Král Artuš

King Arthur

Kráľ Artuš

Akční / Válečný / Historický / Dobrodružný

USA / Velká Británie / Irsko, 2004, 126 min (Director's cut: 142 min)

• Skejpr

Neuvěřitelná slátanina s ukázkově špatným scénářem...(18.2.2008)

No krome toho, ze totalne prekopali legendu, mi to zas tak strasny neprislo. Owen hraje dobre, ale do role Artuse mi moc nesedl, sice ma slusny charisma, ale vic se mi libil Mads Mikkelsen nebo nacelnik sasu Stellan Skarsgard. Nejvetsim kladem filmu jsou krasna hudba a pekne prostredi deje. Bitev tam melo bejt vic, na to ze ma film dve hodiny a jen dve maly + jedna velka bitva je malo. Tyhle tri co tam jsou, jsou zpracovany dobre, ale nemuzu si pomoct, ta uvodni se mi proste libila nejvic, taky byla nejkrvavejsi. Vsichni se rubou hlava nehlava. Moc me nebrali dialogy, prisli mi takovy o nicem, kazdej dlouze okecava co udela, chvili to nevadi, ale kdyz uz kecaj treba 20 minut v kuse, tak to zacne nudit. A je tu spousta nelogicnosti. Napriklad, kdyz bojujou v bitve, jsou vsichni od bahna, huby od krve, spinavy brneni a Modry jsou modry a chvily po tom jsou vsichni cisty jako by se zrovna vykoupali. Fuqua je celkem schopnej reziser, jenze proste do tech uzasnejch zaberu plnejch snehu, mlhy, blesku atd. vlozil krapet moc dialogu. Zkratit film tak o pul hodinky by jedine prospelo, ale i tak to sou slusny 4*.(14.3.2005)

• flanker.27

Jak kdosi napsal: "Mohutnou bránu Hadriánova valu nejdříve stěží otevírali 4 koně, pak hrdina sám a nakonec se otevírala sama od sebe." Tady si dovolím opravdu historicky hodnotit, protože film o sobě bezuzdně tvrdí, jak moc z historie vychází. Předně Římané odešli z Británie cca o 50 let dříve, než se film odehrává, Germáni pronikali do Británie z jihu, a to tak od roku 500, o takových 50 let později, výzbroj a výstroj ve filmu užitá příliš neodpovídá době (např. svalové krunýře Římanů, kuše Sasů). Ani z hlediska filmového nejde o zázrak, děj nelogický, chování postav určené scénáristou (že by si Římané zakládali sídla za zdí?), bitvy nedomrlé a špatně sestříhané. Clive Owen se snaží, ale kde nic není ani smrt nebere a Keira me vyloženě sra - ehm, kakala. Samotný proklamovaný záměr ukázat Artuše jak to mohlo být je sice chválihodný, ovšem díla by se musel chopit někdo úplně jiný než Fuqua, který na historický výpravný film asi nemá buňky, a Franzoni, který už podobně scénáristicky zařízl Gladiátora. Když tak měli zkusit zfilmovat Cornwellovu Kroniku válečníka.(11.10.2005)

Pokiaľ môžu prehliadať historické fakty tvorcovia, prečo by som nemohol aj ja. Pri niektorých filmoch, v ktorých je otázka faktov nosnými pilierom, sa to samozrejme nedá, no pokiaľ ide o viac-menej popcornovú zábavu (iné Fuqua totiž ani nevie), tak je to v poriadku. Zbytočne by som rozčuľoval a to by len zbrzdilo moje celkom kladné dojmy z filmu. Každopádne by som sa ale naštval, keby niečo podobné Fuqua zopakoval, to by som už bol nekompromisný. Pokiaľ ide o film, ubehol pomerne svižne, klasickými spomaľovákmi bola len dramatická línia a reči o cti, slobode, hrdosti, bla, bla, ktorú tvorcovia poňali až príliš vážne. Pokiaľ sa ale tieto veci dostanú do úzadia, tak film dokáže kvalitne zabaviť, hlavne čo sa týka akcie a hereckých ťažení. Jedinou dierou bola Keira, ktorej som počas scenára uveril len scénu, v ktorej bola vytiahnutá z hladomorne, bojovníčku ťažko, musel som sa zasmiať. Ako som povedal, akcia bezchybná, meče sekali, šípy lietali, sekery stínali, tak ako to má byť. Podľa reakcií v ostatných komentároch je toho v 'director's cut' ešte viac, takže po jeho zhliadnutí sa moje hodnotenie možno vyškriabe ešte vyššie. Uvidíme, rád si ho pozriem. 70%.(27.4.2009)

S rytíři Kulatého stolu jsem v písemné podobě strávil nejedno deštivé odpoledne a tak roním neveselou slzu z toho, že mi zase jednou z jedné slavné legendy zůstalo pouze pár jmen a jeden záběr na stůl ve tvaru kruhu. V hlavě mi proto zůstane pouze vzpomínka na tuctový rytířský snímek, jemuž vévodí Skarsgårdova šeptanda, Owenovo zarputilé plácání klišoidních pravd a zejména divokost Keiry Knightley, jejíž nabídku ochrany před znásilněním divokými Sasy samozřejmě beru.(15.4.2012)

• - Bitka o Badon Hill sa natáčala až päť týždňov. (misterz)

• - Keiru Knightley (Guinevere), Stellana Skarsgårda (Cerdic) a Clive Owena (Artuš) v tomto filmu učil šermu známý herec, zpěvák a spisovatel Mark Ryan, jenž je mistrem v této technice boje mečem. (Ainy)

• - Brnění, které nosí jednotlivé postavy, od sebe vzhledem k jejich typu dělí mnohdy i stovky let. Taková brnění se v dané době nevyskytovala a osoby je nesoucí se tudíž nemohly setkat. (dienow)