Král Artuš

King Arthur

Kráľ Artuš

Akční / Válečný / Historický / Dobrodružný

USA / Velká Británie / Irsko, 2004, 126 min (Director's cut: 142 min)

• KevSpa

Antoine Fuqua je loser!!! Jediné, co na filmu stojí za zmínku, je herecký výkon Clivea Owena a hudba Hanse Zimmera.(16.7.2004)

Hans Zimmer už dokázal mnoho dobrých filmů povýšit na nezapomenutelné a mnoho podprůměrných na solidní. A žádný snímek mu nemůže být vděčen tak moc jako Král Artuš, který by bez jeho geniálního hudebního doprovodu zůstal jen od magie okleštěnou báchorkou s historickým podtextem. Takhle se z něj místo toho stala solidní historická podívaná, které herecky jednoznačně vévodí Clive Owen, jehož Artuš je i v civilní formě důstojným a statečným vůdcem. 70% - sice rozkývaných, ale jinak docela pozitivních.(10.4.2007)

• Djkoma

Na každé legendě je něco pravdy a každá legenda má svůj předobraz ve skutečném světě. Ano to vše je pravda, ale proč se skutečnou verzí legendy naložit jako Antoine Fuqua. Film se tváří drsné a hlavní hrdinové si o sobě snad myslí, že každý je jeden velký Maximus Decimus Meridius. Jenže pravda je jinde a nezachraňuje to ani skoro nahá Keira Knightley(sakra furt mi vadí jak se snaží být kopií Natalie Portman). Příběh je lehce stupidní a zbytečně rozvleklý. Merlin je z velkého mága lesním šamanem. Jediný Artuš zůstává gladiátorem po celý film a tuto úlohu mu dokážeme i věřit. Jen jeho arogantnost a sobectví působí až moc vznešeně a císařsky. Jeho kvalitám se vyrovná jen vůdce jeho soupeřů ztělesněný Stellanem Skarsgardem. Tempo filmu nedostačuje nárokům akčního filmu.(4.6.2006)

Zas tak špatný film to neni, jak tady všichni ostatní naznačují, sice podle legendy to zrovna neni, ale jako výpravný film to je celkem slušný a i ty bitvy jsou průměrný a ne podprůměrný, teda až na tu poslední, kde bojuje sedm rytířů a banda nějakejch křováků proti armádě sasů,sice po stránce boje to je slušný ale vypadá to hrozně nerealistycky, nebýt týhle bitvy tak bych snad dal i 4*(8.2.2005)

• Lima

Viděl jsem director´s cut verzi, takže netuším, do jaké míry je kino verze odlišná, ať v tom negativním či naopak. Pro vyznavače např. Boormanovy klasiky ale tohle opravdu není. Tvůrci maximálním možným způsobem podupali zažitou mytologii, zcela vyškrtli její atraktivní mytické prvky a vznikl tak pseudohistorický patvar, který je historicky úplně out. Film by se mohl jmenovat třeba "Franta Procházka" a vyšlo by to nastejno. Ohlédnuto od této smutné skutečnosti, co zbylo po filmařské stránce? První půle je překvapivě stravitelná. Úvodní brutální a solidně krvavá bitka navnadí, zimní scény jsou krásně atmosférické, dialogy netahají za uši, Clive Owen je velmi charismatický chlapík a Stellanu Skarsgardovi ta dlouhá paruka a vousy opravdu sednou :o) Ale příchodem Saxonů k obrannému valu film sklouzává ke kýči a nesnesitelnému patosu a některé scény vzbuzují otázku, jestli to tvůrci opravdu mysleli vážně. Nebýt nepovedené poslední třetiny, byl bych ochoten jít i do tří*. Jinak výprava, základní to ingredience každého správného historického spektáklu, není nic moc, těch 120 milionů opravdu není vidět.....(23.1.2005)