Spider-Man 2

USA, 2004, 127 min (Special Edition: 135 min)

Režie:

Sam Raimi

Předloha:

Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Scénář:

Alvin Sargent

Kamera:

Bill Pope

Hudba:

Danny Elfman

Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina, Rosemary Harris, J.K. Simmons, Donna Murphy, Daniel Gillies, Dylan Baker, Bill Nunn, Willem Dafoe (více)

Tobey Maguire je tu opět coby Spider-Man, který jako jediný může zachránit New York. Skvělý fyzik, dr. Otto Octavius (Alfred molina), se nešťastnou náhodou promění v zuřivé, osmiramenné monstrum, Doc Ocka. Superinteligentní robot s chapadly na jeho zádech ovládá jeho mysl a nic nemůže zastavit práci na silném elektrickém zdroji. Město volá svého hrdinu na pomoc, ale Spidey nikde není! Být dál Spider-Manem je pro Petera Parkera (Tobey Maguire) téměř nemožné a on se musí rozhodnout, jestli opustí studium a lásku svého života, MJ (Kirsten Dunst). Jenže když Doc Ock unese MJ, aby se dostal ke Spider-Manovi, Peter Parker nemá jinou možnost. Vrací se zpátky do akce plné dobrodružství a vzrušení, jaké ještě sám nezažil. (Bontonfilm)

starbrejkr

Bohužel mi už několikrát utekla jednička Spidermana, takže druhý díl je mým prvním střetnutím s filmovou podobou mého oblíbeného dětského komiksového hrdiny (mám na mysli hlavně seriál). Nemyslím ale, že neseznámenost s jedničkou by v tomto případě činila nějaká problém....Film sám o sobě nemá zrovna dechberoucí příběh, v mnohém připomíná dvojku Supermana (vzdání se poslání kvůli lásce, chvíle, kdy je hrdina vyloženě dole, silný záporák...), takže bych normálně hodnotil za tři. Jednu hvězdu ale přidávají krásně natočené akční scény - všechny ty lety aut apod. vypadaly opravdu efektně....a také Alfred Molina. Jeho vědec zmítaný vlastním vynálezem je zahrán luxusně i s tím obtloustým tělem:-D ()

nithiel

Pohodová oddechovka, škoda jen, že hlavní záporák musí mít zrcadlovky a musí začít kouřit doutníky. Vážně nevím jak na tohle scénáristi přišli, že záporáci kouří doutníky. Jinak se na film vážně pěkně koukám, zvlášť když se Kirsten objeví na scéně, protože pro mě je to jednoznačně nejhezčí herečka současnosti. ()

C0r0ner

Málokdy dvojka překoná jedničku, ale v případě Spider-Mana se tak stalo. Nevím, jestli je to lepším scénářem nebo záporákem (soundtrack taky stojí za to), ale druhý pavoučí muž je o kousek lepší, než ten původní. Škoda, že Raimi u tohoto dílu neskončil. 90% ()

Wormboy

3,5 boda....Alfred Molina je podstatne lepsi zaporak ako W.Dafoe, triky su neporovnatelne kvalitnejsie ako v jednotke (scena bitky Spideyho s Octopusom na vlaku je skutocne brilantna), Kirsten Dunst krici rovnako ako v jednotke a Tobey Maguire? Pokial je Petrom Parkerom, tak je vsetko ako ma byt, avsak akonahle sa meni na heroickeho Spidermana, vierohodnost klesa umerne blizkosti identite Spideyho a to je asi najvacsi zapor celej dvojky. Potesujuca je vsak opat drobna cameo rolicka bozskeho Brucea "Asha" Campbella. Som dost zvedavy, kam sa tato seria bude uberat, pretoze koniec dvojky poriadne zamiesal scenaristicke karty pred trojkou...uvidime, ale v kazdom pripade sa tesim. ()

Fallen_One

Komiksy se Spideym jsem nečetl. Tedy nikdy ne celé. Zfilmované je to fajn, stejně jako jednička, ale nijak mě to neuchvátilo. Bod za Alfreda Molinu. ()

MarekT

Přednosti filmu jsem jmenoval již u prvního dílu. Zde akorát mohu říct, jak mě překvapilo, že rozdíl mezi tímto pokračováním a prvním dílem je prakticky nulový. Octopus mi dokonce přišel jako záporná postava vhodnější než Green Goblin. ()

Gaaron

Co to proboha mělo bejt??? Herecké výkony: 0/5. Motivace postav: 0/5. Dialogy: -5/5. Poučky, poučky a zase poučky: -10/5. Až neuvěřitelná předvídatelnost děje minutu po minutě: 0/5. Jednu hvězdu za občasný smích nad nechtěnou parodií sebe sama a tu jednu či dvě koukatelné akční scény. Tohle jsem vážně nepobral. A že mě to samotnýho mrzí. Jedničku mám docela rád. ()

Sammya

Pokračování, které je skoro tak skvělé jako jednička. Možná i lepší, protože Aflred Molina je naprosto fantastický záporák a na konci mi Doctora Octopuse je vždy líto. Peter nám dospívá a bere na sebe zodpovědnost, Mary Jane má sice vyblitou barvu vlasů, ale zase tam chodí s tím sexy chlapem a má to dobrý a romantický konec. Harry je pořád stejně cute a má už lepší vlasy, i když v jednu chvíli jsem z jeho hára dostala záchvat smíchu. Každopádně co víc může moje romantická komiksová dušička chtít? :D 5* a ani nemrknu. ()

zette

Bohuzel jsem nikdy nemel moznost ani drzet v ruce, natoz cist, nektery komiksovy sesit Spider -mana. Filmovy pavouci muz je treba na rozdil od Batmana vice urceny mladsi populaci. Dvoji zivot hlavniho hrdiny se podoba Supermanovi a komiksova predloha je velmi citelna. V uvedenych filmovych zanrech mi trochu chybi komedie, akcni sceny jsou vsak krasne zpracovane. Povedene jsou take uvodni titulky. Herecke vykony prumerne, misty hodne umele. Jinak slusny rodinny film. ()

Pajky3

Spajďák nikdy nebyl zrovna můj favorit. A ani u druhého dílu mě nijak nepřekvapil. Navíc zaporák byl hroznej, tomu se nedalo fandit, charisma na nule. A ani Tobey mi k srdci nikdy nepřirostl. ()

Morzael

Raimi pokračuje v krasojízdě plné nelogického jednání postav, zcestných dialogů, ubrečeného patosu a otravného ksichtu Maguira. Elfman posouvá úroveň hudby od jedničky ještě trochu nahoru a Simmons herecky zastiňuje zbytek té ubohé sebranky neherců i se svými pár minutami. Jinak sám nevím, za co vlastně ty hvězdy dávám. ()

Juto

Wau, nečakal som že môže byť druhá časť ešte lepšia ako prvá. Úžasné je, že to nie je všetko vizuálna nádhera alebo vražedné akčné sekvencie, ktoré pozdvihujú Spider-Man 2 nad svojho predchodcu a takmer každý film o superhrdinoch, ktorý tu už bol. Príbeh, atmosféra a záporák robia film skoro k dokonalosti. 9/10 ()

Martrix

Raimi odvedl skvělou práci. Audiovizuálně není co vytknout. Nad scénářem už by se dalo diskutovat, přestože je i v něm spousta výjimečně dobrých momentů. Sice už prosakuje ta ukňouranost, která vrcholí ve trojce, ale to vyváží spousta dobré akce a kvalitní záporák. Co ale oběma tvůrcům ke cti neslouží je postava M.J. . Největší komixová kráva všech dob. Ta postava je napsaná jako flundrie, která skáče z chlapa na chlapa, přičemž si zásadně vybírá jen pracháče, je sobecká a povrchní... . Navíc ji mě nepříliš sympatická Dunst zahrála velmi přesvědčivě a v příběhu dostala spoustu prostoru. Líbila by se mi v roli záporačky....Viper-Woman, She-Cow, nebo tak něco. To je ovšem můj subjektivní dojem(sesčítaný ze všech tří filmů). Pokud bych se od toho odpoutal, tak je druhý film o pavoučníkovi lepší, než ten první. ()

emo

Čakal som super film, ale tak super comicsák pre masy som ešte nevidel. Forma a tempo podobné ako v jednotke=akciou sa šetrí, ale keď príde na rad, padne vám sánka úžasom. Nemám rád reči o tom či je Spidey počítačový a či sa hýbe realisticky. Ako realisticky asi môže vyzerať chlapík zavesený na pavučinách 50m na zemou...Postavy sa od jednotky krásne vyvýjajú pripravili sme si všetko na sequel=Harry Osborn-Green Goblin II, Dr.Connors-Lizzard, a love story konečne vezme do rúk M.J. a nedovolí to všetko opäť pred záverom pokaziť "Tigrovi". Spomedzi hercov ma najviac uchvátil Molina, ktorý si postavu Dr. OCa skutočne vychutnáva apôsobí omnoho prirodzenejšie ako Goblin v jednotke... Tak to vyzerá, že máme pred sebou hyper-kvalitnú comicsovú sériu s perspektívou na mnoho rokov dopredu. Dúfam, že Raimiho to neomrzí ako Singera X-Men( X3 nebude režírovať, má v pláne Supermana!) ()

Šimpy

Podle mě, společně s Donnerovým Super-manem nejlepší komiksový film. Jednička byla dobrá, ale dvojka je mnohem kompaktnější, a navíc působí o mnoho víc komiksověji. Už jenom úvodní titulky, malované Alexem Rossem, podtržené hudbou Dannyho Elfmana, a velký plus je hlavní záporák. pro roli Doc Ocka nemohli vybrat lepšího herce než je Alfred Molina. navíc je i hodně podobný svému komiksovému vzoru, ačkoli to sám popírá. Svoji roli si naprosto užívá, jen to kazí český dabing. (Jiří Prager je dobrý dabér, ale pro jiné postavy.)Celkově shrnuto za 5. ()

BoXBe

Instant Classic. Spiderman 2 odpovídá duchu comicsu bez žádných kompromisů. Barevný, efektní, napínavý, místy upovídaný, hororový, kapku patetický, ale jednoznačně jednou z nejlepších comicsových adaptací všech dob. Update 2009: Co se mě týče, i pět (update 2021: resp. 17) let po jeho vzniku zírám na to, jak Raimi umí pracovat s trikovou podívanou, ani chvíli jsem nezaváhal nad tím, že na plátně je opravdový Spiderman, hrdina mých dětských let. Alfred Molina zvládá být záporákem bez afektu, Mary Jane je Mary Jane. Jediná výtka i po letech směřuje k ječícím ženám, těch je tam fakt zbytečně moc. ()

c.tucker

Jde to více do sebe (i když v některých částech jen pro good look) a z celkového pohledu to imo překonává jedničku. Protože jsme už obeznámeny s postavamy a můžeme jít dále. Tentokrát byl Dr. Ock naprosto dobře zvoleným oponentem a Alfred Molina mi v něm seděl. Rozbor jestli je dobré být hrdinou či nikoliv je zajímavý. Jen ten konec už byl asi trochu moc, ale nalákal zase na pokračování. K tomu byla ješte velmi dechberoucí se zastavením vlaku. ()

Ice123

Nejslabší díl z dosavadní trilogie... Alfred Molina v roli Dr. Octopuse byl až nevýrazný a stále postrádám to pravé "temno", které by tam mělo být. Ale jinak se film poměrně vydařil. 3* ()

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus