Ospalá díra

Sleepy Hollow

Ospalá diera

Horor / Mysteriózní / Thriller / Krimi

USA / Německo, 1999, 105 min

Pohádka pro dospělé, super dílko Tima Burtona a jeho dvorního skladatele Dannyho Elfmana. Po dlouhé době skvělá role pro Christophera Walkena, i když většinu filmu nemá hlavu. PS: Spravedlnost a dobro vítězí ve chvíli, kdy Casper VanDien zmírá k popukání potupnou smrtí;)(20.1.2003)

Scénář: Andrew Kevin Walker .. Nádherně stylová a atmosferická "pohádka"! Tak TO mám od Burtona rád. Kdyby za tím nestál právě Tim, asi by to byl dosti temný a drsný masakr. Tak jak je u scénářů od Walkera známo..(31.10.2004)

Pěkná "gotická pohádka". Vizuální stránka filmu je působivá, no dějová linka trochu pokulhává (závěrečné vysvětlování z úst záporné postavy nesnáším zrovna moc dobře).(24.5.2008)

Horor? Historický thriller? Detektivka? Psychologické drama? Fantasy? Parodie? Nevím a v případě Tima Burtona je třeba zříci se veškerého škatulkování, počkat si, až budete jednoho chmurného večera nebo deštivého odpoledne sami doma, uvařit si kotel černého čaje a sledovat, jak se tajemný přízrak bezhlavého (a vzhledem k těm zubům přibroušeným do špiček buďme rádi) německého vojáka prohání na přízračném oři temným lesem, v němž mají stromy podobu pravěkých ještěrů, mladého městského policistu, který zvládne praktikovat metody detektiva z Baker Street a prohlašovat, že je vše je věcí rozumu jen do té doby, kdy se na vlastní oči přesvědčí, že rozum je občas pěkně na...na nic, a křehkou krásku, jež rozhodně nemá ve zvyku reagovat na děsivé události zděšeným ječením a způsobným padáním do mdlob. A než se to celé vyřeší, zjistíme, že přinejmenším stejně podivná tajemství jako prokletý kraj skrývají obyvatelé Sleepy Hollow i detektiv sám... Bizarní atmosféru občas odlehčenou svérázným vtipem posiluje herecké obsazení: Depp si s chutí zahrál dalšího ze svých sympaticky potřeštěných vyděděnců, Katrina Christiny Ricci naproti tomu ztělesňuje půvabné, jemné, ale v rozhodujících okamžicích silné a vyzrálé ženství, a zapomínat bychom neměli ani na samotného bezhlavého jezdce Christophera Walkena. Vše ideálně doplňují herci ve vedlejších rolích.(22.7.2007)

Na Batmany to nemá, ale jinak je tmosféra stále výborná a dočkáte se i poměrně brutálních krvavých záběrů a černého humoru. Ve filmu se mi asi nejvíce líbila mlha a nádherná obloha plná temných mraků.(8.11.2004)