poster

Král Artuš

 • USA

  King Arthur

 • Slovensko

  Kráľ Artuš

Akční / Válečný / Historický / Dobrodružný

USA / Velká Británie / Irsko, 2004, 126 min (Director's cut: 142 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Marius
  *

  Jednou vetou to povedal už Cival - Vskutku nebetyčná sračka. Klady : Keira, hudba, Keira,Stellan, Keira v obväzoch, niekoľko pekných záberov (7 statočných na ľade proti 200 - pohľad zhora) Keirine kérky, Stellan, občas postava s menom Tristan, Keira, Keira, Keira. Zápory : papundekel, Artuš, Lancelot, deti, plačúce deti, Artuš, nevýrazný Merlin, huhňavý Artuš, deti, plačúce deti, zle nasnímané masovky, zaradenie kenda do 5 stor. v Európe, Lancelot, huhňavý Artuš, dialógy ako z Bčkovej patriotickej agitky, absolútny odklon od legendy - kde bola kua Morgana ?, posledných desať minút v štýle hrdinskej telenovely atd. Tento film je ďalším dôkazom (po Prvom rytierovi a Merlinovi) prečo je Excalibur výnimočným filmom.(11.8.2004)

 • xxmartinxx
  *

  Já vůbec nevím, co mi tenhle film chtěl dát. Vždyť to není ani napínavé, ani zábavné, ani dobře zrežírované, ani zahrané. Co to jako je? Jakýsi paskvil...(11.12.2009)

 • Lima
  **

  Viděl jsem director´s cut verzi, takže netuším, do jaké míry je kino verze odlišná, ať v tom negativním či naopak. Pro vyznavače např. Boormanovy klasiky ale tohle opravdu není. Tvůrci maximálním možným způsobem podupali zažitou mytologii, zcela vyškrtli její atraktivní mytické prvky a vznikl tak pseudohistorický patvar, který je historicky úplně out. Film by se mohl jmenovat třeba "Franta Procházka" a vyšlo by to nastejno. Ohlédnuto od této smutné skutečnosti, co zbylo po filmařské stránce? První půle je překvapivě stravitelná. Úvodní brutální a solidně krvavá bitka navnadí, zimní scény jsou krásně atmosférické, dialogy netahají za uši, Clive Owen je velmi charismatický chlapík a Stellanu Skarsgardovi ta dlouhá paruka a vousy opravdu sednou :o) Ale příchodem Saxonů k obrannému valu film sklouzává ke kýči a nesnesitelnému patosu a některé scény vzbuzují otázku, jestli to tvůrci opravdu mysleli vážně. Nebýt nepovedené poslední třetiny, byl bych ochoten jít i do tří*. Jinak výprava, základní to ingredience každého správného historického spektáklu, není nic moc, těch 120 milionů opravdu není vidět.....(23.1.2005)

 • golfista
  ****

  Samozřejmě to nejsou plné čtyři hvězdičky, ale v tomhle případě "plavu tak trochu proti proudu". A jak jinak to vyjádřit :) ... Legenda nelegenda, mně se tahle "nepohádková" verze docela líbila. Výborná hudba, herecky sice nevýrazný (ale ne hrozný), ... no prostě do dvou třetin jsem byl spokojen docela hodně. Ke konci už to bohužel upadalo, ale taková hrůza, jak se tu v některých komentářích dočtete to není... Imho :)(19.1.2005)

 • castor
  ***

  K téhle filmařsky vděčné legendě jsem přistupoval s opatrností, nicméně takový průšvih to rozhodně není!! Historická fakta šla sice mnohdy stranou, ale co na tom.. Producentský matador Jerry Bruckheimer je především spolehlivou značkou pro nenáročné pobavení širokého diváckého stavu. Tudíž tu na Artuše a jeho věrnou skupinku rytířů čeká po patnáctileté službě pod římskými vlajkami ještě jedna nebezpečná mise. Barbarští Sasové ale záhy vystrkují pečlivě nabroušené drápky. Historie podle Bruckheimera se tak pouze opírá o několik autentických jmen a například na takové cizoložné pletky Lancelota s Guineverou se tu vůbec nemyslí. Učesaný projekt bez kapky krve navíc bohužel nefunguje tam, kde by se to od něho nejvíce čekalo. Herecky (zajímavých hvězd tu skotačí požehnaně) je to pouhý standard, více se vydařil casting záporných figurek a taková Keira Knightley nechá diváka dlouho v očekávání a když už se na plátno dostane, nejistá milostná linie jakoby ji zabraňovala hrát. Bohužel nevýrazný Clive Owen naopak spíše rozlítí svými planými heroickými proslovy o víře a zdánlivě se blížící svobodě. Akce není nejmíň, místy docela zaujme (digitální zamrzlé jezero), hudba Hanse Zimmera nezklame, nicméně opět mísí ženské sbory s elektronikou a její oposlouchatelnost není hodna delšímu zapamatování. Antoine Fuqua je jen akčním rutinérem, co neví kudy kam, nicméně Bruckheimerova taktovka (byť se vytratila mystika nebo magie) určuje tempo, relativně působivé bitevní sekvence (pokud se tedy spokojíte místy jen s nesmylným máváním mečů bandy nalíčených kaskadérů) a neméně zdařilou kameru spojuje nezáživná vata okolo, které chybí spád, napětí i ona temná atmosféra kruté doby (make-upová stylizovaná „špína“ to nenahradí). Žádný zázrak, ale na výrazně slabší *** to stačí..(6.7.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace