Artuš a jeho rytíři kulatého stolu poctivě bojují za slávu římského císaře. Jeho oddíl hlídá Hadriánův val a bojuje s Brity, vedenými tajemným Merlinem. Jejich patnáct let dlouhá služba je téměř u konce, ale lstivý biskup Germanius má pro ně ještě jeden úkol. Pokud ho úspěšně dokončí, pak získají svobodu. Mají doprovodit do bezpečí za Hadriánův val rodinu bohatého římského šlechtice Maria Honoria, k jehož domu se blíží mocné saské vojsko vedené krutým králem Cedrikem a jeho synem. Mise to bude sebevražedná a Artuš i jeho rytíři to vědí. V Honoriově domě Artuš objeví malé vězení, z kterého osvobodí pohanku Guinevere, která se zalíbí Artušovi, ale i Lancelotovi. Cesta přes hory je náročná a musí přespávat v lese. Tam zprostředkuje Guinevere setkání Artuše a Merlina. Artuš si myslí, že jde o zradu, ale ukáže se, že mu Merlin nabízí spojenectví proti Sasům a připomíná mu, jak vlastně získal svůj slavný meč. Artuš spojenectví přijímá... (TV Nova)

Cor-Angar

Pro Artuše to jsou slabší čtyři hvězdy, ale tři by se mi zdály málo. Film to není špatný, řekl bych že většinu času naopak poměrně dobrý, ale jak se blížil konec jsem se přece jen trochu nudil... Nevadil mi jiný pohled na Artuše, Merlina a všechno kolem, než jaký všeobecně známe. I herci se mi líbili, hlavně pak Stellan Skarsgard. K tomu mi byla sympatická postava Tristana (Mads Mikkelsen). Líbila se mi scéna v horách. Ale celý film...jednou za čas ano, ale mezi oblíbené historické filmy patřit nebude:) ()

Parsek

Zajímavý pohled na tuto "legendu"... slabý scénář a "okleštěné" bojové scény jsou dvě největší slabosti tohoto filmu. Naopak herci - to je příjemné překvapení. ()

zero_zelo

buď můžu dát 100% za béčkovou estrádu herců zvučných jmen a parodii na jednu z nejznámějších legend, nebo musim dat 50% za snahu a možná ta hudba tam jako byla docela v pohodě. ok, když přivřu úplně oči někoho, kdo nenatočil ani vlastní babičku, tak dam 60%. ovšem teda druhá polovina filmu byla ouplnej odlet někamsi daleko. komu čest, tomu čest, takhle dojebat legendu o artušovi, ačkoli je to legenda a dojebat se tudíž dá. ale moudra cca 15-letého římana, kerej řím neviděl v životě, zato ví, že umíra...promluvy s bohem aneb vem si mě ne bráchu, sem férak ... veselé scénky ze středověký knajpy pro odlehčení situace a do toho všude pobíhaj "avataři". a korunou jest finální scéna "konec dobrý, všechno dobré, jestli neumřeli, tak tam žijí dodnes", pozvednutí meče, líbačka jak z 80s. tak ja nevim, není to moc? ;)) ()

malyLibor

Musím říct, že toto civilní zpracování příběhu krále Artuše se mi moc líbilo. Vůbec mi zde nechyběla kouzla a magie, jichž jsou pověsti o králi Artušovi a kouzelníku Merlinovi plné. Docela jsem tvůrcům uvěřil, že takhle nějak to tehdy mohlo být... tedy, samozřejmě až na tu závěrečnou bitvu, to už bylo kapánek přehnané, ale to prostě k pohádkám pro dospělé patří. Připočtu-li k tomu ještě velmi dobré herecké výkony hlavních představitelů a hlavní hrdinku v podání překrásné Keiry Knightley plus úplně úžasnou hudbu, je tu pro mne pět hvězdiček jak vyšitých. Prostě tento film mi dal vše, co od filmu očekávám - hlavní hrdiny, kteří jsou skutečně hrdinové a k nimž mohu jako k hrdinům vzhlížet a ztotožnit se s nimi, hlavní hrdinku, do které bych se ihned dokázal zamilovat, příběh o mužské cti a statečnosti (což jsou vlastnosti, které dnešním mamánkům a metrosexuálům výrazně chybí) a vítězství dobra na konci, je to přesně to, co chci. ()

zekon

Tak tenhle film mě minul díky popisu. Nakonec kvůli hudbě jsem se mrkl a nestačil se divit. Kromě skvělé zpracovanému mýtu asi historicky nejrozumějším způsobem, jsou tu skvěle zvládnuté bitvy a i když herecké výkony nejsou obrovské, je to skvělá podívaná která nenudí a dá na rytíře kulatého stolu nový, reálnější pohled. A ta hudba.....sice dupačka ve stylu Gladiator nebo Skála se nekoná, ale je to Zimmer, hodně slyšitelný a opět skvělý. Akorát teda....kde byl Excalibur???? A Artuš Říman....hm hm.... ()

Antonymi

Poté, co jsem viděla sestříhanou verzi jsem zvažovala hvězdičky dvě, nicméně v prodloužené verzi režisérské pochopíte motivace jednotlivých zúčastněných a načrtnuté vztahy mezi nimi se konečně pořádně vyrýsují. Clive Owen sice pořád zůstává vůdcem, který by nebyl schopný odvést krávy na pastvu, natož vést muže do bitvy, a Lancelot Ioana Gruffuda je matný a nevýrazný, nicméně řada herců ve vedlejších rolích, počínaje Madsem Mikkelsenem a konče Rayem Winstonem, dokáže tuhle podívanou docela zachránit. Nejlepší jsou chvíle, kdy je Artuš mimo záběr, popřípadě když alespoň mlčí, jakmile promluví, je zle. Naštěstí je tu ale dost bitev, u kterých můžete doufat, že Owenovu postavu někdo sundá, bitevní scény jsou vrcholem filmu a pokud se na Artuše kvůli něčemu podívat, je to především tato stránka, co si zaslouží pozornost. Hudba ujde, ale na můj vkus byla až přehnaně patetická, a to zvláště patetickým proslovům o domovu a cti zrovna dvakrát neprospívá. I tak nicméně doporučuji. Šedý průměr historických filmů. ()

Mrtvobog

Jo, tento film nie je dokonalý, ale približuje sa tomu. Má dosť silné momenty, dobré sympatické postavy, super scény, zopár naozaj vynikajúcich scén a kvalitnú hudbu. Spracovaní o Artušovi a Merlinovi som videl bezpočet (ale vždy to bolo z toho anglosaského pohľadu). Tu sa mi páčil sarmatský pôvod rytierov od okrúhleho stola, demytologizácia Artuša (už bolo na čase), naturalistický pohľad na Merlina (zaujímavé poňatie ako kňaz Piktov) a anti-kresťanské momenty, ktoré patria v toto filme k tomu najlepšiemu (zamurovanie kresťanov, opätovné zamurovanie kresťanov, hnusný arcibiskup - či čo to bolo za papa) a dosť surový Normani. Exteriéry boli fajn, najlepší bol asi prechod cez zamrznuté jazero (Dagonet bol týpek), bojové scény na úrovni (brnenie asi nebolo úplne dobové, ale prišlo mi v istých momentoch dosť slovanské, alebo východoeurópske). A záver typicky predvídateľný od začiatku. ()

DaweMcHarwy

Už za ten soundtrack si film zaslouží lepší hodnocení. Hans Zimmer ze sebe vytáhl opravdu maximum a tento soundtrack řadím k jeho nejpovedenějším! ()

Mr.Hackels

Přišlo mi to tak nějak umělé. Normálně nehodnotím věci jako scénář, ale tohle žádný nemělo. Celkem nuda od začátku do konce. A to jsem fanda tohoto období. Ovšem více v literární podobě. Ještě abych to doplnil. Pokud někoho vůbec zajímá můj názor tak je naprosto shodný s tím co napsal uživatel Tom Hardy. ()

zeromen

Jedno z nejlepších spracování Artušovské legendy, sice drobátko jinak než by někdo myslel ale i tak je to pěkné pokoukáníčko. ()

Alekks80

Tak jsem se na to po letech podíval v TV znova a musím jednu hvězdičku ubrat. Takhle amatérsky, nenapínavě a neakčně udělaný bitvy jsem snad ještě neviděl. Přežil bych odklon od původní legendy, konec konců v novým Robinu Hoodovi mi to vůbec nevadí, ale že římský vojáci vypadaj jak z posledního samuraje, saský barbaři střílej z kuší a třicetikilová bulimička Keira zabíjí v oceli oděný válečníky jak na běžícím pásu je na mě trochu moc. ()

mine.slayer

Mohl z toho být vážně skvělý film, ale dost často zavání trapností a kýčovitostí, film drží jen herci a to je poněkud málo, ale i tak to je na tři hvězdy. ()

Jessica_Biel

Tenhle film je pro mě srdcová záležitost týkající se osobního života, proto nemohu jinak než plné hodnocení. Úplně jiný pohled na legendu, která se absolutně vymyká fantas-magoriím. Zároveň dle mě i jeden z nejlepších soundtracků od Hanse Zimmera dává filmu potřebný tón. Naprosto skvělé výkon si zde střihly Stellan Skarsgrad a Til Schweiger, aneb otec a syn Saských nájezdníků. Až na drobné chyby, jako třeba značně viditelný šroub v meči Lancelota či né moc povedený souboj Artuše se Saským vůdcem, kdy se Owen pohyboval jako kačer co drží meč poprvé, to je skutečně nádherný zážitek... Spoustu hlášek v Artušákovi pro mě zlidovělo, a používám je v běžném životě dodnes :) ()

Iroquois

Malá skupina sarmatských supermanů zachraňuje Británii před špinavými, hnusnými, krvežíznivými, ale vojensky zoufale neschopnými Sasy. Jejich misi stěžují Římani a zprvu i Piktové. Naštěstí se Artuš seznámí s piktskou samičkou a vše se v dobré obrátí. Má to několik zajímavých momentů - 1) saský velitel 2) odvážná protikřesťanská agitka. ()

Naby

Zajimavej film na dobré téma. I herecké obsazení bylo dobré. Ani přes to se ale film nepřehoupnul přes 3*. ()

Pythonator

Jsem rád za každý historický velkofilm a hltám je s chutí ať už jsou slabší nebo výtečné. Tento pseudohistorický malofilm mě ovšem zklamal. Keira Knightley je možná sexy, i když ji stáhnete kozy koženými šráky a ona je plochá jak chlap. Myšlenka, že artušovské legendy vznikly na základě římských přilbounů je možná zajímavá. Dost možná by se na to téma dal natočit i skvělý film. Bohužel ne všechno dopadne tak, jak by mělo. Nedávejte točit historické velkofilmy černochům, co natáčejí hip-hopové srance pro MTV (kanál zabývající se chorobou Mentálně Taneční Vypatlanost). Ten pan režisér možná umí nasnímat rapujícího idiota tak, aby vypadal dostatečně cool, ale točit historický velkofilm si vyžaduje něco víc. A to něco pan Fuqua zjevně nemá. Se svým hodnocením tří hvězd jsem až moc štědrý. Ta třetí je jen z čisté lásky k žánru a pro Keiru. No a bojové scény taky nebyly k zahození. Možná je blbý celý koncept už od počátku. Snad nejsem jediný, kdo by radši chtěl vidět pořádnou fantasy s čarujícím Merlinem, kouzelným mečem a snad i draky. ()

marcoss91

Nerozumím tomu přehnanému hejtu. V porovnání s Gladiátorem je to takový průměrný film, ideální televizní oddychovka. Zajímavé pojetí legendy o Artušovi, je to jiná cesta něž bylo zvykem u podobných filmů. Herecké obsazení je vydařené například takového Ioana Gruffudda jsem si před tímto filmem neuměl představit v akční roli a jak mu seděla. Keira Knightley pro jednou nehraje ukňouranou holčinu, což je příjemná změna :-D Příběh je přímočarý, bojové scény jsou v celku dobré, proto si myslím, že film se zaslouží alespoň 3 hvězdy. Já hodnotím za čtyři a to především díky krásnému soundtracku a režisérské verzi filmu (tu doporučuji). ()

BaseDallas

Okrem iných kravín, mi strašne vadia píčoviny tipu 47 kilová Kiera Knightley seká Sasov ako na bežiacom páse. Tá strašná potreba vyrobiť z Kierinky amazonku, je nie len na facku, ale na mega kopanec do gúl. Plusom filmu je zjav Stellan Skarsgårda a Til Schweigera, inak je to hrozná zlátanina bez duše. ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

PF 2016

PF 2016

24.12.2015

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)