Nejdelší den

Válečný / Akční / Drama / Historický

USA, 1962, 178 min

David Pursall

Maurice Jarre

Eddie Albert, Paul Anka, Arletty, Jean-Louis Barrault, Richard Beymer, Hans Christian Blech, Bourvil, Richard Burton, Red Buttons, Sean Connery, Ray Danton, Peter van Eyck, Mel Ferrer, Henry Fonda, Steve Forrest, Gert Fröbe, Leo Genn, Werner Hinz, Jeffrey Hunter, Curd Jürgens, Alexander Knox, Christian Marquand, Roddy McDowall, Sal Mineo, Robert Mitchum, Kenneth More, Richard Münch, Edmond O'Brien, Peter Lawford, Wolfgang Preiss, Ron Randell, Georges Rivière, Robert Ryan, George Segal, Siân Phillips, Frank Finlay, Mark Damon, Jack Hedley, Françoise Rosay, Dietmar Schönherr, Bernard Fresson, Bernard Fox, Kurt Meisel, Rainer Penkert, Vicco von Bülow, Hans Söhnker, Jean Servais, Rod Steiger, Richard Todd, Tom Tryon, Robert Wagner, Stuart Whitman, Georges Wilson, John Wayne, Irina Demick, Daniel Gélin, Dewey Martin, Michael Hinz, Alice Tissot, Leslie Phillips, Michel Duchaussoy, John Gregson, Gil Delamare, Fabian, Madeleine Renaud, Dominique Zardi, Fernand Ledoux, Maurice Poli, Richard Dawson, Pauline Carton, Lionel Vitrant, Rudy Lenoir, Wolfgang Lukschy, Edward Meeks, Clément Harari, Donald Houston, Tommy Sands, Bob Steele, John Meillon, William Shatner, Jean Champion, Paul Hartmann, Patrick Jordan, John Crawford, Richard Wattis, Heinz Reincke, Harry Fowler, Patrick Barr, Hartmut Reck, Tony Mordente, Marcel Rouzé, Robert Freitag, Karl John, Wolfgang Büttner, Armin Dahlen, Paul Edwin Roth, Ernst Schröder, Mickey Knox, Bryan Coleman, Simon Lack, Ruth Hausmeister, Neil Maccallum, Harry Landis, Michael Beint, Bill Nagy, Walter Horsbrugh, Peter Helm, Michael Medwin, Eugene Deckers, Lyndon Brook, Norman Rossington, Trevor Reid, Lucien Camiret, Heinz Spitzner, Til Kiwe

Neunavující tříhodinový pobyt před mistrovskou freskou, která je současně historickým líčením i oslavou hrdinství. Hrdinové – od velitelů po bezejmenné vojáky a odbojáře – jsou představeni v dokonale výstižné psychologické zkratce. Epizody, které nechají diváka pohlédnout do těch tváří, se citlivě spojují s celkovým vyprávěním, a to tak působí celistvě a nerozbojně. A v neposlední řadě také důkaz, že pathos a humor si ve svých nejčistších formách neprotiřečí.(9.2.2013)

Můj nejoblíbenější film z druhé světové. Film má výbornou dějovou linii a nevšiml jsem si, že bych se někdy byť jen trochu nudil. Vše je dotaženo až do konce což je, vzhledem k několika režisérům, skutečně obdivuhodné. O hercích a jejich výkonech se tu rozepisovat nebudu, myslím, že jména toho řeknou dost - John Wayne, Robert Mitchum, Bourvil, Richard Burton, Sean Connery, Henry Fonda ci Rod Steiger. Prostě se zde sešli ti nejlepší a na filmu to bylo znát. Dále se mi líbil náhled jak na spojeneckou tak na německou stranu fronty a hláška německého důstojníka: " To se bude novinářům skutečně líbit, prohrajeme válku, protože vůdce si vzal prášky na spaní" mi bude v uších znít ještě hodně dlouho. Kamera je zde také nekompromisní, zvláště záběry zničených budov a nebo samotné vylodění ale i jině scény jsou díky tomu velice realistické. Mnoho lidí tento snímek nezná a tak považují za vrchol kinematografie 2. světové Spielberguva Ryana, ale myslím, že po shlédnutí tohoto filmu, by to nebylo tak jednoznačné. 90%(6.6.2006)

Kvalitní film o největší vojenské akci v dějinách, který podobně jako Příiliš Vzdálený Most ukazuje co všechno se nepovedlo, a jak to i přesto nakonec vyšlo. Velké hvězdy svojí i pozdější doby, spousta vlastenectví, nějaká ta vojenská pesnička a k tomu Maurice Jarre.(5.6.2005)

• brutale

Klišoidné (v 1962 asi originálne) americké hrdinstvo ako v postavách tak v hercoch. Nudné dlhé naivné s absurdnými vsuvkami.(3.11.2008)

Komplexní pohled na Den D se vším všudy. Zakomponované jsou všechny stěžejní body této významné válečené události, což považuju za velký klad. Pořeší také spousta (tehdy ještě málo) známých tváří. Malým mínusem budiž tradiční dělání hňupů z Němců, ale v tomto případě to není tak markantní. Poctivý velkofilm. 85% je akurátních.(14.1.2015)

• John Wayne

• - Pláž Omaha je zobrazená vo filme ako najtvrdšie miesto stretu, ale tvorcovia ju oproti realite mierne prikrášlili. Padlo na nej cez 4000 mužov a nebyť jednotky Rangerov, ktorí si zmýlili postup, zrejme by ju nikdy spojenci nedobili. (vander19)

• - Během natáčení vylodění na Omaha Beach nechtěli američtí vojáci skákat do moře z lodí, protože se báli, že voda je příliš studená. Robert Mitchum, který hrál generála Normana Cota, byl znechucen z jejich malé odvahy. Skočil první a vojáci neměli jinou volbu než skočit za ním. (SeanBean)

• - Polní maršál Erwin Rommel a jeho syn Manfred Rommel jsou hrány otcem a synem Wernerem a Michaelem Hinzem. (Kulmon)