Teprve devítiletý Hogarth zachrání obrovského robota, který na Zemi přiletěl z vesmíru. Hogarth se snaží svého nového geniálního kamaráda ubránit před vládním agentem a vojáky. Ve zdánlivě klidném městečku Rockwell ve státě Maine žije v roce 1957 devítiletý chlapec Hogarth, který sní o invazi vetřelců a bitvách s komunistickými agenty. Jednoho dne se mu jeho sen splní - do nedalekého jezera prý spadl obrovský robot z vesmíru. Hogarthovi se podaří robota vylovit a navzdory protestům své matky Annie ho schová u kamaráda Deana. O robotově přítomnosti se brzy dozví vládní agent Kent Mansley, který chce vetřelce zničit za každou cenu. A bude jen na Hogathovi, jestli se mu to podaří. (HBO Europe)

Paldiny

Vtedy nedocenené a posledný klinec do rakvy 2D animácii, dnes už klasika. Krásny príbeh pretkaný storočnicou toho, čo si na plátne získalo milióny sŕdc * * * * * V roku 2015 došlo k rekonštrukcii dvoch nedokončených scén, ktoré sa v čase vzniku stretli s technickými problémami a nemohli byť použité. V prvej scéne sledujeme rozhovor z reštaurácie, kde sa Dean, chlapík z vrakoviska, prihovára Hogarthovej matke. V druhej, do hĺbky zásadnejšej, sa v nočnej more Obra zoznamujeme v náznakoch s jeho pravou identitou a minulosťou. Tá sa v rádiových vlnách zároveň premieta na obrazovku, čo preberie zo spánku vystrašeného Deana. Dve pridané minúty bezproblémovo zapadajú do konceptu originálu a zdokonaľujú už i tak dokonalé animované dielo. A mne ani nevadilo ho sledovať v portugalskej jazykovej stope s titulkami. ()

IvoB

Příběhově jednoduchý leč skvěle odvyprávěný animák ne nepodobný (jak je často zmiňováno) filmu E.T. Hezky to vypadá, zní, skvěle to odsýpá a nakonec možná i trochu dojme. Navíc se mi líbilo zasazení do 60. let a využívání tehdejšího kontextu. Je docela škoda, že se tomuto snímku nedostalo více pozornosti podobně jako novějším filmům od Pixaru. Kvalitou i nápadem se jim totiž v pohodě vyrovná. 4* (8/10) ()

Alf

trochu zklamání po všech těch nadšených ohlasech, animace na vysoké, ale nijak výjimečné urovni, zajímavý (zvlášť uplný závěr) příběh, poněkud ale schématický ()

Delaney

Skvělá pohádka s tématem obrovskýho robota a studený války... když jsem tohle slyšel musel jsem se hodně přemlouvat abych si to pustil... Ale vážně to stálo za to 90% ()

Martin_W

Takhle krásnou animaci jsem již dlouho neviděl.. Příběh se bohužel 100% nevyvedl, ikdyž to zpočátku tak vůbec nevypadalo. Rád se znovu po nějaké době podívám, ale na více jak tři hvězdy hodnocení nevytáhnu. 69% ()

Mikino00

Poselství o míru a nenásilí zabalené do rodinného balení, zároveň příběh o přátelství mezi obrem a malým klukem ,který mi po celou dobu lezl silně na nervy. Chybí tomu něco navíc, co by učinilo příběh více než průměrným. ()

Renfield

Příběhově vlastně docela prosté, za to s velkým dobovým přesahem a naprosto kouzelnou animací. Robot naštěstí není Sputnik, přesto se vyplatí mít se na pozoru, koneckonců závody ve zbrojení a dobývání vesmíru jsou v plném proudu, stejně jako studená válka. Také proto zde nechybí ani školní dokument o tom, co dělat v případě bombardování. Tuhle dobovost jistě ocení dospělý divák, pro toho dětského je tu zase ten jednodušší příběh. Zkrátka dobře vybalancováno a Michaelem Kamenem kvalitně hudebně podbarveno. 80% ()

El Loco

Predtým ako sa Brad Bird rozhodol žať slávu v 3-D svete, natočil túto animovanú sci-fi rozprávku o priateľstve mladého chlapca Hogartha Hughesa a obrovského železného robota, ktorý prišiel „from out there“. Nevieme odkiaľ sa vzal. Tento robot myslí, potrebuje prijímať potravu, dokáže cítiť emócie a teda neskôr sa medzi ním a chlapcom vytvorí priateľské puto. Príbeh sa odohráva v čase hroziacej studenej vojny (čo pripomenie náučný film o tom, ako sa chrániť pri výbuchu bomby). O robotovi sa dozvie vláda a vyšle do mestečka svojho agenta, aby prešetril, čo sa tam deje. Ním je ambiciózny Kent Mansley pracujúci pre úrad zaoberajúci sa nevysvetliteľnými javmi (akýsi Fox Mulder), pre ktorého je to príležitosť ukázať svojim nadriadeným, že je schopný. Pri tom sa riadi heslom („Je mi jedno, či ho poslali Číňania, Rusi alebo Marťania, ale keď viem, že ho nezostrojili Američania je to problém a treba ho zničiť!“). Hogarth sa mu v tom snaží zabrániť. Postupom času sa ale začne v obrovi prejavovať, že bol vyrobený ako takmer nezničiteľná vojnová zbraň. V robotovi prepukne vnútorný boj, kde sa bije naprogramovaná devastačná zbraň a citlivým tvorom, ktorý chce mať len kamaráta. Celkovo je tento film taký kríženec medzi Supermanom, Harrym a Hendersonovcami, Svetom Zajtrajška a E.T. Pôsobivá je aj hudba nebohého skladateľa Michaela Kamena. Na konci možno trošku zbytočným happyendom (skladajúci sa robot -niečo ako T1000 v T2) režisér pripomenul, že je to film určený hlavne deťom. ()

Pawlisman

Ačkoliv se může zdát hodnocení přehnané, tak já se ptám - jakému jinému filmu dát plný počet, než tomu, který mě bavil, má dobrý humor, na kterém jsem nenašel žádné větší chyby, ve svétřídě je absolutní jedničkou a vzhledem k roku své výroby se dá považovat za jeden z průkopníků ve svém oboru (sicfi i anime). No a k tomu musim přiznat, že ten železnej obr má něco do sebe. Kvalitka. 9/10 ()

Paul_cz

Nejlepší animovanej film vůbec. Wall-E, Incredibles...dobrý filmy, ale nemaj v sobě to "něco", co pro mě z Gianta udělalo neskutečnou klasiku. ()

werewolf69

Jeden z filmov kde 5 hviezdičiek nestačí. Dnes som si ho po veľmi dlhej dobe opäť pozrel. A je úžasne že som pociťoval presne také emócia, aké som mal keď som bol ešte malý a tento film som videl prvýkrát. Musím sa priznať že v závere sa mi do oči tlačili slzy (to nepreháňam). Nejestvuje lepší a dojímavejší animovaný film ako je tento. (Veď ktoré dieťa by si neželalo mať za kamaráta 50 stôp vysokého obra :-) ()

Pavelos

Po shlédnutí filmu The King and the Mockingbird to je další parádní 2D animovaná podívaná.. Takovouto hračku by si asi přál každý malý kluk, samozřejmě včetně mě:-) Každopádně Brad Bird dokáže tímto počinem zaujmout jak mladé, tak už dospělejší publikum.. ()

phoorecek

Můj nejoblibenější film z mládí, na který jsem se mohl koukat pořád dokola i když jsem ho znal nazpamět. Teď jsem ho viděl po zhruba 10ti letech a zjistil jsem že se nic nezměnilo řadím si ho u mě na vrchol animovaných filmů. Nechybí mu žádné 3D efekty nebo vyšperkovaná grafika, vyniká totiž krásným příběhem o nerozlučném kamarádství robota a kluka s kapkou hrdinství na konci a skvělou hudbou po celý film. Divím se jen,že mezi animáky neprorazil a je to vélká škoda, protože by jsem rád viděl i Železného obra II. Nenapadá mě žádné mínus,100%. ()

Mrs.Bailey

Takový skromný příběh o přátelství malého chlapce a velkého robota, nechybí napínavé momenty ani dojemné scény, krásná animace, skvělá hudba, bezvadné postavy, jako celek tento animák vůbec nepůsobí kýčovitě...Troufám si zařadit Železného obra mezi perly animovaného filmu. ()

Hepy13

Nebýt kresleného zpracování (které není špatné, ale mě už v dnešní době k absolutní spokojenosti prostě nestačí). Ale třeba počítačové animace, v jakých je vytvářena většina dnešních filmů, dal bych pravděpodobně plný počet. ()

petikacka

Další človíčkův film. Výborná animace, která se človíčkovi líbila a kterou téměř nezná, sqělý příběh a děj a úplně nejvíc je dojemný. Díky človíčku, že tě mám a díky tomu poznávám i filmy, které bych normálně vůbec neobjevila. Za mě 95% ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

28.01.2021

Co chystá režisér Úžasňákových?

Co chystá režisér Úžasňákových?

22.06.2018