Nejdelší den

Válečný / Akční / Drama / Historický

USA, 1962, 178 min

David Pursall

Maurice Jarre

Eddie Albert, Paul Anka, Arletty, Jean-Louis Barrault, Richard Beymer, Hans Christian Blech, Bourvil, Richard Burton, Red Buttons, Sean Connery, Ray Danton, Peter van Eyck, Mel Ferrer, Henry Fonda, Steve Forrest, Gert Fröbe, Leo Genn, Werner Hinz, Jeffrey Hunter, Curd Jürgens, Alexander Knox, Christian Marquand, Roddy McDowall, Sal Mineo, Robert Mitchum, Kenneth More, Richard Münch, Edmond O'Brien, Peter Lawford, Wolfgang Preiss, Ron Randell, Georges Rivière, Robert Ryan, George Segal, Siân Phillips, Frank Finlay, Mark Damon, Jack Hedley, Françoise Rosay, Dietmar Schönherr, Bernard Fresson, Bernard Fox, Kurt Meisel, Rainer Penkert, Vicco von Bülow, Hans Söhnker, Jean Servais, Rod Steiger, Richard Todd, Tom Tryon, Robert Wagner, Stuart Whitman, Georges Wilson, John Wayne, Irina Demick, Daniel Gélin, Dewey Martin, Michael Hinz, Alice Tissot, Leslie Phillips, Michel Duchaussoy, John Gregson, Gil Delamare, Fabian, Madeleine Renaud, Dominique Zardi, Fernand Ledoux, Maurice Poli, Richard Dawson, Pauline Carton, Lionel Vitrant, Rudy Lenoir, Wolfgang Lukschy, Edward Meeks, Clément Harari, Donald Houston, Tommy Sands, Bob Steele, John Meillon, William Shatner, Jean Champion, Paul Hartmann, Patrick Jordan, John Crawford, Richard Wattis, Heinz Reincke, Harry Fowler, Patrick Barr, Hartmut Reck, Tony Mordente, Marcel Rouzé, Robert Freitag, Karl John, Wolfgang Büttner, Armin Dahlen, Paul Edwin Roth, Ernst Schröder, Mickey Knox

Americká propaganda možná není tak in your face jako sovětská, ale otravná je stejně, ne-li víc. Tenhle film navíc postrádá spektákl, který by mít chtěl. Ale tak co chci, když se na to dívám den poté, co jsem viděl Vojnu a mír, která je co do filmařských kvalit někde naprosto jinde. Každopádně je tohle nuda na obstojné úrovni. Být fanoušek válečných filmů starého střihu, asi jsem shovívavějěí.(14.2.2013)

Bombastická výprava, na svou dobu, ale škoda té naivity. K těm nádherným vojenským manévrům a akci to prostě nesedne.(25.5.2010)

Opät jeden z najlepsich filmov z 2. svetovej vojny tentokrat z bojov v Normandii. Samozrejme, ze so Spielbergovym Ryanom sa to neda porovnavat, ale na rok 1962 je to natocene s megalomanskou vypravou s obrovskym poctom hercov i nehercov bez trikoveho rozmnozovania tak, ako sa to podarilo Scottovmu GLADIATOROVI (2000) alebo Petersenovej TROJI (2004), kde taktiez prichadzali desiatky lodi, len v tomto filme to trik nebol a preto si ho vazim o to viac. Ak by som mohol rozdelit tento film na 2 casti, tak prvych 90 minut by som skratil tak na 45 minut, pretoze tam sa iba rozhodovalo o tom, ci zautocit a kedy a potom tam boli len tie nocne skoky s padakmi , ale druhu cast by som nechal nedotknutu. Nezabudnutelne zabery su z vtacej perspektivy, kde Nemci strielaju z lietadiel po beziacich vojakoch a este lepsia scena, kde asi 90 sekund nonstop bez strihu berie kamera taktiez z vtacej perspektivy utekajucich vojakoch a pritom sa stale vsade striela a vybuchuju granaty. Laicky divak si to mozno ani nevsimne a neuvedomi si, ze ake tazke bolo natocit na rok 1962 takyto zaber a preto si myslim, ze si dvoch Oscarov za kameru a specialne efekty tento film urcite zasluzil. Okrem toho bol nominovany aj za najlepsi film roka, avsak Oscara mu v tejto kategorii vyfukol iny vypravny film LAWRENCE Z ARABIE (1962)... 24.07.2010 _______ Robert Mitchum - (Brigádny generál Norman Cota) +++ Henry Fonda - (Brigádny generál Theodore Roosevelt Jr.) +++ Richard Burton - (Letecký důstojník David Campbell) +++ Sean Connery - (Pvt. Flanagan) +++ Rod Steiger - (Velitel torpédobroce) +++ Robert Wagner - (U.S. Army Ranger) +++ John Wayne - (Plukovník Benjamin Vandervoort) +++ Peter Lawford - (Lord Lovat) +++ Robert Ryan - (Brigádny generál James M. Gavin) +++ Hudba: Maurice Jarre +++(24.7.2010)

Velice přehledný monumentální válečný kolos, který věrohodně vylíčil Den - D. V tomto ohledu se má Steven Spielberg ještě co učit.(2.4.2010)

Souhlasim s tim, ze Nejdelsi den je konzistentnejsi nez Prilis vzdaleny most, ale filmove i celkovou atmsoferou je mi prave ten druhy jmenovany blizsi. Nicmene Nejdelsi den je stale vice nez vynikajici pocin.(15.2.2010)

• Henry Fonda