2004)

Tim Burton Ospalou dírou pouze potvrdil to, co už je dávno známo – že je sice mistrem obrazu, ale vyprávění příběhů mu příliš nejde. Krom silnějšího scénáře tomuto nevyrovnanému mixu hororu, komedie a romance chybí také skutečně děsivé scény. Místo skutečného děsu dokáže být film pouze nádherně napínavý. A výtvarně neotřelý. 75% Zajímavé komentáře: Marius, ScreamJay, Faidra, Shadwell, Vronsky, plagjoklas, MilesTeg, pjotr76(30.4.2005)

• - Ve scéně, kdy bezhlavý jezdec vyskočí ze Stromu Mrtvých, je stále vidět jeho meč nad hrobem vedle Ichaboda Cranea (Johnny Depp). Jezdec přitom drží tentýž meč nad hlavou. (Perth)

• - Při pohřbu strážce města se čte úryvek z "Bible" a to z 1. listu Petrova, kapitoly 5, verše 8. Verš zní: "Buďte střízliví bděte! Váš protivník Ďábel obchází jako řvoucí lev a hledá, koho by pohltil." (Kuny27)

• - Ospalá díra byl první film, který se objevil na již zaniknutých LaserDiscs. (FMJ)