Haló, haló!

• Velká Británie 'Allo 'Allo!

Série(9) / Epizody(85)

Haló, haló, tady lelek, jak mě slyšíte? Přepínám! Toto heslo po více než deset let neomylně rozsvěcovalo televizní obrazovky po celé Británii, aby do domácnosti milionů Angličanů vpustily postavy a postavičky, zalidňující jeden z nejúspěšnějších britských komediálních seriálů všech dob. Jeho pilotní díl byl natočen už v roce 1982 a celkový počet epizod se nebezpečně přiblížil stovce. Po více než deset let bavily Brity příhody malého francouzského kavárníka Reného Artoise, který neměl jinou touhu, než v klidu a míru obsluhovat hosty svého útulného podničku a sem tam se pomazlit s některou ze svých pohledných servírek (pochopitelně tak, aby se o tom nedozvěděla jeho žárlivá žena!), jemuž však - ó běda! - bylo souzeno stát se nedobrovolným hrdinou odboje.

Neboť se píše rok 1940, světem otřásá druhá světová válka a Reného kavárničku v městečku Nouvion kdesi v severní Francii si jako svůj nový "konspirační dům" vyhlédla místní partyzánská skupina. A přitom je to místo tak nepříhodné! Dnes a denně je plné německých vojáků, kteří si sem chodí odpočinout a rozptýlit se po své náročné okupační práci, a René se má opravdu co otáčet, aby všem jejich požadavkům vyhověl. Pravda je, že se mu zatím docela dařilo vycházet jak s nimi, tak se svým svědomím - protože vyloženě kolaborovat zase nechce, ovšem žít se musí a kápne-li občas z bohatých německých proviantních zásob nějaký drobínek do Reného spižírny, mají z toho prospěch všichni, že...

A nyní je tato idylka tak dramaticky narušena! Jenže odmítnout partyzány dost dobře nejde, první úkol - ukrýt přechodně dva sestřelené britské letce - na sebe vzal konkrétní podobu, vysílačka, která bude zprostředkovávat spojení s Londýnem, je instalována v pokoji Reného tchyně (na jediném místě v domě, kam nikdo nejde, když nemusí!) a chudák René se rázem - zato neodvolatelně - ocitá ve dvojím ohni. Jestli Němci, nedej bůh, přijdou na to, že spolupracuje s partyzány, zastřelí ho. A bude-li se partyzánům zdát, že spolupracuje málo, zastřelí ho zas oni...

Nic se ovšem nejí tak horké, jak se uvaří a nebyl by to mazaný Francouz, kdyby se nedokázal dostat z každé šlamastiky. I když mu to někdy, popravdě řečeno, dá dost práce a i když se přitom občas dostává do nejneuvěřitelnějších komických situací. V nichž mu ovšem s úspěchem sekundují všechny další postavy a postavičky seriálu: mírně přituplý německý velitel města se svým pobočníkem, jejichž jediným zájmem je zaopatřit se na horší časy a zatím si užít všeho, co sladká Francie skýtá; samolibý gestapáček Herr Flick, nezvratně přesvědčený o své nadřazenosti a genialitě; tajnosnubná partyzánka Michelle se svým věčným "Dobře mě poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat!"; poručík Gruber, neodolatelně přitahovaný mužným Reného zjevem; britští letci Fairfaix a Carstairs, ztracení v zemi, jejímuž jazyku nerozumějí, a odevzdaně podstupující martyrium tisíce a jednoho plánu na svou záchranu; kasař, zloděj a padělatel pan Leclerc, beroucí na sebe podle potřeby desítky jiných podob; neodolatelný monsieur Alfons, majitel pohřebního ústavu "Rychle a stylově", přitahovaný i přes svůj věk a "budíčka" u srdce ženskou krásou a půvabem...

Autoři se nezastavili před ničím, nic jim nezůstalo svaté. Dělají si legraci sami ze sebe, z Němců i z Francouzů, z hrdinství i z odboje, ze statečnosti i zbabělosti. Snad proto jejich seriál mnohé - pro něž jsou některá témata nedotknutelná - pobouřil. Ale naštěstí mnohem víc bylo těch, které potěšil, kterým přinesl úsměv, pohodu a rozptýlení. (Česká televize)

Diego75

Už jsem narazil na spoustu vtipných seriálů, ale do žádného jsem se nikdy tolik nezažral jako právě do Haló, haló. Je zvláštní, že hlavní hrdina René je vlastně zbabělec, ale díky tomu tu máme kvantu vtipných scének. Líbí se mi, že po skončení jedné scény začíná nová s úplně jinými narážkamy na daný národ. Britové si tedy dělají legraci nejen z Francouzů, ale i Němců, Italů a také samy ze sebe. Každá postava je zde něčím specifická a hlášky jako "Bodré podoledne" nebo "Teď mě dobře poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat" u mě zdomácněly a těm, kteří tento sitcom neznají, doporučuji se podívat na pouhé tři díly z první série a člověk s britským smyslem pro humor se hned zakouká. ()

Igy007

Poručíku Grubere, ó běda, jsem jen žena ! Občas se sice převléknu za Leclerka, ale přesto ... není to ono. Kdybych byla alespoń z poloviny tak ušlechtilá jako Helga ! Nikdy jsem nezamyslela tak střelý plyn jako kurtisánka Michelle. A hlas ? Na Édith nemám. Proti Mimi jsem jak obr Koloděj. Ani anglicky neumím tak dobře jako Herr Flick, hele : fa fa fafáá fá ffáfa ()

karnifex

Dnes už po několikáté začala tento seriál vysílat ČT, a já jsem znova neodolal a začal se dívat - a opět jsem se skvěle bavil: vynikající záležitost! Už jen samotné postavy ve mě vyvolávají úsměv, sotva se objeví na scéně. Navíc veškeré kvality originálu doplňuje skvělý český dabing. A v rámci současného "kádrování humoru" je nesmírně příjemné sledovat, jak si zde bezstarostně dělají legraci z Francouzů. Němců, Italů, homosexuálů, i samotných Angličanů - prostě všech.. A přitom tím (aspoň podle mě) žádnou z těchto skupin neuráží (a nikomu nenadržují). ()

buchannon

Když jsem tento legendární seriál sledoval kdysi, tak mě bavil přece jen o chlup víc, i když jsem ho předtím nesledoval kontinuálně, člověk má i jiné povinnosti: chodit do hospody, do práce, do hospody... Celý jsem ho dal až teď, bohužel však v posledních sériích ztrácel mou pozornost, čili místo čistých 100 jen 90%. Je to sice kultovní seriál s vynikajícím českým dabingem (kde se mu vyrovná snad jen dabing MASHe), ale když to člověk sleduje pořád, tak se to trochu přejí. Nejvíc mě bavila hláška Reného: "Ty ženská jedna hloupá!", případně: "Ty důro všech důr!" :o) ()

Xylobalsam

Naprosto paradni a kultovni zabava. Bohuzel jsem nevidel vsechny dily, kvuli pitomemu vysilacimu casu, nenapadlo me, ze se v takovemto case muze vysilat neco tak skveleho a srandovniho. ()

Silnica

Bodré podoledne, to jsem já LeClerc, dobře poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat, ty ženská jedna hloupá....A tak dále, co postava to hláška, co postava to úžasný charakter, celkově seriál, u kterého se člověk baví i po x-té repríze. ()

Gesicht

Výborný seriál a tradiční britský výsměch všem zúčastněným od Francouzů přes Němce po samotné Angličany. Vítečný zábava na dlouhé zimní večery. Navíc velmi povedený český dabing. ()

S120

Opravdu velmi zdařilý komediální seriál, který je zasazen do okupované Francie. Tvůrci zde svérázným způsobem zesměšňují jak francouzský odboj, tak Němce, Britské vojáky, Italy, ... Z hereckých rolí si krom Gordona Kaye v roli Reného zaslouží vyzdvihnout především Sam Kelly coby kapitán Geering, Kenneth Connor jako monsieur Alfons a Arthur Bostrom v roli policajta. Za zmínku určitě stojí i to, jak dobře se dokázali tvůrci seriálu vyrovnat s úmrtím nebo odchodem některých herců během deseti let natáčení. Je sice pravda, že ke konci už seriál upadl do jistého stereotypu, ale přesto si dokázal stále udržet vysokou úroveň. ()

Tomulka

Neskutečně dobře provedno. Velmi humorný seriál na pozadí okupace franci , Němci. V některých epizodách se fak válím smíchy. Nejlepší je asi jak je rené přistižen při muchlování samotnou Edit a jak ji vždycky vyčiní např.,, Ty důro hloupá vždyť se polekala myši, to je z toho jak kladeš pasti. raději to budu dělat sám. fakt nářez :))) Ne nejlepší hláška je ,,To jsem já Leklérk" :))))))) (napsáno jak slyším) ()

Agent008

Dokonalý, zábavný, vtipný plný dobrých hereckých výkonů u některých dílů jsem se doslova popadal za břicho! ()

Pignon

Porevoluční televizní svoboda s ČT, ach René, ještě že ti Francouzi mají za kanálem ty posměváčky z úzké země. ()

J. K. Lister

Bodré podoledne. Jsem potulný polucista z Cicmánie. A nesu vám veselou krávu - asi má nejoblíbenější postava italský policisty, který pořád przní francozštinu, jak praví R. někdy víc, než by bylo zdrávo. Docela povedená seriálová parodie na druhou sv. s postavičkou Herr Flicka a vojandy Helgy, kterou dabingem zastoupila Zuzana Skalická. ()

zemelu

Britský humor mi není vlastní, ale tento seriál to naprosto vyvrátil. Lépe už to ani nešlo natočit a lví podíl na tom má i český dabing. ()

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)