Artuš a jeho rytíři kulatého stolu poctivě bojují za slávu římského císaře. Jeho oddíl hlídá Hadriánův val a bojuje s Brity, vedenými tajemným Merlinem. Jejich patnáct let dlouhá služba je téměř u konce, ale lstivý biskup Germanius má pro ně ještě jeden úkol. Pokud ho úspěšně dokončí, pak získají svobodu. Mají doprovodit do bezpečí za Hadriánův val rodinu bohatého římského šlechtice Maria Honoria, k jehož domu se blíží mocné saské vojsko vedené krutým králem Cedrikem a jeho synem. Mise to bude sebevražedná a Artuš i jeho rytíři to vědí. V Honoriově domě Artuš objeví malé vězení, z kterého osvobodí pohanku Guinevere, která se zalíbí Artušovi, ale i Lancelotovi. Cesta přes hory je náročná a musí přespávat v lese. Tam zprostředkuje Guinevere setkání Artuše a Merlina. Artuš si myslí, že jde o zradu, ale ukáže se, že mu Merlin nabízí spojenectví proti Sasům a připomíná mu, jak vlastně získal svůj slavný meč. Artuš spojenectví přijímá... (TV Nova)

TwilightAC

Zajímavá proměna pohádky pro dospělé a dle mého názoru jedna z povedenějších verzí tohoto příběhu. Herecké výkony sice nejsou něco extra, ovšem nevadily mi. Hudba parádní, dodává napětí a i trochu epičnosti. Příběh se občas trochu zasekne, ale není to nic, co by vám zkazilo dojem z filmu. 3/4 filmu jsou dost slušný, závěr byl nic moc. ....Jeden z důvodů, proč možná dávám tak velké hodnocení je to, že tam hraje mix Mada & Hugha. 71% ()

Mr.Nobody

Další film na artušovské téma. Nepatří rozhodně k nejlepším. Nicméně byl poutavý, s pěknou hudbou, ale věrnost původní legendě se jaksi nedostavila. Dá se na to podívat, jednou, dvakrát, třikrát, ale vícekrát už asi ne. A charakteristika Historického filmu je zde zcela nepatřičná. ()

ouki81

No...každému podle jeho gusta.Spousta lidí ten film odsuzuje,ale já ho naopak ocením.Ocením fantasy nádech,ocením bitevní scény,ocením i dobré hlášky (Bors je odborník). A hlavně ocením Tristana. Byla to první role ve které jsem viděl Madse Mikkelsena a zahrál ji skvěle. Tam kde ostatní hledají nějaké ospravedlnění pro to že zabíjejí,tam Tristan klidně přiznává že zabíjí pro potěšení,že v podstatě hledá smrt. Jen věčná škoda že Ray Stevenson nedostal více prostoru. Clive Owen se role zhostil se ctí,byť poněkud chladně.Ale pochopil jsem proč obsadili Keiru Knightley....jen ona má dost malá prsa aby se daly zakrýt koženým řemínkem.Bojové scény jsou dobře udělané,ačkoliv trochu víc brutality by neškodilo. Kapitola sama pro sebe je pak hudba.Ta dělá z průměrného filmu něco o třídu vyššího a stojí za poslech i samotná. ()

MoziMedve

Hrozná cypovina, ale tak jako pozadí nebo na vypnutí OK. Body navíc za Skarsgarda jakožto ktutopřísného germána. Docela mě v té roli bavil... Film asi na úrovni, že když v tV nejde nic lepšího tak OK, ale nijak bych se nepřetrhnul abych to musel vidět. Zapomenutelné v řádu minut po tom co to vypnete... ()

Bogrant

Áno, nemožno to brať veľmi vážne ako iné historické veľkofilmy, pretože tento na ne proste nemá, ale ja by som ho až tak neodpisoval a nedával mu také náklady v podaní nízkych hodnotení. Jasné, je to skôr tragikomédia, ale vôbec nie taká zlá. Keď človek pochopí, že je to len brak, môže si to užiť. Film, ktorý až tak neurazí. Zrejme vďaka zvučným hereckým menám. ()

fruitixx

S pravým Artušem to nemá nic společného, krom toho, že se tam mihne kulatý stůl, který je v Římě...cože? Jména zůstala, původní příběh nikde a tento je takový slabý. Jediné co mě na filmu nejvíce pobavilo, byl přístup k ženě, jak tomu pořezovi dala facku a on jí řekl oo, taková vášeň. To byla opravdu mega srdcovka. ()

66pepo66

Vynikajúca hudba, obstojné humorné scény, ale veľmi plytký príbeh. Herci zaujímaví, ale žeby mali nejaký veľký priestor niečo predviesť, to ani nie. Celkovo mi príde, že na tú dĺžku filmu sa tam toho nejako veľa zase nestalo. Podľa mňa viac ako 1/3 filmu zahŕňali iba scény jázd na koňoch. Chýbalo mi tam čosi navyše, nejaký hlbší zmysel. Ale inak musím napísať, že aj cez pár ďalších výhrad a trochu nadhodnotené 4*, to na mne zanechalo dobrý dojem. Neviem či by som si to pozrel znova len tak sám od seba, ale ako jednorázovka postačí. ()

Krnac

O skutočnej legende o Artušovy toľko neviem ale všetko to posobilo strašne zvláštne a na konci uťahaná nuda. Prakticky všetka nenávisť nebola smerovaná ani voči Rimanom ale voči cirkvi (pričom bol Artuš silný veriaci), všetko pôsobí strašne neprirodzené scény ak napr. Artuša každý spoznáva už len po hlase, hláška že kuša prestrelý štít je top ale aj tak štíty nikto nepoužíva aj keď ich majú. Boje celkovo sú vtipostrofa. Celý film pôsobí bezcielne a naťahovane. Na žiadnych z tých postáv mi reálne nezáležalo. ()

Alexis

Artuš je pro kritický komentář velmi snadný terč. Myšlenka zbavit legendu mýtů je v pořádku, bohužel scénárista se na této demytizaci zcela vyčerpal a nezbyly mu síly na promyšlení pořádného příběhu. Ten dodaný je značně sterilní a nastavovaný, dialogy by neobstáli ani v stopatnácté epizodě Xeny, patetické proslovy rvou uši a občasné pokusy o vtip vyznívají dost zoufale. Toporný herec představující Lancelota mě celou dobu vytáčel, Keira je mnohem lepší fotbalistka než princezna bojovnice a Owen bondovské charisma fakt nemá. Těžko říct, co si vlastně od toho téhle slátaniny Bruckheimer sliboval, ale zpracování je na jeho produkci nezvykle laciné, až to vypadá, že ty jeho milióny prochlastal štáb. Potvrzení faktu, že žánr historických velkofilmů upadá. Jak dopadnou Scott a Stone? ()

plissken

Dávám jednu hvězdičku za tu krásnou přírodu, ve které se celý film odehrává a za Keiru, je to kočka. Jinak na tomhle filmu není NIC pozitivního, navíc je to film s jednou z nejhorších vojenských strategií co sem kdy viděl, bitva na ledu byla fakt moc. Hudba taky nicmoc. Nečekal sem od toho zázračnou podívanou, ale tohle je hodně slabý ()

Matio

Konečně realitě odpovídající film, tedy vyjma Keiry Knightley a valu. Sasové naprosto úžasní, reality beznánosu legend a pohádek. Úprk Římanů, Merlin jako pravý druid a Stellan Skarsgård jako ten nejlepší Sas v dějinách filmu. Nemůžu si pomoct, ale tenhle film je prostě dobrý. ()

Triathlet

Dílo, které se snaží podat pravdivé svědectví o příběhu krále Artuše a jeho družiny, bez všech těch mýtů, které se k legendě váží..No jo, ale proč vlastně? Vždyť to dělá tuto staroanglickou legendu krásnou, ony mystické prvky, čaroděj Merlin, Excalibur, jezerní královna, svatý grál..Je to podobný případ jako film Troja, kde šlo také to, co dělá Homérovu Illiadu krásnou, do pozadí na úkor divácky koukatelnějších bitek apod...Tady ta legenda vyzněla naprosto nepoutavě, vždyť čeho jsme byli svědky? Obyčejného, neoriginálního příběhu party vojáků, kteří plní jen své rozkazy..I když mám Clivea Owena rád, tohle se prostě nepovedlo..Ten, kdo si chce spravit chuť, nechť si pustí třeba Exculibur nebo Merlina..:)) ()

jitul

Mě se tohle trochu jiné pojetí Artušovi legendy docela líbilo. Potěšilo mě hlavně to, že ho trochu odmytologizovali (nebo jak bych to nazvala :) Je to prostě normální hrdina a kus chlapa. A ti jeho rytíři taky - moc se mi líbila první bitva, jak tam přijeli na koních a pěkně jim to nandali. Mám prostě pro takový borce slabost. Kiera byla taky moc hezká, akorát mě trochu mrzelo, že tu romantiku tady zkrátili na úplný minimum - nečekala jsem žádné úžasné milostné výlevy, ale tohle bylo fakt minimum. Taky Lancelot by si zasloužil víc prostoru a času. Prostě víc rozvinout postavy a jejich myšlení a tak. Jinak taky vřele doporučuju directors cut. ()

Vinczent

Taková nedomrlá snaha o novátorský pohled na legendu o Artušovi. Owen má charisma a další herci také nejsou špatní. Ale přesto-Antoine vzpamatuj se. ()

Kiridan

Musím s mnohýma z vás nesouhlasit ! Tento film je velice dobrý, ať po vizuální stránce, výpravné nebo hudební! Konečně film, kde se po bojišti neprohánějí chlapci z posiloven, ale herci co vypadají charizmatický,chlapsky a chytře,vyvolává lepší dojem, něž když plavovlasý Brad Pitt jako Achilles masakruje stovky Tróyských vojáků. (čert ví, kde se ve Spartě vzal seveřan!) Za to Clive Owen i když má místy problém s procítěním postavy, představil svou roli výborně a jako Artorius mi vyhovoval! Pokud se jedná o efekty tak mám velice blízko k počítačové grafice a moment, kdy se led prolamuje a my vidíme pohled zdola je velice složitý a náročný, takže oželím i milostný románek, který prostě Hollywood musí všude dosadit! Jinak jde o zajímavou adaptaci legendy s překrásnou hudbou Hanse Zimmera! 80% ()

DaNQa

- Británia, temný stredovek. Naprieč drsnou krajinou brázdi skupina Sarumanských rytierov. Na ich čele stojí známy Artorius Castus, Artuš(Clive Owen). Ten so svojími rytiermi celých 15 rokov bojoval v Británii s domorodými kmeňmi, aby tak uchránil česťrímskej ríše. Po 15 rokoch prichádza do Británie biskup Germánius, ktorý nesie listiny na prepustenie rytierov. Predtým ich však pošle na poslednú úlohu. Rytieri majú zachrániť rímsku rodinu pred blížiacou sa saskou armádou. Artuš sa spolu s Lancelotom(Ioan Gruffud) a ostatnými rytiermi vydá do Škótska. Tam nachádza skupinu zajatcov, medzi ktorými je aj Guinevera (Kiera Knightley). Spoja svoje sily, aby sa im podarilo ujsť pred Saskou armádou? Tento film ma veľmi milo prekvapil, pretože som si myslela, že to bude len taký slabý odvar. Veľmi sa mi páčili prepracované vedľajšie úlohy. Napr. rytier Lancelot v podaní Ioana Gruffuda mi doslova vyrazil dych. Ďalej sa mi veľmi páčili obe záporné postavy čiže saský vodcovia. Napriek tomu ma sklamal málo zaujímavý prejav hlavnej postavy, Artuša, a tiež aj nevierohodná Guinevera. Ale medzi tie lepšie stránky filmu patrí určite aj soundtrack, ktorý krásne dodáva atmosféru celému filmu. Potom sú tam krásne exteriéry a najviac sa mi páči spôsob akým je tam opísaný boj človeka s prírodou(scéna, keď prechádzajú cez les a sneží). A samozrejme skvelú bodku spravili za celým filmom kostýmy a prepracované kulisy. Takže môj názor je, že aj napriek neprepracovanej hlavnej postave, tento film stojí za pozretie a určite vo vás zanechá pocit tajomna a odvahy postaviť sa za svoju vec a názor, tak ako vo mne. ()

padlar

Nápad na zpracování Artušovské legendy, ve které je Artuš římský důstojník a Merlin keltský náčelník není rozhodně špatný. Horší je ale jeho provedení. Celé je to utahané a zdlouhavé. Navíc jsem se postupem filmu stával více a více alergický na Artušovi proslovy, kterými se ve filmu opravdu nešetří a předcházejí snad každé druhé scéně. Nevíc mě přišlo, že režisér nikdy nevidel film celý. Jinak se nedokážu vysvětlit, proč se v nějaké lokaci objeví postava, která se tam neměla jak dostat. Příkladem za všechny je biskupův pomocník ve vile. Přitom v předchozích záběrech je vidět, že na cestě sou jen Artuš a jeho rytíři. ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

PF 2016

PF 2016

24.12.2015

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)