Pád Třetí říše

• Německo Der Untergang (více)
Německo / Rakousko / Itálie, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternativní 149 min)

Předloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scénář:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (více)

20. července 1944 byl spáchán ve Vůdcově hlavním stanu "Vlčím doupěti" (Wolfsschanze), atentát na Hitlera. Z bezprostřední blízkosti zažila tuto událost jeho osobní sekretářka Gertraud "Traudl" Junge. Poprvé se tak otřásla půda pod nohama kdysi všemocného "Vůdce" a všichni z jeho bezprostředního okolí poprvé pocítili šok. O devět měsíců později se Hitler přesunul do svého prostorného systému bunkrů na území Nového říšského kancléřství v Berlíně. Rudá armáda v téže době přistoupila k jeho totálnímu obklíčení. 20 dubna slaví Hitler 56. narozeniny v kruhu svých věrných spolupracovníků a svého štábu. Eva Braunová už s ním také několik dní žije v bunkru. Himmler, Goering a stranické špičky se odsunuly do bezpečnějších částí Německa, zatímco Hitler nechce v žádném případě opustit své hlavní město. 29. dubna Rudá armáda obklíčila vládní čtvrť a odřízla ji od ostatního území Berlína, v jehož ulicích se bojuje o každý dům. Během této noci diktuje Hitler sekretářce Traudl Jungové svou poslední vůli a žení se s Evou Braunovou. Svatebními svědky jsou Goebbels a Bormann. 30. dubna zahájila ruská armáda boj o Říšský sněm (Reichstag). Hitler se rozhodl spáchat sebevraždu. Společně s Evou Braunovou se otrávili a jejich mrtvoly byly spáleny na zahradě říšského kancléřství. O den později otrávila Magda Goebbelsová ve spánku svých šest dětí. Pak odešli Magda a Joseph Goebbelsovi do zahrady a zastřelili se. I jejich mrtvoly byly spáleny. Přestože generál Weidling vydal rozkaz ke kapitulaci, v ulicích se bojuje dál... Film Pád Třetí říše vznikl na základě knihy osobní sekretářky Adolfa Hitlera Traudl Jungové "Bis zur letzten Stunde". Strhující herecký výkon Bruno Ganze v roli Hitlera, jen v samotném Německu přilákal do kin 6 milionů návštěvníků. (Česká televize)

klúčik

Zaujímavý film o konci A.Hitlera. Bruno Granz podal životný výkon. Film je smutný, ale atmosféra je podaná tak, že človek sa len ticho díva. Za posledné roky niečo výnimočné v európskom filme. 80%. ()

masr

Možná dvě hvězdy proto, že jen těžko se s "hrdiny" ztotožnit. Ale spíš proto, že film vlastně od začátku do konce s ničím nepřichází. Na počátku víme, jak věci dopadnou - a věci tak také dopadnou. I s tím se dá natočit skvělý film: když se na věc podíváme jinak, když zahlédneme vnitřek věcí a jejich netušené rozměry... A tady? Hitlerovi se neuroticky třesou ruce... Hitler bojuje s loajalitou - zůstává fascinovaný svými koncepty až do konce- a jeho okolí někdy ano, někdy ne. Někteří lidé se snaží zachránit, jiní ví, že dál to nejde. No a? Tohle všechno je známo - a film nepřináší jediný nový, nevšední vhled, žádný úžasný detail, který by zaujmul člověka, který o tomhle už něco ví. A to na ploše dvou a půl hodiny... ()

Rudinsky

Nepoznám Bruna Ganza, priznám sa, ale mám taký pocit, že toto je jeho najlepší herecký výkon. NUTNÉ vidieť v origináli. Celý film sa v pdostate odohráva na malinkom priestore vnútra bunkra, no atmosféra sa dá krájať a herecké výkony len vychvaľovať. A veľmi mi imponovala priam divadelná komornosť. ()

Autenticita

Oceňuji, že se Němci dokázali podívat na část svých dějin bez příkras a ukázat to v celé obludnosti. Chce to totiž odvahu. Dále si myslím, že je dobré točit filmy o tom, jak to dopadá, když se nechají zmanipulovat davy, aby si lidi uvědomili, kam to může dojít, když se se dopustí, aby se vlády chopil mocichtivý demagog. Moje dilema se týkalo toho, jestli je vůbec možné dát plný počet filmu, který zobrazuje takovou destrukci a zvrhlost. ()

noctambule

Jedna věc se tomuto filmu povedla, přiblíží, jak se asi lidé cítili roku 1945, ale jinak než jsem čekala. Lidé tušili, že válka spěje ke konci, jen nevěděli kdy, čekání jim připadalo neskutečně dlouhé až nekonečné, ještě mnoho bolesti museli vytrpět, aby se dočkali. Podobně jako mě přišlo sledování Pádu Třetí říše nekonečné, když jsem se po půl hodině podívala, kolik zbývá....no nevyvolalo to ve mě pozitivní pocity:-) Neberu tomu filmu snahu pojmout téma z opačné strany, ale vždyť to bylo tak strašně natočené až mě z toho bolely oči. A to nejsem člověk, co je zatížen na technickou stránku. Jenže to nebyl jediný problém, film ve mě nevyvolal dojetí ani nic podobného, což je u filmu, kde umírá tolik lidí i dětí, s podivem. ČSFD hodnocení mě nechává chladnou, ale na IMDb i RT je hodnocení ještě vyšší. Takže se mýlím a nemám problém to přiznat, cokoliv jen když se na to nebudu muset podívat znovu. Po zhlédnutí jsem byla tak zhnusená, že nějaké bonusy na DVD neměly šanci a film letěl mimo dosah očí. ()

xaver

Válečný velkofilm, který vlastně ani není tak válečný, jako životopisný. V podstatě jde o ztvárnění posledních měsíců a dní Adolfa Hitlera a jeho nejbližších spolupracovníků, či lépe řečeno spoluviníků, na pozadí rozpadu "nesmrtelné" Třetí říše. Bude to asi nejvěrohodnější vykreslení konce velkého Vůdce a ještě většího Zločince, s jakým se měli doposud diváci možnost seznámit. Skutečný Hitlerův konec ale asi už navždy zůstane zahalen tajemstvím, a to i díky paranoidnímu Stalinovi, když je otázné, zda ruští vyšetřovatelé ve strachu před ním vůbec dokázali objektivně a nestranně vyšetřit okolnosti Hitlerovy smrti a toho, ce se v posledních dubnových dnech v krytu pod Reichstagem dělo. ()

Kuny27

Velice mě udivilo, že se nám ve filmu zas tak velice neobjevovala hudba, což nebývá vůbec časté, ale sem to náramně sedělo. Bohužel musím říci i přes to, jaký byl skvělý herecký výběr s velmi dobrými výkony, někdy se přece jenom herci přehráli a působilo to až kýčovitě, což některým scénám spíše uškodilo. Naopak scény typu "Das war ein befehl!" a "Trinken die Medizin" - to jsou tak hrůzu nahánějící až úžasné a "nádherné" scény, za které dávám veliké +. Možná poněkud přetažená byla délka filmu, i když jsem se nenudil, tak taková dlouhá filmová metráž mě až odrazovala. Nadprůměrný film, který stačí vidět 1x či 2x. ()

jirijost

Natočit něco takového musel chtít velkou odvahu, všichni včele s Hitlerem vypadají obrovsky přesvědčivě a člověk si připadá jako kdyby to snad byly skuteční nacisté. Pád třetí říše každou další minutou krásně graduje a napětí se neustále zvyšuje, jen jsem čekal na ten nevyhnutelný závěr. Pád Třetí říše nabízí i několik excelentních výkonů, hlavně Bruno Ganz a Ulrich Matthes, kteří si zahrají Hitlera respektive Goebbelse byli výborní. Tenhle film se prostě povedl, občas je to dobré vidět něco takového i z druhé strany. ()

Zagros

Pohled na druhou světovou válku z německé strany. Pohled na vítězný konec války ze strany poražených a na poslední Hitlerovy dny. Film lákal na zajímavé pojetí, já se zlákat nechal a nelitoval jsem. Přitom to není pěkný film a dobrý pocit po jeho zhlédnutí rozhodně mít nebudete. Chladné německé vystupování tváří v tvář jistému konci v kombinaci s atmosférou v podzemním bunkru dokáže vyvolat pořádné mrazení po celém těle. Neústupná logika, kamenné tváře, chování bez emocí, … války jsou vždy zbytečně a nevyhrává v nich nikdo. Přesto si nedovedu představit, co by bylo se světem, kdyby vyhráli Němci a Třetí říši opravdu nastolili. Lítost jsem s Hitlerem a jeho štábem tak necítil ani v nejmenším. Ano bortil se mu sen, sen o podrobení si světa, sen o vyhlazení Židů a zotročení Slovanů. Ještě že se zbortil. Řemeslně natočeno výborně a mnoho výhrad jsem neměl, zasloužené čtyři hvězdy. ()

Loki_Six

"That was an order! Steiner's assault was an order! Who do you think you are to dare disobey an order I give? So this is what it has come to! The military has been lying to me. Everybody has been lying to me, even the SS! Our generals are just a bunch of contemptible, disloyal cowards... Our generals are the scum of the German people! Not a shred of honour! They call themselves generals. Years at military academy just to learn how to hold a knife and fork! For years, the military has hindered my plans! They've put every kind of obstacle in my way! What I should have done... was liquidate all the high-ranking officers, as Stalin did!" ()

Davej

Jde spíš o hraný dokument než skutečný hraný film. Co se týče faktů, celé věty jsou přímo opsány z poválečných výslechů lidí, kteří tyto události zažili- to ale rozhodně není výtka! Po této stránce totiž filmu není moc co vytknout a mohl by být třeba promítán během hodin dějepisu na základních a středních školách. Slabší už je se schopností vzbudit u diváka nějakou pocitovou odezvu. Myslím, že spousta diváků připravených na kontroverzní dílo, jak je v médiích film neustále nálepkován, se proto u něj bude nudit, ztratí brzy pozornost a nenačerpá tak velice zajímavé informace. Takže z pohledu filmového diváka dávám tři hvězdy a z pohledu zájemce o historii jednu přihazuji. ()

Theraphosa

To se jen tak nevidíl! Bruno Ganz je snad Hitlerovo naklonované jednovaječné dvojče. Dechberoucí dvou a půl hodinový dokument o posledních dnech a nadějích říšského vůdce. 85% ()

Hopper

Pohľad z druhej strany, ktorý doteraz bol tabu. Napriek 2,5 hodinovej stopáži a aj napriek tomu, že som bol uťahaný ako pes a očakával som, že po pol hodine stratím niť a budem si musieť film dopozerať inokedy, opak bol pravdou. Bruno Ganz si zahral svoju životnú rolu, ktorú už asi nezopakuje (rád by som sa mýlil...). Ale napriek tomu, film nie je len o ňom. Minimálne tak pôsobivá a až nepochopiteľná je rodina Goebbelsovcov a jednou z mála negatív, je až príliš veľký počet pohlavárov, takže pokiaľ ide o človeka, ktorý nie je až tak znalý v problematike, ľahko sa stráca prehľad. Celkovo vyznieva film depresívne a pochmúrne predovšetkým z pohľadu "nižšie a nízko postavených", ktorí to ako vždy a všade schytajú naplno. ()

cab

Zajimavy pohled do skryse nejvetsi stvury 20.stoleti a poslednich dnu jeho zivota nepostrada, jak naboje tak ani dramatickych chvilek, ale ze by to byl snimek roku nebo neco podobneho, si namoudusi nemyslim. Stoji za zkouknuti a s pouzavrenim jednoho ocka se da ohodnit slusne vysoko nad hranici prumernosti. 60% ()

wosho

Mrazivý pohled na Adolfa Hitlera, jako na člověka, než na monstrum v lidské podobě. Škoda jen zcela zbytečných odpoček v ději od bunkru směrem k obyčejným lidem. Tleskám a doufám, že něco podobného vzikne i o jiných zatracovaných bestií. ()

Hanys_

Tohle mě naprosto minulo. Skoro 3hodinová nuda. Na to jaký byl povyk kolem tohohle snímku jsem čekal rozhodně něco krapet více zapamatováníhodného. Už nikdy více. 4/10 ()

Honzick

Kvůli tomu že sem se na to díval s českým dabingem tak dávám tři hvězdy. V němčině by to byly jasné čtyři. Při scéně, kdy matka zabije svých šest dětí a pak spáchá sebevraždu, protože nechce žít ve světě bez nacionálního socialismu, mi opravdu běhal mráz po zádech:((((( ()

F.W.Colqhoun

Jestliže mi chtěli tvůrci naznačit, že Hitler nebyl (alespoň před skonem) z celé party ten nejstrašidelnější, mají bod; z Evy Braunové jsem se málem podělal hrůzou, a nesouvisí to jen se symbolickou podobou jí a mé středoškolské němčinářky. Poslední dny milovníka pejsků, pečeného masa a psychotika, do něhož si mohly jisté osobní potíže promítnout milióny oddaných fanoušků, jsou podány s odpovídající německou střízlivostí. Nejsem historik a věrohodně natočeným filmům prostě věřím, takže i mnohou dezinformaci považuji za vědomostní přínos. Bruno s rozhozenou patkou a rozklepanou ručičkou, kterého jsme mohli kdysi vidět třeba v Hoších z Brazílie, vládne, ale není zdaleka sám; někteří vedlejšáci (k Evě přihazuji ještě třebas trochu přestřeleného Pepu Goebbelse a jeho choť, která nechce žít ve světě bez národního socialismu) mu sekundují víc než zdatně. Ačkoliv se jedná v podstatě o hraný dokument, skoro tři hodiny filmu utekly tak, že jednoho skoro zamrzí, že ta válka netrvala trochu déle. Dovětek filmu, kde se dovídáme * jak to tak bývá * kolik ultimátních bláznů přežilo válku a "kupodivu" se jim podařilo zapadnout do světa slušných lidí (promiňte mi tu jedovatost), i na po-x-té funguje. ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST