Kinoautomat: Člověk a jeho dům

Komedie / Experimentální

Československo, 1967, 63 min

Pan Horníček je decentní a milý, ten je omluven... Ale jinak jsem byla naprosto znechucená. U jiných filmů se vždy snažím odmyslet si kino-zážitek a hodnotit snímek samotný, ale u tohoto interaktivního experimentu to jde těžko. Viděla jsem ho v Klubu kultury v Uherském Hradišti, moderátorem byl krajně nesympatický a trapný Eduard Hrubeš, moji spoludiváci vždycky odhlasovali jinou variantu než jsem chtěla já. Co si asi naivky mysleli, že se stane, když si pan Novák (decentní Horníček) pozve domů nahou sousedku? Mě by zajímalo, co by se stalo, kdyby zůstala na chodbě. Ale to je fuk. Stejně to byl banální příběh, jehož pointa byla naprosto jasná bez ohledu na nějaké hlasování. Oceňuji svěží (což nutně neznamená dobrý) nápad, pár vtípků a samozřejmě herce.(29.7.2007)

Vývozní a úspěšná akce čsl.filmového průmyslu v čele s Horníčkem, Svitáčkem a Roháčem. Úžasné.(12.4.2012)

Na začátku normalizace muselo tohle dílko působit jako zjevení z jiného světa...báječný Miroslav Horníček a uvolněná atmosféra. Interaktivní zábava par excellence bez použití těch všivejch počítačů...(7.8.2003)

Dejte mi do ruky ovladač s čudlíky, možnost rozhodovat za pana Nováka a změním svět! A když už ne, aspoň se budu moci chvíli cítit jako bůh!(20.4.2009)

Dobrý nápad, iluzorní a nezajímavé volby, nenavázanost děje (jak mě by zajímalo, jak se může pan Novák dostat od vraždění vrátného do auta přijíždějícího! k hořícímu domu) a, jak říká Ony, publikum, které volí očividné zápletky místo aspoň mírných tvůrčích výzev. Že to není film, ale cirkusová atrakce, snad netřeba dodávat.(25.6.2010)

• - Ve filmu si "zahrála" také Rezidence EXPO, budova stojící vedle Invalidovny v ulici Molákova v Karlíně, která je od roku 2001 kulturní památkou. Tzv. Hotelový dům je ve stylu staveb Le Corbusiera a svého času v něm bydleli Vlastimil Brodský, Miloš Kopecký, Helga Čočková nebo například Vladimír Páral. (Casablanca)

• - V Československu si uvedení projektu Kinoautomat vyžádalo nákladnou rekonstrukci pražského kina Světozor, kde byla nainstalována speciální technická kabina, šatna za plátnem a do všech (několika set) sedadel zabudováno hlasovací zařízení se zeleným a červeným tlačítkem, aby každý z diváků mohl hlasovat osobně. Československá premiéra se odehrála v roce 1968. (vangobseck)

• - Herečka Leopolda Dostálová stála před kamerou po dvaceti letech. (M.B)