Král Artuš

King Arthur

Kráľ Artuš

Akční / Válečný / Historický / Dobrodružný

USA / Velká Británie / Irsko, 2004, 126 min (Director's cut: 142 min)

Film***Hudba**(18.11.2007)

• Eddard

Ale fujtajbl! Takhle se točí artušovská legenda vy balíci (amíci)? Proč mají všichni poslední dobou potřebu vyprávět příběhy, založené na mýtech a kouzlech "dospěle nebo dokonce - podle skutečných událostí-grrrrRRR!"? Trója zabila kouzlo Homérova eposu, ale měla alespoň hvězdný ansámbl dobrých herců a jednu geniální scénu k tomu. Excalibur má charizmatického Owena a... kulové. Artuš jako Říman? Proč?! A dobrá tedy, když už to musí být, proč do toho násilně montovat Merlina jako druida, který mu jde po krku a Guinevru jako zablácenou keltskou válečnici, která se do něj šmahem zamiluje a pak už vesele kosí jeho protivníky? Seru na vás, jdu domů, hmmm, kam jsem dal to DVD s Excaliburem? 20%(19.6.2006)

"KONEČNĚ MUŽ, KTERÝ STOJÍ ZA ZABITÍ."Po ikonickém EXCALIBURU tu máme moderní akční výplach, který úsměvně, ale pro svoje potřeby docela funkčně přepisuje kánon, a zvládá většinu času bavit, protože - i díky dobrým hercům - vás zajímají postavy a jejich boj.(3.2.2005)

„Hovorí sa, že padnutí rytieri sa vracajú ako skvelé kone.“ Diváci, ktorí tvorcom KRÁĽA ARTUŠA vyčítajú veľmi voľné narábanie s históriou, by boli mimo, keby... Keby si túto jamu nevykopali samotní tvorcovia v čele s producentom Jerrym Bruckheimerom (už úvodný preslov sa tvári ako hodina dejepisu, čo je úsmevné už preto, že nie je doložené, či kráľ Artuš vôbec žil). Ak však prižmúrime oko nad barbarskou nevzdelanosťou a rozhodneme sa film brať ako „mýty a legendy“, budeme milo prekvapení scenárom, ukazujúcim okrúhly stôl, Lancelota či Merlina v iných polohách a k tomu zručná akcia (zamrznuté jazero), sychravá výprava, zmysel pre humor (Ray Winstone: „Najradšej mám číslo tri“), tímová práca (v družine nestojí Artuš na prvom mieste), hudba, bizarný zloduch (Stellan Skarsgård) a predovšetkým ako odušu spasenú hrajúci Clive Owen. Jeho múdro rozvážnemu Artušovi zhltnete vetné konštrukcie, aké by menej zaujímavému hercovi neprešli. Tvorcovia volia plytké dialógy o slobode, tolerancii, viere, priateľstve, hrdosti, osude atď., ale tieto potencionálne zápory zatlačujú do úzadia nádherné kone, s fŕkaním sa rútiace rozľahlou krajinou... a sokol... lukostrelci... a pôvabne zababraná Keira Knightleyová... a udatné činy a...(31.3.2005)

• Lima

Viděl jsem director´s cut verzi, takže netuším, do jaké míry je kino verze odlišná, ať v tom negativním či naopak. Pro vyznavače např. Boormanovy klasiky ale tohle opravdu není. Tvůrci maximálním možným způsobem podupali zažitou mytologii, zcela vyškrtli její atraktivní mytické prvky a vznikl tak pseudohistorický patvar, který je historicky úplně out. Film by se mohl jmenovat třeba "Franta Procházka" a vyšlo by to nastejno. Ohlédnuto od této smutné skutečnosti, co zbylo po filmařské stránce? První půle je překvapivě stravitelná. Úvodní brutální a solidně krvavá bitka navnadí, zimní scény jsou krásně atmosférické, dialogy netahají za uši, Clive Owen je velmi charismatický chlapík a Stellanu Skarsgardovi ta dlouhá paruka a vousy opravdu sednou :o) Ale příchodem Saxonů k obrannému valu film sklouzává ke kýči a nesnesitelnému patosu a některé scény vzbuzují otázku, jestli to tvůrci opravdu mysleli vážně. Nebýt nepovedené poslední třetiny, byl bych ochoten jít i do tří*. Jinak výprava, základní to ingredience každého správného historického spektáklu, není nic moc, těch 120 milionů opravdu není vidět.....(23.1.2005)

• - Během premiérového víkendu (9. – 11. 7. 2004) vydělal 110-milionový Král Artuš jen 15,2 mil. dolarů. Jelikož se promítal už od středy, celkový výdělek byl o 8,4 milionu vyšší. I přes producentskou záštitu Jerryho Bruckheimera, který do filmu dotáhl hvězdu Pirátů z Karibiku Keiru Knightley, se snímek zařadil do série Disneyho propadáků hned vedle Cesty kolem světa za 80 dnů. (imro)

• - Artuš (Clive Owen) a jeho rytieri nosia moderné topánky so šnurovaním. (Fejpof)

• - Hlas vypravěče, který slyšíte v traileru, patří Laurence Fishbournovi. (imro)