Final Fantasy: Esence života

• USA Final Fantasy: The Spirits Within (více)

Je rok 2065. Země je v obležení. Při nárazu meteoru se na naši planetu dostaly milióny podivných bytostí, které decimují venkov i města a hrozí, že zadusí ostatní život na Zemi. Lidi zabíjejí tím, že si podmaňují jejich duše. Ti, kteří zatím přežili, začínají opevňovat svá města, aby se vetřelcům ubránili. Ale čas běží... Poslední záchranou lidstva je krásná a inteligentní Dr. Aki Ross, která je rozhodnutá věnovat všechny své schopnosti na boj s vetřelci z vesmíru. Pod vedením svého učitele Dr. Sida a za pomoci vojenské jednotky Deep Eye, v jejímž čele stojí odvážný kapitán Gray Edwards, se Aki vydává do boje za záchranu Země i sebe. Dostane se do myšlení vetřelců a získá klíč k odhalení jejich tajemství. Proti ní však stojí generál Hein. Chce proti ní použít zbraň, která by zničila celou Zemi. (oficiální text distributora)

Tsuki

Na svůj rok výroby jde vizuálně/animačně o nevídané a působivé dílo (dnes samozřejmě již překonané) a i námět samotný rozhodně není k zahození. Ostatně téma záchrany planety a jejích živých organismů (ve filmu podáno trochu víc mysticky, mluví se o zdroji života planety, tzv. Gaia) je vlastně hodně nadčasové a půjde nepochybně i nadále o tématiku, ke které se lidstvo bude opakovaně vracet. Nicméně trochu problémové je samotné zpracování. Scénář místy srší zajímavými dialogy a výměnami mezi postavami v nadupaném hollywoodském stylu („chemie“ mezi hlavním týmem postav funguje), jindy však scénář a celkové převedení na filmové plátno pokulhávají. V globálu je sice příběh pochopitelný a jakž takž drží pohromadě, ale určité díry ve scénáři, nedostatky v režii a nedobře zvládnuté úseky jsou rozhodně znatelné. Například divákovi může uniknout nějaká zásadní informace, protože je zmíněna pouze jedinkrát uprostřed běhu hovoru, jindy zas „předání“ příběhu a okolností působí jaksi nevyváženě. Osobně mi úplně nesedlo to, jak je příběh zcela soustředěný na hrstku hlavních postav v čele s doktorkou Aki Ross a úplně pomíjí všechno ostatní okolo. Vzhledem k tomu, že jde o příběh „globálního“ významu, kde by mělo jít o přežití celé naší planety a lidstva, mi naprosto chyběly náhledy do obecného vnímání lidí a do celkové situace/života v opevněných městech. Nakonec proto může film dělat mylný dojem, že krom toho jediného místa, které je zobrazeno, jinde ani lidi nežijí, a že v závěru na celé planetě přežijí pouze dvě samotinké postavy. Takové vyznění samozřejmě působí zvláštně, jaksi neúplně a ne tak silně, jak by si konec filmu možná zasloužil. Přitom by určitě stačilo, kdyby se film aspoň okrajově dotkl obecného lidského života na naší planetě obsazené mimozemšťany, třeba jen nějakou scénou nebo zmínkou… Bohužel, zároveň jde z filmu cítit, že toto podivné vyznění rozhodně nebylo cílené, a že jde opravdu spíš o jakousi nedotaženost a v určitém smyslu amatérismus. Není to rozhodně snadné, dobře film napsat, vystavět a zrežírovat. A dost možná si Hironobu Sakaguči, pro něhož to byla režisérská prvotina, která ho zároveň potopila, ukousl příliš velké sousto. Nicméně filmu se nedají upřít velké ambice – v některých ohledech je naplňuje, v jiných je bohužel zcela průměrný. Za snahu a zápal, dobrý námět a pokrokovou animaci mu přesto uděluji aspoň slabší 4 hvězdy. ~(3,6)~ ()

Anderton

Stále všetci opakujú, že najväčším nedostatkom tohoto pokrokového filmu (aspoň sme si to vtedy všetci mysleli), je jeho jednoduchý scenár. Mne dalo celkom zabrať, aby som sa orientoval v tom, čo sa deje. Vizuál je krásny, postavy pôsobia takmer reálne (a to je už viac, ako desať rokov starý), dej mi na takýto typ scifíčka pripadal adekvátny. Takže spokojnosť. ()

Kothy

Na svou dobu neskutečně přelomová animace. Ani to ale snímek podle hry nezachránil a on skončil v propadlišti dějin jako velký propadák... ()

dex2man

Škoda slabšího děje a nudnějších pasáží,ale přesto jde o jedno z nejlepších "CGIček"(obzvlášt po technické stránce),kterých je jako šafránu:( ()

swamp

Pamatuju, když jsme si to s kamarády půjčili na DVD a ukájeli se vizuálem na tu dobu neskutečným. Ale už tehdy nám bylo líto, že ten příběh nebyl trochu lepší. ()

predators

Škoda, přeškoda. S herní předlouho FF to má společného pouze to, že jde o zachraňování planety. Ikdyž na obranu je třeba říct, že průměrná hrací doba FF je někde přes 50hodin čistého času a to zde jaksi nejde. :-) Kvalita zpracování je úchvatná, to musí přiznat každý, ale taky jsem se místy neubránil pocitu "plastikovosti" postav a pro příště bych prosil, zapracovat na mimice tváří. :-) Myslím ale, že se v brzké době podobného kousku těžko dočkáme, jelikož za 8 let se nic podobného neobjevilo. Tedy, co si pamatuji... :-) 60% ()

FrodoF

Technicky skvělé,animace výborná. Jen kdyby se tvůrci soustředili na to aby více propracovali scénář rozhodně by to filmu prospělo. A konec je opravdu skvělý, musím dát 4*. ()

klerik

Ani japonsky poetické ani americky akčné. Krásne spravené, ale na to si divák rýchlo zvykne a potom sa prejaví slabý príbeh. Akcia málo explozívna, hudba krásna, komando okopírované z VOTRELCOV... ()

Chrustyn

Velice povedený sci-fi animák. Film nejen, že vypadá naprosto úchvatně až divák chvílemi zapomíná, že se dívá na počítačovou animaci (hlavně při akčních scénách se jedná o naprosté orgie) ale dokonce má i povedený příběh, krásnou hudbu a dalo by se i říct, že i kvalitní herecké výkony. ()

SeBig

Upřímně FF jsem nikdy neměl čest hrát, ale dlouhou dobu se na to chystám. Viděl jsem pár gameplayů a měl jsem strašnou chuť se zrovna dnes do toho světa ponořit a vypnout. Co jsem čekal? Příjemnou anime, trochu akční, sword/fantasy pohádku.. co jsem dostal? To jsem nečekal. Temný vizuál, zbraně, střílení, konec světa.. připomínalo mi to úplně jiné hry teda, ale okey. Byl jsem trochu zklamaný, ale i tak to mělo fajn zpracování. ()

Jinny

Hezky udělaná slátanina, která ukázala, kudy filmové technologie jít nemusí a v zájmu svém i příběhu by jít ani neměla. Amen. ()

Scrytcher

Spíš než na úžasné a dechberoucí animace a triky se spíš tvůrci měli zaměřit na kostru příběhu, který mě neuvěřitelně nudil po celých 106min. ()

ad-k

U Final Fantasy je důležité jakýma očima se na snímek člověk dívá. Mohou to být oči toužící po fantazii, nových rozměrech a uměle stvořené kráse, mohou to být také nedůvěřivá očka konzervativce a kritika, který odsoudí film po stránce scénáristické a postavy odmítne z důvodu, že nemají život. Mohu za sebe? Odvážné a povedené využití animace s místy sice slabším dějem i postavami, ale obrazovou nápaditostí a Aki Ross, jenž je příčinou mé první platonické render-lásky... 70% ()

MáŠa

Ale jo, graficky rozhodně hodně povedený, ale to další, to už bude hodně záležet na vkusu. Servírováno je zde totiž poměrně náročné sci-fi, kterému by lehce někdo nechtěl uvěřit. Např. problematika jakýchsi vln zní hodně podivně, resp. ty vize, v čem všem se takové vlny nacházejí. No, a že zde má lidstvo co dočinění z marťanskými duchy, to taky není zrovna tradiční myšlenka. Pokud s těmihle věcmi nebudete mít problém, tak si film celkem užijete. ()

mm13

Z prísne objektívneho pohľadu je to len tak-tak za tri hviezdičky s tlmenejším svitom. Veľmi silnému príbehu na hĺbke a pôsobivosti výrazne uberajú niektoré klišovité postavy a situácie, okopírované z iných, často povrchnejších filmových dobrodružstiev. Nešťastné, ale vo svojej dobe nie nepochopiteľné rozhodnutie, ktoré nutne viedlo k tomu, že namiesto skupinky oddaných priaznivcov splodil Final Fantasy početnú skupinu odporcov. ...A hŕstku tých, ktorí ospravedlnili a neprestávajú dúfať (ba čo viac - stále viac dúfajú) v pokračovanie, ktoré snáď presvedčí aj tých najväčších pochybovačov. Len už prosím bez ústupkov západnému, zvlášť americkému publiku. Doba sa ostatne dosť podstatne zmenila, ahej?! ()

prome

Nevím, komu se co na tom nelíbilo, ale pro mě to byla super podívaná se skvělým příběhem, i když nějaký ty díry a mouchy by se tam našly, ale to provedení mě úplně dostalo. Viděl jsem to asi už 5x a podívám se klidně znova. ()

Beast

Podprůměrný film, v němž jsem nepochopil použití 3D animace. Proč počítačem simulovat realitu - reálné herce, bez jakékoli stylizace a poetiky?? ()

bouncer

Po technické stránce skvělé, bohužel technika a vizuální stránka nejsou vším a revoluce se nekonala. Herní série Final Fantasy patří mezi nejpromyšlenější, ale film si z jejícho příkladu vzal velmi málo. Příběh je velice slabý a dosti patetický. Přesto se autoři musí pochválit za tu nádhernou stylizaci a za odvahu příjít s tímto filmem s herci emulovanými počítači... ()