Pád Třetí říše

• Německo Der Untergang (více)
Německo / Rakousko / Itálie, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternativní 149 min)

Předloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scénář:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (více)

20. července 1944 byl spáchán ve Vůdcově hlavním stanu "Vlčím doupěti" (Wolfsschanze), atentát na Hitlera. Z bezprostřední blízkosti zažila tuto událost jeho osobní sekretářka Gertraud "Traudl" Junge. Poprvé se tak otřásla půda pod nohama kdysi všemocného "Vůdce" a všichni z jeho bezprostředního okolí poprvé pocítili šok. O devět měsíců později se Hitler přesunul do svého prostorného systému bunkrů na území Nového říšského kancléřství v Berlíně. Rudá armáda v téže době přistoupila k jeho totálnímu obklíčení. 20 dubna slaví Hitler 56. narozeniny v kruhu svých věrných spolupracovníků a svého štábu. Eva Braunová už s ním také několik dní žije v bunkru. Himmler, Goering a stranické špičky se odsunuly do bezpečnějších částí Německa, zatímco Hitler nechce v žádném případě opustit své hlavní město. 29. dubna Rudá armáda obklíčila vládní čtvrť a odřízla ji od ostatního území Berlína, v jehož ulicích se bojuje o každý dům. Během této noci diktuje Hitler sekretářce Traudl Jungové svou poslední vůli a žení se s Evou Braunovou. Svatebními svědky jsou Goebbels a Bormann. 30. dubna zahájila ruská armáda boj o Říšský sněm (Reichstag). Hitler se rozhodl spáchat sebevraždu. Společně s Evou Braunovou se otrávili a jejich mrtvoly byly spáleny na zahradě říšského kancléřství. O den později otrávila Magda Goebbelsová ve spánku svých šest dětí. Pak odešli Magda a Joseph Goebbelsovi do zahrady a zastřelili se. I jejich mrtvoly byly spáleny. Přestože generál Weidling vydal rozkaz ke kapitulaci, v ulicích se bojuje dál... Film Pád Třetí říše vznikl na základě knihy osobní sekretářky Adolfa Hitlera Traudl Jungové "Bis zur letzten Stunde". Strhující herecký výkon Bruno Ganze v roli Hitlera, jen v samotném Německu přilákal do kin 6 milionů návštěvníků. (Česká televize)

Binne

Rozhodně se nejedná o snímek, jehož cílem je zachytit poslední dny třetí říše nebo historicky přesné události dobytí Berlína, nicméně se snímku relativně dobře daří zachytit atmosféru posledních hodin v bunkru. Tísnivé a ponuré stěny úkrytu poslední záchrany v sobě drží několik desítek lidí, mezi které patří nejen vysoce postavení důstojníci a nepřímí pachatelé toho, co se právě odehrává - ale také nevinní lidé, mezi které patřilo šest dětí krále propagandy Josepha Goebbelse. Tento film je jedním z těch, které se nesnaží probouzet soucit či empatii s hlavními protagonisty, jelikož to není zkrátka ani příliš možné. Na straně druhé je nám představen velmi dobrý výkon Bruna Ganze, který po celou dobu trvání snímku zůstává neosobní a divák nemá možnost se mu dostat pod kůži. Je to víceméně z prostého důvodu, Hitlerova osobnost a lidskost zůstává záhadou do dnešní doby, je ale velmi podstatné, že byl režisér i scénárista schopen tuto emocionální unylost přenést na plátno. Vedle toho snímek zachycuje také atmosféru posledních dnů říšského Berlína, což se mu daří velice dobře. Film bych s určitou nadsázkou považovala za svědectví o tom, že historii píší vítězové a žádná říše (stejně jako lidský život) netrvá věčně. Od samého začátku mi ale připadalo, že snímek nehraje podle pravidel historického filmu založeného na přesných událostech, naopak, že se jedná o poměrně dobře vystavěné psychologické drama o jehož autentičnosti můžeme dlouze debatovat, to je ale vše. ()

MaxPower

Spise hrany dokument nez drama. Hitler se mi z pocatku prilis nelibil a nezdal podobny, ale na konci sem mu uz veril. Nejvic se mi libila scena, kde Hitler v desti vyznamenava hitlerjungen. To vypadalo stejne, jako na autentickych zaberech. Je to obcas nudne, ale vydrzel jsem az do konce. 70% ()

pOne

Otřesný pohled dovnitř. Místy komorně laděný. Varování před jakoukoliv formou nacionalismu. Scéna kdy matka podává dětem jed ve spánku je hodně silná a asi nejvíc vypovídající o smýšlení těch lidí, pro které nebyla myslitelná budoucnost po kapitulaci. Možná by mohl být film kratší. ()

forzaroma

Nuda, nuda, nuda a ešte raz nuda. Neviem či som bol nedobre naladený na tento film, ale u mňa vyhorel na celej čiare. Nevedel som sa dočkať, kedy to už celé skončí. Nemecká kinematografia ma nikdy veľmi neoslovila a inak to nedopadlo ani tento raz. Jediným pozitívom bola dobre zahraná postava Hitlera. ()

SirGawain

Film není filmařsky příliš zajímavý, ale obsahově je velice silný. Já osobně ho beru spíše jako dobře zvládnutý dokument. Bruno Ganz podává, jak už jste určitě slyšeli, v tomto filmu excelentní výkon. ()

DAF1

Na německou produkci to není špatné. Dokonce i jadrný tamní jazyk zní z úst vůdce lépe než angličtina (Hitler: Vzestup zla). ()

Vivian

Výborné obsazení - herci vypodobňují ztvárňované postavy velmi věrně, Himmler vypadá opravdu jako Himmler, Speer vypadá opravdu jako Speer...snad jen dámy si nejsou tak docela podobné, ale to je opravdu jen detail, protože herecky ztvárňují svoje postavy výtečně - herecké výkony jsou obecně na vysoké úrovni. Film je opravdu velmi působivý, kamera i zvukové kulisy dokážou diváka vtáhnout do děje a navodit silnou atmosféru zoufalství a naděje (či beznaděje?) Nejsou zde žádné markantní historické nepřesnosti, takže divák se může nechat, ničím nerušen, vtáhnout do děje a dost možná bude mít místy docela neodbytný pocit, že se ocitl v samém centru dění... Snímek Hitlera nijak nezlidšťuje, jen ho (imho) ukazuje takového jaký byl - jako člověka. Zlo nepáchají žádná nadpřirozená monstra, zlo páchají lidé. ()

Bilky

Na základe môjho porovnania a komentára ku HITLER: VZESTUP ZLA dávam o pol * viac ale vzhľadom na uveriteľnejšie podanie, civilnejšie výkony hlavných aktérov a lepšiu súdržnosť dejovej línie zaokrúhlujem smerom hore.PLUSY: 1.výkon B.GANZA, ktorý neskĺzol ku gýčovitému gestikulovaniu pri každej komunikácií 2.historicky vierohodnejšie ako náprotivok. 3.veľmi pôsobivo navodená depresívna atmosféra zmaru a beznádeje, nielen v bunkri ale na tvárach všetkých nem.vojakov MÍNUSY: 1.koprodukcia sa odrazila na tom, že niektoré scény pôsobia naozaj lacno a vyššie spomínaný TVfilm(!) tento prebil 2.na takú dĺžku filmu by som čakal podrobnejšiu analýzu Hitlerových najbližších aj keď scény s Goebbelsovcami sú srdcervúce. Verdikt: 70% ()

Chladek

Válečné filmy sleduju jen občas a drama točící se okolo světové války ještě míň. B. Ganz mě ale asi v prvních 5 minutách své role donutil zůstat a dívat se až do konce. Určitě nelituji, je to jediný film o nacistickém německu, který se mi líbil. ()

(fjw)

Ikdyž je to docela hodně dlouhé a občas se začnete nudit, tak Vás to dostane. Alespoň mě to dostalo. Poslední chvíle Hitlerova bungru jsou velmi sugestivně natočeny. Bruno Ganz ztvárnil s velkou razancí Adolfa Hitlera bez žádného přehnaného důrazu jeho osoby. ()

Fíma

Z tohoto filmu jde člověku místy mráz po zádech. Ne, že by člověka tak roztřásl pohled na mrtvoly, roztříštěná těla a rozbořené domy (na to už jsme dnes příliš otupělí), ale spíš pohled na člověka zničeného uvnitř, zničeného morálně a intelektuálně, zničeného bezmyšlenkovitým fanatismem. A film je skutečně fascinující ukázkou fanatismu až do hořkého konce. K filmu samotnému musím říct, že rozhodně nebyl dokonalý (nic není dokonalé), ale atmosféra bunkru nahradí snad všechny nedostatky okolo. Já dávám pět hvězdiček už jen za tu atmosféru. ()

moviepill

Vynikajúci film s nezabudnuteľným Brunom Ganzom, ktorý bol "ganz perfekt". Zaujala ma aj postava Traudl Jungeovej a malého blonďáčka, na ktorého meno si momentálne nespomeniem... Udalosti tak dôležité pre nás aj dnes videné očami mladej ženy i chlapca. 5*. ()

sa_kra

Vysoký nadprůměr především díky naprosto fantastickému výkonu Brna Ganze. Ze všech filmových ztvárnění Hitlera byl on podle mne ten nejpřesvědčivější. Hodně se mi líbily i vedlejší dějové linie, třeba příběh Goebbelsových. A postapokalyptický Berlín má něco do sebe. ()

Klemi

Zdá se mi, že by se toto téma dalo zpracovat jako normální film nebo jako dokument, případně film prokládaný dokumentárními vložkami (popisy, rozhovory) podobně jako třeba Pád do ticha, s čímž bych byl naprosto spokojen. U tohoto zpracování mi trochu vadí nepřehledné množství postav, které se často oslovují jen jmény, takže bych osobně potřeboval před jeho shlédnutím nastudovat reálie o menších rybách tehdejšího německého aparátu. Na druhou stranu herecké výkony i zpracování výborné. ()

infernet

Že byl Adolf magor, to se všeobecně ví. Nicméně je moc dobře, že film o jeho posledních dnech i jeho "tisícileté" říše, trvající naštěstí jenom dvanáct roků, natočili právě Němci. Amíci by to určitě natočili "po svém". Výborné ztvárnění všudypřítomného zmaru,beznaděje a absurdity lidského chování. Skvělý představitel hlavní role. "Das war ein Befehl!!!" ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST